Wszystko, co musisz wiedzieć przed zakupem obiektywu [seria poradników]

0

Ustalmy kilka faktów. Masz już bezlusterkowca albo lustrzankę. Niestety obiektyw, który był dołączony do zestawu, prawdopodobnie nie spełnia Twoich oczekiwań. A może kupiłeś sam aparat i rozczarowało Cię, że po obejrzeniu tych milionów recenzji, musisz jeszcze wybrać obiektyw… Osiwieć można, bo sprawy nie ułatwia to, że modeli obiektywów w sklepach jest jakieś sto razy więcej niż modeli aparatów. Jeśli jeszcze tego nie wiesz, to uświadomię Cię, że wybór obiektywu jest nawet ważniejszy od wyboru aparatu! Bo to on bardziej wpłynie na jakość i charakter zdjęcia, a nie aparat, który w dzisiejszych czasach zapewnia raczej wygodę czy szybkość powstawania fotografii. Warto więc się do tego przyłożyć. Specjalnie dla takich osób jak Ty, zebrałam w 1 miejscu linki do kilkunastu poradników, które krok po kroku przeprowadzą Cię przez cały proces. 

Jak dopasować obiektyw do aparatu?

Napisaliśmy ten poradnik po to, żebyś wiedział, jak w ogóle rozpoznać w sklepie, czy obiektyw, na który patrzysz, powinien znaleźć się w kręgu Twoich zainteresowań. Może być przecież najlepszy na świecie, ale przez nieodpowiedni bagnet (mocowanie) nie da się go po prostu zamontować na Twoim aparacie. Pamiętaj, że nie każdy obiektyw Canon będzie pasował do aparatu Canon. Niespodzianka, prawda?

Jak dopasować obiektyw fotograficzny do aparatu?

Jaki obiektyw kupić? Najważniejsze parametry część I

Bądź czujny, bo wchodzimy do dżungli. Do gęstwiny parametrów, którą podzieliliśmy dla ułatwienia na dwie części. W pierwszej skupiamy się na podstawowych parametrach, a tego poradnika nie radzę Ci pomijać, jeśli kupujesz swój pierwszy obiektyw. Dowiesz się np., co to jest ogniskowa i przysłona, ale dosłownie w pigułce, bo o każdej z tych rzeczy, poświęciliśmy potem osobne poradniki. Na wszystko jednak przyjdzie jeszcze czas.

Jaki obiektyw kupić? Najważniejsze parametry cz. I

Jaki obiektyw kupić? Podstawowe parametry część II

Tego poradnika pod żadnym pozorem nie pomijaj, jeśli kupujesz swój drugi lub kolejny obiektyw. Pierwszy też, jeśli nie chcesz, żeby okazał się niewypałem i nie chcesz wracać po drugi, tylko od razu wybrać dobrze. Wielu niewtajemniczonych żółtodziobów prawdopodobnie pomija te aspekty, a potem żałuje. Dowiesz się z niego, m.in. dlaczego istotny może być minimalny dystans ostrzenia czy skala odwzorowania oraz jak działa autofokus i stabilizacja optyczna.

Jaki obiektyw kupić? Podstawowe parametry cz. II

USM, VR, Di, ART, RF… czyli co mówią o obiektywie symbole na obudowie/pudełku?

Oczopląsu można dostać od tych dziwnych literek i symboli. Czy Tobie też się wydaje, że nazwy obiektywów wymyślają osoby pod wpływem substancji? W dodatku obok siebie w sklepie potrafią się znaleźć 3 takie same obiektywy, które różni zaledwie jeden symbol w nazwie… i cena. Dwukrotnie, albo i trzykrotnie wyższa! Jak to mówią, diabeł tkwi w szczegółach. Żeby było Ci łatwiej, podzieliliśmy tę wiedzę na dwie części o lustrzankach i bezlusterkowcach, a następnie na marki producentów. Żebyś nie musiał czytać wszystkiego. Mamy litość.

USM, VR, Di, Art itd. Jak odczytać symbole na obiektywach do lustrzanek?

USM, VR, Di, Art, RF… czyli co nam mówią oznaczenia obiektywów? Cz. II bezlusterkowce

Jaką ogniskową obiektywu wybrać?

Gdy posiądziesz tę wiedzę, zakup obiektywu nie będzie miał już przed Tobą prawie żadnych tajemnic. Resztę poradników poniżej, możesz potraktować jako „dla chętnych”. Poznasz tutaj podział obiektywów na szerokokątne, standardowe i teleobiektywy, i co z niego wynika. Przyjrzymy się wszystkim najpopularniejszym ogniskowym wśród tzw. „stałek” i zastanowimy wspólnie, która będzie najlepsza dla Ciebie pod kątem praktycznych zastosowań. Czeka na Ciebie dużo przykładów, dużo zdjęć, a nawet infografika, którą możesz pobrać i wydrukować, by mieć jako ściągę przy sobie podczas wizyty w sklepie. Skorzystaj!

Jaką ogniskową obiektywu wybrać? Kup z nami swój pierwszy obiektyw stałoogniskowy!

Co to jest dystorsja i jak jej uniknąć na zdjęciach?

Uwaga, wchodzimy na wyższy level wtajemniczenia. Obiektyw, jak każdy sprzęt, może mieć pewne wady. Nie mówimy oczywiście o wadach, które są podstawą do reklamacji, ale o takich, które marketingowo można nazwać „cechą produktu”. Wynika ona najczęściej z konstrukcji optycznej obiektywu i kompromisów producenta. Nie da się bowiem, a przynajmniej nie udało do tej pory, stworzyć nikomu obiektywu bardzo jasnego, ostrego, z ogromnym zoomem, który byłby jednocześnie ultralekki i tani. Niektóre wady wynikają po prostu z fizyki, optyki i tego jak zachowuje się światło. Czyli z życia. W tym artykule podpowiemy Ci, które obiektywy mają najmniejszą dystorsję, jak ją rozpoznać i jak z nią żyć, jeśli Ci się przytrafi.

D jak dystorsja – co to jest i jak uniknąć jej na zdjęciach? [słowniczek fotografa]

Winieta na zdjęciu – wada czy zaleta?

W testach sprzętu na specjalistycznych portalach winietę uznaje się za optyczną wadę obiektywu. Przez większość osób nie jest pożądana. Zwłaszcza w fotografii wnętrz, zdjęciach produktowych czy reklamowych. Może być jednak przydatna i dodawać artystycznego wyrazu na fotografii portretowej czy krajobrazowej. W tym artykule podpowiadamy jak ją kreatywnie wykorzystać oraz jak się jej łatwo pozbyć. Ty wybierasz.

W jak winieta – wada, która może być zaletą zdjęcia [słowniczek fotografa]

Czy jaśniejszy = lepszy? Wady i zalety jasnych obiektywów

Jeśli wiesz już z poprzednich artykułów, czym jest przysłona i co oznaczają cyferki F1.2 w nazwie obiektywu, zapewne zdążyło się już obudzić w Tobie pożądanie, aby taki obiektyw z F1.2 posiadać. Marzenie każdego fotografa. Warto jednak wiedzieć, że takie obiektywy potrafią być bardzo drogie, a do tego, tak jak wszystko, mogą posiadać zalety… oraz wady. I nie zawsze będą Ci potrzebne. Dużo zależy od tego, jaką dziedziną fotografii chcesz się zajmować. Jeśli kochasz krajobrazy, pocieszę Cię, że wcale nie musisz wydawać 10 tysięcy złotych na obiektyw.

Jaśniejszy = lepszy? Wady i zalety jasnych obiektywów

Zoom czy stałka – oto jest pytanie!

Obiektywy dzielą się na dwie kategorie: stałoogniskowe i zmiennoogniskowe. Te zmienne to tzw. zoomy, którymi możesz „przybliżyć” i „oddalić” obraz. Natomiast fotografując tzw. stałką – zoom musisz mieć w nogach ;) Na pierwszy rzut oka zoom może wydawać się przydatną funkcją, ale wcale nie jest niezbędny do życia. Wyrzekając się go, dostaniesz w zamian inne funkcje i korzyści. Jakie? O tym przeczytasz w naszym poradniku.

Zoom czy stałka – jaki obiektyw wybrać? Oto jest pytanie!

Obiektyw makro – co warto wiedzieć przed zakupem?

Świat makro to inny świat, dosłownie i w przenośni. Kupując obiektyw do fotografowania małych przedmiotów, owadów czy kwiatów możesz zapomnieć o wielu rzeczach, których już się nauczyłeś. Dlaczego? Wiele funkcji i parametrów, które są marzeniem fotoreporterów, portrecistów czy innych, dla fotografa makro będą nieistotne i nie warto za nie przepłacać. I oczywiście na odwrót. Jeśli szukasz obiektywu stricte do zdjęć zbliżeniowych: close up, makro oraz mikro, w tym artykule znajdziesz komplet informacji.

Obiektyw makro – co warto wiedzieć przed zakupem?

Jaki obiektyw do filmowania?

Każdym obiektywem nagrasz film. Ale nie każdy pozwoli Ci uzyskać kinowy efekt obrazu i nie każdy nada się do profesjonalnej pracy na planie. Tutaj królują obiektywy anamorficzne, manualne, ale nie bój się. W sekcji polecanych modeli znajdziesz też konstrukcje dla początkujących, którzy swoją przygodę zaczynają od lustrzanki i bezlusterkowca, a nie profesjonalnej kamery.

Obiektyw do filmowania. Co musi mieć i jaki model wybrać?

Szukasz obiektywów konkretnych marek? Sprawdź, co polecamy z każdego systemu

5 najmniejszych obiektywów OM System / Olympus

Marka OM System (dawniej Olympus) postawiła na miniaturyzację sprzętu fotograficznego, a swoją ofertę aparatów i obiektywów kieruje głównie do podróżników, turystów i fotografów przyrody oraz wszystkich hobbystów, którzy cenią niską wagą i rozmiary sprzętu. Z całej oferty kilkudziesięciu modeli wybraliśmy 5 o najmniejszych możliwych gabarytach.

5 najmniejszych obiektywów OM System / Olympus

Jaki obiektyw do aparatu Sony kupić?

Marka Sony jako pierwsza weszła w bezlusterkowce i dziś już w ogóle nie produkuje lustrzanek. Jest to system najbardziej egalitarny i najbardziej różnorodny, gdyż obiektywy do aparatów Sony produkuje wiele tzw. firm trzecich. Masz więc wybór między oryginalnymi szkłami i zamiennikami (jakiego nie mają jeszcze użytkownicy aparatów innych firm, np. Canonów). Warto wykorzystać tę przewagę. Z naszych rankingów poznasz:

1. wyjątkowe szkła oryginalne, których jeszcze nikt nie zdążył podrobić.

3 obiektywy Sony, których nie ma nikt inny

2. najlepsze obiektywy do aparatów z matrycą pełnoklatkową (do Sony FE) różnych producentów

5 obiektywów do Sony E, które warto kupić

3. najlepsze obiektywy do aparatów z matrycą APS-C (do Sony E) różnych producentów.

5 obiektywów do Sony FE, które warto kupić

Jaki obiektyw do Canona?

Marka Canon produkuje aparaty i obiektywy od dziesięcioleci, a wszystko zaczęło się jeszcze w erze fotografii analogowej. Pojawiające się dziś nowości to już jedynie osprzęt do bezlusterkowców, chociaż obiektywy do lustrzanek ciągle są produkowane i dostępne w naszym sklepie. A Ty? Masz lustrzankę czy bezlusterkowca? Zobacz nasz ranking obiektywów do lustrzanek Canon, w którym znalazło się top 5 modeli z serii L (od słowa luxury) oraz ranking obiektywów RF (do bezlusterkowców). O ile pierwszy przygotowała nasza redakcja, drugi stworzyła za pomocą głosowania społeczność grupy FB Canon Board. Sprawdź co polecają!

Moje ulubione obiektywy Canon RF – subiektywne TOP 5!

Top 5 obiektywów Canon RF

TOP 5 obiektywów Canon RF według grupy Canon Board!

Top 5 obiektywów Canon EF L

TOP 5 – ranking obiektywów Canon L do lustrzanek (same stałki!)

5 najjaśniejszych obiektywów Nikon Z

Literą Z oznaczane są wszystkie bezlusterkowce Nikona oraz pasujące do nich szkła. Nikon w ostatnim czasie postawił na rozbudowanie swojej szklarni o obiektywy, które mogą bardzo szeroko otworzyć swoją przysłonę. Wpuszczają dzięki temu na matrycę maksymalną ilość światła i malują pięknie rozmyte tło. Do tego rankingu wybraliśmy 5 z nich, które mają najniższą liczbę F.

5 najjaśniejszych obiektywów do bezlusterkowców Nikon Z

JacekWPhoto – moje ulubione obiektywy Nikon Z

Jaką Sigmę kupić?

Mało kto wie, że ta marka ma na swoim koncie produkcję aparatu, bo wszyscy znają ich tylko z szerokiej oferty obiektywów. W swoim portfolio mają m.in. obiektywy do Canona, Sony, Nikona i niemal każdej innej „puszki”. Sigmę wyróżnia najlepszy stosunek ceny do jakości na polskim rynku, a jak wiadomo Polacy kochają to, co dobre i tanie jednocześnie. Sigma już dawno przestała być traktowana jako producent zamienników, bo owszem, konkuruje czasem ceną z „oryginałami”, ale potrafi produkować szkła, których nie znajdziemy w żadnym innym systemie.

JacekWPhoto – moje ulubione obiektywy Sigma

TOP 5 zoomów Sigma

Obiektywy Sigma – TOP 5 zoomów. Prawdziwe opinie i zdjęcia użytkowników!

TOP 5 stałek Sigma

Te „stałki” musisz znać! Użytkownicy wybierają najlepsze obiektywy Sigma

Wyjątkowe obiektywy Sigma

Co ma Sigma, czego nie ma nikt inny?

Która Sigma ma najładniejszy bokeh?

Która portretówka ma najładniejszy bokeh? Sprawdzamy obiektywy Sigma!

Myślisz, że o obiektywach wiesz już wszystko?

5 obiektywów, o których mogłeś nigdy nie słyszeć

Oto 5 obiektywów, o których mogłeś nigdy nie słyszeć. Jeśli szukasz czegoś wyjątkowego, nietuzinkowego, musisz poznać te modele. Nie znajdziesz ich na listach bestsellerów, ani w rankingach na żadnym portalu fotograficznym, bo technicznie ani cenowo nie wygrywają stawki. Są za to INNE NIŻ WSZYSTKIE.

Wyjątkowe obiektywy, o których mogłeś nigdy nie słyszeć [TOP 5]

Bestsellery 2022 czyli dowód słuszności

Przeczytałeś wszystkie nasze poradniki o obiektywach i dalej nie wiesz, co kupić? Może w takim razie postaw na to samo, co inni? Tysiące naszych klientów nie może się przecież mylić! Oto bestsellery z roku 2022, same sprawdzone, najchętniej kupowane obiektywy, które na rynku są już sporo czasu i zdążyły dorobić się w internecie niejednej pozytywnej recenzji. Uwaga, odkrywamy karty i publikujemy prawdziwe statystyki sprzedaży, bez nieuczciwego lokowania, które zdarza się innym sklepom – na nas zawsze możesz liczyć :) ! Kolejny taki ranking już niebawem w grudniu! Zapisz się na nasz newsletter, żeby go nie przegapić!

Bestsellery 2022 – Ranking TOP10 najpopularniejszych obiektywów!

Daj znać w komentarzu, jaki obiektyw wybrałeś, albo zadaj pytania, jeśli ciągle się wahasz!

Podziel się.

O Autorze

Fotograf, redaktor, socjolog. Zadeklarowany wzrokowiec. Uwielbia pisać i robić zdjęcia. Pisanie o fotografii to "kumulacja", która sprawia, że jest szczęśliwa. Fotografuje już od 10 lat, głównie śluby, portrety i reportaże. Redaktorskie doświadczenie zdobywała m.in. w Wirtualnej Polsce. Laureatka ogólnopolskich konkursów poetyckich i fotograficznych. W Cyfrowe.pl pełni rolę specjalisty ds. content marketingu. Odpowiada za całokształt bloga, redakcję i jej rozwój.

Zostaw komentarz

izmir escort