5 obiektywów do Sony FE, które warto kupić

0
Jaki obiektyw do Sony FE kupić? Oto moje propozycje najlepszych obiektywów do filmowania i fotografowania. Z pewnością znajdziesz coś dla siebie.

Nie wystarczy mieć dobry aparat, by robić dobre zdjęcia. Nawet najlepsza lustrzanka czy bezlusterkowiec nie zdziała wiele bez odpowiedniego obiektywu. Dziś przyglądam się obiektywom do systemu mocowania Sony FE. Ten pełnoklatkowy system z założenia nie należy do najtańszych. Postanowiłem jednak znaleźć obiektywy rozsądnie wycenione, a jednocześnie bardzo ciekawe. Wśród propozycji znajdą się stałki i zoomy, obiektywy Sony, jak i zewnętrznych producentów. Oto obiektywy do Sony FE, które warto kupić.


Tamron 28-75 mm F2.8 Di III RXD

Tamron 28-75 mm f/2.8 Di III RXD

To jeden z obecnie najpopularniejszych obiektywów dedykowanych pełnej klatce Sony. Nic w tym dziwnego, bo łączy w sobie dużą uniwersalność z naprawdę rozsądną (jak na ten system mocowania) ceną. Użytkownicy twierdzą, że ostrości zdjęć nic nie da się zarzucić i to na całej powierzchni kadru. Dodatkowym plusem jest to, że obiektyw posiada stałą przysłonę, a to bardzo ważne zwłaszcza w przypadku filmowania.

Połączenie przysłony f/2.8 z ogniskową 75 mm zapewni ładne rozmycie kadru. Minusami tego szkła mogą być natomiast dla niektórych brak stabilizacji oraz wąska ogniskowa. 28 mm nie zapewni zbyt szerokiego kadru. Z brakiem stabilizacji optycznej można jednak sobie poradzić dzięki stabilizacji matrycy, którą posiada większość aparatów Sony z pełną klatką.

Zalety

 • Szeroki zakres ogniskowych
 • Stała i jasna wartość przysłony
 • Dobra cena

Wady

 • 28 mm to zbyt wąski kąt
 • Brak stabilizacji

Sprawdź cenę i opinie:

Tamron 28-75 mm F2.8 Di III RXD >>


Sigma 24-70 mm F2.8 DG DN Art

Sigma 24-70mm f/2.8 DG DN Art

Propozycja Sigmy to bezpośredni konkurent dla Tamrona, który pozbawiony został jednej z jego wad. Zacznijmy od tego, że obiektyw należy do serii Art, która zdążyła już zasłynąć z najwyższej jakości optyki, jak i wykonania. Model 24-70 mm dla Sony FE to konstrukcja uszczelniona, na której optykę składa się aż 19 elementów ułożonych w 15 grupach. Takie parametry gwarantują najwyższą jakość obrazu.

Istotną dla wielu zmianą względem propozycji Tamrona jest fakt, że obiektyw jest nieco szerszy – 24 mm względem 28 mm wbrew pozorom robi sporą różnicę. Jednocześnie jest on trochę krótszy – 70 mm względem 75 mm. Jak ta mówią, coś za coś. Bez wątpienia wypada jednak lepiej niż Tamron pod kątem jakości zdjęć, mimo, że tamten model radzi sobie na tym polu znakomicie. Obiektyw ten jest droższy niż Tamron, ale jednocześnie znacznie tańszy niż jego odpowiednik w portfolio Sony.

Zalety

 • Szeroki zakres ogniskowych
 • Znakomita budowa
 • 24 mm na szerokim kącie

Wady

 • Brak stabilizacji
 • Zauważalnie wyższa cena niż Tamron

Sprawdź cenę i opinie:

Sigma 24-70 mm F2.8 DG DN Art >>


Sony FE 24-105 mm F4 G OSS

Sony FE 24-105mm F4 G OSS

Ten obiektyw z kolei może być rozpatrywany jako konkurent dla dwóch powyższych modeli. Cenowo wypada podobnie jak Sigma. Oferuje jednak znacząco szerszy zakres ogniskowych. To nadal szerokie 24 mm w najszerszym kącie, ale dodatkowo aż 105mm przy najdłuższej ogniskowej. To czyni go jeszcze bardziej uniwersalnym, zwłaszcza jeśli dodatkowo wydłużymy 105 mm przełączając się w tryb APS-C.

Konstrukcja optyczna obiektywu to 17 elementów w 14 grupach, co gwarantuje bardzo wysoką jakość obrazu. Plusem jest również stała wartość przysłony. Jednak f/4 da znacznie mniejsze możliwości rozmycia tła niż f/2.8, jaką oferują obiektywy Tamrona i Sigmy. Niewątpliwą przewagą nad wymienionymi szkłami jest natomiast obecność optycznego systemu stabilizacji. Wraz ze stabilizacją w matrycy aparatu taki system zapewni znakomite efekty.

Zalety

 • Ponadprzeciętnie szeroki zakres ogniskowych
 • Przycisk pamięci ostrości na tubusie
 • Optyczna stabilizacja

Wady

 • Ciemna przysłona
 • Trochę zbyt wysoka cena, jak na przysłonę f/4

Sprawdź cenę i opinie:

Sprawdź cenę Sony FE 24-105mm F4 G OSS >>Sony FE 85 mm F1.8

Sony FE 85mm F1.8

Choć Sony rzadko kiedy rozpieszcza nas z cenami, to w przypadku tego modelu nie mamy na co narzekać.  Ten znakomity obiektyw portretowy łączy w sobie wysoką jakość obrazu, świetne parametry i naprawdę rozsądną cenę. Ogniskowa 85 mm w połączeniu ze światłem f/1.8 gwarantują świetny efekt bokeh. Użytkownicy chwalą też szybkość obiektywu, który świetnie współpracuje z systemem AF w aparatach Sony.

Niewątpliwą zaletą jest również kompaktowość szkła. Wiele obiektywów o podobnych parametrach charakteryzuje się dużymi rozmiarami i wagą. Tymczasem obiektyw ten waży raptem 371 gramów, a pod względem rozmiaru nie odznacza się mocno w pełnoklatkowym korpusie. Jego stosunkowo niska cena sprawia, że nie warto szukać tańszych zamienników.

Zalety

 • Jasna przysłona
 • Niewielki rozmiar i waga
 • Niska cena

Wady

 • Brak stabilizacji
 • Optycznie nieco gorszy niż szkła serii GM

Sprawdź cenę i opinie:

Sprawdź cenę Sony FE 85mm F1.8 >>


Sony FE 55 mm F1.8 ZA Zeiss Sonnar T

Sony FE 55 mm f/1.8 ZA Zeiss Sonnar T

Obiektyw typu standard, czyli klasyczna „pięćdziesiątka”, to szkło, które każdy fotograf powinien mieć w swoim zestawie. Można jednak spróbować kupić coś bardziej niestandardowego. 55 mm i f/1.8 to parametry, które gwarantują ciekawe kadry. Model ten zapewnia dodatkowo najwyższą jakość optyki firmowaną przez markę Zeiss.

Jego zaletą jest lekka konstrukcja i uszczelniona obudowa. Nie bez znaczenia jest również fakt, że to jeden z najostrzejszych obiektywów, jakie można znaleźć na rynku. Użytkownicy chwalą również to, że świetnie działa w nim automatyczne ostrzenie, które w pełni wykorzystuje możliwości korpusów Sony.

Zalety

 • Bardzo ostry
 • Kompaktowy

Wady

 • Wysoka cena

Sprawdź cenę i opinie:

Sony FE 55 mm f/1.8 ZA Zeiss Sonnar T >>


Więcej obiektywów do Sony FE

Sprawdź >>


Więcej artykułów o sprzęcie Sony na blogu

5 obiektywów do Sony E, które warto kupić

Sony A7C – Co warto wiedzieć o tym aparacie w dniu premiery?

Kompakt Sony ZV-1 czy seria Sony RX100. Jaki aparat do vlogowania?

Sony A6400 czy A6600 – który aparat wybrać? Czy warto dopłacać?

Podziel się.

O Autorze

Filmowiec z zawodu, dziennikarz z wykształcenia, fotograf z pasji. W ciągu ostatnich kilku lat miałem w rękach niemal każdy aparat, jaki pojawił się na rynku. Lubię testować wszystko, co warte uwagi i dzielić się na świeżo wrażeniami. Z moją Sonią (A7 III) rozstaję się rzadko, choć po tym, jak poznałem Huawei P40 Pro zaczynam wierzyć, że czasem najlepszy aparat to ten, który masz przy sobie.

Zostaw komentarz

izmir escort