Kompakt Sony ZV-1 czy seria Sony RX100. Jaki aparat do vlogowania?

1
Sony ZV-1 to aparat dedykowany vlogerom. Jednak seria RX100 również świetnie nadaje się do filmowania. Postanowiliśmy porównać, czym różnią się te aparaty i jaki model wybrać do tworzenia treści video.

Sony ZV-1 to jeden z najciekawszych modeli na rynku. Test ZV-1 dostępny jest już na naszym blogu. Aparat ten w niektórych elementach nie ustępuje nawet bezlusterkowcom Sony A6400 i A6600. Jednak model ten wywodzi się w pewnym sensie z serii RX100. Ta na rynku jest od wielu lat i wciąż ma się dobrze. Postanowiliśmy więc porównać różnice między ZV-1 a modelami z serii RX100. Dzięki temu odpowiemy na pytanie, który aparat warto wybrać.

Sprawdź ceny aparatów serii RX100 >>


Sony RX100 VII czy Sony ZV-1 – różnice w budowie


Na początku warto wspomnieć, że niemal co roku na rynku pojawia się kompakt serii RX100. Najnowszym obecnie jest RX100 VII. Od poprzednika, czyli RX100 VI, różni się jednak jedynie obecnością wejścia mikrofonowego. Te dwa modele można więc traktować jako niemal jedność.

Sony RX100 VI

Sony RX100 VI

Mikrofon, wizjer, lampa

Jeśli jednak zestawimy obudowę tych modeli z Sony ZV-1 zauważymy kilka istotnych różnic. Przede wszystkim ZV-1 został pozbawiony wizjera cyfrowego. W przypadku serii RX100 ten zawsze jest obecny, choć jest schowany w obudowie. ZV-1 nie posiada również lampy błyskowej, którą w serii RX-100 znajdziemy – lampa wyskakuje z obudowy, gdy zwolnimy blokadę.

Sony ZV-1

Sony ZV-1

 

To duży plus, że udało się w tak niewielkiej obudowie zmieścić zarówno lampę, jak i wizjer. ZV-1 ma za to nieco lepiej wyprofilowany grip i posiada gorącą stopkę, której brakuje w Sony RX100 VI i Sony RX100 VII. Dlatego nawet pomimo wejścia mikrofonowego korzystanie z zewnętrznego mikrofonu nie będzie łatwe w RX100 VII, a w ZV-1 będzie bezproblemowe.

Ekran i przycisk REC

Dodatkowo Sony ZV-1 posiada ekran odchylany do boku, co również robi sporą różnicę. RX100 VII również ma odchylany ekran, ale zakres manewrów jest nieporównywalnie mniejszy. Różnicą jest także liczba przycisków. ZV-1 ma ich zdecydowanie mniej. Pozbawiony został pokrętła trybów, co dla fotografujących będzie niewątpliwie wadą. Dobrym rozwiązaniem jest za to umieszczenie przycisku REC na górnej części obudowy – który dodatkowo stał się większy. Waga i rozmiar różnych modeli są jednak do siebie zbliżone – różnią się o kilka gramów, ale to różnica praktycznie niewyczuwalna.


Sony RX100 VII czy Sony ZV-1 – różnice w specyfikacji


Matryca, procesor i autofokus

Przyjrzyjmy się teraz wnętrzu obu aparatów. Czym zatem RX100 VI i RX100 VII różnią się od ZV-1? Modele te przede wszystkim dzielą tę samą matrycę o rozdzielczości 20,1 Mpix. Podobnie jest z procesorem (BIONZ X). Z kolei system AF jest identyczny, jeśli zestawimy ze sobą RX100 i ZV-1, czyli 315 punktów detekcji fazy, 25 punktów detekcji kontrastu. RX100 VII wypada od nich lepiej, bo oferuje 357 punktów detekcji fazy, 425 punktów detekcji kontrastu.

Sony RX100 VI

Sony RX100 VI

 

Choć ta różnica na pierwszy rzut oka wydaje się duża, to w praktyce nie jest ona tak zauważalna. Każdy z tych modeli sprawuje się bowiem znakomicie pod kątem automatycznego fokusowania. To najwyższa półka i możesz być pewnien, że bez względu na to, który aparat wybierzesz, autofokus Cię nie zawiedzie.

Tryb seryjny, rozdzielczość wizjera i ekranu

W trybie seryjnym RX100 VI i ZV-1 oferują 24 kl./s, z kolei RX100 VII 20 kl./s oraz aż 90 kl./s w trybie Single Burst Shooting. W każdym z aparatów ekran ma 3 cale wielkości i rozdzielczość, która obecnie już nie zachwyca – 921 tys. punktów. Identyczne są także możliwości dotyku ekranu – tym ustawimy jedynie punkt ostrości, nie możemy poruszać się po menu. Taką możliwość daje dopiero Sony A7S III. ZV-1 oferuje ponadto nowszy standard łączności Bluetooth, niż dwa pozostałe modele – 4.1. Nie jest to jednak istotna różnica.

Jak więc widać, o ile różnice na zewnątrz są zauważalne, o tyle, jak dotąd, te wewnątrz są bardziej subtelne.

Sony RX100 VI

Sony RX100 VI

Obiektyw

Istotną zmianę zobaczymy dopiero patrząc na obiektyw. RX100 VI i RX100 VI oferują szkło o ogniskowej 24-200 mm (w przeliczeniu na FF) ze zmiennym światłem f/2.8-4.5. Z kolei w ZV-1 producent długość zamienił na jasność. Mamy więc tutaj obiektyw 24-70 mm, ale za to ze światłem f/1.8-2.8. Bez wątpienia w przypadku filmowania jasność będzie znacznie ważniejsza niż długość.

Co jednak ciekawe, taka wartość obiektywu i przysłony wcale nie jest nowością. Bowiem już Sony RX100 IV oferował identyczne parametry. Model ten wciąż dostępny jest w sprzedaży i to w całkiem niezłej cenie.

Sony RX100 VI

Sony RX100 VI


Sony RX100 VII czy Sony ZV-1 – tryb filmowy


Czy chociaż tutaj znajdziemy istotne zmiany? Otóż nie. Zarówno Sony RX100 VI i VII, jak i ZV-1 oferują bardzo zbliżone możliwości w trybie filmowym. Wszystkie modele posiadają tryb 4K 30p, Full HD 120p i możliwość filmowania z wysokim klatkażem sięgającym nawet 1000 kl./s – oczywiście w odpowiednio niższej rozdzielczości.

Sony RX100 VI

Sony RX1000 VI

 

Wszystkie aparaty oferują też płaskie profile filmowe S-Log, jak i łatwiejszy do pracy HLG, dzięki któremu zarejestrowany materiał można odtwarzać również na telewizorach z funkcją HDR. Trzeba więc powiedzieć, że w trybie filmowym znaczących różnic nie dostrzeżemy.

Najistotniejsze różnice

Jest jednak kilka elementów, które wyróżniają ZV-1 na tle pozostałych modeli. To przede wszystkim stabilizacja obrazu, która jest wydajniejsza. Do tego dochodzi wbudowany mikrofon o znacznie lepszych parametrach i tryb wykrywający twarz. Korzystając z niego aparat skupia się na tym, by ustawiać ekspozycję na twarz, tak, by nie była ona za ciemna. To bardzo przydatne podczas kręcenia vlogów. Na tym jednak znaczące różnice się kończą.

Sony ZV-1-3

Sony ZV-1

 


Sony RX100 VI, RV100 VI czy ZV-1 – który aparat wybrać


Podsumowując wszystko, co powyżej, zauważyć można, że ZV-1 nie różni się znacząco od serii RX100. To raczej RX100 w nieco podrasowanej pod film wersji. No właśnie. Patrząc pod kątem kręcenia filmów, nawet niekoniecznie vlogów, ZV-1 wypada lepiej. Oferuje te same rozdzielczości, ale jaśniejszy obiektyw, a do tego lepszą stabilizację, mikrofon i kilka przydatnych funkcji. Dodatkowo ma miejsce na gorącej stopce na podpięcie zewnętrznego mikrofonu.

Z kolei w przypadku zdjęć modele RX100 wypadają lepiej. Oferują jednak szerszy zakres ogniskowych, RX100 VII dodatkowo nieco lepszy AF, a przy tym posiadają wbudowany wizjer i lampę błyskową. Z kolei dzięki obecności pokrętła trybów nieco łatwiej się je obsługuje. Biorąc więc pod uwagę, że ZV-1 kosztuje obecnie 3499 zł, a RX100 VII 4539 zł pod kątem kręcenia filmów warto wybrać ten pierwszy.

Jeśli natomiast szukasz aparatu głównie z myślą o robieniu zdjęć, wtedy warto pomyśleć o zakupie RX100 VI. Ten aparat kosztuje obecnie 3799 zł, czyli znacznie mniej niż RX100 VII, oferując niemal identyczne możliwości fotograficzne.

Zalety RX100 VI i VII

  • Długi obiektyw
  • wizjer cyfrowy
  • wbudowana lampa błyskowa
  • pokrętło zmiany trybów

Zalety ZX-1

  • lepsza stabilizacja matrycy
  • ekran odchylany do boku
  • lepszy mikrofon
  • gorąca stopka

Więcej o aparacie Sony ZV-1


Test Sony ZV-1. Świetny aparat dla vlogera

Składamy zestaw do filmowania dla początkujących – 3 różne budżety

Szukasz więcej darmowych porad na temat filmowania sprzętem Sony? Znajdziesz je tutaj:

jaki aparat Sony do filmowania

Podziel się.

O Autorze

Filmowiec z zawodu, dziennikarz z wykształcenia, fotograf z pasji. W ciągu ostatnich kilku lat miałem w rękach niemal każdy aparat, jaki pojawił się na rynku. Nadal jednak wierzę, że czasem najlepszy aparat to ten, który akurat masz przy sobie.

Jeden komentarz

Zostaw komentarz

izmir escort