Składamy zestaw do filmowania dla początkujących – 3 różne budżety

1
Jaki aparat kupić? Ile wydać na obiektyw? Który mikrofon wybrać? Składamy dla Was zestawy do filmowania w trzech różnych budżetach. Każdy z nich opiera się o jeden z aparatów Sony. Który zestaw będzie najlepszy dla Ciebie?

Jeśli stoisz przed wyborem skompletowania zestawu do filmowania to dobrze trafiłeś. Przygotowaliśmy trzy różne zestawy, które powstały w oparciu o aparaty Sony. Pierwszy zestaw nazwaliśmy podstawowym, bo zawiera niezbędne minimum. Drugi to optymalny, który da nieco większe możliwości. Ostatni zestaw, profesjonalny, kosztuje znacznie więcej, ale też może być wykorzystywany do profesjonalnych zadań.


Zestaw podstawowy (około 5000 zł)


Dla kogo? Dla vlogerów i youtuberów. Wybierz ten zestaw jeśli zależy Ci najbardziej na kompaktowych wymiarach, a swoje filmy wrzucasz głównie do sieci.

 

Zestaw ten oparliśmy na aparacie kompaktowym Sony ZV-1. Model ten posiada 1-calową matrycę, którą znajdziemy w „kompaktach premium” oraz kamerach sportowych. Pomimo małej matrycy aparat generuje naprawdę dobry jakościowo obraz. Zwłaszcza, gdy skorzystamy z trybu filmowego 4K. W modelu nie zabrakło również slow-motion, jak i płaskich profili filmowych.

Aparat daje więc naprawdę spore możliwości pomimo swojego niepozornego wyglądu. Jego niewątpliwą zaletą jest to, że w cenie, którą płacimy, otrzymujemy obiektyw 24-70 mm ze zmiennym światłem f/1.8-2.8, a więc całkiem jasnym. W aparacie nie zabrakło również wejścia na zewnętrzny mikrofon. Warto zatem w taki się zaopatrzyć.

Test Sony ZV-1. Świetny aparat dla vlogera>>

Tanim i dobrym wyborem, jeśli chodzi o mikrofon, będzie Sony ECM-GZ1M. To mikrofon kierunkowy pracujący w zakresie 90/120 stopni. Posiada wbudowane zasilanie i jest bardzo niewielki, więc dobrze zgra się z kompaktem. Dodatkowo mikrofon został wyposażony w ekran przeciwwiatrowy, aby wyciszyć szum do minimum.

Podczas filmowania przyda się też gimbal, bo wbudowana w ZV-1 stabilizacja nie należy do najwydajniejszych. Tutaj polecamy budżetowy i bardzo kompaktowy model Zhiyun Crane M2. Gimbal ten zmieści się nawet w małej torbie lub plecaku, może pracować nawet 7 godzin na jednym ładowaniu i jest bardzo łatwy w obsłudze. Dodatkowo posiada wyświetlacz LED i pozwala na sterowanie aparatem z poziomu gimbala.

Niektórzy użytkownicy narzekają, że Sony ZV-1 ma nieco wąski obiektyw. Można temu zaradzić kupując konwerter szerokokątny Ulanzi. To koszt zaledwie 300 zł, a w zamian otrzymujemy 18 mm szerokości zamiast 24. Konwerter posiada też soczewkę makro, a więc z jego pomocą zrobimy również mocne zbliżenia. Bez wątpienia warto się w niego zaopatrzyć.

Opisywany powyżej zestaw pozwoli rozpocząć przygodę z filmowaniem. Aparat kompaktowy jest prosty w obsłudze, a więc dobry dla amatorów. Vlogerzy docenią kompaktowość, bo każdy element jest stosunkowo niewielki, a więc wszystko zapakujemy do torby czy plecaka. To ważne, gdy liczy się mobilność. Taki zestaw będzie dobry na początek, ale w przypadku zleceń dla bardziej wymagających klientów warto zainwestować w coś z wymienną optyką, co zapewni większe pole do popisu.


Zestaw optymalny (około 8500 zł)


Dla kogo? Dla początkujących filmowców, którzy wykonują już pierwsze zlecenia, ale ogranicza ich budżet. Wybierz ten zestaw jeśli potrafisz już nieźle filmować i nie chcesz, by ograniczał Cię brak możliwości zmiany obiektywów.

 

Trzonem tego zestawu jest bezlusterkowiec Sony ZV-E10. Aparat ten wyposażony został w matrycę APS-C, a więc znacznie większą niż w kompakcie. Ta zapewni nie tylko lepszą jakość obrazu i jasność, ale również lepsze rozmycie tła przy tych samych wartościach przysłony.

Model ten oferuje tryb filmowy 4K, ale również Full HD z opcją filmowania w 120 klatkach na sekundę. Nie brak mu także filmowych profili, w tym S-Log i HLG. Dzięki obrotowemu ekranowi dostajecie naprawdę szeroki zakres widzenia, a przyciski do obsługi zostały ograniczone do minimum. To sprawia, że aparat dobrze sprawdzi się w rękach osób, które nie mają zbyt dużego doświadczenia z obsługą sprzętów.

Kompakt Sony ZV-1 czy seria Sony RX100. Jaki aparat do vlogowania?>>

Aparat ten daje również możliwość korzystania z różnych obiektywów, a to daje duże pole do popisu. Zamiast kitowego obiektywu proponujemy zaopatrzyć się w uniwersalny zoom Sony E 18-105 mm f/4.0 G OSS. To jeden z najlepszych modeli Sony, jeśli wziąć pod uwagę stosunek ceny do jakości. Otrzymujemy bowiem szeroki zakres ogniskowych, stabilizację optyczną i stałe światło. To szczególnie ważne podczas filmowania, że wartość przysłony nie zmienia się wraz z ogniskową.

Ważny jest również fakt, że obiektyw nie wysuwa się, gdy chcemy użyć dłuższej ogniskowej. Dzięki temu łatwiej będzie współpracować z gimbalem. Do tego aparatu polecamy kupić gimbal DJI Ronin-SC. Nie jest to może najnowszy model, ale świetnie wyceniony i naprawdę dobry jakościowo. Waży zaledwie 1,1 kg, może pracować do 11 godzin i posiada około 2-kilogramowy udźwig. To w zupełności wystarcza dla zestawu Sony ZV-E10 z obiektywem Sony 18-105 f/4.

Gimbal do vlogowania – jaki model wybrać?>>

W kwestii dźwięku warto zainwestować w mikrofon Sony ECM-XYST1M. To stereofoniczny mikrofon o wysokiej jakości zapewniający czysty, wyraźny dźwięk. Posiada też funkcję regulowania czułości i osłonę przeciwwiatrową. Jest przy tym niezbyt duży, co pozwoli na korzystanie z niego nawet gdy aparat jest przymocowany do gimbala.

Zestaw ten jest wciąż kompaktowy i relatywnie tani. W porównaniu do zestawu podstawowego oferuje aparat z możliwością zmiany obiektywów. To pozwoli w przyszłości dokupić kolejne szkła i wzbogacić możliwości sprzętowe. Dzięki długiemu obiektywowi 18-105 aparat sprawdzi się dobrze chociażby na eventach i weselach, zwłaszcza, że na długiej ogniskowej możemy filmować również na gimbalu (obiektyw nie wysuwa się przy zoomowaniu). Korzystając z tego zestawu można śmiało wykonywać pierwsze zlecenia dla klientów.


Zestaw profesjonalny (około 22 000 zł)


Dla kogo? Dla osób, które mają większe doświadczenie w filmowaniu. Wybierz ten zestaw jeśli oczekujesz profesjonalnej jakości obrazu, bo Twoi obecni lub przyszli klienci są wymagający.

 

W tym zestawie stawiamy na aparat z wyższej półki. Sony A7C to aparat pełnoklatkowy. Pomimo tego nadal charakteryzuje się kompaktowymi wymiarami i niezłą ceną w porównaniu do topowych modeli. Aparat ten charakteryzuje się znakomitym autofokusem i wysoką jakością obrazu. O ile każdy aparat Sony kręci świetnej jakości materiały w 4K, o tyle tańsze modele nie gwarantują odpowiedniej ostrości w Full HD.

Inaczej jest w przypadku tego aparatu, który oferuje naprawdę świetną jakość obrazu. Pełnoklatkowa matryca daje też większe rozmycie tła przy jasnych obiektywach, a także zapewnia szerszy zakres tonalny zdjęć. Dodajmy do tego, że matryca wyposażona została w stabilizację obrazu, co gwarantuje dobre kadry nawet bez gimbala, choć bez wątpienia warto się w niego zaopatrzyć.

Test Sony A7C. Czy warto kupić kompaktową pełną klatkę? >>

Do aparatu proponujemy uniwersalny obiektyw Sony FE 24-105 f/4.0 G OSS. Daje on bardzo szeroki zakres widzenia i oferuje wysoką jakość optyki, z której słynie większość modeli Sony. Ten jeden obiektyw z powodzeniem zastąpi kilka innych. Posiada przy tym stałe światło i stabilizację optyczną, która może współpracować ze stabilizacją w matrycy aparatu.

Obiektyw jednak nie jest najjaśniejszy, więc tutaj warto zaopatrzyć się w dodatkowe szkło, jasną stałkę. Sony FE 85 mm f/1.8 będzie idealnym uzupełnieniem zestawu. Ten portretowy obiektyw oferuje jasną przysłonę f/1.8, która zagwarantuje piękny efekt bokeh. Korzystać z niego można wtedy, gdy zależy nam na plastycznych ujęciach.

 

Do tego modelu warto kupić gimbal DJI RSC 2 w wersji Pro Combo. To nowsza wersja polecanego wyżej Ronina SC. Względem poprzednika model ten zyskał większy udźwig, który wynosi aż 3 kilogramy oraz dłuższy czas pracy na baterii – do 14 godzin. Otrzymujemy też ekran OLED do kontrolowania trybów. W zestawie Pro Combo znajdziemy między innymi system do kontroli ostrości oraz moduł pozwalający na sterowanie ruchami gimbala poprzez ruchy smartfona, a także podążanie za obiektem w kadrze.

Do dobrej klasy aparatu warto kupić również dobry mikrofon. Sony ECM-CG60 zapewni dobry dźwięk również przy filmowaniu z dużych odległości, choćby kilku metrów. Jest to model kierunkowy, co sprawia, że „nie łapie” odgłosów zza kamery. Dzięki specjalnej osłonie nadaje się również do filmowania w wietrznych warunkach. Model ten często używany jest przy profesjonalnych reportażach.

W tym zestawie najważniejszym elementem jest aparat z pełnoklatkową matrycą – jest on konieczny gdy masz zamiar robić zlecenia dla większych klientów. A7C zaoferuje w pełni ostry obraz Full HD, który będzie dobrze wyglądać na ekranach dużych telewizorów. Jasny obiektyw zapewniający rozmyte tło jest koniecznością chociażby w przypadku zleceń weselnych. Z kolei jakość stabilizacji gimbala sprawia, że zawsze masz pewność, że ujęcia nie trafią do kosza, bo są niestabilne.

Jak widzisz, 3 zestawy różnią się ceną i typem aparatów, ale każdy zapewni minimum niezbędne do rozpoczęcia przygody z filmowaniem. Który zestaw pasuje najlepiej do Ciebie?

Składamy zestaw do filmowania dla początkujących – 3 różne budżety

Szukasz więcej darmowych porad na temat filmowania sprzętem Sony? Znajdziesz je tutaj:

jaki aparat Sony do filmowania

Podziel się.

O Autorze

Filmowiec z zawodu, dziennikarz z wykształcenia, fotograf z pasji. W ciągu ostatnich kilku lat miałem w rękach niemal każdy aparat, jaki pojawił się na rynku. Nadal jednak wierzę, że czasem najlepszy aparat to ten, który akurat masz przy sobie.

Jeden komentarz

  1. Zv-e10 to trochę bez sensowny wybór. Ty bardziej skoro wcześniej daliście zv-1. Roznia sie tylko tym ze 10 ma wymienne obiektywy. A w sumie zv-1 w ogolnym rozrachunku i tak lepszy jest. Zamiast tego mogliście juz dac cos z apsc w tej cenie.

Zostaw komentarz

izmir escort