„Ogarnijże aparat!” czyli darmowy kurs video, jak nauczyć się obsługi aparatu

2

Wiosną do życia budzi się nie tylko przyroda. Rozkwitać zaczynają także fotografowie, w szczególności Ci, którzy upodobali sobie plenery. I tak jak przyrodą kieruje większa ilość światła, tak samo fotografowie będą chcieli z tego skorzystać w nadchodzącym sezonie. A do tego dołączy jeszcze większa ilość ciepłych dni. Ale zanim sezon rozkręci się na dobre, trzeba równie dobrze się do niego przygotować. Możesz to zrobić z naszą serią filmów – Ogarnijże Aparat.

Ogarnijże Aparat – sezon 1 episode 1 – podstawy

W pierwszym odcinku serialu do urokliwej, nowojorskiej kawiarni wbiega Panna Młoda, która uciekła sprzed ołtarza… Wybaczcie, to jednak było w innym serialu. Się śmieję. W naszym ogarnianie aparatu zaczyna się od totalnych podstaw fotografowania. Dowiesz się z niego m.in. jak robić zdjęcia seryjne, jak opanować system AF, co to są tryby ekspozycji itp. Tak jak w całej tej serii zaczniesz poznawać poszczególne funkcje aparatu, aby w sezonie móc już tylko skupić się na doskonaleniu techniki.

Ogarnijże Aparat – sezon 1 episode 2 – Czas naświetlania

W sezonie światła będzie więcej – pytanie tylko, ile go wpuścić do aparatu. A za to odpowiada przede wszystkim czas naświetlania. W drugim odcinku serii Ogarnijże Aparat poznasz trójkąt naświetlania. Absolutną podstawę każdego udanego zdjęcia. I nieudanego też. Ale z naszą serią ten drugi przypadek będzie zdarzał się coraz rzadziej.

Ogarnijże Aparat – sezon 1 episode 3 – Przesłona

Jeśli mowa o świetle i ekspozycji w fotografii, to mowa jest także o przysłonie. W tym odcinku zostanie dokładnie omówione, jak pracować przysłoną, aby uzyskać odpowiednią głębię ostrości czy dostosować czas naświetlania i wiele więcej. Wszystko wytłumaczone na przykładzie urokliwego samochodowego klasyka… i równie urokliwego modela.

Ogarnijże Aparat – sezon 1 episode 4 – ISO

Trójkąt ekspozycji zamyka czułość ISO. Po obejrzeniu tego odcinka poradzisz sobie we wszystkich warunkach oświetleniowych. Prowadzący Kamil Kożuch opowie nie tylko jak dobierać wartości ISO, ale także zdradzi, jak optymalnie wykorzystać wysokie czułości. A do tego spędzicie razem urokliwy wieczór na bulwarze.

Ogarnijże Aparat – sezon 1 episode 5 – balans bieli i RAWy

Czy wiesz, że w fotografii białe nie zawsze jest białe, a czarne nie zawsze jest czarne? Wszystko zależy od balansu bieli. Musisz o niego zadbać, aby biel na Twoich kolorach wyglądała OK i ogólnie, żeby zdjęcia cechowały się właściwą kolorystyką. A może w nadchodzącym sezonie wolisz eksperymentować z barwami na fotografii? Tak czy inaczej, Ogarnijże swój aparat także w zakresie balansu bieli. A przy okazji poznasz także zalety RAWów.

Ogarnijże Aparat – sezon 1 episode 6 – Crop a pełna klatka i wybór obiektywu

Ogarniasz aparat przed sezonem, ale równie ważne jest ogarnięcie obiektywów. Uda Ci się to dzięki temu odcinkowi. Stałki i zoomy nie będą miały przed Tobą tajemnic. Kamil Kożuch opowie także o różnicach w sensorach pełnoklatkowych i APS-C – bardzo przydatna część, jeśli przed nadchodzącym sezonem chcesz nabyć nowy aparat.

Ogarnijże Aparat – sezon 2 episode 1 – fotografia krajobrazowa

Docieramy do tego, co wielu lubi najbardziej w fotografowaniu wiosną i latem – plenery. Chociaż oczywiście śnieżne landszafty wyglądają równie urokliwie, to jednak dłuższe złoty godziny dają jeszcze więcej możliwości. Przygotuj się z Kamilem Kożuchem i Cyfrowe.pl do kolejnych miesięcy przebywania w terenie z aparatem.

Ogarnijże Aparat – sezon 2 episode 2 – Fotografia uliczna

Cieplejsza pogoda sprzyja także street photo. Ten film pokaże Ci kilka pro tipów od zawodowca, które pomogą Ci jeszcze lepiej poznać swój aparat i zapanować nad jego funkcjami. Nawet jeśli nie robisz fotografii ulicznej, to obejrzyj ten odcinek. Dowiesz się z niego także, jak w praktyce pracować z głębią ostrości, jak tworzyć obrazy czarno-białe, a także poznasz kilka ciekawych uwag na temat sprzętu.

Ogarnijże Aparat – sezon 2 episode 3 – Fotografia portretowa

Teoria teorią, ale nie ma lepszego sposobu na ogarnianie aparatu, niż praktyka. Dlatego właśnie w tym odcinku Kamil Kożuch zabierze Cię na kolejną sesję, tym razem portretową. Dowiesz się, jak przygotować się do sesji, jak pracować ze światłem sztucznym, jak skutecznie wykorzystywać czas naświetlania, a także znajdziesz kilka fajnych, inspirujących pomysłów na portrety.

Ogarnijże Aparat – sezon 2 episode 4 – Bonus sprzętowy

Kilka ważnych spostrzeżeń dotyczących sprzętu, które pomogą jeszcze lepiej przygotować się do sezonu. Ogromną inspiracją będzie także z pewnością zajrzenie do torby ze sprzętem prowadzącego Kamila Kożucha. Czego używa zawodowiec? M.in. o tym w tym odcinku.

Ogarnijże Aparat – sezon 2 episode 5 – Holiday Special

Świąteczny odcinek niespecjalnie kojarzy się z przygotowaniami do fotograficznej wiosny i lata, ale warto zajrzeć także do niego, gdyż świąteczna sesja przeprowadzona przez Kamila Kożucha stała się pretekstem do kolejnych ciekawych lekcji o sprzęcie, a także o druku. Skoro planujesz w tym sezonie wykonać wiele świetnych zdjęć, to warto także pomyśleć o ich drukowaniu.

Ogarnijże Aparat – sezon 2 episode 6 – Fotografia sportowa

Sezon rusza i wszyscy będziemy mogli mieć jeszcze więcej ruchu. Połącz sport i fotografie, chwytając za aparat, aby zarejestrować dynamiczne ujęcia. Tylko jak? O tym w kolejnym odcinku naszej serii. Kamil Kożuch zabierze Cię na całkiem konkretną sesję, dzięki której nauczysz się fotografować kadry pełne akcji.

To ostatni odcinek tej serii. Po jej obejrzeniu uda Ci się jeszcze lepiej poznać swój aparat, tak aby podczas wielu niesamowitych wiosennych i letnich sesji mieć pełne przygotowanie teoretyczne i móc już skupiać się wyłącznie na praktyce. Powodzenia!

TAGI:   
Podziel się.

O Autorze

Gdy robię zdjęcia, to zajmuję się fotografią reportażową, teatralną i artystyczną. Gdy piszę o zdjęciach, to zastanawiam się, jak wpływają one na odbiorców, co robić, by robić jej bardziej świadomie i jakie możliwości daje sprzęt. Poza tym piszę wiersze i jak dotąd w druku ukazały się moje dwie książki z poezją. Ukończyłem studia magisterskie na kierunku Fotografia na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Jestem laureatem konkursów fotograficznych i poetyckich, uczestnikiem wystaw, festiwali i publikacji poświęconych fotografii.

2 komentarze

  1. Super. Dziękuję za porcję wiedzy i jej przypomnienie, uporządkowanie. W tym cyklu omówiono fotografię krajobrazową, uliczną, portretową, sportową, ale chyba zapomniano o jednej równie ważnej i chyba, tak mi się wydaje, najtrudniejszej i bardzo wymagającej, czyli fotografii ptaków (przyrodniczej). Czy istnieje możliwość uzupełnienia tego cyklu właśnie o ten rodzaj fotografii?

Zostaw komentarz

izmir escort