Jakiego bezlusterkowca kupić? Najlepsze modele, najważniejsze cechy

57

Czy będzie to twój pierwszy aparat? A może szukasz czegoś lepszego niż dotychczasowy kompakt lub wygodniejszego niż lustrzanka? Przeczytaj, jakie są najważniejsze cechy i parametry, którymi różnią się bezlusterkowce oraz jakie marki aparatów tak naprawdę liczą się w tej kategorii. Jaki bezlusterkowiec jest najlepszy dla Ciebie?


Na co zwrócić uwagę kupując bezlusterkowca?
Funkcje i parametry


Czy aparat ma wbudowany wizjer, a jeśli tak, to jaki?

Jeśli dotychczas używałeś wyłącznie lustrzanek, nawyk kadrowania z aparatem przy twarzy może być silniejszy od Ciebie. Warto wybrać wtedy aparat z wizjerem, jednak niekoniecznie optycznym. Weź pod uwagę również wizjery elektroniczne i hybrydowe.

Jeśli natomiast przywykłeś do patrzenia w ekran LCD swojego kompaktu, z wyświetlacza w bezlusterkowcu będziesz jeszcze bardziej zadowolony. Wizjer choć bardzo przydatny, nie jest niezbędny.

Jakich rozmiarów matryca jest w środku?

W lustrzankach podział jest prosty. Mamy pełną klatkę (full frame) i matrycę aps-c (crop). W bezlusterkowcach są jeszcze matryce formatu 4/3, jednocalowe lub mniejsze. Jej wielkość należy dobrać tak, aby miniaturyzacja sprzętu nie szła w parze z miniaturyzacją efektów, jakie możesz uzyskać.

System stabilizacji

Do wyboru mamy stabilizację wewnątrz aparatu lub obiektywu. Bardziej popularnym rozwiązaniem jest stabilizacja umieszczona w korpusie. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że działa ona wydajniej niż ta montowana w optyce. Ponadto, gdy mamy stabilizację w body aparatu, możemy do niego podłączyć dowolny obiektyw, nawet w pełni manualny, a stabilizacja ciągle będzie działać. Obiektywy bez stabilizacji są znacznie tańsze. Istnieje jeszcze coś takiego jak stabilizacja elektroniczna, zapewniana przez oprogramowanie aparatu – najczęściej spotykana w tańszych konstrukcjach, kamerkach sportowych czy w smartfonach.

Marka aparatu i typ mocowania

Aparat to skarbonka bez dna – zawsze znajdzie się temat, do którego należałoby posiadać w torbie odpowiedni obiektyw lub dodatkowe akcesoria. Ponieważ bezlusterkowce są z nami na dobre dopiero od kilku, max 10 lat, nie wszystkie systemy są jeszcze dostatecznie rozbudowane. Niektóre mogą nam zaoferować bogaty wybór dedykowanych obiektywów jak i pochodzących spoza systemu: Sigma, Vogitlander, Carl Zeiss czy Samyang. Inne systemy w niektórych sytuacjach zaproponują co najwyżej po jednym obiektywie każdego rodzaju. Dostęp do dobrej optyki i akcesoriów jest bardzo ważny, jeśli traktujesz fotografię „na serio“. Na plus dla producentów optyki jest to, że naprawdę starają się nadążać za rozwojem oferty aparatów i być może niedługo kupując bezlusterkowca, np. Canona czy Nikona będziemy mieli zbliżony wybór co w erze lustrzanek.


Modele bezlusterkowców dla początkujących i zaawansowanych
Co polecamy?


Jakiego bezlusterkowca kupić? W zależności od tego, jak długo i jak intensywnie zajmujesz się fotografią lub filmowaniem, masz do wyboru:

Modele skierowane do amatorów

Jeśli oczekujesz lepszej jakości zdjęć niż z kompaktu czy telefonu i jednocześnie chciałbyś mieć sprzęt prosty w obsłudze, którym można się cieszyć bez studiowania podręczników o fotografii, weź pod uwagę starsze lub nowsze modele (w zależności od budżetu) z serii Olympus PEN, np. Olympus E-PL10, FujiFilm X-A7 lub Panasonic Lumix G7. Kosztują podobnie do amatorskich lustrzanek, ale są w stanie zapewnić wydajniejszy tryb auto. Ponadto Panasonic Lumix G7 wyposażono w wizjer elektroniczny!

 Bezlusterkowce dla ambitnych amatorów

To aparaty adresowane do adeptów fotografii, którzy są świadomi, że wybierany właśnie sprzęt jest początkiem ich ścieżki rozwoju w tej dziedzinie. Osoby oczekujące pełnej kontroli nad zdjęciem, sprzętu o niewielkich gabarytach i cenie, która nie zrujnuje portfela, powinny spojrzeć na wielokrotnie nagradzanego Olympusa OM-D E-M10 mk III i świetnie wypadającego we wszelkich testach Fujifilm X-T30

Fujifilm X-T30 – idealny, rodzinny aparat na wakacje?

Konstrukcje dla wymagających

Według niektórych fotografów aparat nie powinien iść na żadne kompromisy i gwarantować wysoką jakość zdjęć niezależnie od okoliczności. W połączeniu z wysokiej klasy optyką modele takie jak: Canon EOS R, FujiFilm X-T4, czy Olympus OM-D E-M5 mark III mogą światło konkurować z profesjonalnymi lustrzankami. Warto też wspomnieć aparatach Nikon Z6 i Z7, które pod koniec 2020 zastąpiły Z6 II i Z7 II.

Nikon Z6 na Stadionie Narodowym i na Lidze Mistrzów… czy dał radę?

Topowe modele

Creme de la creme danego systemu. To aparaty, w których producenci umieścili najlepsze komponenty, jakie tylko byli w stanie wymyślić i stworzyć. Trzeba tu wspomnieć o pełnoklatkowym Sony A7R III, średnioformatowym (najdroższym w tym zestawieniu) FujiFilm GFX, uszczelnionym Olympus OM-D E-M1X oraz dwóch aparatach Canon, które stały się bestsellerami już w dniu swojej premiery: Canon EOS R5 i EOS R6 Już samo wzięcie tych modeli w dłoń, daje nam wrażenie, że mamy do czynienia ze sprzętem PRO, którym uzyskamy zawodowe rezultaty.

Canon R6 – test aparatu, na który wielu czekało

 Bezlusterkowce do filmowania

Osobną kategorią są aparaty stworzone do rejestracji filmu. Modele takie jak Panasonic Lumix GH5 i Sony A7S III są dobrze znane wszystkim operatorom. Można powiedzieć, że aparaty te zrewolucjonizowały rynek pod kątem rejestracji materiału w jakości 4K i wysoko ustawiły poprzeczkę.

Jaki aparat do vlogowania? Który model wybrać i czym się kierować?


Najlepsze marki bezlusterkowców


Rynek aparatów kompaktowych z wymienną optyką został (przynajmniej na początku) zdominowany przez kilku producentów, takich jak Sony i Olympus. Teraz konkurencja jest znacznie szersza, a konsumenci mają większy wybór i lepszą jakość za podobną cenę. Doczekaliśmy się przede wszystkim mocnej odpowiedzi firm Canon i Nikon, które dominowały niegdyś na rynku lustrzanek. Jaki bezlusterkowiec jest najlepszy? Ciężko stwierdzić. Każdy producent pokazuje nam zupełnie inny pomysł na to, jak powinien wyglądać idealny bezlusterkowiec.

Sony – beslusterkowce do filmowania

Firma Sony kojarzy się wielu osobom głównie z aparatami do filmowania. Serie aparatów Sony Alpha 7 i Sony Alpha 6000 to często pierwszy wybór osób, które oprócz fotografii zajmują się filmowaniem. Najlepszy wybór między innymi do filmowania ślubów i wesel. Aparaty Sony znane są z niesłychanie szybkiego autofokusa i dobrej pracy przy słabym świetle. Swoje modele Sony kieruje głównie do zawodowców lub średniozaawansowanych użytkowników, dopiero pod koniec 2020 wypuszczając A7C, pełną klatkę adresowaną do amatorów.

Więcej o Sony na blogu >

Fujifilm – piękny design i kolory

Fujifilm stawia na jakość i klasykę. W ofercie tej marki znajdziemy aparaty zarówno dla początkujących, średniozaawanowanych jak i profesjonalnych fotografów, choć Ci ostatni często narzekają na brak pełnej klatki w systemie. Markę wyróżnia oryginalny design wzorowany na analogowych aparatach dalmierzowych. Fujifilm to marka aparatów często wybierana przez reporterów i fotografów ulicznych. Jako jedna z 2 (poza Hasselbladem) oferuje aparaty średnioformatowe.

Więcej o FujiFilm na blogu >

Olympus – bezlusterkowce micro 4/3

Marka Olympus zasłynęła głównie (przynajmniej na początku) ze swojej niesamowitej matrycowej stabilizacji, która pozwala nam fotografować wieczorne krajobrazy bez statywu. Są to jak na razie najmniejsze i najlżejsze bezlusterkowce, idealnie sprawdzające się w podróży. Na naszym blogu znajdziesz recenzje wielu obiektywów i aparatów, które powstały właśnie na różnych wyjazdach. Olympus w swojej ofercie ma świetne i niedrogie propozycje bezlusterkowców dla początkujących oraz zaawansowane, uszczelnione modele dla miłośników fotografii dzikiej natury i sportu.

Artykuły o sprzęcie Olympus >

Panasonic – zmiana taktyki

Panasonic niegdyś wspólnie rozwijał z Olympusem segment bezlusterkowców z matrycą micro 4/3. Dziś swoje siły skupia głównie na swoich modelach z pełną klatką. Obecnie pełnoklatkowe bezlusterkowce Panasonic to największe i najcięższe aparaty tego rodzaju – ze skrajności w skrajność można by podsumować, jednak zyskały dzięki temu lepszą ergonomię. Bezlusterkowce Panasonic to kiedyś najczęstszy wybór filmowców. Dziś nieco mniej popularna marka straciła rzesze fanów na rzecz Sony, które dziś próbuje odzyskać.

Wszystko o Panasonic na blogu >

Canon – brygada RR

Fani marki Canon długo musieli czekać, aby producent ich ukochanej lustrzanki wypuścił na rynek jakiegoś ciekawego bezlusterkowca. Zaczęto bowiem od amatorskiej, hobbystycznej linii M, by później zaskoczyć jakością linii R. Aktualnie marka Canon oferuje jedne z najlepszych, o ile nie najlepsze rozwiązania do fotografii. Ogromnym plusem jest też to, że użytkownicy starych aparatów, którzy zdecydowali się wymienić lustrzankę na bezlusterkowca mogą dalej korzystać ze swoich lustrzankowych, genialnych obiektywów – za sprawą świetnie skonstruowanego adaptera, którego skuteczność pozytywnie zaskoczyła wszystkich.

Recenzje aparatów Canon >

Nikon – Z jak zmiana

Nikon depcze po piętach Canonowi swoimi aparatami z linii Nikon Z, jednak ich premiera nie wzbudziła na rynku tyle emocji, co wspominane wyżej nowe modele Canona lub Sony. Mimo to mają wielu, przywiązanych do swojej marki fanów. Tak jak w przypadku Canona, Nikon wypuścił na rynek adapter, który umożliwia stosowanie lustrzankowych obiektywów z bezlusterkowcami. 

Recenzje aparatów Nikon >


Czy warto kupić bezlusterkowca?


Aparaty kompaktowe z wymienną optyką w 2020 zdominowały rynek fotograficzny oraz filmowy zarówno ilością premierowych modeli jak również jakością sprzętu. Mimo to lustrzanki też trzymają się nieźle, co widać po statystykach sprzedaży w naszym sklepie.

Sprawdź rankingi i bestsellery w poprzednich artykułach>

Sprawdź, które bezlusterkowce wybrali nasi eksperci:

Najlepsze bezlusterkowce do filmowania (2021) – co wybrali eksperci?

Chcesz wiedzieć więcej? Zapisz się newsletter!

Dzięki temu nie przegapisz nowych artykułów, jako pierwszy dowiesz się o darmowych warsztatach foto-video i zgarniesz najlepsze rabaty na zakupy w Cyfrowe.pl! Nie martw się, nie wysyłamy spamu, ani nie piszemy codziennie :) Tylko wartościowe treści!

Tak! Chcę być zawsze najlepiej informowany :)

Podziel się.

O Autorze

Fotograf, redaktor, socjolog. Zadeklarowany wzrokowiec. Uwielbia pisać i robić zdjęcia. Pisanie o fotografii to "kumulacja", która sprawia, że jest szczęśliwa. Fotografuje już od 10 lat, głównie śluby, portrety i reportaże. Redaktorskie doświadczenie zdobywała m.in. w Wirtualnej Polsce. Laureatka ogólnopolskich konkursów poetyckich i fotograficznych. W Cyfrowe.pl pełni rolę specjalisty ds. content marketingu. Odpowiada za całokształt bloga, redakcję i jej rozwój.

57 komentarzy

  1. Dzień dobry,
    po kilku dniach czytania o aparatach jestem zdecydowana na bezlusterkowca :) jednak pojawia się problem co do konkretnego modelu. Byłby Pan tak miły i doradził mi który aparat( i obiektyw) kupić do fotografowania przede wszystkim bardzo aktywnych dzieci uprawiających sport(akrobatyka- zawody na hali) oraz do robienia zdjęć podczas licznych podróży. Fajnie by było zmieścić się w kwocie do 5000zł.

  2. nie wiem dlaczego dla amatorow takich ja nie poleca się Panasonic Lumix np.FZ200 lub 300 lub FZ1000 a sugeruje się seria GX

  3. Grzegorz Kosciuszko w

    Witam krotkie pytanie : jaki wybór bedzie lepszy Olympus om dem em 5 mk1 czy em10 mark2 obydwa nowe? Dzieki z gory Grzegorz

  4. Witam serdecznie Panie Pawle, Pana artykuł spadł mi z nieba, chociaż i tak dalej nie wiem na co się zdecydować. Byłabym bardzo wdzięczna za Pana fachową poradę. Mam bardzo specyficzne wymagania, jestem włascicielką hodowli kotów rasowych i 90% zdjęć jakie robię, to właśnie fotografie kociąt. Maluchy bardzo się wiercą, do zdjęć trzeba używać lampy błyskowej z obrotym flashem, oraz szeroko otwierać przysłonę, aby jak najbardziej skrócić czas naświetlania. Do tej pory pracowałam na Sony a65 z obiektywem SLT 50/1.4. Zdjęcia wychodzą super, ale autofokus w starej lustrzance już nie nadąża. Chciałam sprawić sobie nowy aparat, już nie taki ciężki i mniejszy, ale jednak robiący ładne zdjęcia ruszających się maluchów z ładnie rozmytym tłem. Im więcej czytam, tym jestem głupsza. Czy mam wymienić cały system i pójść w Olympusa bądź Panasonica, czy może kupić Sony i używać dotychczasowych obiektywów z przejściówką? Będę bardzo wdzięczna za Pana pomoc. Pozdrawiam serdecznie!

  5. Dzien dobry, prosze doradzić co kupić z bezlusterkowców: fotografuję sporo architektury, wnętrza, statyw lub ręka z dużą czułoscią. Pracuję na wyzszej uczelni i mam doczynienia ze sprzetem Do tej pory używałam lustrzanek canon mark I, II – obiektywy 50, 17-40 canon, tamron 28-80. Najlepiej pelna klatka i odporność na szumy w ciemnościach. Z góry dziękuję

  6. Witam serdecznie..

    Myślę o kupnie aparatu bezlusterkowca… Najbardziej myślałem nad sony a 6000 i olympusem m10 mkII ale po przeczytaniu komentarzy to rozmyślam też nad Linuxem że względu na 4K bo to przyszłość.
    Chciałbym dobry aparat do 3000zł z myślą o bardzo dobrych zdjęciach i wakacjach. Co by Pan Polecił i ci Pan myśli i Sony a6000 bo tego chciałem kupić najbardziej. Pozdrawiam

    • Paweł Ostęp w

      Wszystko zależy czy chcesz/potrzebujesz filmowania w 4K – jeżeli tak to najrozsądniejszym wyborem będzie Panasonic LUMIX DMC-GX80 – ma stabilizację matrycy i świetny przetwornik. Sony A6000 to wciąż ciekawy aparat ale o sporo mniejszych możliwościach niż wspomniany Lumix.

  7. Wita, szukam bezlusterkowca w kwocie około 2500 zł, głównie zdjęcia będą robione w terenie (góry, morze,ptaki, zachody i wschody słońca ) bardzo proszę poradzić jaki bezlusterkowiec byłby dobry do takiego fotografowania, jestem początkującym fotografem i szukam porady u fachowca, z góry dziękuję

    • Paweł Ostęp w

      Twój opis ewentualnych tematów do fotografowania jest na tyle szeroki że wybrać aparat nie powinno być trudno, ale ciężko będzie się zmieścić w jednym obiektywie na start. Podobnie jak w przypadku lustrzanek obiektyw dawany w zestawie ma zakres zbliżenia optycznego x3 więc ciężko byłoby wykorzystać do wszystkich Twoich potrzeb. Na start potrzebowałbyś czegoś z przynajmniej dwoma obiektywami lub większym zakresem wiec musielibyśmy odrobinę nadszarpnąć Twój budżet – proponuję zainteresować się Panasonic Lumix DMC-G6W + ob. 14-42 + 45-150 MEGA O.I.S. lub Panasonic Lumix DMC-G6H + ob. 14-140 POWER O.I.S. – korpus jest wręcz stworzony dla początkujących, ale to Ty musisz podjąć decyzje czy jeden czy dwa obiektywy.

  8. Witam Panie Pawle, aktualnie przymierzam się do wyboru aparatu i byłabym wdzięczna za doradzenie. Szukam bezlusterkowca służącego przede wszystkim do filmowania do około 4,000 zł. Aparat będzie używany głównie podczas podróży, więc zależy mi na stabilizacji korpusu i matrycy, parametrach pozwalających na robienie time lapsów, trybie slow motion + obrotowy monitor, uszczelnienie, wejście na mikrofon. Większość tego typu aparatów do filmowania posiada matrycę 4/3, a istotne jest również dla mnie filmowanie z małą głębią ostrości i ISO, które poradzi sobie w słabych warunkach oświetleniowych. Czy braki pod względem czułości na światło matrycy 4/3, można zrekompensować jasnym obiektywem, czy w tym wypadku lepiej jednak postawić na matryce APS-C? Zastanawiam się nad modelami: Lumix GH4, Lumix GX8, Lumix G7 i Sony A6300. Który z nich wybrać? A może zasugerowałby Pan jeszcze coś innego?

    Będę niezmiernie wdzięczna za pomoc:)

    • Paweł Ostęp w

      Odpowiednie wyważenie wszystkich potrzebnych przez panią funckji z zaproponowanym budżetem nie bedzie proste. Jeżeli w tej kwocie myśli Pani jedynie o korpusie to osobiście sugerowałbym model Panasonic Lumix GX8. Spełnia on praktycznie wszystkie stawiane przez Pania wymagania a w przypadku filmowania głębia ostrości w tym aparacie z jasnym obiektywem będzie jednoczesnie plastyczna i łatwa do opanowania.

      • Mam podobne wymagania jak koleżanka z postu u góry. Jednak w moim przypadku zastanawiam się nad GX8 a Olympusem M5 II. Czy mógłbym dostać od Pana wskazówkę co wybrać pod kątem filmów a jednak również zdjęć, które też są ważne w moim przypadku ? Czy to prawda, że GX8 nie ma opcji slow motion ? Jak ze stabilizacją obrazu czy różnica na korzyść OLYPMUSA dla osoby AMATORA będzie odczuwalna ? A może jest inny model nad ktorym warto sie pochylić ? Bede wdzieczny za wszystkie wskazowki i rady ktore pomoga mi dokonac ostatecznego wyboru.

        • Paweł Ostęp w

          Typowo pod względem filmowania wybór zależy od priorytwtów. Olympus OM-D E-M5 mk II nagrywa tylko w jakości Full HD, ale ma profil flat i supr wydajna stabilizację. Panasonic lumix GX8 dysponuje już rozdzielczością 4K, ale uszczelnienia oraz stabilizacja nie są na ta wysokim poziomie jak we wspomnianym Olympusie. Oba aparaty nagrywają pliki filmowe w jakości full HD z maksymalna prędkością 60 k/s (uda się to zwolnić ale nowe aparaty firmy Sony potrafią kręcić nawet z prękdością do 120 kl/s w jakości Full HD.
          Wybór pozostawiam Panu – jeżeli 4K to Panasonic, jeżeli tylko Full HD to zdecydowanie poleca Olympusa.

  9. Witam. Proszę o radę w zakupie bezlusterkowca. Zależy mi na body i tylko jednym obiektywie ale ze stałym świetle 2.8 coś jak sigma 17-50. szybki i celny autofocus oraz dobre wysokie ISO oczywiście na plus.

    Na chwilę obecną prawie zdecydowany jestem na Nikon d5300 plus ww. Sigma.

    O bezkysterkiwcach nie mam pojęcia więc proszę o pomoc.

    Pozdrawiam.

    • Paweł Ostęp w

      W przypadku bezlusterkowców nie mamy do wyboru aż takiej ilości obiektywów producentów trzecich (sigma, tokina,tamron) jak w przypadku lustrzanek. W podobnym budżecie jak sprzęt o którym Pan myśli nie sposób będzie znaleźć kontrpropozycje o podobnej światłosile obiektywu w zestawie z korpusem. Wybierając bezlusterkowca mamy za to inne zalety jak np. wbudowana w body bardzo wydajna stabilizacja, mniejsze gabaryty, większa szybkostrzelność czy absolutny brak występowania problemów jak BackFocus czy FrontFocus.

  10. Dzień dobry,
    Jestem na etapie wyboru bezlusterkowca, chociaż do niedawna rozważałem zakup lustrzanki. Biorę pod uwagę A7 oraz OM D E-M1. Czy coś jeszcze mógłby Pan polecić? Chciałbym zakupić aparat do 4500 zł brutto (może być samo body lub zestaw). O ile to nie jest dla Pana problem, mógłby Pan udzielić mi porady?
    Pozdrawiam

    • Paweł Ostęp w

      Wybór bezlusterkowca z półki dla zaawansowanego użytkownika jest naprawdę ciężki – udanych modeli jest zatrzęsienie.

      Prywatnie korzystam z modelu Olympus OM-D E-M1 i na tą chwile nie znalazłem nic innego (prócz jego dużo droższego następcy) co mogłoby lepiej spełnić moje potrzeby. Wybór bezlusterkowca z tego segmentu powinniśmy tez opierać o dostępność optyki która spełni nasze oczekiwania a w systemie micro 4/3 jest jej ogromna ilość. Zastanawiałem się swego czasu nad wymiana korpusu na Olympus OM-D E-M5 Mark II ze względu na nowe funkcje, ale niestety nie leżał mi zbytnio dobrze w dłoni (a wygodny uchwyt to rzecz bardzo ważna i mocno subiektywna).

      Sony A7 ma bardzo fajny pełnoklatkowy przetwornik, świetna plastykę i zdecydowanie wyższe użyteczne ISO. Niestety mnie prywatnie ten wzrost jakości nie zachęca tak bardzo, gdyż idzie wraz ze wzrostem gabarytów obiektywów i mniejszej pojemności akumulatorem. Niemniej jeżeli szuka Pan niewielkiej „pełnej klatki” to wybór jest jak najbardziej trafiony.

      Dodatkowo proponowałbym pod rozwagę FujiFilm X-T1 – świetnej jakości matryca aps-c, prze-ostre obiektywy Fujinon oraz obecny cashback na ten aparat sprawiają że jest on godny przemyślenia.

  11. Witam mam pytanie szukam aparatu bezluterkowca do 3500 tys do filmowania z jasnym swiatlem i dobra stabilizacja do filmowania imprez okolicznosciowych

  12. „Fujifilm stawia na jakość. Nie znajdziemy w ofercie tej marki aparatów dedykowanych dla amatorów”
    X-M1 czy nawet X-A1, i kolejne ewolucje X-A2 i ostatnio X-A3… raczej do amatorskich zastosowań, więc jest w czym wybierać

    • Serie Fujifilm X-M i X-A to pewne wyjątki. Na dzień dzisiejszy obie serie są ciężko dostępne, a model X-A3 według specyfikacji zapowiada się na naprawdę zaawansowana konstrukcję (zwłaszcza pod względem elektroniki). Jest to pewien wyjątek od reguły, ale wciąż twierdze że gremium sprzętu dedykowane jest do użytkownika świadomego.

  13. Alicja Harasymowicz w

    Bardzo dobry artykuł, a pytania i odpowiedzi znacznie rozjaśniły mi temat. Już na 90% decyduję się na Olympusa OM D EM10. W związku z tym mam pytanie czy załączany w zestawie obiektyw wystarczy zarówno do fotografowania krajobrazów i macro? Jakie obiektywy (oczywiście w jak najniższej cenie, bo profesjonalistką nie jestem)- ewentualnie powinnam zakupić?
    Dużo podróżuję, więc ich wielkość także ma znaczenie.

  14. Witam,
    Szukam rozwiązania w granicach 3500 zł aparat plus przyzwoity obiektyw dla 75 latka. Jest biegły w obsłudze iPad/IPhone. Czym warto się zainteresować. Może być używany sprzęt.

  15. Panie Pawle czy na dzień dzisiejszy Olympus E-PL7 to jeszcze dobry wybór, szukam czegoś do max 2100 zł – małego, ale z dobrą jakością zdjęć. Czy w tej cenie zjadę coś lepszego, ale wymiary kompaktowe.

    • Tak – w mojej opinii Olympus E-PL7 to świetny aparat na początek. Jeżeli brak wizjera nie będzie rzeczą dyskwalifikująca ten aparat ze względów użytkowych, to pozostała reszta mechaniki i elektroniki da spore możliwości aby rozpocząć świadomie fotografować. W tym maleństwie tkwi ogromny potencjał, a na dodatek wygląda niezwykle stylowo.

  16. Witam.
    Jestem z grupy „ambitnych amatorów”. Dla hobby fotografuje motoryzacje. W 90% nieruchomą. Mój budżet to 1500zł. Za tą cenę nie oczekuje nowego sprzętu, ale używany. Podobają mi się bezlusterkowce, ponieważ są małe i bardzo poręcznie robić nimi zdjęcia przy ziemi. A może jednak lustrzanka? Bardzo proszę o propozycje. Aparat musi mi zapewnić absolutną kontrole nad zdjęciami…

    • Paweł Ostęp w

      Niestety w tym budżecie wybierając nowy sprzęt – zarówno wśród lustrzanek jak i aparatów – pole manewru mamy mocno zawężone.
      Na tą chwilę każdy bezlusterkowiec ma możliwość ręcznej kontroli parametrów ekspozycji zdjecia.

      W zaproponowanym budżecie zaproponowałbym podstawową lustrzankę Canon EOS 1200D body + 18-55 DC III

  17. Witam,
    a ja bym prosiła o taką poradę. Nie to żebym nie przejrzała już całego internetu w poszukiwaniu odp na moje pytania ale rada specjalisty to jednak coś więcej :)
    Zależy mi na paracie z matrycą APS-C, dobry AF, dynamika, filmy full hd (bez 4K) ;) Fajnie jakby była stabilizacja w korpusie. Dość wysokie ISO nie generujące aż tak dużych szumów. Chcę robić zdjęcia z małą głębią ostrości (+bokeh) więc na pewno zakupię jasny obiektyw taki 50mm 1.8, 1.4, sporo podróżuję więc do zdjęć krajobrazów obiektyw szerokokątny pewnie 10-18mm 4.5-5.6. Najbardziej by mi zależało na samym body – obejdzie się bez standardowego obiektywu. Wolałabym zaoszczędzić kupując sam korpus a dodatkową kasę przeznaczy na obiektywy. Póki co myślałam o obiektywach canona ale nie bardzo widzę sensowne body. Jestem amatorem ale się uczę ;) I chciałabym ciut lepszy aparat. Wiadomo, dużych pieniędzy nie przeznaczę ale może znajdzie się coś sensownego do 1500zł-2000zł?? Za body oczywiście.

    • Paweł Ostęp w

      Z Pani opisu mogę wyciągnąć dwie (niestety z obiektywami – wersje body nie są obecnie dostępne) propozycje: Sony A6000
      lub Olympus PEN E-PL7. Oba systemu mają w swojej ofercie bardzo dobre, niewielkie obiektywy szerokokątne oraz użyteczne wysokie ISO.
      Nie polecałbym korzystania z przejściówek na bagnet Canon EF – znacząco zwiększy to wielkość zestawu oraz możemy odczuć sporą stratę na prędkości działania autofocusa.

  18. Jestem w rozterce, szukam właśnie takiego małego bezlusterkowca do kieszeni czy torebki :) ale coś sensowniejszego niż te z telefonu. Spotkałam się już z opiniami, że nie ma sensu kupować takich telefonów, gdyż albo są drogie i lepiej przerzucić się na coś bardziej profesjonalnego, z lepszym uchwytem itd, albo jakoś zdjęć jest porównywalna do tych z telefonów.
    1)w cenie hym… 1tyś-ok 2tys zł
    2)najchętniej z wizjerem, nie tylko z LCD (lub chociaż takim świetnie pracującym w oświetleniu dziennym)
    3)z wbudowaną lampą (ideał to plus dodatkowe wejście na lampę)
    4)najchętniej z wymiennym obiektywem lub wbudowanym z dużą jasnością ok f/2, a nie f/3,5
    5)powyżej 16 Mpix
    6)jest mi obojętne czy i jaki nagrywa film, czy łaczy się z wifi i GPS, ma miec tylko kabel łączący z komputerem i sensowną baterię do ładowania
    7) nie rzucam sprzętem, więc nie będe kaprysić z powodu lzejszego i plastikowego wykonania, ale było by miło gdyby jednak posiadał mały grip do trzymania
    Mam śmieszne wrażenie, że chce za dużo za zbyt małą kaskę, ale to nie tylko ja tak mam :)
    Może jakiś starszy model?

    • ok, jest pomyłka w tekście miało być, ze nie ma sensu kupować takich aparatów, a nie telefonów ;)

      Skoro już dopisuję, to dodam że ostrość zdjęć jest dla mnie istotna.

  19. Witam, mam lumixa lx7 i chciałabym po kilku latach coś innego
    moją wagę przykuły bzelusterkowce a6000 i lumix gx7 oraz olympus OMD EM-10
    ew kompakt lumix lx100

    Lubię robic zdjęcia macro oraz zdjęcia w ruchu – syn trenuje, więc często są to zdjęcia turniejowe w hali + filmy. Uwielbiam robić zdjecia portretowe z rozmytym tłem. Niestety wybór duży, a ja nie potrafię porównać tych aparatów i wybrać:-) Błagam o pomoc. Inga

    • Paweł Ostęp w

      Każdy z zaproponowanych aparatów ma coś na co warto zwrócić uwagę:
      Sony A6000 ma świetny autofokus, ale obiektywy w systemie Sony są dość duże gabarytowo, Lumix GX7 to zaawansowany korpus w systemie mikro 4/3, Olympus OM-D EM-10 to stylowy sprzęt dla każdego, a Lumix LX100 mimo braku wymiennych obiektywów jest w mojej opinii jednym z najciekawszych aparatów kieszonkowych.
      Sugeruję wybór ze stajni micro 4/3 – w dobrej cenie możemy zakupić zestaw z 2 obiektywami, który spokojnie poradzi sobie z ujęciami z oddali w hali jak i z filmowaniem.

  20. gwoazdkiblaszane w

    Ja się strasznie zawiodłam na bezlusterkowcach. Zamieniłam mojego 6 letniego Canona EOSa 550 D na nowiutkiego Olympusa OM-D E-M10 mk II i zabrałam go w podróż do Tajlandii. Zdjęcia są kiepskiej jakości, zaszumione, z małą rozpiętością tonalną, czasem wyglądają jak z telefonu komórkowego. Mój wysłużony Canon robił dużo lepsze. Zamierzam powrócić do lustrzanek.

  21. Chciałabym kupić bezlusterkowiec do 2000 zł, taki z którego zdjęcia będą mialy najlepszą jakość. Myślałam o marce Sony, gdyż zainteresowała mnie bardzo dobra matryca, ale też fujifilm jednak ta druga kojarzy mi się raczej z wyższym poziomem fotografii. Proszę mi podpowiedzieć, czy wizjer jest bardzo ważny dla kogoś, kto dopiero zaczyna zabawę z fotografią? Tego brakuje modelowi a5000. Prosze też napisać, co Pan sądzi o aparatach firmy Samsung, np Nx300- bardzo dużo (różnych) opinii jego nim w sieci… Pozdrawiam

    • Paweł Ostęp w

      Aparaty firmy Sony są znane ze swojej prostoty obsługi połączonej z bardzo dobrą elektroniką i intuicyjnym oprogramowaniem. Warto zwrócić na nie uwagę jeżeli oczekujemy dobrego automatycznego aparatu bez potrzeby wgłębiania się w ustawienia. Model Ilce-5000 bardzo dobrze wpisywałby się w taki schemat. Tak jak wspominaliśmy w naszym tekście o systemie Fujifilm X jest to system dedykowany do świadomych użytkowników. Początkujący muszą pamiętać o dokładnym przestudiowaniu instrukcji obsługi i posiadać choć minimalną wiedzę o fotografowaniu. Aparatu Samsunga nie brałbym pod uwagę – niedawno firma ta wycofała się z dystrybucji i w niedługim czasie może pojawić się problem z dodatkowymi akcesoriami (obiektywy czy baterie). Aparaty były udane i aż szkoda ze zrezygnowano z ich produkcji.
      W mojej opinii wizjer elektroniczny nie jest niezbędny do rejestrowania dobrych zdjęć. Może być pomocny, ale korzystanie z niego na pewno nie definiuje tego czy fotograf jest bardziej świadomy i czy robi lepsze zdjęcia. Sam łapię się na tym, że ostatnio najwięcej zdjęć robię „z palca” uderzając w ekran swojego bezluterkowca. Dobry wizjer elektroniczny na pewno potrafi pomóc – tu również odsyłam do naszego wpisu Wizjer optyczny czy elektroniczny? aby zapoznać się z ich wszystkimi zaletami i wadami.
      W przypadku dalszych pytań zapraszam na chat na naszej stronie internetowej – z chęcią pomożemy rozwiać wszelkie wątpliwości na bieżąco.

  22. witam.proszę o pomoc w doborze aparatu. rozważałem zakup Panasonica G6 albo Sony A6000. zwróciłem też uwagę na Pentaxa K-S2 ze względu na odporność na wodę i kurz. czy ten Pentax to dobry wybór jesli chodzi o zdjęcia? mniej będę nagrywał filmów.pozdrawiam

    • Paweł Ostęp w

      Aparaty bezlusterkowe jakie Pan wymienił – Pansonic Lumix G6 oraz Sony Ilce-6000 to modele bardzo uniwersalne. Świetnie nadają się zarówno do zdjęć jak i do filmowania. Nie są natomiast tak zabezpieczone jak wspomniany Pentax K-S2, ale za to są one zdecydowanie mniejsze, tańsze oraz mają więcej dostępnych obiektywów.

      Ze swojej strony polecam wziąć pod zainteresowanie Lumixa DMC-GX7 – model klasy premium w bardzo dobrej cenie i z bardzo przyzwoitymi osiągami.

  23. Dzień Dobry Panie Pawle,

    pamiętam Pana jeszcze z Galerii Bałtyckiej.
    Bardzo dobry artykuł! :)

    W związku z tym, że wiadomość na FB nie doszła, napiszę swoje spostrzeżenie tutaj. Nie mogę w pełni zgodzić się z ostatnim akapitem artykułu. Słowo 'funkcjonalność’ (czyli zbiór funkcji) nie ma i nigdy nie miało liczby mnogiej..
    ;)

    Pozdrawiam,
    Tymon Wiśniewski

  24. Dla mnie Sony a7II wymiata, ale poczekam aż trochę spadną ceny, najprawdopodobniej jak wejdzie a7III :)

  25. A ja mam dylemat. Waham się pomiędzy Olympusem OM-D E-M10 Mark II a Fujifilm X-T10. U Olympusa przekonuje mnie 5-osiowa stabilizacja, z kolei Fujifilm ma większą matrycę. Dotychczas posługiwałam się prostym cyfrowym kompaktem, ale od niedawna prowadzę bloga podróżniczego i czuję, że pora przenieść moją fotografię na wyższy poziom.

    • Paweł Ostęp w

      Jeden i drugi aparat to wspaniałe urządzenia – wszystko natomiast zależy od indywidualnych preferencji.

      X-T10 ma na pewno lepszą jakość obrazu na wyższych czułościach, a przez większą matrycę inną plastykę obrazu. OM-D E-M10 mk II to zaleta bycia w systemie micro 4/3 – obiektywów jest więcej i są gabarytowo mniejsze przez co w plecaku będą zajmowały mniej miejsca (znajdzie się miejsce na jeszcze jeden polar). Jeżeli jesteś z okolic trójmiasta zapraszamy na nasze stoisko w najbliższy weekend na Kolosach w Gdyni – z chęcią osobiście rozwiejemy wszelkie wątpliwości. Dodatkowo prelekcję będzie miał Marcin Dobas który opowie o fotografowaniu w podróży.

  26. Jeżeli chodzi o bezlusterkowce dla zawodowych fotografów – czy istnieją alternatywy porównywalne możliwościami do lustrzanek średniej klasy typu Nikon D7200 (aps-c) czy D650 (full frame)? To, na czym zależy mi najbardziej, to równie dobra jakość zdjęć, możliwość kręcenia filmów w 60 p (z automatycznym autofokusem w trakcie nagrywania) i stabilizacją obrazu w sprzęcie. Bezlusterkowce są bardzo interesującą alternatywą pod kątem wielkości i wagi sprzętu, jednak jakość jest dla mnie równie ważna, stąd prośba o radę. Z góry dziękuję za odpowiedź.

    • Paweł Ostęp w

      Bezlusterkowiec dla zawodowego fotografa to tak naprawdę temat na osobny wpis ;)

      Każdy może troszeczkę inaczej definiować to jak powinien on wyglądać. Aparaty kompaktowe z wymienną optyką na pewno nie są rozwiązaniem na wszystko, a lustrzanki wciąż jeszcze w pewnych segmentach (jak ciągły AF czy zasób dostępnych obiektywów) maja przewagę. Wielu fotografów utrzymujących się tylko z robienia zdjęć coraz częściej w swojej torbie obok lustrzanek ma też „coś mniejszego”. To już nie tylko podróżnicy czy fotografujący street, ale coraz częściej fotoreporterzy prasowi, ślubni czy portreciści. Podobnie jak w lustrzankach – każdy może w tym segmencie znaleźć coś co będzie mu odpowiadało.

      Z Twojego opisu mam trochę za mało informacji by dopasować sprzęt dla twoich celów – te cechy ma zbyt wiele aparatów. Podejdź proszę do jednego z naszych salonów lub odezwij się na czacie na naszej stronie internetowej – postaramy się dobrać coś właśnie dla Ciebie.

  27. Mateusz Nikiel w

    A jaki bezlusterkowiec do maks 1200zł byłby najlepszy dla osoby zaczynającej i chcącej uczyc sie fotografi?

    • Paweł Ostęp w

      Tutaj niestety – podobnie jak w przypadku lustrzanek – ciężko będzie znaleźć jakikolwiek aparat w tym budżecie. O rynku wtórnym oczywiście nie wspominamy ;) Z aparatów z oferty naszego sklepu polecam zainteresować się Olympusem E-PL6 lub Sony ILCE-5000 (dopóki jeszcze są dostępne). Już z podstawowymi obiektywami potrafią dać sporo frajdy i znacząco polepszyć jakość naszych zdjęć jeżeli wcześniej korzystaliśmy głównie ze smartfona lub kompaktu.

  28. ” OM-D E-M10 MkII natomiast uszczelnienia”

    Serio? Ten model ma uszczelnienia? Myślałem, że z Olympusa tylko EM1 i EM-5 mają uszczelnienia

    • Paweł Ostęp w

      Zgadza się – wg specyfikacji uszczelnień nie ma.
      Sprawdziłem go natomiast na własnej skórze na plenerze w Łebie i mimo wymiany obiektywów na plaży, nie udało mi się załapać żadnego ziarnka piasku na matrycy. Na kajaki raczej bym go nie zabierał, ale pyłoszczelność (mimo braku informacji o niej) jest na wysokim poziomie.

  29. Witam,
    Nie mogę zdecydować jaki aparat kupić do 3tys. zł. Szukam czegoś do zdjęć i sporadycznie video.
    Najpierw myślałem o OM-D E-M10 Mark II, ale słabo leży w ręku. Następnie spróbowałem Panasonica DMC-G7 – trzymanie super, ale opinie o zdjęciach – średnie.
    Co wybrać? Jakieś inne propozycje?

    • Paweł Ostęp w

      Wybór pomiędzy zaproponowanymi modelami to faktycznie niełatwa decyzja. Panasonic G7 zaproponuje nam lepszy chwyt i większe możliwości filmowe, OM-D E-M10 MkII natomiast uszczelnienia i stabilizacje matrycy. Oba działają w tym samym systemie micro 4/3 więc zakres dostępnych akcesoriów w przyszłości będzie jednakowy.
      Ze swojej strony polecam aparat Olympusa z opcjonalnym gripem ECG-3 – poprawi nam to znacząco jakość chwytu aparatu jednocześnie nie powiększając zbytnio kubatury aparatu.

  30. Mnie te modele dla amatorów zupełnie wystarczą. Jestem raczej radosnym amatorem niż ambitnym.

Zostaw komentarz

izmir escort