Jaki aparat do vlogowania? Który model wybrać i czym się kierować?

0
Co musi mieć aparat do kręcenia vlogów? Jaki jest najlepszy aparat dla vlogera? Na te pytania odpowiemy w naszym poradniku!

W ostatnich latach blogowanie zastąpiło vlogowanie. Zamiast dzielić się przemyśleniami poprzez pisanie, większość woli kręcić filmy. Do nakręcenia dobrej jakości filmu nie wystarczy smartfon. Znacznie lepiej sprawdzi się aparat do filmowania. Tylko co powinien mieć aparat, żeby dobrze sprawdzić się we vlogach? I jakie modele są obecnie najciekawsze?


Aparat do vlogowania – co musi mieć?


Aparaty, o których będę wspominał, dzielę na dwie kategorie: kompakty i bezlusterkowce. Różnica jest prosta – te pierwsze mają zamontowany na stałe obiektyw, do drugich obiektyw trzeba dokupić osobno. Dlatego bezlusterkowiec często będzie większym wydatkiem, za to da większe możliwości, choćby w postaci rozmycia tła.

jaki aparat do vlogów? Panasonic Lumix G100

Zastanówmy się jednak, jakimi cechami powinien wyróżniać się aparat dla vlogowania. W mojej opinii najważniejszą jest bez wątpienia ekran odchylany o 180 stopni. Brak możliwości zobaczenia siebie podczas filmowania znacząco utrudnia kręcenie vlogów. Dlatego o tym szczególe warto pamiętać, szukając odpowiedniego aparatu.

Nie bez znaczenia jest też jakość dźwięku. Z małymi wyjątkami najczęściej wbudowany mikrofon w aparacie nie da zbyt dobrej jakości dźwięku. Z kolei nagrywanie narracji na mikrofon krawatowy i późniejsza synchronizacja nie mają zbytnio sensu. Dlatego warto zaopatrzyć się w zewnętrzny mikrofon kierunkowy. Ten zapewni dobrą jakość dźwięku, bo skupia się na osobie mówiącej, a nie wszystkim, co jest dookoła. Z tego powodu koniecznością jest to, by aparat miał wejście mikrofonowe.

Zatem odchylany ekran i wejście mikrofonowe to swoiste „must have” w przypadku aparatów kupowanych z myślą o kręceniu vlogów.

Przydatne funkcje w aparacie do vlogów

Poza dwoma wspomnianymi cechami bardzo istotną rolę odgrywa stabilizacja matrycy i obiektywu. Nie warto wybierać żadnego modelu, który nie oferuje jakiegokolwiek systemu stabilizacji. Choć gimbale stają się coraz tańsze i popularniejsze, vlogi najczęściej kręci się z ręki. Ewentualnie aparat przymocowuje się do gorillapoda, żeby trzymanie było wygodniejsze.

Warto więc kupić aparat, który zniweluje drgania wynikające z drżenia ręki i stawiania kroków. Najlepszym wyborem będą modele wyposażone w system 5-osiowej stabilizacji matrycy. Przyda się też tryb 4K. Dzięki niemu, zakładając, że wyjściowy materiał wyrenderujemy w Full HD, możemy dodać opcję stabilizacji w postprodukcji.

Sony ZV-1

Aparat kompaktowy Sony ZV-1

Przy wyborze aparatu do vlogowania warto również zwrócić uwagę na autofokus. Ten również będzie bardzo istotny, ponieważ przy kręceniu vlogów często nie ma czasu i możliwości, żeby ostrość ustawiać ręcznie. System AF powinien więc być szybki i celny. Warto, by AF wyposażony był w funkcję Eye AF, czyli ostrzenia na oko. To sprawi, że aparat zawsze będzie ustawiał ostrość na bohatera vloga, a nie na tło za nim.

Kolejnym ważnym elementem jest szeroki obiektyw. Do bezlusterkowca możemy go dokupić później, w kompakcie musimy zwrócić uwagę już przy zakupie, czy aparat ma zamontowany na stałe odpowiednio szerokokątny obiektyw. Generalnie niezbędnym minimum jest szerokość 24 mm w przeliczeniu na pełną klatkę. Ale tak naprawdę im szerzej, tym lepiej. Szerszy obiektyw sprawi, że nie będziesz musiał zbytnio prostować ręki, żeby objąć siebie całego. Dodatkowo szerszy obiektyw zapewni bardziej stabilny kadr.

Tryb filmowy w aparacie do vlogów

Dzisiaj niezbędnym minimum w przypadku aparatów do filmowania jest 4K 30p i Full HD 120p, gwarantujące slow-motion. Jeśli budżet bardzo mocno Cię nie ogranicza, warto szukać aparatów oferujących ten pakiet trybów. Nawet jeśli nie zamierzasz wrzucać do internetu swoich filmów w jakości 4K, tryb ten przyda się, by wystabilizować obraz, o czym wspomniałem wcześniej. Dodatkowo możemy go też odpowiednio wykadrować, wyrównać, to bardzo przydatne.

Również możliwość kręcenia materiałów slow-motion wydaje się być istotna. Takie klipy pozwalają nadać vlogowi ciekawy styl i klimat. Dlatego tryb slow-motion w Full HD jest bardzo pożądany w przypadku aparatu do kręcenia vlogów.

Chcąc uzyskać jak najlepszą kolorystykę i szczegółowość warto też szukać modeli oferujących płaskie profile, jak Log czy HLG. Korzystając z nich można „wyciągnąć” z obrazu znacznie więcej, a dodatkowo mieć większe możliwości podczas późniejszej korekcji kolorów i nakładania LUTa.

Tak zatem przedstawiają się najważniejsze w mojej opinii cechy aparatów przeznaczonych do kręcenia vlogów. Teraz przyjrzymy się najciekawszym modelom dostępnym na rynku.


Top 5 aparatów do vlogowania


Sony ZV-1

Sony ZV-1 najlepszy aparat dla vlogerów

Sony ZV-1, którego test możesz przeczytać na naszym blogu, to jeden z najciekawszych vlogowych modeli na rynku. Aparat ten jest w pewnym sensie przerobionym Sony RX100, o czym pisałem w porównaniu Sony ZV-1 i Sony RX100. Model oferuje obiektyw z zakresem ogniskowych 24-70 mm i jasną, choć zmienną przysłoną f/1.8-2.8.f/1.8-2.8.

Ekran odchylany jest do boku i oferuje szeroki zakres manewru. Na pokładzie znalazła się stabilizacja, która mogłaby działać lepiej. Za to żadnych zastrzeżeń nie można mieć do autofokusa, który sprawuje się wyśmienicie. Aparat oferuje też funkcję, dzięki której ustawia ekspozycję na osobę przed kamerą, tak, by tło nie było od niej jaśniejsze. Ponadprzeciętny jest też wbudowany mikrofon, choć nie zabrakło wejścia na zewnętrzną jednostkę.

Tryb filmowy jest bardzo bogaty. Oprócz 4K 3op i Full HD 120p znajdziemy jeszcze tryb super slow-motion, dzięki któremu nagrać można materiał z prędkością nawet 1000 kl./s, choć oczywiście w znacznie niższej rozdzielczości. Nie zabrakło również pakietu płaskich profili, w tym S-Log, ale również HLG.

Sprawdź cenę Sony ZV-1 >>

Canon Powershot G7X Mark III

Czy Canon Powershot G7X Mark III nadaje sie do vlogów?

Kompakt Canona również zaprojektowany jest z myślą o vlogerach i oferuje niezłe możliwości. Wyświetlacz odchylany jest o 180 stopni. Autofokus sprawuje się bardzo sprawnie, a obiektyw oferuje zakres ogniskowych 24-100mm ze światłem f/1.8-2.8. Nieźle. Tryb filmowy zawiera pełen pakiet rozdzielczości: 4K 30p i Full HD 120p. Mamy więc na pokładzie slow-motion.

Brakuje natomiast płaskich profili, za to jest tryb HDR. Na uwagę zasługuje stabilizacja matrycy, której siła wynosi aż 4EV, a to niezły wynik jak na kompakt. Producent nie zapomniał również o wejściu mikrofonowym. Aparat oferuje nieco mniejsze możliwości niż konkurent od Sony, ale jest od niego kilkaset złotych tańszy.

Sprawdź cenę Canon Powershot G7X Mark III >>

Panasonic Lumix G100

Panasonic Lumix G100 to jeden z najlepszych aparatów do vlogowania

Bezlusterkowiec Panasonika to również bardzo ciekawa propozycja dla vlogerów. Aparat ma większą niż kompakty matrycę (Mikro 4/3 wobec 1”) i daje możliwość zmieniania obiektywów. Podobnie jak w Sony, również tutaj producent postawił na wysokiej klasy wbudowany mikrofon, choć nie brak też wejścia na mikrofon zewnętrzny. Ekran z kolei odchylany jest do boku.

Model ten oferuje elektroniczną stabilizację. W trybie filmowym oferuje rozdzielczości 4K 30p i Full HD 60p. Posiada również płaski profil V-Log, co w tej cenie jest z pewnością zaletą. Jego niezaprzeczalną zaletą jest możliwość zamontowania innych obiektywów niż kitowy. To daje znacznie szersze pole do manewrów niż w przypadku kompaktów.

Sprawdź cenę Panasonic Lumix G100 >>

Olympus OM-D E-M5 Mark III

Olympus OM-D E-M5 Mark III - jaki aparat do vlogowania

Olympus jako aparat do vlogowania? Czemu nie! Ten model dysponuje matrycą mikro 4/3, która może się pochwalić jednym z najwydajniejszych systemów stabilizacji na rynku o sile 5,5 EV. Aparat oferuje przy tym sprawny autofokus, a w trybie filmowym użytkownik otrzymuje 4K 30p i Full HD 120p. Brak tutaj płaskich profili, ale wielu się bez nich obejdzie. Model wyróżnia się za to znakomitą ergonomią, nieosiągalną dla kompaktów.

W aparacie nie zabrakło ekranu odchylanego do boku, o szerokim zakresie ruchu, jak i wejścia mikrofonowego. Warto dodać, że aparat może pochwalić się wodoodporną obudową, a więc nadaje się do filmowania w trudnych warunkach. Choć wybór Olympusa jako aparatu do vlogów nie jest oczywisty, może okazać się trafiony.

Sprawdź cen Olympus OM-D E-M5 Mark III >>

Sony A6600

Sony A6600 aparat do vlogowania

To znakomity aparat do filmowania, który również w przypadku vlogów sprawdzi się doskonale. Sony A6600 posiada odchylany o 180 stopni dotykowy ekran. Aparat wyróżnia się jednym z najlepszych na rynku systemów AF. Nie brak mu funkcji Eye AF, czyli ostrzenia na oko. W trybie filmowym znalazło się 4K 30p, jak i Full HD 120p. Do tego mamy tryb filmów poklatkowych. Wejście mikrofonowe zostało uzupełnione o dodatkowe wejście na słuchawki.

Aparat oferuje również płaskie profile, w tym S-Log i HLG. Wyróżnia go również mocna bateria i wydajna 5-osiowa stabilizacja matrycy o rozmiarze APS-C. Niektórzy skarżą się jednak na efekt rolling-shutter przy dynamicznych ujęciach. Nie zmienia to jednak faktu, że model ten jest jednym z najbardziej zaawansowanych modeli, jakie można kupić z myślą o kręceniu vlogów.

Sprawdź cenę Sony A6600 >>

Więcej na blogu

sony zv1

Test Sony ZV-1. Świetny aparat dla vlogera

Aparaty do kręcenia vlogów, takie jak Sony ZV-1, to coraz popularniejsza odnoga aparatów do filmowania. Must have dla każdego w dzisiejszych czasach, kto chce lub wręcz musi z uwagi na swoją profesję zaistnieć w sieci. Jak kompakt Sony sprawdza się w praktyce i jak wypada na tle konkurencji?

a6600 i a6400

Sony A6400 czy A6600 – który aparat wybrać? Czy warto dopłacać?

Sony A6400 kontra Sony A6600. Który z tych bezlusterkowców lepiej sprawdzi się do robienia zdjęć i kręcenia filmów? Czy warto dopłacić do droższego aparatu? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym porównaniu!

Sprawdź nasze zestawienie najlepszych bezlusterkowców:

Najlepsze bezlusterkowce do filmowania (2021) – co wybrali eksperci?

Chcesz wiedzieć więcej? Zapisz się newsletter!

Dzięki temu nie przegapisz nowych artykułów, jako pierwszy dowiesz się o darmowych warsztatach foto-video i zgarniesz najlepsze rabaty na zakupy w Cyfrowe.pl! Nie martw się, nie wysyłamy spamu, ani nie piszemy codziennie :) Tylko wartościowe treści!

Tak! Chcę być zawsze najlepiej informowany :)

 

Podziel się.

O Autorze

Filmowiec z zawodu, dziennikarz z wykształcenia, fotograf z pasji. W ciągu ostatnich kilku lat miałem w rękach niemal każdy aparat, jaki pojawił się na rynku. Nadal jednak wierzę, że czasem najlepszy aparat to ten, który akurat masz przy sobie.

Zostaw komentarz

izmir escort