Najlepszy obiektyw do fotografii wnętrz

81
Fotografia wnętrz to dziedzina, w której bardzo istotny jest właściwy dobór sprzętu. Jakość optyki bezpośrednio przekłada się na efekt końcowy i ilość pracy, jaką należy włożyć w obróbkę zdjęcia. Na co więc zwrócić uwagę przy zakupie obiektywu do fotografii wnętrz i nieruchomości? 

Od pewnego czasu na rynku nieruchomości widzimy rosnące zainteresowanie wśród osób prywatnych i agencji nieruchomości odpowiednim pokazaniem sprzedawanych mieszkań i budynków. Ten trend powinien przede wszystkim cieszyć osoby zainteresowane fotografią wnętrz oraz nieruchomości, bo to właśnie one będą odpowiadać na zapytania o tego typu usługi. To również doskonała okazja, aby zainteresować się tą bardzo ciekawą dziedziną fotografii.

Aparat i obiektywy – czego używam na co dzień?

Sam fotografuję wnętrza już od kilku lat. Muszę przyznać, że najczęściej w mojej torbie gości Sigma 10-20/3.5 HSM. Jest to jeden z najpopularniejszych obiektywów szerokokątnych na rynku fotograficznym. Bardzo dobry stosunek jakości do ceny, łatwo korygowalna dystorsja – to jego główne zalety. Co ważne, nie kosztuje majątku.

Wcześniej fotografowałem starszym bratem F/3.5 – modelem 10-20/4-5.6 DG z napędem śrubokrętowym. To  dobry wybór dla początkujących fotografów, sprzęt zapewni Ci niezłą jakość za bardzo rozsądne pieniądze. Tym bardziej, że fotografując korzystamy z przymkniętej przysłony. Twoje optimum to f/8 – f/10, spróbuj – myślę, że będziesz zadowolony z efektów.

Na start nie potrzebujesz sprzętu wartego dziesiątki tysięcy złotych. Wystarczy Ci aparat z matrycą APS-C albo micro 4/3. Pełna klatka i jasne obiektywy są oczywiście mile widziane, ale nie są koniecznością.

Ja do swojej pracy używam od samego początku aparatu APS-C, a dokładnie sprawdzonego Pentaksa K-3. W połączeniu z powyższą Sigmą daje świetne efekty, które można zobaczyć na moim blogu dotyczącym fotografii nieruchomości. Jeśli jednak zaczynasz swoją przygodę z fotografią wnętrz, warto abyś poznał podstawy dotyczące obiektywów. Jaki z nich będzie najlepszy do tego typu zdjęć? Postaram się o tym poniżej trochę opowiedzieć.

UWA – najważniejsze obiektywy w fotografii pomieszczeń 

W przypadku fotografii nieruchomości najważniejszym typem obiektywów są obiektywy ultraszerokokątne, tzw. UWA (z ang. ultra wide angle). Jak wspomniałem powyżej, moim głównym obiektywem do tego typu pracy jest właśnie obiektyw ultraszerokokątny.

Obiektywy te to instrumenty optyczne, których ogniskowa ma mniej niż 24 mm. Im mniejsza jej wartość, tym obiektyw obejmie więcej przestrzeni  (pokrywając większy kąt). Tutaj musimy uważać, bowiem przy ekstremalnych wartościach (10-15 mm) mogą pojawić się zauważalne zniekształcenia obrazu w formie dystorsji. Obiektywy te to prawdziwe woły robocze w przypadku fotografii wnętrz, warto je zawsze mieć w zanadrzu, jeśli będziemy chcieli wykonywać właśnie tego typu zdjęcia. Musimy jednak pamiętać o kilku kwestiach, które się z nimi wiążą.

Zdjęcie wykonane obiektywem ultraszerokokątnym, bez korekty dystorsji

Zdjęcie wykonane obiektywem ultraszerokokątnym, ze skorygowaną dystorsją

Obiektywy szerokokątne i ich zastosowanie w fotografii nieruchomości

Ogniskowa Obiektywów szerokokątnych mieści się w przedziale od 24 do 40 mm. W porównaniu do obiektywów standardowych obejmują one większą przestrzeń którą mamy przed aparatem. Sprawdzają się one szczególnie przy fotografowaniu większych pomieszczeń, takich jak np. salony w domach jednorodzinnych. Obiektywy te cechują się obecnie bardzo dobrą jakością oraz niskimi zniekształceniami obrazu (zwłaszcza na rogach zdjęć). Klasyczną 35 (jak choćby sprawdzoną Sigmę 35/1.4 Art) możemy z sukcesem wykorzystać do fotografowania brył budynków.

Zdjęcie fragmentu pokoju dziennego wykonane obiektywem szerokokątnym

Jeśli szukasz obiektywu szerokokątnego, oprócz wspomnianej już Sigmy, warto zainteresować się:

Patrząc na powyższą listę możesz odnieść wrażenie, że jeśli fotografować szeroko lub standardowo to tylko stałką. Nic bardziej mylnego. Sam często korzystam ze sprawdzonej Sigmy 18-35/1.8, która zastępuje mi szereg stałek, począwszy od 18 do 35 mm. Przymknięta do F/2.8 lub nawet F/4 daje świetną jakość obrazka.

Obiektywy szerokokątne – na co powinniśmy zwracać uwagę?

Wspomniałem już, że im mniejsza wartość ogniskowej, tym ryzyko wystąpienia zniekształceń zwiększa się. I faktycznie, jeśli chodzi o sposób odwzorowania świata obiektywy typu UWA dzielą się na dwa rodzaje.

Rektalinearne obiektywy szerokokątne – pomimo tego, że możemy nimi fotografować naprawdę szeroko, nie przekłamują nam perspektywy, zachowując proporcje obiektów. Dzięki temu fotografując nawet na 10-16 mm (w zależności czy mamy aparat z matrycą m4/3, APS-C czy pełnoklatkową), nie przekłamujemy perspektywy. Do godnych polecania obiektywów tego typu zaliczymy np. Sigma 10-20 mm f/3.5 EX DC (którą sam osobiście polecam), Tokina AT-X 11-16 mm f/2.8 PRO DX II (na APS-C), czy też Sigma A 14-24 mm f/2.8 DG HSM (pod FF) lub obiektywy klasy 16-35/4 (dla matryc pełnoklatkowych).

Zdjęcie jadalni wykonane obiektywem ultraszerokokątnym

Obiektywy szerokokątne typu rybie oko są drugim rodzajem obiektywów szerokokątnych. Pod kątem pokrycia przestrzeni niekiedy wyprzedzają obiektywy rektalinearne (np. Samyang 8 mm), kosztem “łamania” linii. Jeśli chcesz zobaczyć jak wygląda świat widziany właśnie takim obiektywem zajrzyj przez wizjer drzwi, która najczęściej jest właśnie popularnych “fishem”. Obiektywy te są nieprzydatne w fotografii wnętrz, ze względu na błędy w odwzorowaniu perspektywy. W przypadku półprofesjonalnego lub profesjonalnego zastosowania powinniśmy traktować je jako ciekawostkę dobrą na wycieczkę, natomiast ich użycie podczas sesji fotografii wnętrz nie będzie nigdy dobrym pomysłem. Z prostego powodu – osoba zainteresowana daną nieruchomością będzie zdezorientowana oglądając zniekształcone zdjęcia.

W fotografii wnętrz możemy użyć różnych typów obiektywów. Z doświadczenia jednak wiem, że najczęściej i tak używany będzie obiektyw szerokokątny. To on robi faktyczną różnicę. Niemniej fajnie by było, gdyby w Twojej torbie znalazł się jeszcze jeden obiektyw o standardowej ogniskowej.

Obiektywy standardowe w fotografii wnętrz

Obiektywy standardowe to takie instrumenty optyczne, które posiadają ogniskowe w granicach 50 mm. Są one “neutralne” dla naszego postrzegania rzeczywistości. Świetne sprawdzają się przy fotografii detali nieruchomości oraz ich pomieszczeń, np. stolików z designerską lampą, elementów draperii itd. Nawet dzięki standardowej, taniej kitowej 50-tce będziemy mogli “wyłuskać” z pomieszczenia elementy, które tworzą jego klimat właśnie dzięki pokazaniu poszczególnych, pojedynczych przedmiotów.

Fragment wystroju pomieszczenia, zdjęcie wykonane standardową „50-tką”

W przypadku popularnych 50-tek, tutaj również nie musimy wydawać kroci. Sprawdź, co oferuje Twój system, w zależności od rozmiaru matrycy i dobierz obiektyw o ekwiwalencie 50 mm. Najlepiej ze światłem F/1.8. To tanie i dobre obiektywy, dzięki którym Twój materiał dodatkowo zyska na jakości.

W zależności od producenta aparatu będziesz potrzebował innego obiektywu standardowego. Warto sprawdzić listę obiektywów standardowych dostępnych na Cyfrowe.pl. Z mojej strony szczególnie polecam:

Obiektywy standardowe, szerokokoątne oraz UWA – który z nich będzie najlepszy do fotografii wnętrz?

Najważniejszy obiektyw w Twojej torbie to (rektalinearny) obiektyw ultraszerokokątny. Dzięki niemu obejmiesz w kadrze nawet wąskie pomieszczenia, nie dokonując przekłamania linii geometrycznych. Na sesji warto też mieć jeden z dodatkowych obiektywów dla urozmaicenia sesji. Sprawdź jaką ogniskową najczęściej robisz zdjęcia i pod tym kątem dobierz odpowiedni instrument do fotografii detali lub wycinków pomieszczeń.  Jeśli masz dodatkowe pytania, związane z fotografią wnętrz – zadaj je w komentarzu, postaram się pomóc!

fotografia wnetrz dla agentow nieruchomosci

 

Podziel się.

O Autorze

Fotograf z zamiłowania, samouk, od kilku lat fotografuje zarobkowo nieruchomości. W wolnych chwilach zgłębia tajniki filmowania oraz fotografii portretowej.

81 komentarzy

 1. Dzień dobry,
  Bardzo pomocny artykuł.
  Chciałabym się zwrócić z prośbą o pomoc w wyborze odpowiedniego sprzętu do fotografii mieszkań.

  Nie posiadam doświadczenia w tej dziedzinie.
  Budżet do 10tys.
  Pozostawiam.

 2. Dzień dobry,
  Bardzo pomocny artykuł.
  Chciałabym się zwrócić z prośbą o pomoc w wyborze odpowiedniego sprzętu do fotografii wnętrz. Jestem pośrednikiem od nieruchomosci lokalowych.

  Nie posiadam doświadczenia w tej dziedzinie.
  Budżet do 10tys.
  Pozostawiam.

  • Aleksandra Polkowska w

   Jest dużo opcji, najlepiej będzie porozmawiać. Nasz specjalista odezwie się do Ciebie na maila :)

 3. Dzień dobry,
  Jaki obiektyw szerokokątny do Nikona D7100 lub D7200 będzie najlepszy. Zestaw będzie używany do fotografowania wnętrz.

 4. Dzień dobry,
  Mam prośbę o pomoc w wyborze aparatu i obiektywu do fotografowania wnętrz (do pośrednictwa nieruchomościami).
  Czy taki zestaw ma sens:
  – obiektyw Nikon Nikkor 10-20 mm f/4.5-5.6 G AF-P DX VR
  – body Nikon D7100 lub D7200.
  Pozdrawiam serdecznie

 5. Dzień dobry, potrzebuję pomocy w wyborze obiektywu do fotografii wnętrz. Posiadam body Sony a7 III i zastanawiam się nad obiektywami Samyang AF 12mm f/2 E vs Sigma 16mm f/1.4 DC DN. Oba w podobnej cenie, bo budżęt do 2 tys. Który lepiej się sprawdzi w Pana ocenie?

 6. Dzień Dobry! Poszukuje aparatu do fotografii nieruchomości od pokoju 20 m2 do 1000 m2 hali.
  Budżet ok. 10 tys złotych. Prosze o zasugerowanie dobrego sprzetu. Dziękuje

 7. Cześć,

  poszukuję sprzętu do robienia zdjęć wykonanych mebli na wymiar zakończonych realizacji.
  Zdjęcia będą robione w mieszkaniach/domach klientów gdzie nie zawsze będzie dobre światło.
  Wybrałem już body – Sony A6300, ale nie mam pojęcia jaki wybrać obiektyw :(
  Zastanawiałem się nad SIGMA 2.8 18-50, ale nie wiem czy to dobry pomysł.
  Będę bardzo wdzięczny za pomoc.

  Pozdrawiam, Bartłomiej :)

 8. Dzień dobry,
  Potrzebuje porady w doborze sprzętu. W fotografii jestem amatorem, do tej pory zdjęcia wnętrz robiłem iphonem 12.
  Po przeczytaniu kilku artykułów sam wybrałem taki aparat: obiektyw Sigma 10-20 mm f/3.5 oraz body Nikon d5600- tutaj myślę nad nowym lub używanym (proszę o poradę czy warto brać używki). Proszę o doradzenie w kwestii mojego wyboru oraz propozycję czegoś dobrego w budżecie powyższego zestawu.
  Pozdrawiam

 9. Witajcie,

  Z wielkim zainteresowaniem pochłaniam Pana artykuły :)
  Niestety w kwestii elektroniki wszystko szybko się zmienia. Chciałabym podnieść temat do aktualnych realiów.
  Potrzebuję sprzęt do sesji home stagingowych. Podejrzewam, że oprócz aparatu i pewnie dwóch obiektywów powinnam mieć dobry statyw. Czy mógłby mi Pan coś zarekomendować do około 8 tysięcy zł?
  Moja wiedza póki co jest podstawowa, ale szybko się uczę ;)
  Będę bardzo wdzięczna za komentarz,

  Ola Mi

 10. Witam czy mogę prosić o pomoc? Jaki aparat i obiektyw do 6000 zł z dobrymi parametrami do fotografi wnętrz ale niezbyt wymagający bo warsztat na tym etapie słabiutki.
  Z góry dziekuję za odpowiedź

 11. Witam serdecznie, czy mogłabym prosić o poradę w kwestii zakupu aparatu i obiektywu. Od niedawna jestem agentem nieruchomości i szukam aparatu, który pomoże mi zrobić ładne zdjęcia wnętrz ale nie będzie wymagał ode mnie ogromnych umiejętności bo takowych jeszcze nie posiadam. Również z tego względu nie chciałabym wydawać dużych sum pieniędzy bo na tym etapie chyba nie ma to sensu. Czy jest możliwość zakupu czegoś z dobrymi parametrami ale łatwego w obsłudze do 6000 zł.
  Z góry bardzo dziekuję za odpowiedź

 12. Dzień dobry. Rozpoczynam własny biznes i szukam aparatu z obiektywem do fotografii wnętrz. Oczywiście szerokokątny. Szczerze się przyznam, że się na tym nie znam 🤦‍♀️. Ale chcę kupić coś dobrego, na czym zrobię fajne zdjęcia i co też w miarę szybko opanuję. Czytałam post, sprawdzałam w necie… Jednak dalej uważam, że jestem w czarnej dziurze 😒. Budżet to minimum 5500. Max 6600. Za całość. Cena nieco wyższa też jest do zaakceptowania, aczkolwiek nie chciałabym, aby było to 10k 🤷‍♀️. Proszę o pomoc… Pozdrawiam serdecznie

  • Aleksandra Polkowska w

   Dzień dobry. Czy biznes, który otwierasz to firma fotograficzna czy jesteś agentem nieruchomości itp? Myślę, że w pierwszym przypadku zaproponowałabym coś zaawansowanego z mozliwością rozwoju, a w drugim przypadku coś prostszego do opanowania :)

 13. Witam, jak wszyscy inni tutaj też poproszę o poradę odnośnie obiektywu. Tym razem padło na model Canona. A konkretnie model RP. Z palety stałek nie mam problemu z wyborem, trudno mi podjąć decyzje odnośnie głównego woła.
  Żeby nie nastawiać o czym myślę nie podam modeli szkieł:) Liczę na wolność Pana umysłu i wiedzy.

  Pozdrawiam

 14. Dzień dobry,
  Uważnie śledzę ten artykuł i zauważyłem, że wspomógł Pan swą wiedzą już kilka osób. Czy i ja mógłbym mieć do Pana prośbę o pomoc?
  Potrzebuję zakupić obiektyw do fotografowania wnętrz pomieszczeń i zależy mi na naprawdę bardzo dobrym sprzęcie. Zauważyłem, że bardzo często polecany jest ten obiektyw:

  https://www.cyfrowe.pl/aparaty/obiektyw-sigma-a-14-24-mm-f-28-dg-hsm-nikon.html?fbclid=IwAR2AwaCLEYCG4MvxDPRFFUkEpO2ezxce5T7I5gt9IQykUyyPe572v1-Xhfs

  Jest on jednak dość drogi.

  Sam Pan z teg co pamiętam polecał z kolei ten obiektyw:

  https://www.ceneo.pl/15894432?fbclid=IwAR0FOoP6NelWYm5S7GhuVUN2zcSauXj9h2IekpGJa9Hf8gY8_EGUu74ke6M

  On z kolei jest chyba raczej z średniej półki.

  Czy jest Pan w stanie polecić coś pomiędzy o zbliżonej jakości do tego pierwszego lecz trochę tańszego?
  Dodam tylko że moje body to NIKON D7200.

  Pozdrawiam serdecznie

  • Hej zaczynam swoja przygodę z fotografia i bede robic glownie zdjecia mieszkan. Mam bardzo ograniczony budzet a zalezy mi glownie na obiektywie ultraszerokokatnym. Czy moglabym prosic o poradę jaki model najlepiej wybrac i jakie obiektywy beda odpowiednie? Bede bardzzo wdzieczna za maila zwrotnego. Pozdrawiam

 15. Witam serdecznie.
  Czy do Olympus PEN E-PL8 w ogóle dostanę jakikolwiek obiektyw ultraszerokokątny.

  W zestawie dołączony był 14-42 mm EZ i jest kompletny dramat. Aż trudno się robi zdjęcia.
  Pozdrawiam

 16. Dzień dobry, czy mogę prosić o poradę? Mam kilkuletni Nikon D5200 z obiektywem standardowo dołączonym czyli Nikkor AF-S 18-55mm 1:3.5-5.6GII. Zaczęłam fotografować wnętrza i ten obiektyw się nie sprawdza, na razie na tym nie zarabiam wiec nie chcę za bardzo inwestować. Jaki obiektyw szerokokątny mogłabym do niego dokupić aby uchwycić jak najszerzej wnętrza? Czy w cenie do 1000 zł mam szansę coś znaleźć ?

 17. Cześć. Co byś polecił do Nikona d700 ? Myślę nad Sigma 10-20/3.5 HSM,Sigma A 18-35 mm F/1.8 DC HSM .

  Czy to bedzie dobry wybór?

  Pozdrawiam

 18. Witam,
  posiadam Canona EOS M6 z obiektywem 15-45 mm f/3.5-6.3 IS. Jestem pośrednikiem w obrocie nieruchomościami i potrzebuję obiektywu z jeszcze szerszym kątem do robienia fotografii wnętrz mieszkań. Wyszukałem dwa obiektywy: Canon EF-M 11-22mm f/4-5.6 IS STM oraz Samyang 12mm F2.0 do Canon M. Który według Pana bardziej sprawdzi się w moim przypadku.
  Pozdrawiam

  • Jeśli nie boisz się manualnych obiektywów manualnych to Samyang 12/2 jest świetnym wyborem. Widziałem wiele sesji, które zostały wykonane tym malcem w USA i przy odpowiednich umiejętnościach efekty są doskonale. Pamiętaj tylko żeby dokładnie ostrzyć przy pomocy powiększenia w LiveView i będzie super :)

  • Mariuszu, to już bardzo stare body pod kątem tego co się zadziało w systemie Sony. Szukałbym Sigmy 10-20 ze zmiennym światłem, obawiam się że wybór będziesz miał ograniczony tylko do rynku wtórnego

 19. Dzień dobry.
  Moje pytanie: posiadam dość już stary aparat Nikon D40x z podstawowym obiektywem nikkor 18-55.
  Aktualnie wykorzystuję go do fotografii wnętrz i niestety nie zdaje to egzaminu (mały kąt widzenia i zdjęcia bardzo ciemne). Czy do tego modelu jest sens i można dobrać coś szerokokątnego?

 20. Cześć : )
  co Pan sądzi o połączeniu obiektywu Sigma 10-20 mm f/3.5 EX DC HSM + Aparat Canon EOS 2000D?
  Czy jakoś, którą otrzymamy będzie porównywalna do zdjęć umieszczonych na blogu?

  • I tak i nie. O ile sam tego obiektywu używałem na dziesiątkach sesji tutaj wąskim gardłem będzie niestety matryca, Canony niestety nie słyną z dynamiki tonalnej swoich czipów. Jest na to rozwiązanie – musiałbyś dokupić lampę błyskową, aby dodatkowo rozjaśnić pomieszczenie, które fotografujesz.

 21. Dzień dobry, a co Pan sądzi o takim zestawie w systemie MFT: Lumix G9 + 12-35 2.8? To dobry zestaw do wnętrz? Czy może lepiej dokupić jaśniejszą stałkę, na przykład Sigma 16mm 1.4? Z góry dziękuję za odpowiedź.

 22. Dzień dobry. Widzę, że pomógł Pan sporej liczbie osób. Czy ja też mogę na taka pomoc liczyć?

  Jestem przed zakupem bezlusterkowca. Będę nim fotografować głównie moje produkty oraz domowe otoczenie z ich udziałem (To będzie jego główne zadanie). Co jakiś czas pożyczałam Sony A6000 + 16-70 + 50 f1.8. Polubiłam ten zestaw. Ale…. pierwszy obiektyw jest ok, ale trochę za ciemny. Drugi… jasny, ale czesto nie mieściłam sie w pomieszczeniu.
  Na jaki obiektyw postawić?

  Zdjęcia, które dotychczas zrobiłam są umieszczone na instagramie @pracowniaohmakrama.

  Dziękuję za każdą wskazówkę 😃

  • Hej! Bardzo fajny profil :) jeśli celujesz w aps-c i Sony to warto mieć standard dla tego formatu. Sony ma bardzo przyjemną natywną 35-tkę ze światłem 1.8, która bezproblemowo współpracuje z body tego producenta. Jeśli chodzi o stałkę, to właśnie w nią bym szedł. Co do zooma to tutaj sytuacja będzie problematyczna bo z tego co się orientuje, to nie ma jakiś wybitnych opcji jeśli chodzi o stosunek jakość – cena. Osobiście mam Sony 18-105/4 ale rzadko używam. Aby pokryć szeroki kąt z czystym sercem rekomendowałbym Sigmę 16/1.4. Co do body – sprawdź Sony 6300.

 23. Anna Szymczakia w

  Witam, czy mógłbyś mi polecić jakiś zestaw do fotografowania nieruchomości. Jestem pośrednikiem w obrocie nieruchomościami i chcę zainwestować w odpowiedni sprzęt. Czy jestem w stanie kupić coś przyzwoitego z ultraszerokokątnym, jasnym obiektywem w cenie +- 3000 zł? Jeżeli uważasz, że w tej cenie nie da się kupić nic odpowiedniego,, to jaką kwotą (według ciebie) powinnam dysponować? Z góry dziękuję za odpowiedź.

 24. Witaj,
  jaki obiektyw polecisz do pełnoklatkowego Canona 6D, interesuje mnie fotografia wnętrz nieruchomości, krajobrazów. Obecnie mam tylko 50 mm Canona do portretu.
  Zależy mi na przystępnej cenie . Pozdrawiam

  • Hej! Standardem pod Canona jest 16-35/4 i właśnie ten obiektyw bym wybrał. 6D pomimo swojego wieku również jest świetnym wyborem jeśli chodzi o fotografię wnętrz – ma jedną z lepszych matryc w tym systemie.

 25. Cześć,

  Szukam obiektywu do bezlusterkowca Samsunga NX300. Jedynie Samyang takie oferuje ale z ich dostępnością jest ogromny kłopot. Myślisz, że stałoogniskowy Samyang 24mm f/1.4 ED AS IF UMC sprawdzi się do fotografowania wnętrz?

  Pozdrawiam

 26. Cześć jaki polecasz obiektyw/ obiektywy jako dodatkowy do telefonu aby fotografować wnętrza nieruchomości bez efektu walących się ścian ?

  • Nie spotkałem się jeszcze z przystawkami, które są dobrej jakości. Zamiast tego szedłbym w kierunku dobrego aparatu ultraszerokątnego. Osobiście będę pewnie kupował Iphone’a 12 Pro jak pokaże się na jesieni (obecnie nie mam ultraszerokiego kąta w moim obecnym telefonie). Iphone 11 ma bardzo dobry obiektyw, i tego bym na Twoim miejscu wybrał.

 27. Dzień dobry,
  mam zamiar kupić aparat Panasonic lumix DMC – GX 80 (z uwagi na cenę/możliwości, rankingi i opinie testowe).
  Jestem pośrednikiem nieruchomości: często muszę robić zdjęcia z ręki bez czasu na zmianę parametrów,
  a pomieszczenia zazwyczaj są niedoświetlone (pory dnia są niesprzyjające – wieczorne)
  Proszę o poradę jaki obiektyw powinienem kupić stosunkowo szeroki bez większych zniekształceń (w mniejszym mieszkaniu trudno jest objąć kadrem całe pomieszczenie) i w stosunkowo niskiej cenie (2000 zł).
  Pozdrawiam Michał

 28. Witam Pana,
  Sprzęty jakimi dysponuje to canon 100D, canon 5D mark II, i obiektywy sigma art 35mm 1.4, canon EW-83H 24-105 mm, ale nie do końca jestem usatysfakcjonowana, bo kąt nie dość szeroki.
  Jaki zestaw poleciłby Pan dla półamatora?

 29. Hej, mam Canona 450d i chcę do niego dokupić obiektyw do robienia zdjęć wnętrz, obiektywy: canon 20-22 f/3.5-4.5 lub sigma 10-20 f/ 4-5.6 który wybrać…pomóż

 30. Dzien dobry, mam aparat olympus omd 10 III oraz dwa obiektywy lumix 25mm f 1.7 oraz olympus 14-42mm . Chce robic zdjecia wnetrz oraz mebli. Jaki obiektyw bys mi polecil? Zastanawiam sie nad olympus 12mm f 2.0, czy moze cos innego moglbys mi podpowiedziec. Dziekuje

  • Hej Aniu! 12/2 Olympusa to dobry wybór, jednak jeśli chodzi o wnętrza możesz odczuwać brak szerokiego końca. Spróbowałbym dać szansę Samyangowi 10/2.8 – manual ale dzięki live view możesz bez problemu ustawić ostrość :)

  • Joanna CIUNCZYK w

   Dzień dobry. Potrzebuję sprzętu do fotografii wnętrz . Nie mam zielonego pojęcia o aparatach, dodatkach i statywach . To mojecpoczàrki z fotografią wnętrz ale potrzebuje dobrego sprzętu, żeby zaraz nie zmieniać na inny. Co Pan mi doradzi?

    • Dzień dobry,
     Widzę że Pani Joanna się nie odezwała, ja natomiast mam taki sam problem.

     W związku z pełną niewiedzą może Pan zaproponować kilka wariantów cenowych? Jestem otwarty zarówno na używany sprzęt jak i nowy.

     Pozdrawiam!

   • Dzień dobry, od niedawna zatrudniłem się w biurze nieruchomości i bardzo proszę o pomoc w zakupie zestawu do fotografowania wnętrz mieszkań, domów. Chciałbym, żeby moje fotki wyróżniały się na tle konkurencji, oraz, żeby mój pracodawca oraz klienci byli zadowoleni. Nie dysponuję zbyt dużym budżetem, więc proszę to wziąć pod uwagę:)
    Pozdrawiam

    • Aleksandra Polkowska w

     Dzień dobry, odezwiemy się do Ciebie mailowo, bo parę kwestii wymaga doprecyzowania i będzie nam wygodniej „porozmawiać” :)

  • Dzień dobry, szukam dobrego aparatu bezlusterkowego z obiektywem z preferencja do wykonywania zdjęć wnętrz. Zastanawiałam się nad E‑M10 Mark IIIs Zestaw 1442 II R i z dodatkowym obiektywem M.Zuiko Digital ED 9‑18mm F4‑5.6. Znajomy polecał mi też Canon EOS M50 Biały + M15-45mm, ale tutaj pewnie też potrzebny byłby dodatkowy obiektyw? Czy któryś z tych dwóch zestawów się sprawdzi ? Ewentualnie jaki inny zestaw w podobnej kwocie byłby lepszy? Będę bardzo wdzięczna za pomoc, bo zaczynam dopiero przygodę z fotografią i na tym etapie mam dość ograniczoną wiedzę.
   Pozdrawiam serdecznie

Zostaw komentarz

izmir escort