Latasz dronem? Oto akcesoria, które musisz mieć!

0

Jeśli planujesz rozpocząć przygodę z dronami, musisz wziąć pod uwagę kilka akcesoriów, które pozwolą Ci w pełni cieszyć się z latania. Oczywiście są rzeczy mniej i bardziej przydatne, ich dobór zależy od tego, do czego będziesz wykorzystywał swojego drona. Jednak bez względu na to, czy będziesz się ścigał, czy tylko podziwiał widoki, są rzeczy, w które zawsze warto zainwestować.

Plecak na drona

Dron nie należy do tanich rzeczy, warto więc zadbać o to, by podróżował w komfortowych, bezpiecznych warunkach. Można oczywiście pozostać przy „fabrycznym” opakowaniu, ale nie zawsze będzie ono wygodne do transportu. Najlepiej wybrać taki model, który pomieści też kilka niezbędnych akcesoriów.

Pierwszą opcją jest zakup dedykowanej torby od producenta dronów. Drugą, bardziej korzystną cenowo propozycją jest zakup plecaków, które choć nie zostały zaprojektowane z myślą o dronach, to z powodzeniem można je do tego zaadaptować.

Zasada jest podobna jak w przypadku sprzętu do fotografowania – im więcej kieszonek, tym lepiej. Pamiętaj, że wraz z dronem, masz do zabrania kontroler, przewody, zapasowy pakiet (w żargonie pilotów dronów to nic innego jak bateria) i inne mniej lub bardziej przydatne akcesoria. Dla ich bezpieczeństwa warto je przechowywać w różnych przegródkach. Dużą popularnością cieszą się takie plecaki, w których pojemność i kształt kieszeni można regulować dzięki rzepom.

Sprawdź plecaki na drony >

Tanie drony rekreacyjne dla początkujących >

Pakiety, czyli zapasowe baterie

Zapasowy pakiet to coś, bez czego żaden posiadacz drona nie powinien ruszać się z domu. Dotyczy to przede wszystkim mniejszych modeli, takich jak np. DJI Spark, którego bateria (nowa) wystarcza na ok. 13 minut lotu. Im więcej lotów lub niższa temperatura powietrza, tym czas ten jest coraz krótszy. Czasami dopiero będąc w górze można wypatrzeć coś na dole, co jest warte uwiecznienia – wtedy zapasowa bateria uratuje nam dzień.

Sprawdź zasilanie do dronów >

Drony dla profesjonalistów >

Zapasowe śmigła do drona

Przed każdym lotem należy sprawdzić stan śmigieł. To m.in. od nich zależy bezpieczeństwo lotu. W skrajnym przypadku uszkodzone śmigła mogą doprowadzić do upadku drona, co może być niebezpieczne dla ludzi. Sprawdzenie stanu śmigieł przed lotem jest czymś, co bezwzględnie każdy pilot drona powinien zrobić przed startem. Właśnie dlatego zawsze warto mieć przy sobie zapasowy komplet. Możesz też pomyśleć o komforcie innych osób i zaopatrzyć się w śmigła generujące mniejszy szum. Takie pióra oferuje np. DJI do swoich Phantomów. Redukują hałas nawet o 30%.

Sprawdź dostępne śmigła >

Mata startowa

Dron nie powinien startować w miejscu, które się kurzy (na piasku), ani z terenu porośniętego trawą. Nie każdy dron może też startować z ręki. Wzbijany przez wirniki pył może nie tylko zanieczyścić obiektyw, co zobaczysz potem na zdjęciach i filmach, ale też zmniejszy żywotność niechronionych przed nim ruchomych części gimbala i silników napędowych. Są to naprawdę poważne powody, dla których powinieneś zainwestować w lądowisko. Służące do tego maty oferowane są w różnych rozmiarach, bez problemów więc dopasujesz je do swojego drona. Nie ma zasad regulujących wielkość takiego pola. Wystarczy, że śmigła nie będą wystawały za krawędź maty.

Sprawdź maty startowe >

Gogle sterujące

Osoby, które latają sportowymi modelami wiedzą, jak przydatne są gogle oferujące spojrzenie z perspektywy lecącego z dużą prędkością drona. Oczywiście takie akcesoria wymagają odpowiednio dobrej transmisji a przede wszystkim dobrego opanowania sterowania dronem. Zdalne sterowanie bezzałogowcem przy pomocy gogli różni się od standardowego kierowania quadrocopterami. Z drugiej strony też oferują całkiem nowe spojrzenie i doznania. Wysoki poziom adrenaliny zapewniony.

Sprawdź kontrolery sterujące dronami >

Filtry na obiektyw

Jeśli jesteś miłośnikiem fotografii, lubisz bawić się różnymi efektami i „podkręcać” swojej zdjęcia, możesz pomyśleć o filtrach na obiektyw. Tak jak w przypadku zwykłych aparatów, tak i tutaj producenci oferują różnego rodzaju filtry podbijające lub osłabiające wybrane barwy. Oczywiście nie do każdego drona takie filtry można zakupić, nie spotkałem się np. z nakładkami na obiektyw do Sparka, ale już do Phantoma można takie akcesoria dostać bez większych problemów.

Sprawdź dostępne filtry na kamery dronów >

Przetwornica 24V / 230V

Jeśli planujesz podróż do jakiegoś egzotycznego kraju, w którym będziesz poruszał się wynajętym samochodem (Islandia, Afryka, Madagaskar itp.), jest jeszcze jedno akcesorium, w które powinieneś się zaopatrzyć – przetwornica 24V / 230V oraz ładowarka samochodowa. Kiedy przemieszczasz się samochodem z jednego miejsca w drugie, nierzadko przez kilka godzin, w tym czasie przetwornica może ładować rozładowane pakiety. W razie potrzeby można ją też wykorzystać do naładowania np. smartfona.

Osłony na śmigła

Zaopatrując się w różnego rodzaju akcesoria, nie można zapomnieć o tych, które zabezpieczą drona przed uszkodzeniem. Mniejsze drony bardzo często posiadają osłony chroniące śmigła już w zestawie, czego przykładem jest DJI Spark. Czasami, tak jak w przypadku DJI Phantom, trzeba dokupić je osobno. Warto jednak się w nie zaopatrzyć, bo w przypadku zderzenia mogą one uchronić nie tylko drona ale i ludzi.

Drugim typem osłon, jakie warto posiadać są te, które chronią miejsca montażu śmigieł. Jak zapewne wiesz, duże drony transportowane są bez założonych śmigieł. To oznacza, że wirniki z elementami mocującymi śmigła są odkryte – są więc narażone na uszkodzenie. Nie każdy plecak pozwala zabezpieczyć te elementy, dlatego warto zaopatrzyć się w osłony chroniące miejsca montażu śmigieł.

Sprawdź akcesoria ochronne do dronów >

Oczywiście w sklepach znajdziesz jeszcze wiele różnego rodzaju akcesoriów – osłony na wyświetlacze, wzmacniacze sygnału radiowego, różnego rodzaju przewody itp. Powyższa lista powstała na bazie moich doświadczeń z oblatywania różnych modeli dronów, zarówno tych profesjonalnych, kosztujących kilka czy kilkanaście tysięcy złotych, jak i zabawkowych za kilkaset złotych. Do każdego z nich trzeba podejść indywidualnie kierując się jedną główną zasadą – ma być bezpiecznie. Dla ludzi i dla drona.

Sprawdź ofertę ubezpieczeń na drony i gwarancji dodatkowych >

Zapisz się newsletter!

Dzięki temu nie przegapisz nowych artykułów, jako pierwszy dowiesz się o darmowych warsztatach foto-video i zgarniesz najlepsze rabaty na zakupy w Cyfrowe.pl! Nie martw się, nie wysyłamy spamu, ani nie piszemy codziennie :) Tylko wartościowe treści!

Tak! Chcę dołączyć do listy Wyjątkowych Czytelników!

Podziel się.

O Autorze

Testuję i opisuję różne urządzenia, które trafią w moje ręce. Na każdy gadżet patrzę pod kątem funkcjonalnym, by maksymalnie wycisnąć z niego to co producent zaplanował. Robię to już od siedmiu lat.

Zostaw komentarz

izmir escort