Tło fotograficzne – nieoceniony sprzymierzeniec w studiu fotograficznym

0

Udana fotografia to prawdziwy konglomerat. Na dobry kadr składa się zarówno to, co dzieje się poza nim (atmosfera panująca podczas sesji, samopoczucie fotografa itp.), jak i wszystko to, co buduje obraz (kompozycja, kolorystyka, oświetlenie itd.). Niestety często za mało uwagi poświęca się temu, co pozostaje w tle. Czas to zmienić! W tym artykule znajdziesz kilka inspiracji, dlaczego warto zawsze dbać o dobre tło i jak można się nim bawić, aby uzyskiwać ciekawsze ujęcia.

Tło fotograficzne – bohater drugiego planu

Każdy wie, że nieumiejętne dobranie tła fotograficznego może totalnie rozbić fotografię. W takiej sytuacji zacznie ono walczyć o uwagę z głównym tematem. Z tego powodu często podchodzi się do jego doboru tak, aby jak najmniej rzucało się w oczy. Standardowo wybiera się więc bezpieczne czarne, białe lub szare tła. Okazuje się jednak, iż umiejętne planowanie w studiu powierzchni, przed którą stanie model albo zostaną rozstawione przedmioty sprawia, że staje się ona jednym z bohaterów obrazu.

Wybierz tło do swojego studia >

tlo fotograficzne modelka 1

Tło fotograficzne dobrane z wyczuciem może domykać kadr i świetnie komponować się np. z barwą włosów modelki i jej strojem. Dzięki temu udało się zbudować ramę dla jej twarzy, która skupia uwagę widza.


Sarah Oliphant i jej głośne sesje fotograficzne


Doskonałym przykładem tego, jak wielkie znaczenie dla powodzenia zdjęcia ma świetnie dobrane tło, jest postać Sarah Oliphant. Artystka ta jest odpowiedzialna za tła używane w wielu słynnych i głośnych sesjach fotograficznych. Współpracowała z wieloma wybitnymi i kultowymi fotografami, takimi jak Annie Leibovitz, Albert Watson czy Sue Bryce. Zdjęcia, przy których powstawaniu brała udział były publikowane w magazynach takich jak m.in. The New York Times, Elle, Rolling Stone, Vogue czy Vanity Fair. Jeżeli interesujesz się fotografią modową czy portretową to prawdopodobnie znasz jej prace, nawet jeśli pierwszy raz spotykasz się z jej osobą. Przyglądając się zdjęciom powstałym z wykorzystaniem zaproponowanych przez Sarah Oliphant teł nie da się nie dostrzec, jak kluczową rolę w nich odgrywają.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Oliphant Studio (@oliphantstudio)

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Oliphant Studio (@oliphantstudio)

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Oliphant Studio (@oliphantstudio)

Na fotografiach, które można zobaczyć na profilu na Instagramie Sarah Oliphant widać dokładnie, jak starannie i precyzyjnie dobrane są tła do modeli i modelek oraz wykorzystywanych podczas sesji akcesoriów. Dzięki temu tworzą spójną, doskonałą całość. Co ciekawe w jednym z wywiadów Sarah Oliphant zdradziła, że często zdarza się tak, iż przygotowane przez nią tła stają się inspiracją i punktem wyjścia do stworzenia portretów! Trzeba przyznać, że to nieco niespodziewany sposób budowania pracy. Można zacząć się zastanawiać, kto w takim razie stanowi tło na zdjęciu? Oczywiście to pytanie zadaję z przymrużeniem oka, ale nie da się ukryć, że taki sposób pracy daje dużo do myślenia na temat dobierania teł i nadawania im znaczenia. Na części zdjęć, przy powstawaniu których udział miała Sarah Oliphant widać fragmenty systemu mocowania tła. Nie chodzi tu jedynie o fotografie promujące jej pracę – takie kadry trafiały także do magazynów. Stanowi to zaproszenie za kulisy sesji, ale nie w celu informowania o jej przebiegu, lecz zanurzeniu widza w magii fotografowania. Można to porównać do goszczenia za kulisami teatru, gdzie takie doświadczenie nie ujmuje wyjątkowości tego miejsca, lecz jeszcze bardziej pozwala ją poczuć.

Tła materiałowe >

tlo fotograficzne funsports material

Tła fotograficzne Funsports pozwalają wprowadzić do fotografii ciekawe desenie, które pomogą w zbudowaniu odpowiedniego klimatu zdjęcia.


Baw się kolorami tła fotograficznego


Tło fotograficzne to nie tylko płachta materiału rozwieszona za modelem lub modelką, ale także przestrzeń, umożliwiająca prezentację produktów czy nieszablonowej martwej natury. Często chcąc wykonać tego typu zdjęcia odruchowo zakłada się skorzystanie z czarnego, białego lub szarego tła, ale może warto pobawić się różnorodnymi kolorami? Zobacz przykłady poniższych fotografii, które świetnie ilustrują, ile do zdjęcia wnosi użycie ciekawego, barwnego tła.

Tła w kilkudziesięciu kolorach! >

tlo fotograficzne owoce 3 tlo fotograficzne owoce 1


Białe tło do packshotów i fotografii bezcieniowej


Oczywiście nieco osobną kwestią jest tworzenie packshotów, czyli fotografii prezentujących produkt na jednolitym, najczęściej białym tle. Chociaż podobnie jak pozostałe typy fotografii produktowej mają za zadanie podkreślać walory przedmiotu, to jednak ich najważniejszą cechą jest wartość informatywna dla potencjalnego klienta. Stąd kolorowe tła zarezerwowane są dla fotografii uzupełniających prezentację produktu. Nawet jeśli nie zamierzasz niczego sprzedawać swoimi zdjęciami, to i tak zabawa kolorowymi tłami, może być świetną inspiracją i punktem wyjścia do zaplanowaniu wielu, wciągających i satysfakcjonujących sesji. Przykładem tego, co niezwykłego można wyczarować na niewielkiej przestrzeni przy pomocy aparatu, oświetlenia, dostępnych w domu akcesoriów i teł są dzieła autorstwa Tatsuya Tanaka (którego zresztą już przytaczałem na łamach naszego bloga).

Kupśnieżnobiałe tło Fomei >

Białe tło muślinowe Savage >

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Tatsuya Tanaka 田中達也 (@tanaka_tatsuya)

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Tatsuya Tanaka 田中達也 (@tanaka_tatsuya)


Czytaj więcej o fotografii studyjnej


W tej serii artykułów ukazały się już:

 1. Od czego zacząć budując własne studio fotograficzne
 2. Akcesoria, o których warto pamiętać planując budżet
 3. Wady i zalety studyjnej lampy błyskowej
 4. Lampy światła ciągłego, ich wady i zalety
 5. Wady i zalety reporterskiej lampy błyskowej
 6. Murzyn, piesek, garnek – słowniczek fotograficznego żargonu
 7.  Bohater drugiego planu – tło fotograficzne
 8. Okta, softbox czy parasolka – jaki modyfikator światła wybrać?
 9. Czym wyzwolić błysk lampy? Przewodnik po wyzwalaczach
 10. Tanie studio w mieszkaniu – zaglądamy do atelier naszej klientki
 11. Domowe studio do fotografii produktowej – 6 najciekawszych pytań

Podziel się.

O Autorze

Gdy robię zdjęcia, to zajmuję się fotografią reportażową, teatralną i artystyczną. Gdy piszę o zdjęciach, to zastanawiam się, jak wpływają one na odbiorców, co robić, by robić jej bardziej świadomie i jakie możliwości daje sprzęt. Poza tym piszę wiersze i jak dotąd w druku ukazały się moje dwie książki z poezją. Ukończyłem studia magisterskie na kierunku Fotografia na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Jestem laureatem konkursów fotograficznych i poetyckich, uczestnikiem wystaw, festiwali i publikacji poświęconych fotografii.

Zostaw komentarz

izmir escort