Udana fotografia to prawdziwy konglomerat. Na dobry kadr składa się zarówno to, co dzieje się poza nim (atmosfera panująca podczas sesji, samopoczucie fotografa itp.), jak i wszystko to, co buduje obraz (kompozycja, kolorystyka, oświetlenie itd.). Niestety często za mało uwagi poświęca się temu, co pozostaje w tle. Czas to zmienić! W tym artykule znajdziesz kilka inspiracji, dlaczego warto zawsze dbać o dobre tło i jak można się nim bawić, aby uzyskiwać ciekawsze ujęcia.
Tło fotograficzne – bohater drugiego planu
Każdy wie, że nieumiejętne dobranie tła fotograficznego może totalnie rozbić fotografię. W takiej sytuacji zacznie ono walczyć o uwagę z głównym tematem. Z tego powodu często podchodzi się do jego doboru tak, aby jak najmniej rzucało się w oczy. Standardowo wybiera się więc bezpieczne czarne, białe lub szare tła. Okazuje się jednak, iż umiejętne planowanie w studiu powierzchni, przed którą stanie model albo zostaną rozstawione przedmioty sprawia, że staje się ona jednym z bohaterów obrazu.
Wybierz tło do swojego studia >
Sarah Oliphant i jej głośne sesje fotograficzne
Doskonałym przykładem tego, jak wielkie znaczenie dla powodzenia zdjęcia ma świetnie dobrane tło, jest postać Sarah Oliphant. Artystka ta jest odpowiedzialna za tła używane w wielu słynnych i głośnych sesjach fotograficznych. Współpracowała z wieloma wybitnymi i kultowymi fotografami, takimi jak Annie Leibovitz, Albert Watson czy Sue Bryce. Zdjęcia, przy których powstawaniu brała udział były publikowane w magazynach takich jak m.in. The New York Times, Elle, Rolling Stone, Vogue czy Vanity Fair. Jeżeli interesujesz się fotografią modową czy portretową to prawdopodobnie znasz jej prace, nawet jeśli pierwszy raz spotykasz się z jej osobą. Przyglądając się zdjęciom powstałym z wykorzystaniem zaproponowanych przez Sarah Oliphant teł nie da się nie dostrzec, jak kluczową rolę w nich odgrywają.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Na fotografiach, które można zobaczyć na profilu na Instagramie Sarah Oliphant widać dokładnie, jak starannie i precyzyjnie dobrane są tła do modeli i modelek oraz wykorzystywanych podczas sesji akcesoriów. Dzięki temu tworzą spójną, doskonałą całość. Co ciekawe w jednym z wywiadów Sarah Oliphant zdradziła, że często zdarza się tak, iż przygotowane przez nią tła stają się inspiracją i punktem wyjścia do stworzenia portretów! Trzeba przyznać, że to nieco niespodziewany sposób budowania pracy. Można zacząć się zastanawiać, kto w takim razie stanowi tło na zdjęciu? Oczywiście to pytanie zadaję z przymrużeniem oka, ale nie da się ukryć, że taki sposób pracy daje dużo do myślenia na temat dobierania teł i nadawania im znaczenia. Na części zdjęć, przy powstawaniu których udział miała Sarah Oliphant widać fragmenty systemu mocowania tła. Nie chodzi tu jedynie o fotografie promujące jej pracę – takie kadry trafiały także do magazynów. Stanowi to zaproszenie za kulisy sesji, ale nie w celu informowania o jej przebiegu, lecz zanurzeniu widza w magii fotografowania. Można to porównać do goszczenia za kulisami teatru, gdzie takie doświadczenie nie ujmuje wyjątkowości tego miejsca, lecz jeszcze bardziej pozwala ją poczuć.
Baw się kolorami tła fotograficznego
Tło fotograficzne to nie tylko płachta materiału rozwieszona za modelem lub modelką, ale także przestrzeń, umożliwiająca prezentację produktów czy nieszablonowej martwej natury. Często chcąc wykonać tego typu zdjęcia odruchowo zakłada się skorzystanie z czarnego, białego lub szarego tła, ale może warto pobawić się różnorodnymi kolorami? Zobacz przykłady poniższych fotografii, które świetnie ilustrują, ile do zdjęcia wnosi użycie ciekawego, barwnego tła.
Tła w kilkudziesięciu kolorach! >
Białe tło do packshotów i fotografii bezcieniowej
Oczywiście nieco osobną kwestią jest tworzenie packshotów, czyli fotografii prezentujących produkt na jednolitym, najczęściej białym tle. Chociaż podobnie jak pozostałe typy fotografii produktowej mają za zadanie podkreślać walory przedmiotu, to jednak ich najważniejszą cechą jest wartość informatywna dla potencjalnego klienta. Stąd kolorowe tła zarezerwowane są dla fotografii uzupełniających prezentację produktu. Nawet jeśli nie zamierzasz niczego sprzedawać swoimi zdjęciami, to i tak zabawa kolorowymi tłami, może być świetną inspiracją i punktem wyjścia do zaplanowaniu wielu, wciągających i satysfakcjonujących sesji. Przykładem tego, co niezwykłego można wyczarować na niewielkiej przestrzeni przy pomocy aparatu, oświetlenia, dostępnych w domu akcesoriów i teł są dzieła autorstwa Tatsuya Tanaka (którego zresztą już przytaczałem na łamach naszego bloga).
Wyświetl ten post na Instagramie.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Czytaj więcej o fotografii studyjnej
W tej serii artykułów ukazały się już:
- Od czego zacząć budując własne studio fotograficzne
- Akcesoria, o których warto pamiętać planując budżet
- Wady i zalety studyjnej lampy błyskowej
- Lampy światła ciągłego, ich wady i zalety
- Wady i zalety reporterskiej lampy błyskowej
- Murzyn, piesek, garnek – słowniczek fotograficznego żargonu
- Bohater drugiego planu – tło fotograficzne
- Okta, softbox czy parasolka – jaki modyfikator światła wybrać?
- Czym wyzwolić błysk lampy? Przewodnik po wyzwalaczach
- Tanie studio w mieszkaniu – zaglądamy do atelier naszej klientki
-
Domowe studio do fotografii produktowej – 6 najciekawszych pytań