Jak fotografować biżuterię ze światłem błyskowym? Porady dla początkujących

0

Kiedy przychodzi czas na sfotografowanie biżuterii, ważne jest, aby przedstawić ją w najlepszy możliwy sposób. W tym artykule podzielę się kilkoma poradami, które pomogą Ci lepiej zrozumieć tajniki fotografii biżuterii (biżuteria od SAVVY), niezależnie od tego, czy jesteś początkującym, czy bardziej doświadczonym fotografem. Pokażę Ci jak sfotografować biżuterię przy użyciu jednej i dwóch lamp oraz czym różni się fotografowanie na stole bezcieniowym i w namiocie bezcieniowym. Dodatkowo zdradzę Ci kilka fajnych tipów!

 

1. Namiot czy stół bezcieniowy?

Wybór odpowiedniej przestrzeni i oświetlenia stanowi kluczowy aspekt fotografii biżuterii. W zależności od efektu, jaki chcesz uzyskać. Wybierz namiot bezcieniowy jeśli chcesz równomiernie doświetlić produkt i zminimalizować kontrast fotografowanego produktu jak na poniższej fotografii:

Chcesz uzyskać kontrastowe zdjęcie? Wybierz wtedy stół bezcieniowy z użyciem softboxa (najlepiej dużego i prostokątnego). Taki zabieg podkreśli charakter (w tym przypadku kamienia w pierścionku) i nada Twojej fotografii trójwymiarowości.

Dodatkowo zastosowałem podstawkę akrylową, aby uzyskać delikatne odbicie produktu. Dodam, że fotografie w tym artykule nie są retuszowane ani szparowane, a tylko wywołane z wyrównaniem balansu bieli i ekspozycji, aby pokazać efekt na start!

2. Użyj statywu

Stabilność aparatu to kluczowy element udanej fotografii biżuterii. Dlatego warto zainwestować w solidny statyw, który pomoże Ci uniknąć rozmazanych zdjęć. Statyw pozwoli również skupić się na drobiazgach i ostrości zdjęcia. Polecam Ci statyw Manfrotto MK190XPRO3-3W bądź wersję bardziej budżetową marki Benro.

3. Skoncentruj się na szczegółach

Biżuteria to arcydzieło mikroskopijnych detali, dlatego warto zainwestować w obiektyw makro, który umożliwi Ci zbliżenie i uchwycenie każdego kamyczka lub wzoru. Pamiętaj, że ostrość jest kluczowa w tego rodzaju fotografii. Na tej sesji używałem bardzo ostrego obiektywu RF 100 mm macro, który w połączeniu z matrycą ASPC w Canonie R10 daje mi bardzo duże zbliżenie na detal!

Z ciekawostek i tricków stosowanych przez fotografów biżuterii, fajnie jest dodać czarną flagę do usunięcia odbić na produkcie. Do tego przydają się akcesoria typu zaciski, klamry – ja używam zacisków Smallrig Clamp.

4. Zadbaj o tło

Tło powinno być neutralne, aby biżuteria była głównym elementem zdjęcia. Możesz użyć białego lub czarnego tła, ale upewnij się, że jest ono jednolite i nie rozprasza uwagi. Jeśli chcesz dodać odrobinę charakteru, spróbuj delikatnych tkanin, drewnianego blatu lub kamienia.

5. Eksperymentuj z kompozycją, światłem i kolorami do kreatywnych kadrów

Nie bój się eksperymentować z różnymi kątami, ustawieniami i kompozycjami. Wypróbuj różne perspektywy, takie jak zbliżenie z góry lub zbliżenie pod kątem. W tym przypadku użyłem kolorowych teł winylowych, które będą uzupełniające się wg teorii kolorów. W tym przypadku kolor pomarańczowy z niebieskim, zbliżonym do koloru kamienia na biżuterii.

Jeśli chodzi o lampy, użyłem mocnych lamp od GlareOne czyli Antares 600 oraz modyfikatorów:

  • Softbox prostokątny GlareOne Pro 60×90 cm jako światło główne ustawione pod katem 90 stopni jak na w/w fotografiach

  • garnek/czaszę z zestawu, aby uzyskać twarde światło kontrowe i podkreślić mocno cień i produkt w tym przypadku

6. Użyj aparatu w trybie manualnym

Fotografowanie biżuterii wymaga pełnej kontroli nad aparatem. Dlatego przy fotografowaniu ze światłem błyskowym warto przełączyć aparat w tryb manualny, aby dostosować ustawienia ekspozycji, balansu bieli i ostrości zgodnie z własnymi preferencjami. Na tej sesji użyłem parametrów:

  • F/14 – duża głębia i ostrość
  • 1/160 sek – czas naświetlania / aby umożliwić synchronizację migawki z błyskiem
  • ISO 100 – aby zachować jakość fotografii
  • WB – błysk
  • lampa Antares ustawiona na 5/skala mocy lampy

7. Postprodukcja

Po zrobieniu zdjęć, nie zapomnij o obróbce. Programy do edycji zdjęć, takie jak Adobe Lightroom czy Capture One, pozwalają poprawić kontrast, korekcję kolorów i usunąć ewentualne niedoskonałości.

Fotografowanie biżuterii może być wyzwaniem, ale z odpowiednią wiedzą i praktyką można osiągnąć fantastyczne rezultaty. Nie zapominaj o cierpliwości – to kluczowy element udanej fotografii. Z biegiem czasu, odkryjesz własne techniki i styl, który pozwoli Ci uwieczniać piękno biżuterii w najlepszy możliwy sposób.

Zapraszam Cię do inspiracyjnej rolki z fotografii produktowej, gdzie pokazuję ustawienia lamp zza kulis.

 

Podziel się.

O Autorze

Zostaw komentarz

izmir escort