Nikon Z6 III czy Z8? Co wybrać?

1

Nikon Z6III został zaprezentowany 17 czerwca 2024 i był chyba tym, na co wszyscy fani tej marki czekali. Jest to przedłużenie serii najpopularniejszego korpusu, który dziedziczy najnowszy system autofokusu znany z Z9, Z8 i Z f. Natomiast już w dniu premiery, kiedy była wszystkim znana również cena za nowy model, wynosząca 12 999zł, sporo osób zadało sobie pytanie, czy nie lepiej spojrzeć w stronę modelu Z8, który można znaleźć na promocjach za ok 16 500zł. Przy tak dużym wydatku warto się czasami zastanowić, czy nie dopłacić te niecałe 20% więcej i cieszyć się korpusem z wyższego segmentu. W tym artykule przyjrzymy się podobieństwom i różnicom między Nikonem Z6 III i Z8 i postaramy się odpowiedzieć na pytanie, dla jakiego użytkownika będzie lepszy dany model.

Różnice między Nikonem Z6 III a Z8 – matryca

Gdyby spojrzeć tylko i wyłącznie na matryce tych dwóch aparatów, to nikt by nie pomyślał, że można byłoby je ze sobą porównywać. Z8 ze swoimi 45,7Mpix raczej nie miałby konkurencji u Z6III z “zaledwie” 24,5Mpix. Na szczęście wiemy już bardzo dobrze, że megapiksele to nie wszystko i jeśli pominiemy ten aspekt, to może się okazać, że obydwa te korpusy mają ze sobą naprawdę dużo wspólnego. Zanim jednak omówimy ich podobieństwa, to wymieńmy ich najważniejsze różnice. O rozdzielczości matrycy już wspomnieliśmy, natomiast należy też wspomnieć o technologii, w jakiej zostały one wyprodukowane. Z8 ma w pełni stakowany sensor, który praktycznie do zera niwelował efekt rolling shutter, ale Z6III ze swoją nową w połowie stakowaną matrycą wcale nie odstaje od Z8 i w większości sytuacji również nie uświadczymy efektu rolling shutter i możemy polegać na migawce elektronicznej.

Nikon Z6 III i Z8 – porównanie wyświetlacza i wizjera

Największą różnicą między korpusami jest również tylny wyświetlacz i jego mocowanie. Nikon Z6 III posiada, tak jak Z f, w pełni odchylany i obrotowy wyświetlacz na jednym zawiasie, natomiast Z8 ma wyświetlacz odchylany w kilku płaszczyznach, umieszczony na dosyć skomplikowanym mechanizmie, natomiast nie może on się całkowicie odchylić do pozycji selfie. I jak już przy elementach wyświetlających jesteśmy, to należy wspomnieć, że Z6 III ma najjaśniejszy wizjer elektroniczny na rynku, który jest przydatny w bardzo jasny dzień.

Nikon Z6III dziedziczy również po Nikonie Z f bardzo dużo ciekawych funkcji systemowych, takich jak wykrywanie oka w trybie ostrzenia ręcznego i możliwość przypisania stabilizacji matrycy do punktu ostrości. Są to dwie funkcje, których ani Z8, ani Z9 nie otrzymali jeszcze w formie aktualizacji oprogramowania i nie wiadomo, czy kiedykolwiek otrzymają.

Różnice w obudowie

Patrząc na obydwa korpusy nie trudno również zauważyć różnic w rozmiarach tych aparatów. Z6III kontynuuję popularną serię i ergonomię znaną z Z6 i Z7, natomiast Z8 jest to wyjątkowy korpus zbudowany bardziej jak lustrzanki typu D850. Poza samymi rozmiarami, w budowie aparatów zaczynamy zauważać jedne z wielu podobieństw. Rozmieszczenie przycisków na górze i z tyłu korpusu zostało między tymi dwoma modelami bardzo ujednolicone. Przycisk odtwarzania zdjęć zmienił swoją standardową pozycję z lewego górnego rogu na prawy dolny, a przyciski kompensacji ekspozycji, ISO i nagrywania filmów zostały w Z6III przesunięte na wzór właśnie Z8. Dodatkową zaletą nowej generacji Nikonów jest dużo większa swoboda w programowaniu przycisków funkcyjnych. W obydwu tych modelach, większość przycisków, nawet tych nieoznaczonych skrótami Fn, można przeprogramować na dowolną inną funkcję z listy dostępnych opcji. W starszej generacji nie tylko nie można było w części przycisków zmienić ich funkcjonalności, co niektóre opcje były po prostu niedostępne pod jednym przyciskiem, a dostępne pod innym. Dlatego Z6III jest bliżej Z8 niż swojego poprzednika Z6II.

Karty pamięci i video

Wsparcie zarówno kart CF Express typu B, jak i dodatkowe gniazdo na karty SD jest też ważnym wspólnym elementem obydwu tych aparatów. Ale zastosowanie pełnego gniazda HDMI w Z6III stawia go wyżej od swoich poprzedników zbliżając go znowu do Z8. W nowej szóstce mamy również możliwość wewnętrznego nagrywania RAWów w 6k do 60fps, dzięki czemu może on zyskać uznanie profesjonalnych filmowców doceniających już możliwości Z9 i Z8.

Nikon Z6III i Z8 cechy wspólne

Najważniejszą wspólną cechą jest tutaj jednak nowa generacja autofokusu, który już od premiery Z9 można śmiało uznać za bardzo kompletny system. Jedyną różnicą między systemem AF w Z6III i Z8 jest detekcja ptaków, która wraz z aktualizacją w Z8 została wyodrębniona jako osobny tryb wykrywania, a w Z6III znajduje się ona w trybie automatycznej detekcji obiektu na zdjęciu. W sytuacjach ogólnych i portretowych natomiast, na Z6III pracuje się prawie identycznie jak na Z8. Fotografując swoje dzieci podczas zabawy i w trybie bardziej reportażowym podczas obchodów nocy świętojańskiej, jak również podczas pracy z modelką w sytuacji portretowej, używanie Z6III było dla mnie identyczne jak praca na moim własnym Z8. Nawet szybki test śledzenia modelki idącej w stronę aparatu pokazuje, że praca AF była dokładnie taka sama, a procent ostrych zdjęć między korpusami był równy.

Nikon Z6III i Z8 – porównanie ISO

Przejdźmy natomiast do jednego z najważniejszych testów, który bardzo często determinuje wybór aparatu, zwłaszcza w branży ślubnej – test ISO. Na poniższych przykładach możecie obejrzeć wycinki kadru z wybranych czułości, natomiast pod wyróżnionym linkiem możecie pobrać RAWy z obydwu puszek i sami sobie dokładnie obejrzeć jak zachowują się te dwa aparaty na wysokich czułościach.

TUTAJ POBIERZESZ RAWY Z TESTU ISO

Musimy pamiętać, że pliki z Z8 będą większej rozdzielczości i szum na nich może się przez to wydawać po prostu ostrzejszy. Warto sobie wywołać kilka przykładowych zdjęć do tej samej rozdzielczości i zobaczyć jak zachowuje się szum z Z8 po zmniejszeniu zdjęcia do rozmiarów Z6III. To, co mi się osobiście rzuciło w oczy podczas testów, to ekspozycja na tych samych parametrach. Pliki z Z6III wydają się być o 0.3EV jaśniejsze od tych z Z8.

Rekomendacje

Wybierz Z6III, jeśli:

  • wolisz mniejszy korpus i waga aparatu ma dla Ciebie znaczenie – np podczas wielogodzinnych reportaży,
  • chcesz mieć najnowszy system ostrzenia, jaki oferuje Nikon i lubisz pracować z obiektywami manualnymi – wykrywanie oka z trybie MF znacząco ułatwia ostrzenie ręczne i jasny wizjer pozwala dokładnie ustawić ostrość,
  • poza zdjęciami tworzysz filmy jako jednoosobowy dom produkcyjny i jesteś tzw “one-man show” – zaawansowane funkcje wideo pozwolą Ci nagrywać w najwyższej jakości i mały korpus lepiej sprawdzi się na gimbalu,
  • tworzysz treści do internetu, czyli jesteś content creatorem – pełny port HDMI ułatwia pracę, ale także odchylany wyświetlacz zapewnia szybki podgląd naszego kadru,
  • potrzebujesz idealnego backupu do swojego Z8 ;)

Wybierz Z8, jeśli:

  • używasz większych i cięższych obiektywów – będą one lepiej zbalansowane na dużym body, takim jak Z8 (pomijając oczywiście wygodę ich pracy na Z9),
  • pracujesz z klientami komercyjnymi – matryca 45,7Mpix daje nam bardzo ostre i szczegółowe pliki, które są lepsze do dalszej postprodukcji,
  • fotografujesz sport lub przyrodę – większa ilość klatek w RAWach pozwoli łatwiej uchwycić decydujący moment, a brak mechanicznej migawki wydłuży żywotność aparatu
  • lubisz ergonomię większych lustrzanek :)

Podsumowując, jeśli zarówno Z6III i Z8 pracuje się bardzo podobnie, to który z tych korpusów wybrać? Nikt oczywiście za Ciebie aparatu nie wybierze i warto zawsze złapać konkretny model w dłonie, albo wypożyczyć go na testy.

 

Podziel się.

O Autorze

Jacek Woźniak. Fotograf portretowy i komercyjny. Zajmuje się każdym rodzajem zdjęć, które wymaga oświetlenia błyskowego, a w wolnych chwilach prowadzi kanał edukacyjny na YouTube z ponad 300 filmami o retuszu i fotografii. W przerwach między wychowywaniem dwóch synów, etatem, prowadzeniem działalności i nagrywaniem filmów na YouTube, maluje również tła fotograficzne pod marką Kuyavia Backdrops.

Jeden komentarz

  1. Dla nas przemawia na korzyść Nikona Z8 fakt, że różnica w cenie między Z6III to tylko 25%. Z drugiej strony Nikon Z9 do Z8 to jeszcze większa różnica w cenie, a mniejsza w parametrach. Z pewnością Z6III będzie świetnym następcą dla Z6II. Pracujemy głównie na Z9 i Z8, ponieważ 95% fotografii jest wykonywanych w studiu fotograficznym i nie ma dla nas znaczenia masa, bo można wspomagać się np. statywem.

Zostaw komentarz

izmir escort