Gimbal do vlogowania – jaki model wybrać?

0
Jaki gimbal do vlogowania? Z pewnością poręczny i kompaktowy. Ale również taki, który będzie posiadał funkcje przydatne przy kręceniu vlogów. Oto modele, które polecamy.

Ostatnio pisaliśmy o tym, jaki gimbal kupić. Odpowiadaliśmy też na pytanie, czy warto mieć gimbal do filmowania ślubów. Dziś natomiast wybieramy najlepsze gimbale do kręcenia vlogów, a dokładniej mówiąc, skupimy się na stabilizatorach do aparatów (bo gimbale do smartfonów to temat na inny odcinek). Czym się charakteryzują takie modele i który warto wybrać?

Zobacz wszystkie gimbale

Jakie funkcje powinien mieć gimbal do vlogowania?

Zanim przejdziemy do konkretnych modeli, spróbujmy odpowiedzieć na pytanie, jaki powinien być gimbal do filmowania vlogów. W mojej opinii – przede wszystkim kompaktowy. Vloger często podróżuje, nie zawsze samochodem. Dobrze jest więc mieć możliwość spakowania całego sprzętu do plecaka. Dlatego niewielkie rozmiary są tutaj bardzo wskazane.

Istotna będzie też funkcja obrotu o 360 stopni. Dzięki niej możemy szybko zmieniać perspektywę widzenia z nas na otoczenie.

Nie bez znaczenia jest też sterowanie aparatem. Po pierwsze, po podłączeniu kabla do aparatu gimbal powinien dawać możliwość włączania i wyłączania aparatu oraz ustawiania zooma w obiektywie. Jak wiadomo włączanie nagrywania przy aparacie skierowanym na nas może być bardzo uciążliwe, dlatego taka funkcja bardzo ułatwia sprawę.

Na koniec trzeba zwrócić uwagę na możliwości aplikacji mobilnej. Dobra aplikacja pozwoli sterować gimbalem bezprzewodowo. To z kolei daje opcję nagrywania siebie z większej odległości, gdy gimbal jest umieszczony na ziemi i nie chcemy do niego podchodzić, by włączać nagrywanie.

Jakich gimbali używają vlogerzy

Zaglądając na YouTube można stwierdzić, że wśród vlogerów przeważają osoby filmujące mniej zaawansowanym sprzętem. Jednak ci najlepsi do nagrywania używają aparatów lub kamer i gimbali. Krzysztof Gonciarz najczęściej korzysta z Ronina S (u nas w nowszej wersji RS2).

Z kolei spoglądając na zagranicznych vlogerów – Peter McKinnon (ponad 5 mln subów) również korzysta z Ronina. Ostatnio był pod wrażeniem możliwości DJI RSC 2.

Również inny popularny vloger, Matti Haapoja, bardzo pochlebnie wypowiada się modelu RSC 2. Nagrał nawet film prezentujący jego możliwości.

Widać więc, że wśród najbardziej zaawansowanych twórców nagrywających na YouTube marka Ronin bez wątpienia dominuje.

Gilmbal do vlogowania – polecane modele

Poniżej znajdziesz kilka modeli, które dobrze sprawdzą się podczas vlogowania. Na liście znalazła się też kamera z wbudowanym gimbalem, bo jest to ciekawa alternatywa dla dużego gimbala i aparatu.

Moza AIRCROSS 2 – super stosunek ceny do jakości

Moza AIRCROSS 2

Choć Moza to jeszcze mało znany producent, zdążył już zadomowić się na naszym rynku. Ma w ofercie wiele ciekawych modeli, które wyróżnia naprawdę dobry stosunek ceny do jakości. Za nieco ponad 1000 zł otrzymujemy kompaktowy gimbal z udźwigiem do ponad 3 kilogramów.

Wśród przydatnych opcji znajdziemy obrót o 360 stopni we wszystkich osiach, jak i możliwość filmowania pionowego. To szczególnie ważne, gdy kręcimy materiały z myślą o social mediach. Nie brak również zaawansowanej aplikacji, która zapewnia komfortowe zdalne sterowanie.

Zhiyun Crane M2 – najbardziej kompaktowy

Zhiyun Crane M2

Zhiyun Crane M2 toi bez wątpienia jeden z najbardziej kompaktowych gimbali w tym zestawieniu. Jego konstrukcja jest prosta, a cena bardzo niska. To czyni go świetną propozycją dla początkujących użytkowników – jako pierwszy gimbal. Gimbal będzie współpracował ze smartfonami, kompaktami i małymi bezlusterkowcami. Jeśli więc filmujesz kompaktem, ten budżetowy model to dobry wybór.

Aparat zapewnia obrót o 360 stopni w osi poziomej. Dzięki specjalnemu suwakowi możemy też sterować zoomem w aparacie z poziomu gimbala. Urządzenie posiada też mały ekranik oraz funkcję powerbanku. Dzięki niej nie musimy wymieniać baterii w aparacie. Z kolei bateria w gimbalu powinna wystarczyć na około 7 godzin pracy.

FeiYu Tech G6 Max – również do kamer GoPro

FeiYu Tech G6 Max

FeiYu Tech G6 Max to gimbal, który może pochwalić się kompaktowymi wymiarami i niską ceną. Jego mocną stroną z pewnością jest fakt, iż jest odporny na zachlapania. Poza tym gwarantuje 12 godzin ciągłej pracy i posiada mały ekranik OLED.

Gimbal G6 oferuje uchwyt montażowy kompatybilny z kamerami sportowymi GoPro Hero 6 / Hero 5 / Hero 4 / Hero 3+ / Hero 3 / Yi 4K / AEE i urządzeniami pozostałych producentów (o zbliżonych wymiarach do sprzętów GoPro). Istnieje możliwość skorzystania z opcjonalnego adaptera do kamer Sony RX0.

DJI RSC 2 – najwyższa jakość

DJI RSC 2

Wszystkie gimbale z serii Ronin charakteryzują się przede wszystkim świetną jakością stabilizacji. To najwyższa półka pod tym kątem, a płynności działania mogłoby się nauczyć od DJI wielu innych producentów. RSC 2 pomimo niewielkich rozmiarów gwarantuje 3-kilogramowy udźwig.

Gwarantuje użytkownikowi funkcję obrotu o 360 stopni, ekran OLED i czas pracy sięgający aż 14 godzin. Znakomite wyniki można osiągnąć kupując zestaw Pro Combo. Otrzymujemy w nim specjalny moduł, który pozwala chociażby na to, by ruch smartfona odpowiadał ruchowi gimbala, zapewniając dzięki temu pełne bezprzewodowe sterowanie.

Sprawdź recenzję gimbali Ronin na blogu >>

DJI POCKET 2 – rozwiązanie 2 w 1

DJI POCKET 2

Na koniec niestandardowa propozycja. DJI Pocket 2 to kamera sportowa z wbudowanym gimbalem. Stoi za nią producent gimbali Ronin, co jest gwarantem wysokiej jakości stabilizacji. Kamera charakteryzuje się tym, że schowamy ją do kieszeni. Nagramy nią świetnej jakości obraz, również w 4K.

Model ma wiele rozwiązań znanych z innych gimbali, w tym obrót o 360 stopni, panorama czy timelapse. Z kolei dzięki funkcji ActiveTrack 3.0 możemy ustawić obiekt, który kamera ma śledzić. Pełna automatyzacja daje znakomite efekty przy vlogowaniu – możesz postawić kamerę na stole i chodzić po całym pokoju, a kamera będzie podążać za Tobą.

Nasza recenzja DJI POCKET 2 >>

Jak więc widzisz, gimbal do vlogowania można kupić za całkiem niewielkie pieniądze. Jeśli jednak masz do wydania więcej i szukasz bardziej profesjonalnych modeli z dużym udźwigiem, koniecznie zerknij na nasz poradnik zakupowy! 

 

Podziel się.

O Autorze

Filmowiec z zawodu, dziennikarz z wykształcenia, fotograf z pasji. W ciągu ostatnich kilku lat miałem w rękach niemal każdy aparat, jaki pojawił się na rynku. Nadal jednak wierzę, że czasem najlepszy aparat to ten, który akurat masz przy sobie.

Zostaw komentarz

izmir escort