Jaki gimbal kupić? Niezbędne funkcje i polecane modele

4

Zobacz wszystkie gimbale

W ostatnich latach steadicamy są wypierane przez gimbale. Choć przy profesjonalnej produkcji kinowej wciąż znajdują zastosowanie, to w przypadku wielu innych projektów to gimbale sprawdzają się lepiej.

 • Łatwo uzyskać dzięki nim odpowiednie efekty,
 • Nie obciążają nas, bo ciężar możemy rozłożyć na dwie ręce,
 • Oferują szeroki zakres ruchów dotąd niedostępny bez specjalistycznego sprzętu.

Czym się kierować przy zakupie gimbala? Często najlepszy sprzęt wcale nie musi być najdroższy. Warto zadać sobie pytanie, co powinien mieć. W końcu na rynku znajdziemy całą masę modeli. W tym poradniku skupiamy się więc na cechach, które charakteryzują gimbale i sprawiają, że jeden może być lepszy od drugiego.

Gimbal – do czego się sprawdza?

Gimbal to urządzenie do stabilizacji ujęć, działające na zasadzie żyroskopu. Dzięki silnikom w kilku osiach pozwala eliminować niepożądane drgania, dzięki czemu gwarantuje płynny ruch obrazu. Urządzenie takie okazuje się niezbędne w pracy filmowca, ponieważ zastępuje kilka innych akcesoriów.

Systemy stabilizacji >>

jaki gimbal kupić?

Gimbal Zhiyun

Przede wszystkim gimbal może imitować jazdę kamerową, ale zastąpi również monopod, statyw, a nawet slider. Dzięki tej uniwersalności urządzenia tego typu cieszą się w ostatnich latach dużą popularnością. Są niezastąpione podczas filmowania eventów, wesel, vlogów. Sprawdzą się też przy bardziej zaawansowanych produkcjach.

Gimbal do smartfona vs gimbal do aparatu

Na początek warto zwrócić uwagę, że na rynku mamy w pewnym sensie dwa typy gimbali – dedykowane smartfonom oraz aparatom. Te pierwsze to proste i małe urządzenia z podstawową funkcjonalnością. Wystarczy zamontować na nim telefon, kliknąć przycisk “power” i uzyskać dzięki niemu płynniejsze ujęcia video.

W przypadku smartfona ważącego około 150 gramów nie jest to trudne zadanie. Schody zaczynają się, gdy szukamy gimbala do aparatu, bo stabilizowanie cięższego urządzenia to bardziej skomplikowany proces. Nie każdy gimbal poradzi sobie z tym w stopniu zadowalającym, a więc takim, który zapewni naprawdę płynne i stabilne kadry. Zacznijmy więc od początku. Jakie elementy składają się na dobrego gimbala?

Gimbale do aparatów i smartfonów >>

Udźwig – im większy, tym lepszy?

Na rynku znajdziemy obecnie urządzenia o bardzo różnym udźwigu. Najmniejszy to około 1,5 kg, a największy – nawet 4,5 kg. Różnica jest więc naprawdę spora. Urządzenia o największym udźwigu pozwolą z powodzeniem na zamontowanie nawet dużych kamer. Nie warto jednak wychodzić z założenia, że im większy udźwig, tym lepsza jakość gimbala.

feiutech gimbal

Gimbal Feyiu Tech

Szukając odpowiedniego modelu, warto policzyć, jaką wagę ma Twój aparat wraz z obiektywem, lampą, mikrofonem, którego będziesz używać na gimbalu. Jeśli waga zestawu mieści się np. w 1,5 kg, nie warto kupować urządzenia o większym udźwigu. Przy małym aparacie większy udźwig nic nie zmieni. Jednocześnie duży udźwig wiąże się z wyższą ceną, a po co przepłacać?

Analizując urządzenia pod kątem udźwigu, warto jednak założyć, że maksymalny udźwig zawsze jest podawany przez producenta nieco na wyrost. Oznacza to, że jeśli Twój aparat waży wraz z obiektywem 1,5 kg, powinieneś poszukać urządzenia o udźwigu do 2 kg. Warto dać urządzeniu zapas energii, zamiast wykorzystywać cały czas pełną moc silników.

Mając na uwadze wszystko, co powyżej pamiętaj, że większy udźwig = większa waga = bardziej męcząca praca. Jeśli więc nie musisz mieć największego udźwigu, wybierz gimbal o mniejszym, za to nieco większym, niż maksymalna waga Twojego “setup’u”.

Lekkie i mobilne gimbale do vlogowania, Sprawdź poradnik >>

Rozmiar gimbala ma znaczenie

Na rynku znajdziemy gimbale zarówno bardzo kompaktowe, jak i naprawdę duże. Rozmiar będzie miał duże znaczenie i tutaj również należy wziąć pod uwagę naszą konfigurację sprzętową. Jeśli posiadasz mały aparat, warto zainteresować się mniejszymi gimbalami. To zapewni większą kompaktowość, co pozytywnie wpływa na pracę z urządzeniem.

jakiego gimbala kupić moza

Gimbal Moza

Jako posiadacz Sony A7 III, a więc aparatu nie bardzo małego, ale jednak nie przesadnie dużego, korzystam z Ronina SC. Ten mały gimbal gwarantuje mi dużą mobilność. Mogę bez problemu schować go do plecaka, jednocześnie go nie rozkręcając. To sprawia, że urządzenie zajmuje mało miejsca i mogę je ze sobą wszędzie zabrać, a po wypakowaniu z plecaka jest od razu gotowe do pracy.

Topowe gimbale od DJI >>

Z drugiej jednak strony, przy nieco większych urządzeniach małe wymiary często mogą się okazać sporym problemem. Może się bowiem okazać, że duża lustrzanka nie zmieści się w gimbalu, będzie nieco ocierać się o jedną z osi urządzenia. W najgorszym wypadku aparat po prostu nie będzie poprawnie zamontowany na gimbalu. Warto wziąć pod uwagę ten element. Czasami aparat może nie ważyć zbyt wiele, co sprawi, że pokusimy się o mniejszy gimbal. Tymczasem w tym małym modelu większy aparat może się nie zmieścić.

Jakość stabilizacji

Choć konstrukcja gimbali jest do siebie podobna, jakość ich pracy może być znacząco inna. Wiele zależy od tego, jak dobrze skonstruowane jest urządzenie. Jednak na końcowy efekt ma wpływ również odpowiednie wyważenie gimbala. Dlatego po pierwsze przed zakupem warto obejrzeć na YouTube filmy pokazujące, jak dany model działa w praktyce, wpisując model gimbala + model Twojego aparatu. Znajdziesz w ten sposób wiele filmów, na których uda się zaobserwować, czy ujęcia są naprawdę płynne. Takie filmy znajdziesz między innymi na kanale Cyfrowe.pl:

Często może nas skusić niska cena urządzenia, a potem okaże się, iż jest ona związana z faktem, że urządzenie radzi sobie przeciętnie. Dobrze też sprawdzić, czy gimbal, który chcesz kupić, pozwala na automatyczną kalibrację oraz analizę tego, czy użytkownik go dobrze wyważył. Zwykle takie opcje dostępne są z poziomu dołączanej aplikacji. Okazują się one wręcz bezcenne – automatyczna kalibracja pozwala urządzeniu dopasować moc silników do wagi aparatu. Z kolei analiza wyważenia daje pewność, że ustawiliśmy gimbal poprawnie.

Funkcje, jakie powinien posiadać gimbal

Każdy, nawet najbardziej podstawowy model, posiada trzy tryby pracy:

 • ruch we wszystkie strony,
 • ruch tylko w poziomie,
 • blokada, tzw. “lock”, w którym aparat zostaje w jednym miejscu mimo poruszania gimbalem na wszystkie strony.

Co jednak oprócz tego powinien oferować dobry gimbal?

Bardzo ważną funkcją w mojej opinii jest szybkość ruchu. Pozwala ona dostosować szybkość reakcji gimbala do naszej pracy. Podczas wydarzenia sportowego będziemy chcieli, by była ona jak najszybsza. Jednak w innych sytuacjach zależy nam raczej na większej płynności ruchu, a tutaj sprawdzi się ruch powolny, bez szybkiego przeskoku. Dlatego tak ważne jest, by gimbal coś takiego oferował, bo taka opcja eliminuje niepożądane szarpnięcia, które bardzo psują cały efekt.

stabilizator moza do filmowania

Gimbal Moza

Warto też, by gimbal współpracował z posiadanym modelem aparatu. Zwykle odbywa się to poprzez połączenie przez kabel. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy włączać/wyłączać nagrywanie z poziomu gimbala, ale też sterować różnymi parametrami aparatu. To bardzo przydatne rozwiązanie. Przed zakupem warto sprawdzić, czy Twój aparat będzie współpracował z gimbalem, bo nie zawsze dany gimbal i aparat “się lubią”.

Ekran i aplikacja

Większość nowych gimbali oferuje już ekran do podglądu najważniejszych opcji. Pozwala on bez problemu podejrzeć, z którego trybu korzystamy i ocenić stan naładowania baterii. Z pewnością obecność ekranu bardzo ułatwia pracę.

Ekrany poglądowe do filmowania >>

Przydaje się również obecność dedykowanej aplikacji. Pozwala ona na bieżąco zmieniać parametry gimbala, moc silników, czułość itp. Daje też możliwość bezprzewodowego sterowania. Ja sam korzystam z aplikacji do gimbala bardzo często i w niektórych sytuacjach trudno mi się bez niej obejść. Tymczasem jeszcze niedawno sądziłem, że to zbędny dodatek.

Dji Ronin

Gimbal Ronin

Bateria i ładowanie

Istotnym z punktu widzenia pracy czynnikiem jest pojemność akumulatora i deklarowany czas pracy. Oczywiście w tym wypadku im dłuższy czas pracy, tym lepiej. Warto jednak zwrócić uwagę na typ baterii. Niektóre modele korzystają z akumulatorów 18650. Na rynku znajdziemy wiele zamienników tych baterii, co sprawia, że za nieduże pieniądze możemy kupić kolejny zestaw zapasowych akumulatorów.

Inne z kolei mają wbudowane akumulatory, więc z zamiennikiem może być kłopot. Można jednak sprawdzić, czy dany gimbal oferuje możliwość ładowania z powerbanku i czy można go podłączyć nawet podczas pracy. Taka opcja znacząco wpływa na długość pracy. Możemy bowiem zaopatrzyć się w powerbank o pojemności 10 czy 20 tys. mAh i nie martwić się o to, że zabraknie nam energii.

Są też gimbale, które mogą być same wykorzystywane jako powerbanki. To też szalenie przydatna opcja. Dzięki niej możemy ładować aparat podczas filmowania. To z kolei sprawia, że pracujemy bez obaw o to, że bateria w aparacie skończy się w najmniej odpowiednim momencie – na przykład w połowie pierwszego tańca na weselu…

Jakość wykonania

Z jakością bywa bardzo różnie. Jeśli model nie jest solidny, długotrwała i intensywna praca szybko go wykończy. Niektóre gimbale mają karbonowe elementy, inne drewniane rękojeści. Każdy taki element pozytywnie wpływa na trwałość, ale i komfort pracy.

Spotkałem się już z gimbalami, które na rękojeści miały gumę. Ta z kolei przesuwała się do góry, gdy gimbal trzymałem w ręce. Po pewnym czasie guma zaczynała nachodzić na przyciski. Jak możesz się domyślać, to szalenie irytujące. Jakość wykonania ma więc spore znaczenie.

Dodatkowe akcesoria do gimbali >>

Czym się kierować przy zakupie gimbala?

Podsumujmy zatem istotne elementy, którymi należy się kierować przy zakupie gimbala.

 • Wybierz właściwy udźwig gimbala – zawsze nieco większy, niż waga Twojego setup’u;
 • wybierz gimbal o rozmiarze, który pasuje do Twojego aparatu;
 • poszukaj na YouTube filmów z pracy gimbala;
 • sprawdź w specyfikacji, czy model posiada wszystkie funkcje, których potrzebujesz;
 • dobra aplikacja ułatwia pracę;
 • ekran poglądowy – przydatna funkcja;
 • bateria powinna być jak najmocniejsza,
 • przyda się funkcja ładowania z powerbanka w trakcie pracy;
 • jakość wykonania w dłuższej perspektywie ma duże znaczenie.

Jaki gimbal kupić? TOP 6 modeli


Na koniec kilka modeli, na które obecnie warto zwrócić uwagę.

Zhiyun Crane 3S PRO

zhiyun pro

Zhiyun Crane 3S PRO

To gimbal dla najbardziej wymagających. Łączy w sobie potężny udźwig rzędu 6,5 kg z zaawansowaną konstrukcją. Dedykowany profesjonalnym kamerom.

Zhiyun Crane 2S

Zhiyun Crane 2S

Zhiyun Crane 2S

Solidny gimbal o sporych wymiarach, dedykowany dużym urządzeniom. Pozwala zamontować aparat nie tylko poziomo, ale i pionowo.

DJI RS 2

DJI RS 2

DJI RS 2

Klasa sama w sobie. Testowałem ten model i mogę go szczerze polecić. Znakomite osiągi, świetna jakość stabilizacji. Gimbal wyróżnia się wieloma ciekawymi rozwiązaniami, w tym sterowaniem smartfonem. Dobry dla osób szukających czegoś uniwersalnego.

Test i recenzja gimbali DJI RS 2 i RSC 2 >>

DJI RSC 2

DJI RS 2

DJI RSC 2

Mniejszy brat RS 2. Od droższego modelu różni się bardziej podstawową konstrukcją i mniejszym udźwigiem. Za to jest bardziej kompaktowy i znacznie tańszy. Dobry do mniejszych aparatów.

Moza AIR 2S + iFocus-M

Gimbal Moza AIR 2S + iFocus-M

Gimbal Moza AIR 2S + iFocus-M

To marka, która wciąż buduje rozpoznawalność. Warto się nią zainteresować ze względu na dobry stosunek jakości do ceny. Gimbal ten oferuje spore możliwości, w tym follow focus. Dobry dla osób, które chcą ostrzyć ręcznie.

Moza AIRCROSS 2

moza aircross

Moza AIRCROSS 2

Najbardziej budżetowa opcja w naszym zestawieniu. Pomimo niskiej ceny gimbal oferuje jednak ekran, niezły udźwig (3 kg) i kompaktowe wymiary. Dobry dla osób szukających budżetowych rozwiązań.

Mam nadzieję, że choć trochę pomogłem w wyborze. Jeśli masz jakieś pytania – śmiało, napisz w komentarzu!

Zapisz się newsletter!

Dzięki temu nie przegapisz nowych artykułów, jako pierwszy dowiesz się o darmowych warsztatach foto-video i zgarniesz najlepsze rabaty na zakupy w Cyfrowe.pl! Nie martw się, nie wysyłamy spamu, ani nie piszemy codziennie :) Tylko wartościowe treści!

Tak! Chcę dołączyć do listy Wyjątkowych Czytelników!

Podziel się.

O Autorze

Filmowiec z zawodu, dziennikarz z wykształcenia, fotograf z pasji. W ciągu ostatnich kilku lat miałem w rękach niemal każdy aparat, jaki pojawił się na rynku. Nadal jednak wierzę, że czasem najlepszy aparat to ten, który akurat masz przy sobie.

4 komentarze

 1. Witam, jaki gimbal polecił by Pan do aparatu Canon Eos 60 D . Waga 1,30
  Fotografuje i filmuje amatorsko, nie jest mi potrzebny wypasiony sprzęt.
  Hanna

Zostaw komentarz

izmir escort