DJI RS 2 i RSC 2 – recenzja gimbali Ronin. Konkurencja może się bać!

0
Testujemy gimbale DJI RS 2 i RSC 2. Czy świetne parametry na papierze mają przełożenie na rzeczywiste osiągi? Sprawdzamy w naszej recenzji!

DJI Ronin to marka, która z gimbalami kojarzona jest już od wielu lat. Producent właśnie wypuścił dwa najnowsze modele – DJI RS 2 i RSC 2. Ilość możliwości budzi podziw. A jak sprawują się w codziennej pracy? Sprawdźmy!

Sprawdź cenę DJI RSC 2 >>

Sprawdź cenę DJI RS 2 >>

Wolisz obejrzeć niż czytać? Zobacz naszą recenzję wideo

Przemyślana konstrukcja

DJI RS 2 to droższy i większy model. Jego konstrukcja jest bardziej zaawansowana, a udźwig większy. Przekłada się to również na wykonanie, bowiem w modelu RS 2 część elementów pokrytych zostało teflonem. Przekłada się to też na niższą wagę. Konstrukcja oparta o włókno węglowe sprawia, że gimbal waży raptem 1072 gramy. A to wszystko przy udźwigu wynoszącym 4,5 kg!

DJI RS 2 i RSC 2

DJI RS 2 i RSC 2

Mniejszy gimbal, czyli RSC2, wykonany jest ze standardowych materiałów i ma nieco większą wagę – 1216 gramów. To jednak nadal bardzo niewiele, biorąc po uwagę, że jego udźwig też jest spory – to 3 kilogramy.

Pisząc o konstrukcji, warto zwrócić uwagę na różnice w budowie obu gimbali. Ten pierwszy jest nieco większy, ale lżejszy. Drugi z kolei jest szalenie kompaktowy. Ma na stałe zamontowany uchwyt z ukrytym w środku akumulatorem. Możemy go złożyć, co jest świetnym rozwiązaniem. Nie tylko pozwala zmniejszyć jego rozmiar w transporcie, ale też może zostać zostać wykorzystane do wygodniejszego filmowania z perspektywy żaby.

DJI RSC 2

DJI RSC 2

Kompaktowe wymiary DJI RS 2 i RSC 2

W większym gimbalu wyciągnąć możemy uchwyt z akumulatorem. To znacząco zmniejsza wymiary modeli. Dzięki temu tak naprawdę oba modele stają się bardzo kompaktowe w transporcie. W obu przypadkach gimbal można schować do niewielkiej torby albo plecaka fotograficznego. To dla mnie bardzo ważne. Lubię kompaktowość. Zamiast całego samochodu wyładowanego torbami ze sprzętem wolę zamknąć wszystko w małym plecaku, a na zlecenie pojechać rowerem.

DJI RS 2

DJI RS 2

DJI RSC 2

DJI RSC 2

Dla osób, które lubią minimalizm sprzętowy oba modele będą idealnym rozwiązaniem. Niewielkie wymiary zapewniają łatwy transport, a niewielka waga sprawia, że praca przez cały dzień nie będzie stanowiła żadnego problemu.

Każdy z gimbali przychodzi do nas w zestawie z poręczną torbą (RSC2 w wersji Pro Combo). Do tej pory większość gimbali, które miałem, przysyłano w walizkach. Na każdy element wycięte było sztywne miejsce. Chcąc więc transportować gimbal w takiej walizce trzeba go było najpierw rozkręcić, tracąc wyważenie. Potem z kolei należało się pomęczyć, żeby każdy element dopasować tak, by walizkę wreszcie zamknąć.

DJI RS 2 i RSC 2

DJI RS 2 i RSC 2

Dlatego właśnie torba od DJI jest znakomitym rozwiązaniem. Została ona podzielona na dwie przegrody. Do jednej wchodzi gimbal, w kolejnej jest miejsce na akcesoria, a więc szybkozłączkę Arca-Swiss, mały trójnóg czy kable do połączenia z aparatem.

DJI RS 2 i RSC 2 – łatwe wyważenie = szybka praca

Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest możliwość blokady każdej z osi obrotu. Jest to niesamowicie przydatne podczas wyważania aparatu. Wyważasz oś pan – reszta osi jest zablokowanych. Potem przechodzisz do osi roll, blokując resztę itp. Ten prosty pomysł bardzo ułatwia pracę. Przydaje się też podczas transportu.

DJI RS 2

DJI RS 2

W szybszym wyważeniu pomaga również to, że płytką Arca-Swiss z przymocowanym aparatem możemy poruszać pokrętłem. To pozwala na bardziej precyzyjne ustawienie. Co ciekawe, przed pierwszym uruchomieniem modelu RS 2 należy zainstalować na smartfona aplikację od DJI. Gimbal łączy się przez Bluetooth lub WiFi i w aplikacji dokonujemy wstępnej konfiguracji urządzenia.

DJI RSC 2

DJI RSC 2

Pomocne jest również to, że aplikacja analizuje, czy gimbal jest prawidłowo wyważony. Model też sam się kalibruje na podstawie tego, z jakim obciążeniem ma do czynienia, dostosowując odpowiednio moc silników.

Proces pierwszej kalibracji jest więc w tym przypadku bardzo szybki, a aplikacja w połączeniu z gimbalem wykonuje za nas większość roboty. Sam proces wyważenia jest taki sam, jak w przypadku innych gimbali. Jeśli robisz to pierwszy raz, poszukaj tutoriali w internecie. Dobrze wyważony aparat powinien utrzymywać się w pionie przy wyłączonym gimbalu i nie przeważać w żadną ze stron, a po zmianie pozycji nie powinien wracać do poprzedniej. Tylko takie ustawienie gwarantuje prawidłową pracę.

Stabilizator DJI

DJI RS 2

Funkcje gimbali RS 2 i RSC 2

Po pierwszym skonfigurowaniu każdego z modeli przychodzi czas na zapoznanie się z funkcjami. Oczywiście każdy z modeli gwarantuje standardowe tryby pracy: obrót tylko w poziomie, obrót w pionie i poziomie, dowolny obrót i blokada obrotu. To jednak dopiero początek.

DJI RS 2 i RSC 2 wyposażone zostały w ekrany. Ten pierwszy posiada większy, bo 1-4 calowy ekran wyposażony w dotyk. Ekran w RSC2 jest mniejszy i nie obsługuje dotyku. Zatem obsługujemy go z poziomu pokrętła. Dotykowy ekran niekiedy może irytować, bo łatwo coś wcisnąć przez przypadek podczas pracy. Na szczęście istnieje możliwość jego zablokowania.

DJI RS 2

DJI RS 2

Zagłębiając się w menu można znaleźć naprawdę wiele funkcji i ustawień. Dzięki obecności ekranu nie trzeba korzystać ze smartfona, by je wszystkie odnaleźć. Wśród funkcji wartych uwagi wymienić można chociażby „time-tunnel”. Korzystając z tej funkcji możemy nakręcić ujęcie typu timelapse, w którym aparat obraca się wokół własnej osi przez 30 sekund.

Prawdziwą moc gimbale zyskują jednak po podłączeniu modułu RavenEye do transmisji bezprzewodowej. Jest on dostępny droższym w zestawie Pro Combo. Dzięki niemu możemy chociażby sterować gimbalem bezprzewodowo z poziomu smartfona – ruchy smartfona odpowiadać będą ruchom gimbala. Ta funkcja nazwana została Force Mobile.

DJI RSC 2

DJI RSC 2

DJI RS 2

DJI RS 2

Moduł ten pozwala też na uzyskanie podglądu z aparatu na małym ekranie gimbala RS 2. W przypadku RSC2 funkcja ta nie jest aktywna. Z kolei dzięki Active Track 3.0 gimbal może podążać za ustalonym punktem. Te wszystkie funkcje sprawiają, że gimbal w całości może być obsługiwany bezprzedowowo za pośrednictwem smartfona. To coś zupełnie nowego.

Bez modułu nadal możemy połączyć aparat z gimbalem, dzięki użyciu odpowiedniego kabla. Te są dostępne w zestawie i wystarczy wybrać ten, który jest przeznaczony dla danej marki aparatów. Z moim aparatem Sony byłem w stanie włączać i wyłączać nagrywanie, a także zmieniać ogniskową w obiektywie poprzez pokrętło w gimbalu.

Stabilizator do filmowania

DJI RS 2

DJI RS 2 i RSC 2 – jak się sprawdzają w porównaniu do innych modeli

Konstrukcja obu modeli jest ponadprzeciętna. Podobnie jak ich funkcjonalność. Najważniejszą jednak kwestią jest to, jak stabilne ujęcia gwarantują oba modele. Pod tym względem ani trochę się nie zawiodłem. O ewentualnym progresie względem RS i RSC nie mogę nic napisać, bo tamtych modeli nie miałem w rękach. Pierwsi użytkownicy mówią jednak, że progres jest zauważalny.

Faktem jest to, że na tle gimbali, które miałem okazję testować – najnowszych modeli ZHIYUN i Feiyu-Tech oba gimbale od DJI wypadają znacznie lepiej. Zwłaszcza względem tego drugiego producenta. Obraz jest naprawdę szalenie płynny i nawet niedoświadczony operator będzie mógł uzyskać naprawdę niezłe efekty.

DJI RS 2

DJI RS 2

Na uwagę zasługuje zwłaszcza tryb Super Smooth, z którego cały czas korzystałem. Żeby dobrze pracować w tym trybie gimbal musi być perfekcyjnie wyważony. W zamian jednak otrzymujemy bardzo stabilne ujęcia, pozbawione mikrodgrań. Dodatkowo użytkownik sam może zdecydować, czy zależy mu na większej dynamice, czy płynności. Ja jestem fanem płynności, a dynamiczne zmiany ustawienia nie są mi potrzebne. Dlatego byłem bardzo zadowolony z tego, co zaoferowały modele DJI.

DJI RS 2

DJI RS 2

Niektórzy uważają, że DJI RS2 oferuje nieco większą stabilność niż mniejszy RSC2. Ja jednak tego nie zauważyłem, bo oba sprawują się po prostu znakomicie. Konia z rzędem temu, kto na przykładowym filmie dostrzeże, które ujęcia kręcone były RS2, a które RSC2.

Filmując gimbalem lubię korzystać z perspektywy żaby. W przypadku RSC2 pomaga w tym wspomniana wcześniej możliwość wygięcia gimbala. Z kolei w RS2 mamy dodatkowy uchwyt, który możemy przypiąć do gimbala, a do uchwytu przymocować można mini trójnóg. W ten sposób otrzymujemy wygodną rączkę do filmowania z ziemi. To znacznie lepsze rozwiązanie niż to, które oferuje ZHIYUN Crane 3.

Pokrętło w tych modelach umieszczono z przodu, a nie standardowo z boku. Jednak podczas pracy w żaden sposób mi to nie przeszkadzało. Choć osoby przyzwyczajone do pokrętła na boku mogą mieć początkowo problemy z tym ustawieniem. Pokrętło służy do ustawiania opcji w podłączonym przez kabel aparacie lub poruszania wybraną osią obrotu gimbala. To wystarczy bez problemu chociażby na typowe weselne zlecenie. Modele nie mają wyciąganych akumulatorów. Ładowanie odbywa się poprzez podłączenie kabla do gimbala. W zestawie otrzymujemy kabel, ale bez wtyczki.

Czy warto kupić DJI RS 2 i RSC 2?

Miałem w swoich rękach wiele modeli „Zdzichów i „Feyiu Techów” i w zestawieniu z nimi nowe gimbale od DJI prezentują się znakomicie. Zarówno pod względem funkcjonalności, jak i płynności obrazu.

DJI RS 2 i RSC 2

DJI RS2 i RSC 2

Znakomicie sprawdza się tryb Super Smooth. Producent zadbał także o wiele interesujących funkcji, związanych głównie z użyciem RavenEye. Możliwość sterowania gimbalem poprzez smartfon to coś naprawdę ciekawego. Podobnie zresztą jak funkcją śledzenia przez gimbal wybranego punktu w kadrze.

Który model wybrać decydując się na stabilizator DJI?

Mi zdecydowanie bardziej przypadł do gustu RS2. Jest solidniej wykonany i nieco ładniejszy. Ma przy tym większy ekran, dodatkowo wyposażony w dotyk. Faktem jest jednak, że pod względem funkcji RSC znacząco od niego nie odbiega, a oferowany przez niego 3-kilogoramowy udźwig zdecydowanej większości osób w zupełności wystarczy. Jeśli więc ogranicza Cię budżet – wybierz DJI RSC2. Jeśli nie – DJI RS2 z pewnością będzie lepszy.

Więcej gimbali w sklepie Cyfrowe.pl >>

Przykładowe ujęcia nakręcone gimbalami

Podziel się.

O Autorze

Filmowiec z zawodu, dziennikarz z wykształcenia, fotograf z pasji. W ciągu ostatnich kilku lat miałem w rękach niemal każdy aparat, jaki pojawił się na rynku. Nadal jednak wierzę, że czasem najlepszy aparat to ten, który akurat masz przy sobie.

Zostaw komentarz

izmir escort