Najlepsze ustawienia aparatu do fotografii wnętrz – ISO, przysłona, migawka, tryb pracy

3
Kupiłeś nowy aparat wraz z obiektywem szerokokątnym i chcesz szybko zacząć fotografować nim nieruchomości? Zastanawiasz się, jakie ustawienia dobrać, aby Twoja praca przebiegała sprawnie, a efekty, które uzyskasz, były bardziej niż zadowalające? W tym materiale dowiesz się, jakie ustawienia aparatu są najlepsze do fotografii wnętrz. 

Załóżmy, że pierwszy raz trzymasz aparat w ręku. Nieważne czy to lustrzanka czy bezlusterkowiec – filozofia działania będzie podobna, jednak diametralnie różna pod kątem pracy od smartfona. Korzystając z dobrej jakości optyki w postaci ultraszerokokątnego obiektywu oraz nowoczesnej matrycy, będziesz mógł uzyskać zdjęcia nieosiągalne jeszcze przed wiele lat dla telefonów. Aby wyciągnąć maksimum z nowego sprzętu, musisz mieć na uwadze kilka zależności pomiędzy poszczególnymi nastawami, które możesz swobodnie regulować z poziomu aparatu. 

aparat na statywie, fotografia nieruchomości

W Twoim aparacie możesz bowiem zmienić kilka rzeczy, do których należą: ISO, przysłonę obiektywu, migawkę oraz tryb pracy. Kombinacja tych czterech zmiennych pozwoli Ci stawić czoła każdemu wyzwaniu, jakie przed Tobą stanie. Co ważne, informacje, które znajdziesz poniżej przydadzą się również w innych dziedzinach fotografii, tak aby dawać Ci radość z robienia zdjęć właśnie takich, które chcesz wykonać. 

Jakie ISO w fotografii nieruchomości i wnętrz? 

Odpowiem krótko: jak najniższe. W swojej pracy fotografa nieruchomości w 98% używam najniższego dostępnego w moimi aparacie ISO, w tym przypadku jest to ISO 100. Wartość ta odpowiada za wzmocnienie sygnału, który dociera do procesora aparatu z matrycy. Im wyższa wartość ISO, tym matryca bardziej czuła na światło. Wraz ze zwiększaniem ISO rośnie również ‘zaszumienie’ Twoich zdjęć. Mogą pojawić się artefakty w postaci fałszywego koloru, czy braku szczegółów fotografowanych przedmiotów. 

Najczęstsze błędy popełniane przez początkujących fotografów nieruchomości >>

W przypadku zdjęć wnętrz zawsze fotografuj, utrzymując poziom ISO 100, natomiast jeśli fotografujesz budynek, widok z okna, balkonu czy okolicę, ISO możesz zwiększyć. Jego podniesienie pozwoli Ci na szybsze zamknięcie migawki i zamrożenie ruchu w kadrze. Więcej o tym zabiegu przeczytasz poniżej. 

 

 

W dobieraniu parametru  ISO, ważne są warunki pogodowe. Wtedy, kiedy słońca jest dużo, np. w lecie, możesz bez problemu zostać przy niskiej wartości nastawy. Natomiast w miesiącach jesienno – zimowych, kiedy na ogół występuje duże zachmurzenie, warto podnieść ISO, np. do poziomu około 400. 

Ćwiczenie I 

Jeśli chcesz zobaczyć różnicę między wysokim a niskim ISO, wykonaj proste ćwiczenie. 

  1. Ustaw aparat na statywie i wykonaj jedno zdjęcie na najniższej możliwej wartości tej nastawy.
  2. Podnieś ISO do progu 3200 i wykonaj kolejne zdjęcie. 
  3. Trzecie zdjęcie zrób korzystając z ISO 12800. 
  4. Porównaj wykonane zdjęcia, skup się na detalach. Już na etapie podglądu z poziomu aparatu z wielokrotnym powiększeniem na szczegóły, różnice będą widoczne, szczególnie w ciemniejszych partiach.

Ćwiczenia dla fotografów >>

Fotografii nieruchomości i wnętrz – jaka przysłona najlepsza?

Przysłona jest absolutnie kluczowa do zachowania odpowiedniej jakości zdjęć w fotografii nieruchomości oraz wnętrz. Pozwoli Ci nie tylko na wyciągnięcie detali ze zdjęcia, ale także wpłynie pozytywnie na ostrość uzyskiwanych kadrów. Co ważne, niekiedy zdarza się, że słabsze obiektywy, które nie grzeszą ostrością w okolicach pełnego otwarcia przysłony (a więc przy jej najniższej wartości), poprawiają swoje osiągi po odpowiednim domknięciu (czyli po podniesieniu wartości przysłony). Dzięki temu nawet tanie obiektywy podstawowe, tzw. kity, sprzedawane w zestawie razem z korpusem, mogą okazać się użyteczne przy Twoich pierwszych sesjach. 

 

Co to jest limit dyfrakcyjny?

Wraz z przymykaniem przysłony, ważnym pojęciem będzie tzw. ‘limit dyfrakcyjny’. W skrócie, jest to wartość przymknięcia przysłony, po przekroczeniu której obiektyw zaczyna tracić swoje właściwości optyczne, a uzyskany kadr staje się mniej szczegółowy. Limit dyfrakcyjny jest zależny od wielkości i gęstości matrycy aparatu. Przyjmuje się, że dla 20 megapikselowej  matrycy APS-C wynosi on f/6, a dla pełnej klatki – f/8. Tak też radzę Ci przymykać swój obiektyw. Osobiście, dla mojej 24Mpikselowej matrycy, którą posiada mój Pentax K-3, nie domykam bardziej obiektywu (a więc – nie zwiększam wartości przysłony) niż f/6.3. Praktyka pokazała, że jest to idealny punkt, w którym zdjęcia są najwyższej jakości. 

Jaki tryb pracy aparatu będzie najlepszy w fotografii nieruchomości i wnętrz?

Jak pewnie zauważyłeś, praktycznie każdy aparat, niezależnie od tego czy jest to lustrzanka czy bezlusterkowiec, posiada pokrętło trybów. Niezależnie od producenta znajdziemy tam cztery podstawowe tryby pracy: P – Programowalny, A – Aperture (Przysłona), S – Shutter (Migawka) oraz M – Manualny. Który z nich będzie najlepszy do fotografii nieruchomości? 

Priorytet przysłony

Czytając uważnie ten artykuł, pewnie już się domyślasz, jaka będzie moja odpowiedź na to pytanie. Moim preferowanym trybem pracy jest tryb A, a więc tzw. priorytet przysłony. Ustawiając tę nastawę, informujemy aparat o tym, że najważniejszą dla nas wartością jest właśnie przysłona. Oznacza to z kolei, że przejmujemy nad nią kontrolę i będziemy mogli ją swobodnie dostosowywać. Idealnym trybem pracy fotografa nieruchomości jest sytuacja, w której ustawiamy ręcznie przysłonę oraz nadajemy jak najniższą wartość ISO. W takiej konfiguracji aparat sam dobierze nam czas otwarcia migawki. W przypadku fotografowania w niezbyt jasnych pomieszczeniach może wydłużyć czas jej otwarcia nawet do kilku sekund. Nie powinno Cię t o jednak martwić, bo zakładam, że wyposażyłeś się już w statyw ;) Tak! Będzie niezbędny!

Kup statyw w zestawie z głowicą >>

 

Ustawienie priorytetu przysłony, w połączeniu z ręcznym wyborem ISO da Ci pełną kontrolę nad najważniejszymi parametrami aparatu, które przekładają się bezpośrednio na jakość zdjęć. Jeśli opanujesz wykorzystywanie trybów pracy, żadne wyzwanie nie będzie Ci straszne. Do omówienia została nam tylko migawka. Wydawałoby się, że nie ma ona znaczenia w tej dziedzinie fotografii… ale czy na pewno?

Sprawdź, jakie statywy ma w swojej ofercie sklep Cyfrowe.pl>>

Jakie znaczenie w fotografii nieruchomości i wnętrz ma czas otwarcia migawki?

Wbrew pozorom nie jest ono tak małe jak niektórzy mogą sądzić. Czas otwarcia migawki w przypadku fotografii wnętrz będzie miał znaczenie w kilku specyficznych zastosowaniach, a także pomoże Ci w uzyskaniu pewnych konkretnych efektów, które mogą być przyjemne dla oglądającego. 

O ile rekomendowanym przeze mnie trybem pracy jest tryb priorytetu przysłony, czas otwarcia migawki, który dobiera nam aparat też ma znaczenie. Jest on szczególnie ważny wtedy, kiedy zależy nam na zamrożeniu lub rozmyciu ruchu, oraz oczywiście wtedy kiedy niepotrzebny jest statyw. I tak, w przypadku, kiedy wykonujesz zdjęcia budynku, zależeć Ci będzie na ustawieniu w miarę krótkiego czasu otwarcia migawki, żeby np. zamrozić liście ruszające się na wietrze. Do tego celu wystarczy spokojnie ustawienie czasu otwarcia migawki na poziomie 1/80-1/160 sekundy. W przypadku, kiedy Twoim zadaniem jest pokazanie ruchliwej ulicy, możesz trochę wydłużyć czas otwarcia migawki, np. do 1/30 sekundy, tak aby lekko rozmyć ruch wykonywany przez poruszające się po drodze pojazdy. 

 

 

Zapewne widziałeś zdjęcia biur czy mieszkań, na których znajdują się ludzie. Jest to zabieg estetyczny, który od czasu do czasu wykorzystują fotografowie nieruchomości, aby wprowadzić dodatkowy element estetyczny do zdjęć. Często ich sylwetki są rozmyte, tak aby oglądający zarejestrował ich obecność czy mógł odnieść się dzięki nim do wymiarów pomieszczenia. 

Jestem bardzo ciekawy Twoich doświadczeń, ulubionych nastaw oraz parametrów zdjęć nieruchomości i wnętrz. Zapraszam Cię serdecznie do pozostałych moich artykułów, w których omawiam inne interesujące kwestie związane z fotografią nieruchomości. Oczywiście, jak zawsze, jeśli tylko masz jakieś pytania, jestem tu po to aby Ci pomóc. Zapraszam do zadawania komentarzy! 

fotografia wnetrz dla agentow nieruchomosci

Podziel się.

O Autorze

Fotograf z zamiłowania, samouk, od kilku lat fotografuje zarobkowo nieruchomości. W wolnych chwilach zgłębia tajniki filmowania oraz fotografii portretowej.

3 komentarze

  1. Jeśli chodzi o obiektyw szerokokątny to ja akurat kupiłem tamron 11-18mm i zastanawiam się czy byl to dobry wybór.. Fotografowałem też Sigmą 10-20mm wydaje mi się że sigma ma lepszy zakres ogniskowych… Pozdrawiam

Zostaw komentarz

izmir escort