Jakie tło fotograficzne kupić? Poznaj wszystkie rodzaje, style, materiały, rozmiary…

0
Chociaż w fotografii najważniejszy jest główny motyw, to nie bez znaczenia jest także to, co pozostaje w tle. Bez zadbania o ten element zdjęcia, jego kolor czy fakturę każde zdjęcie pozostaje niedokończone lub pozostaje dziełem przypadku. Jeżeli więc zastanawiasz się, jakie tło fotograficzne kupić: jaki rodzaj, materiał, kolor, faktura i rozmiar będzie najlepszy do Twoich zdjęć oraz na jakie jeszcze parametry zwracać uwagę podczas wyboru, koniecznie czytaj dalej.

Tło fotograficzne: główne rodzaje


Jaki rodzaj tła fotograficznego najlepiej sprawdzi się podczas Twojej sesji? Do wyboru jest kilka ciekawych wariantów:

1. Fotograficzne tła materiałowe

Tła tego typu wykonane są z tkaniny. Mogą posiadać jednolitą kolorystykę lub być pokryte fakturą. Zaletą tego typu teł jest to, że można je w dowolny sposób układać, spinać, udrapować, zmarszczyć czy w inny sposób formować w zależności od pomysłów na zdjęcia. Jest to bardzo pożądane np. podczas fotografowania martwej natury. Z drugiej strony konieczne bywa ich prasowanie, a w przypadku zabrudzenia także pranie.

Wśród teł materiałowych ciekawą alternatywą są te wykonane z flizeliny. Materiał ten jest dosyć cienki, stąd raczej służy do modelowania powierzchni, na której znajdują się fotografowane obiekty, ale dla osób mających mniejszy budżet mogą posłużyć także do szerszych zastosowań. Należy z nimi jednak uważać, gdyż są dosyć delikatne i mogą się zaciągać.

2. Papierowe / kartonowe tła fotograficzne

Tła papierowe inaczej nazywa się kartonowymi. Jak sama nazwa wskazuje, są to tła wykonane z papieru o wysokiej gramaturze. Ich główną zaletą jest niska cena. Jako że są to stosunkowo tanie tła i w dodatku dostępne w przeróżnych kolorach, to można dzięki nim z łatwością stworzyć sobie cały arsenał teł na przeróżne okazje.

tła papierowe

Tła papierowe mogą być kuszące także dla osób chcących dbać o ekologię.

Niestety tła papierowe są dość delikatne. Nie trudno jest je zagnieść, ubrudzić, zarysować czy przedrzeć. Nie są także odporne na działanie wilgoci. To sprawia, że czasami niektórzy fotografowie traktują je jednorazowo, co nie zmienia faktu, że przy ich cenie jest to całkiem rozsądne rozwiązanie.

3. Polipropylenowe tła do zdjęć

Opcja, która eliminuje niektóre wady teł papierowych, a jednocześnie pozwala na ograniczenie wydatków. Tła polipropylenowe są przede wszystkim odporne na wilgoć (ogólnie względem teł kartonowych wykazują się zwiększoną wytrzymałością), choć niestety wciąż łatwo może dojść do ich zagniecenia. Podobnie jak tła papierowe dostępne są w wielu wariantach kolorystycznych.

tła fotograficzne polipropylenowe

Przykładowe tła polipropylenowe produkcji FreePower.

4. Fotograficzne tła winylowe

Tła tego typu dostępne są z przeróżnymi fakturami, dzięki czemu mogą imitować różne struktury. Bez problemu znajdziesz także tło winylowe o wymaganym kolorze. Są bardzo wytrzymałe na uszkodzenia i odporne na działanie wilgoci. Możliwe jest także czyszczenie ich na mokro, tak więc tło winylowe może służyć podczas wielu sesji.

tła fotograficzne

W szczególności godnymi polecenia tłami winylowymi są te produkowane przez firmę Savage

Ich cena jest uzależniona od jakości i grubości materiału (a także jak w przypadku wszystkich teł od rozmiaru – o tym będzie mowa jeszcze w dalszej części artykułu). Te z nieco wyższej półki mogą więc być nieco większym wydatkiem, ale biorąc pod uwagę ich wytrzymałość, może to okazać się dobrą inwestycją (zwłaszcza w przypadku uniwersalnych kolorów).

5. Fotograficzne tła plastikowe

Tła plastikowe w fotografii wykorzystywane są przede wszystkim w namiotach bezcieniowych do zdjęć produktowych. Ich ciekawą cechą jest niewielka grubość, która pozwala na łatwe cięcie i dostosowywanie do wymagań sesji produktowej. Dodatkową zaletą jest ich niska waga, która ułatwia transport np. na sesje u klientów.

tła fotograficzne plastikowe

Tła plastikowe są w szczególności polecane do fotografii produktowej.

Tła plastikowe mają stosunkowo wyższą cenę, ale biorąc pod uwagę ich główne przeznaczenie (fotografia produktowa), często okazuje się, że nie ma potrzeby kupowania takich teł w dużym rozmiarze. Dlatego właśnie choć 1 m2 takiego tła może być droższy niż innych wariantów, to w ostatecznym rachunku jest to rozwiązanie, które niekoniecznie nadszarpnie budżet.

6. Nietypowe tło fotograficzne – tła typu chromakey, tła panoramiczne i tła składane

Wśród teł fotograficznych można znaleźć także takie, które świetnie sprawdzą się podczas sesji plenerowych czy realizowanych we wnętrzach, ale poza własnym studiem. Należą do nich tła panoramiczne i tła składane. Dzięki nim można stworzyć mini studio w dowolnej przestrzeni. Zwłaszcza tła składane świetnie nadają się do realizacji np. portretów biznesowych, gdy okazuje się, że w siedzibie firmy trudno znaleźć odpowiednie miejsce do wykonywania zdjęć.

tla fotograficzne składane

Tła fotograficzne składane powstały z myślą o zastosowaniu w plenerze. Posiadają ciekawe wzory, które umożliwiają symulowanie różnego rodzaju kolejnych planów (np. plaży lub lasu). Interesujące jest również to, że symulują małą głębię ostrości za sprawą odpowiedniego rysunku.

Tła typu chromakey zostały zaprojektowane specjalnie z myślą o wykorzystaniu techniki kluczowania. Tła podświetlane można natomiast wykorzystać jak duży softbox lub źródło tylnego światła. Nie doświetla się go lampami od przodu – jak w tradycyjnych tłach – lecz z boku lub od tyłu.

Tła fotograficzne typu chromakey umożliwiają wykorzystanie techniki kluczowania.


Tło fotograficzne – jaki rozmiar wybrać?


Jakie tło do pokazania sylwetki modela?

Jeżeli chcesz swobodnie fotografować modeli i bez problemów zmieniać kąt widzenia podczas kadrowania, to konieczne jest wybranie tła o dużych rozmiarach. Tło o wymiarach 2,7 x 5 m pozwoli Ci ukazać całą sylwetkę modela i pracować z różnymi ogniskowymi, zmieniając przy tym bez przeszkód kąt widzenia. Tła o wymiarach np. 2,7 x 7 m pozwalają na zbudowanie dużego planu zdjęciowego tak, aby zagwarantować swobodę modelom i fotografowi.

Rozmiar tła fotograficznego trzeba dobierać w zależności od tematu sesji. Przykładowo gdy zamierzasz wykonać intymny portret, ukazujący zbliżenie twarzy, w zupełności może wystarczyć tło o wymiarach dużej blendy. Do sesji dziecięcych i niemowlęcych wystarczą tła o szerokości około 1,5 m. Natomiast gdy chcesz wykonać zdjęcia grupowe, pomocne mogą być np. tła panoramiczne (patrz poniżej).

tła fotograficzne

Tła panoramiczne takie jak np. Lastolite sprawdzą się do wykonywania zdjęć grupowych. Są praktyczne w szczególności podczas uwieczniania grup ludzi poza własnym studiem.

Stosunkowo tanie tła materiałowe, papierowe czy polipropylenowe dostępne są w rolkach o wymiarach kilku metrów. Tła plastikowe i winylowe sprzedawane są przede wszystkim w mniejszych rozmiarach, głównie ze względu na ich cenę za metr. To sprawia, że zalecane są raczej do fotografii produktowej lub studyjnej makro, gdzie w zupełności wystarczy tło o wymiarach np. 1,1×1,6 m (oczywiście takie tła mogą być dostępne także w bardzo dużych wymiarach, lecz trzeba w tym wypadku liczyć się z wysokimi wydatkami).


Ile kosztuje tło fotograficzne?


Cena tła fotograficznego uzależniona jest od jego typu, wymiarów i grubości. Nieco droższe mogą być też warianty o nietypowej fakturze. Poniżej znajdziesz zestawienie przybliżonych cen za 1 m2, które pozwoli Ci zorientować się, jak kształtują się ceny poszczególnych rodzajów teł (oczywiście jest to jedynie orientacyjne zestawienie, gdyż ostateczna cena zależy od jakości tła, jego gramatury, faktury czy niekiedy koloru i mogą się one różnie kształtować nawet w obrębie jednego typu teł).


Jaki kolor tła wybrać do zdjęć?


Początkujący fotografowie powinni zacząć od tła w kolorze neutralnym – szarym, czarnym czy białym. Dzięki niemu łatwiej jest uczyć się podstawowych technik wykorzystywanych podczas pracy z światłem studyjnym. Niemniej jednak, poza takim podstawowym zestawem warto także zaopatrzyć się w różnokolorowe tła – tutaj ogranicza Cię jedynie Twoja wyobraźnia. Zajrzyj do tego artykułu, gdzie znajdziesz kilka inspirujących wskazówek na temat wykorzystania kolorowych teł i o różnych fakturach w sesjach fotograficznych.

tła fotograficzne

Tła fotograficzne dostępne są w przeróżnych kolorach – z łatwością znajdziesz takie, które odpowiada Twojej wizji.

tła fotograficzne

Nie bój się korzystać z kolorowych, nawet jaskrawych teł, w szczególności jeśli połączysz je z nietypowym oświetleniem (np. LEDowym).

Tła o różnorodnej fakturze i kolorystyce mogą stanowić naprawdę ważny i mocny punkt zdjęcia, bez którego właściwie nie byłoby tym samym. Powyższe zdjęcie dowodzi, że tło fotograficzne jest niemal tak samo ważne jak główny motyw.

tła fotograficzne

Czarne, białe i szare tła fotograficzne przydadzą się w szczególności jeśli chcesz uprawiać fotografię monochromatyczną lub zmierzyć się z packshotami.

Tła fotograficzne dostępne są w ciekawych wariantach i wzorach. Dzięki nim można symulować np. stary mur czy drewnianą ścianę. To pozwala przenieść modela w różne scenerie bez wychodzenia ze studia.


Transport tła fotograficznego
O czym należy pamiętać podczas zakupów?


Pomimo niekiedy bardzo dużych wymiarów teł fotograficznych, nie ma przeszkód, aby były dostarczone wprost do drzwi Twojego studia czy domu. Musisz jedynie pamiętać przy tym, że z powodu dużych gabarytów przesyłki cena jej wysyłki może być nieco wyższa niż w przypadku produktów o standardowych wymiarach. Pamiętaj także, że dużych teł fotograficznych nie da się zamówić np. do paczkomatu.


Akcesoria do teł fotograficznych


Wybór tła fotograficznego to połowa sukcesu. Trzeba jeszcze zastanowić się, jak je powiesić. Pomimo że część z nich może być wieszana w improwizowany sposób (np. tła materiałowe mogą być przewieszone przez skrzydło otwartych drzwi a tło fotograficzne składane typu blenda może być po prostu oparte o ścianę), to na dłuższą metę do wygodnej i skutecznej pracy konieczne jest zastosowanie rozwiązań montażowych.

W kolejnej odsłonie poradnika kupującego zajmiemy się zatem akcesoriami do montowania teł fotograficznych. Poznasz najważniejsze systemy mocowania teł, np. sufitowy czy statywowy a także ciekawe akcesoria, które ułatwiają pracę z tłami i pomagają w ich zabezpieczeniu oraz przechowywaniu. Do zobaczenia!

Podziel się.

O Autorze

Redaktor w sklepie Cyfrowe.pl. Absolwent fotografii na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. W swoich pracach łączy dokument i science-fiction. Z tego zestawienia tworzy własny opis świata.

Zostaw komentarz

izmir escort