Test DJI Pocket 2. To kamera idealna do vlogów!

0
Testujemy DJI Pocket 2. To kamera z wbudowanym gimbalem. Jak sprawdza się w filmach i zdjęciach? Czy to najlepsza kamera do vlogów? Sprawdźmy to!

Ostatnio pisałem o tym, jaki aparat do vlogów wybrać. Jednak również kamera sportowa może sprawdzić się dobrze w kręceniu vlogów. Nawet więcej, w niektórych elementach pobije aparat. DJI Pocket 2 jest tego najlepszym przykładem. Ta kamera sportowa ma bowiem wbudowany gimbal, a marka DJI gwarantuje wysoką jakość stabilizacji. W końcu to producent odpowiedzialny za modele DJI RS 2 i RSC 2 – w mojej opinii najlepsze gimbale na rynku. Jak zatem sprawdza się kamera tego producenta?

Sprawdź cenę

DJI Pocket 2

DJI Pocket 2 – miniaturowe wymiary

Pocket to nie tylko nazwa tego modelu, ale też jego cecha. Ta kamera bowiem naprawdę mieści się w kieszeni. I to nie w kieszeni dużej bluzy czy kurtki, ale zwykłych jeansowych spodni czy szortów. Waży przy tym 117 gramów. Pod względem kompaktowości bije na głowę wszystkie aparaty kompaktowe, które zwykle są większe i cięższe. To tak bardzo miniaturowy i nieinwazyjny gadżet, że można go ze sobą zabrać naprawdę wszędzie.

Ta cecha sprawia, że osoby, które vlogują spontanicznie będą mogły mieć Pocket’a zawsze przy sobie, bo wychodząc z domu można go wrzucić do kieszeni dosłownie jak portfel. Obudowa jest jednak plastikowa, a ekran i obiektyw w szklane, warto więc zaopatrzyć się w jakiś pokrowiec. Pocket 2 w jednej kieszeni z kluczami nie będą stanowić dobrej pary.

Jakie akcesoria do Osmo?

DJI Pocket 2

DJI Pocket 2

Kompaktowe wymiary wiążą się z tym, że i liczba przycisków ograniczona jest do minimum. Trzy przyciski zainstalowane są na stałe – jeden to włącznik, drugi – przycisk do zmiany trybu foto/wideo i trzeci, pełniący rolę spustu migawki lub przycisku REC – w zależności od trybu.

Jest jeszcze panel z dodatkowym przyciskiem i joystickiem. Przycisk ma za zadanie zmianę trybu gimbala, a joystick – zależnie od tego, co wybierzemy – porusza gimbalem lub służy do zmiany zoomowania. Panel z tymi przyciskami jest zdejmowalny. Obsługa przy pomocy kilku raptem przycisków jest banalnie prosta.

Na obudowie znalazły się dodatkowo cztery małe mikrofony, bo DJI stawia mocny nacisk na jakość dźwięku w swoim modelu. W końcu dedykuje go vlogerom, a na obudowie zabrakło wejścia mikrofonowego. To jednak nie problem, o czym za chwilę.

DJI Pocket 2

Warto też dodać, że urządzenie naładować można poprzez port USB-C. Naładowana w pełni bateria zapewni ponad dwie godziny ciągłego nagrywania, a to całkiem niezły wynik. Co ważne, urządzenie można ładować również ze zwykłego powerbanku, co przyda się w podróży. Dodatkowo kamera może cały czas pracować podczas ładowania.

DJI Pocket 2 – obsługa

Są urządzenia trudne w obsłudze, łatwe, bardzo łatwe i wreszcie jest DJI Pocket 2. Ta kamera jest tak banalna w obsłudze, że poradzi sobie z nią praktycznie każdy. Wspomniane już wyżej 5 przycisków w zupełności wystarcza do podstawowej obsługi. Pozostałe opcje znajdziemy w menu, do który dostaniemy się poprzez dotykowy wyświetlacz.

DJI Pocket 2

Przesunięcie palcem przy lewej krawędzi ekranu da dostęp do zarejestrowanych materiałów. Przesunięcie przy prawej krawędzi pozwala wybierać pomiędzy trybami: panorama, foto, wideo, slow-motion, timelapse. Przesunięcie od górnej krawędzi pozwala dostać się do opcji ustawiania rozdzielczości czy pracy mikrofonu. Z kolei przesunięcie od dolnej krawędzi przenosi nas do ustawień gimbala.

DJI Pocket 2

Jeśli chcemy mocniej wykorzystać możliwości urządzenia warto zainstalować aplikację DJI Mimo. Pozwoli ona między innymi na zdalne sterowanie kamerą z poziomu urządzenia mobilnego. To jednak nie wszystko, bo dzięki aplikacji w łatwy sposób wykonamy panoramę, jak i nagramy hyperlapse. Kamera może przesłać zarejestrowany hyperlapse na telefon, a wbudowana aplikacja dodatkowo elektronicznie go wystabilizuje.

Smartfon przydaje się też wtedy, gdy chcemy mieć lepszy podgląd obrazu, bo na miniaturowym wyświetlaczu niezbyt wiele widać. Aplikacja jest przejrzysta i łatwa w obsłudze a połączenie stabilne. Wszystko działa bardzo płynnie i nie widać dużych opóźnień w pracy urządzenia.

DJI Pocket 2 – Pro Combo

Tutaj jednak należy dodać, że połączenie bezprzewodowe ze smartfonem możliwe jest tylko, gdy do kamerki podłączymy uchwyt Do-It-All. Moduł ten pozwala na komunikację Bluetooth i WiFi. Dodatkowo posiada wejście mikrofonowe 3,5mm. Uchwyt dostępny jest do kupienia solo, ale również jako jeden z komponentów w zestawie Pro Combo.

DJI Pocket 2

Kilka słów warto poświęcić temu zestawowi. Bowiem zestaw Pro Combo znacząco rozszerza możliwości urządzenia i bez niego DJI Pocket 2 wydaje się wręcz goły. Wspomniany uchwyt zapewnia bezprzewodową łączność, posiada też wejście mikrofonowe. Dodatkowo łączy się bezprzewodowo z mikrofonem, który dostajemy w zestawie. Nie musimy więc podpinać się przez kabel, bo w zestawie Pro combo otrzymujemy bezprzewodowy mikrofon z osłoną przeciwwietrzną.

Dostajemy też mini tripod i szerokokątny konwerter. Dzięki niemu zwiększymy kąt widzenia obiektywu do 110 stopni. W zestawie nie zabrakło również pokrowca, który zabezpieczy kamerę przed zarysowaniami i uszkodzeniami. Sami więc widzicie, że taki zestaw akcesoriów jest bardzo przydatny. Dlatego warto pomyśleć o zakupie DJI Pocket 2 w konfiguracji Pro Combo.

DJI Pocket 2 – jak działa

Przejdźmy teraz do tego, jak sprawuje się urządzenie. We wnętrzu kamery znajdziemy matrycę w rozmiarze 1/1.7 cala. Obiektyw oferuje ogniskową 20mm ze światłem f/1.8. Jest więc jasny i szeroki, co ważne przy vlogowaniu. Zwłaszcza szerokość, bo 24mm często nie wystarcza, chyba że mamy długą rękę.

DJI Pocket 2

Model oferuje rozdzielczość 4K 60p (100 Mbps) i Full HD 120p. Mamy więc pełnowymiarowy tryb 4K i w razie potrzeby możliwość kręcenia slow-motion w Full HD. Nie zabrakło również opcji timelapse, jak i hyperlapse. Dzięki niej nagramy ciekawe materiały z dużym przyspieszeniem.

Z kolei w trybie foto otrzymujemy standardowe 16 MPix rozdzielczości i 64 Mpix w trybie wysokiej rozdzielczości. Tryb ten pozwala na (teoretycznie) bezstratny zoom 8-krotny. W praktyce jednak jakość nieco się pogarsza. W trybie filmowym możemy korzystać z 2-krotnego zoomu.

DJI Pocket 2

Gimbal oferuje standardowe tryby pracy, a więc całkowitą blokadą, ruch w pionie, ruch w pionie i poziomie oraz swobodny ruch. Sprawdza się naprawdę nieźle w eliminacji drgań. Wręcz zaskakująco dobrze. Jednak pewnych elementów nie uda się wyeliminować przez niewielkie rozmiary. Jeśli więc nie chodzimy ostrożnie widać, że kamera kołysze się lekko w górę i w dół. Warto więc dla uzyskania dobrego efektu stawiać ostrożne kroki. Oczywiście przy filmowaniu w 4K panoramowanie można dodatkowo wygładzić korzystając z cyfrowej stabilizacji.

Jakość materiałów filmowych stoi na wysokim poziomie. W wielu wypadkach wcale nie widać, że mamy do czynienia z małą kamerką. Chociaż użytkownicy profesjonalnych aparatów zwrócą pewnie uwagę na fakt, że obraz w Full HD nie jest idealnie ostry. Nic za to nie można zarzucić jakości wideo w 4K – tutaj obraz jest szczegółowy i warto korzystać głównie z tego trybu.

DJI Pocket 2

DJI Pocket 2

Zdjęcia wypadają w porządku, choć nie zachwycają. Pod tym kątem myślę, że lepiej wypadnie wiele smartfonów. Przy zbliżeniu zaczyna się pojawiać utrata ostrości, a sama jakość zdjęć daje do zrozumienia, że mamy do czynienia z kompaktem i tego raczej nie da się ukryć. Zdjęcia są po prostu w porządku, ale nie zachwycają.

Autofokus natomiast działa sprawnie i celnie, chociaż przy szerokim kącie nie ma zbyt wiele do roboty. Jednak przy większym zbliżeniu udało mi się nawet uzyskać niewielkie rozmycie obrazu. Producent chwali się systemem 4 mikrofonów, które mają zapewniać przestrzenny dźwięk, a wraz z zoomem kamery „zoomować” ma też mikrofon, skupiając się na źródle dźwięku tak, jak kamera na fragmencie obrazu.

Rzeczywiście mikrofony sprawują się nieźle i mogą zapewnić bogaty dźwięk z otoczenia. Dodatkowo mamy też mikrofon bezprzewodowy, który zapewni czysty dźwięk, gdy chcemy coś powiedzieć do kamery. Dzięki temu, że działa bez kabla możemy postawić kamerkę na tripodzie i mówić do niej z pewnej odległości. To bardzo przydatne rozwiązanie, a dźwięk, który zapewni, będzie dobry.

Więcej o mikrofonach do Osmo Pocket 2

Zdjęcia wykonane DJI Pocket 2

DJI POCKET 2 zdjęcie przykładowe

DJI Pocket 2

Czy warto kupić DJI Pocket 2?

Nigdy nie byłem fanem kamerek sportowych. Jakoś do mnie nie trafiały, ich użyteczność była dla mnie niewielka, a wygoda korzystania niska. Mój pogląd zmienił nieco testowany DJI Pocket 2. To gadżet, który bardzo polubiłem. Niechętnie się z nim rozstanę. Niewielkie wymiary sprawiają, że można go ze sobą zabrać wszędzie.

Model oferuje przy tym dobrą jakość obrazu, bardzo stabilne ujęcia, dzięki skutecznej pracy gimbala i całą masę dodatkowych opcji. Zaliczyć można do nich choćby tryb hyperlapse, jak i panoramy. Dzięki dodatkowemu modułowi możemy też korzystać z bezprzewodowego mikrofonu. Do tego wszystkie DJI Pocket 2 oferuje szeroki obiektyw 20mm, który dodatkowo można rozszerzyć poprzez dołączony konwerter. To wszystko sprawia, że jako kamerka na wakacje i do vlogów Pocket 2 bije na głowę większość aparatów do vlogowania w tej samej cenie.

Kup Osmo Pocket 2

Inne kamery sportowe

Jaki aparat do vlogowania? Który model wybrać i czym się kierować?

Podziel się.

O Autorze

Filmowiec z zawodu, dziennikarz z wykształcenia, fotograf z pasji. W ciągu ostatnich kilku lat miałem w rękach niemal każdy aparat, jaki pojawił się na rynku. Nadal jednak wierzę, że czasem najlepszy aparat to ten, który akurat masz przy sobie.

Zostaw komentarz

izmir escort