Test DJI Pocket 2. To kamera idealna do vlogów!

0
Testujemy DJI Pocket 2. To kamera z wbudowanym gimbalem. Jak sprawdza się w filmach i zdjęciach? Czy to najlepsza kamera do vlogów? Sprawdźmy to!

Ostatnio pisałem o tym, jaki aparat do vlogów wybrać. Jednak również kamera sportowa może sprawdzić się dobrze w kręceniu vlogów. Nawet więcej, w niektórych elementach pobije aparat. DJI Pocket 2 jest tego najlepszym przykładem. Ta kamera sportowa ma bowiem wbudowany gimbal, a marka DJI gwarantuje wysoką jakość stabilizacji. W końcu to producent odpowiedzialny za modele DJI RS 2 i RSC 2 – w mojej opinii najlepsze gimbale na rynku. Jak zatem sprawdza się kamera tego producenta?

Sprawdź cenę

DJI Pocket 2

DJI Pocket 2 – miniaturowe wymiary

Pocket to nie tylko nazwa tego modelu, ale też jego cecha. Ta kamera bowiem naprawdę mieści się w kieszeni. I to nie w kieszeni dużej bluzy czy kurtki, ale zwykłych jeansowych spodni czy szortów. Waży przy tym 117 gramów. Pod względem kompaktowości bije na głowę wszystkie aparaty kompaktowe, które zwykle są większe i cięższe. To tak bardzo miniaturowy i nieinwazyjny gadżet, że można go ze sobą zabrać naprawdę wszędzie.

Ta cecha sprawia, że osoby, które vlogują spontanicznie będą mogły mieć Pocket’a zawsze przy sobie, bo wychodząc z domu można go wrzucić do kieszeni dosłownie jak portfel. Obudowa jest jednak plastikowa, a ekran i obiektyw w szklane, warto więc zaopatrzyć się w jakiś pokrowiec. Pocket 2 w jednej kieszeni z kluczami nie będą stanowić dobrej pary.

Jakie akcesoria do Osmo?

DJI Pocket 2

DJI Pocket 2

Kompaktowe wymiary wiążą się z tym, że i liczba przycisków ograniczona jest do minimum. Trzy przyciski zainstalowane są na stałe – jeden to włącznik, drugi – przycisk do zmiany trybu foto/wideo i trzeci, pełniący rolę spustu migawki lub przycisku REC – w zależności od trybu.

Jest jeszcze panel z dodatkowym przyciskiem i joystickiem. Przycisk ma za zadanie zmianę trybu gimbala, a joystick – zależnie od tego, co wybierzemy – porusza gimbalem lub służy do zmiany zoomowania. Panel z tymi przyciskami jest zdejmowalny. Obsługa przy pomocy kilku raptem przycisków jest banalnie prosta.

Na obudowie znalazły się dodatkowo cztery małe mikrofony, bo DJI stawia mocny nacisk na jakość dźwięku w swoim modelu. W końcu dedykuje go vlogerom, a na obudowie zabrakło wejścia mikrofonowego. To jednak nie problem, o czym za chwilę.

DJI Pocket 2

Warto też dodać, że urządzenie naładować można poprzez port USB-C. Naładowana w pełni bateria zapewni ponad dwie godziny ciągłego nagrywania, a to całkiem niezły wynik. Co ważne, urządzenie można ładować również ze zwykłego powerbanku, co przyda się w podróży. Dodatkowo kamera może cały czas pracować podczas ładowania.

DJI Pocket 2 – obsługa

Są urządzenia trudne w obsłudze, łatwe, bardzo łatwe i wreszcie jest DJI Pocket 2. Ta kamera jest tak banalna w obsłudze, że poradzi sobie z nią praktycznie każdy. Wspomniane już wyżej 5 przycisków w zupełności wystarcza do podstawowej obsługi. Pozostałe opcje znajdziemy w menu, do który dostaniemy się poprzez dotykowy wyświetlacz.

DJI Pocket 2

Przesunięcie palcem przy lewej krawędzi ekranu da dostęp do zarejestrowanych materiałów. Przesunięcie przy prawej krawędzi pozwala wybierać pomiędzy trybami: panorama, foto, wideo, slow-motion, timelapse. Przesunięcie od górnej krawędzi pozwala dostać się do opcji ustawiania rozdzielczości czy pracy mikrofonu. Z kolei przesunięcie od dolnej krawędzi przenosi nas do ustawień gimbala.

DJI Pocket 2

Jeśli chcemy mocniej wykorzystać możliwości urządzenia warto zainstalować aplikację DJI Mimo. Pozwoli ona między innymi na zdalne sterowanie kamerą z poziomu urządzenia mobilnego. To jednak nie wszystko, bo dzięki aplikacji w łatwy sposób wykonamy panoramę, jak i nagramy hyperlapse. Kamera może przesłać zarejestrowany hyperlapse na telefon, a wbudowana aplikacja dodatkowo elektronicznie go wystabilizuje.

Smartfon przydaje się też wtedy, gdy chcemy mieć lepszy podgląd obrazu, bo na miniaturowym wyświetlaczu niezbyt wiele widać. Aplikacja jest przejrzysta i łatwa w obsłudze a połączenie stabilne. Wszystko działa bardzo płynnie i nie widać dużych opóźnień w pracy urządzenia.

DJI Pocket 2 – Pro Combo

Tutaj jednak należy dodać, że połączenie bezprzewodowe ze smartfonem możliwe jest tylko, gdy do kamerki podłączymy uchwyt Do-It-All. Moduł ten pozwala na komunikację Bluetooth i WiFi. Dodatkowo posiada wejście mikrofonowe 3,5mm. Uchwyt dostępny jest do kupienia solo, ale również jako jeden z komponentów w zestawie Pro Combo.

DJI Pocket 2

Kilka słów warto poświęcić temu zestawowi. Bowiem zestaw Pro Combo znacząco rozszerza możliwości urządzenia i bez niego DJI Pocket 2 wydaje się wręcz goły. Wspomniany uchwyt zapewnia bezprzewodową łączność, posiada też wejście mikrofonowe. Dodatkowo łączy się bezprzewodowo z mikrofonem, który dostajemy w zestawie. Nie musimy więc podpinać się przez kabel, bo w zestawie Pro combo otrzymujemy bezprzewodowy mikrofon z osłoną przeciwwietrzną.

Dostajemy też mini tripod i szerokokątny konwerter. Dzięki niemu zwiększymy kąt widzenia obiektywu do 110 stopni. W zestawie nie zabrakło również pokrowca, który zabezpieczy kamerę przed zarysowaniami i uszkodzeniami. Sami więc widzicie, że taki zestaw akcesoriów jest bardzo przydatny. Dlatego warto pomyśleć o zakupie DJI Pocket 2 w konfiguracji Pro Combo.

DJI Pocket 2 – jak działa

Przejdźmy teraz do tego, jak sprawuje się urządzenie. We wnętrzu kamery znajdziemy matrycę w rozmiarze 1/1.7 cala. Obiektyw oferuje ogniskową 20mm ze światłem f/1.8. Jest więc jasny i szeroki, co ważne przy vlogowaniu. Zwłaszcza szerokość, bo 24mm często nie wystarcza, chyba że mamy długą rękę.

DJI Pocket 2

Model oferuje rozdzielczość 4K 60p (100 Mbps) i Full HD 120p. Mamy więc pełnowymiarowy tryb 4K i w razie potrzeby możliwość kręcenia slow-motion w Full HD. Nie zabrakło również opcji timelapse, jak i hyperlapse. Dzięki niej nagramy ciekawe materiały z dużym przyspieszeniem.

Z kolei w trybie foto otrzymujemy standardowe 16 MPix rozdzielczości i 64 Mpix w trybie wysokiej rozdzielczości. Tryb ten pozwala na (teoretycznie) bezstratny zoom 8-krotny. W praktyce jednak jakość nieco się pogarsza. W trybie filmowym możemy korzystać z 2-krotnego zoomu.

DJI Pocket 2

Gimbal oferuje standardowe tryby pracy, a więc całkowitą blokadą, ruch w pionie, ruch w pionie i poziomie oraz swobodny ruch. Sprawdza się naprawdę nieźle w eliminacji drgań. Wręcz zaskakująco dobrze. Jednak pewnych elementów nie uda się wyeliminować przez niewielkie rozmiary. Jeśli więc nie chodzimy ostrożnie widać, że kamera kołysze się lekko w górę i w dół. Warto więc dla uzyskania dobrego efektu stawiać ostrożne kroki. Oczywiście przy filmowaniu w 4K panoramowanie można dodatkowo wygładzić korzystając z cyfrowej stabilizacji.

Jakość materiałów filmowych stoi na wysokim poziomie. W wielu wypadkach wcale nie widać, że mamy do czynienia z małą kamerką. Chociaż użytkownicy profesjonalnych aparatów zwrócą pewnie uwagę na fakt, że obraz w Full HD nie jest idealnie ostry. Nic za to nie można zarzucić jakości wideo w 4K – tutaj obraz jest szczegółowy i warto korzystać głównie z tego trybu.

DJI Pocket 2

DJI Pocket 2

Zdjęcia wypadają w porządku, choć nie zachwycają. Pod tym kątem myślę, że lepiej wypadnie wiele smartfonów. Przy zbliżeniu zaczyna się pojawiać utrata ostrości, a sama jakość zdjęć daje do zrozumienia, że mamy do czynienia z kompaktem i tego raczej nie da się ukryć. Zdjęcia są po prostu w porządku, ale nie zachwycają.

Autofokus natomiast działa sprawnie i celnie, chociaż przy szerokim kącie nie ma zbyt wiele do roboty. Jednak przy większym zbliżeniu udało mi się nawet uzyskać niewielkie rozmycie obrazu. Producent chwali się systemem 4 mikrofonów, które mają zapewniać przestrzenny dźwięk, a wraz z zoomem kamery „zoomować” ma też mikrofon, skupiając się na źródle dźwięku tak, jak kamera na fragmencie obrazu.

Rzeczywiście mikrofony sprawują się nieźle i mogą zapewnić bogaty dźwięk z otoczenia. Dodatkowo mamy też mikrofon bezprzewodowy, który zapewni czysty dźwięk, gdy chcemy coś powiedzieć do kamery. Dzięki temu, że działa bez kabla możemy postawić kamerkę na tripodzie i mówić do niej z pewnej odległości. To bardzo przydatne rozwiązanie, a dźwięk, który zapewni, będzie dobry.

Więcej o mikrofonach do Osmo Pocket 2

Zdjęcia wykonane DJI Pocket 2

DJI POCKET 2 zdjęcie przykładowe

DJI Pocket 2

Czy warto kupić DJI Pocket 2?

Nigdy nie byłem fanem kamerek sportowych. Jakoś do mnie nie trafiały, ich użyteczność była dla mnie niewielka, a wygoda korzystania niska. Mój pogląd zmienił nieco testowany DJI Pocket 2. To gadżet, który bardzo polubiłem. Niechętnie się z nim rozstanę. Niewielkie wymiary sprawiają, że można go ze sobą zabrać wszędzie.

Model oferuje przy tym dobrą jakość obrazu, bardzo stabilne ujęcia, dzięki skutecznej pracy gimbala i całą masę dodatkowych opcji. Zaliczyć można do nich choćby tryb hyperlapse, jak i panoramy. Dzięki dodatkowemu modułowi możemy też korzystać z bezprzewodowego mikrofonu. Do tego wszystkie DJI Pocket 2 oferuje szeroki obiektyw 20mm, który dodatkowo można rozszerzyć poprzez dołączony konwerter. To wszystko sprawia, że jako kamerka na wakacje i do vlogów Pocket 2 bije na głowę większość aparatów do vlogowania w tej samej cenie.

Kup Osmo Pocket 2

Inne kamery sportowe

Jaki aparat do vlogowania? Który model wybrać i czym się kierować?

Podziel się.

O Autorze

Filmowiec z zawodu, dziennikarz z wykształcenia, fotograf z pasji. W ciągu ostatnich kilku lat miałem w rękach niemal każdy aparat, jaki pojawił się na rynku. Lubię testować wszystko, co warte uwagi i dzielić się na świeżo wrażeniami. Z moją Sonią (A7 III) rozstaję się rzadko, choć po tym, jak poznałem Huawei P40 Pro zaczynam wierzyć, że czasem najlepszy aparat to ten, który masz przy sobie.

Zostaw komentarz

izmir escort