TOP 5 obiektywów Olympus

0

Trzeba przyznać, że Ci którzy związali się z systemem Micro 4/3 mają duży i ciekawy wybór obiektywów. Ja sam przygotowując ten artykuł, miałem kilka dylematów. Niemniej oto piątka szczęśliwców. Jeżeli zastanawiasz się, jaki obiektyw Olympus kupić, to być może wśród nich znajdziesz swoje nowe szkło, a z pewnością ten artykuł będzie dobrą inspiracją przed przystąpieniem do zakupów.

 

Olympus M.ZUIKO DIGITAL ED 12-40 mm f/2.8 PRO

 

Olympus M.ZUIKO DIGITAL ED 12-40 mm f/2.8 PRO

Na początek klasyczny reporterski obiektyw. Biorąc pod uwagę mnożnik ogniskowej dla formatu Micro 4/3 wynoszący 2x model ten oferuje zakres 24-80, a więc to po co najczęściej sięgają fotoreporterzy, mając na myśli uniwersalne szkło. Olympus M.ZUIKO DIGITAL ED 12-40 mm f/2.8 PRO należy do linii profesjonalnych obiektywów i zapewnia świetną jakość obrazu. Odpowiadają za to np. 1 soczewka asferyczna ED, 2 soczewki asferyczne, 1 soczewka DSA, 2 soczewki ED, 1 soczewka HD i 2 soczewki HR. Lista naprawdę imponująca.

Obiektyw ten jeszcze przed wykonaniem nim pierwszego zdjęcia robi dobre wrażenie. Wszystko za sprawą naprawdę solidnej konstrukcji i świetnie spasowanych, wysokiej jakości elementów. Całość dopełniają dopracowane detale, takie jak intuicyjny system zmiany trybu ostrości (AF na MF) czy czytelne wskazania wybranej ogniskowej. Niektórzy narzekają, że obiektyw ten jest dosyć ciężki i dużych gabarytów. Pewnie w odniesieniu do Micro 4/3 można znaleźć bardziej kompaktowe obiektywy, ale dla mnie wciąż z aparatem OM-D zapewnia bardzo mobilny zestaw. W szczególności, że używam go na zmianę z Nikonem D750 wraz z Tamron 24-70 mm z linii G2…

Naprawdę użytkownicy Micro 4/3 nie mają na co narzekać.

 

Olympus M.ZUIKO DIGITAL 60 mm f/2.8 Macro

Olympus M.ZUIKO DIGITAL 60 mm f/2.8 Macro

Po uniwersalnym obiektywie przyszła kolej na specjalistyczne szkło. Otóż kolejna propozycja jest adresowana do makro fotografów. To kolejne szkło od Olympusa, które zrobiło na mnie bardzo dobra wrażenie. Świetna jakość optyczna i skala odwzorowania wynosząca 1:1 to właściwie minimum, które można wymagać od dobrego obiektywu, ale tutaj poza tym na uwagę zasługują przełącznik limitu ostrości i wskaźniki skali odwzorowania znajdujące się na tubusie. To bardzo przydatne narzędzia, które pozwalają mieć jeszcze większą kontrolę nad powstawaniem makrofotografii.

Z punktu widzenia entuzjastów fotografowania mikro świata istotne jest także to, że Olympus M.ZUIKO DIGITAL 60 mm f/2.8 Macro posiada wewnętrzne ogniskowanie. Oznacza to, że nie zmienia swoich wymiarów w trakcie ustawiania ostrości. To bardzo przydatne w wielu sytuacjach. Biorąc pod uwagę, że obiektyw ten także świetnie sprawdza się w fotografii portretowej, to naprawdę ciekawe szkło, o którym mogą pomyśleć nie tylko pełnoetatowi makrofotografowie.

 

Olympus M.ZUIKO DIGITAL 40-150 mm f/2.8 PRO

Format Micro 4/3 pozwala na tworzenie stosunkowo zminiaturyzowanych instrumentów optycznych. Obiektyw Olympus M.ZUIKO DIGITAL 40-150 mm f/2.8 PRO to telezoom o kątach widzenia odpowiadających 80-300 mm dla formatu 35 mm, który zachowuje naprawdę kompaktowe rozmiary i pozwala zapomnieć o dźwiganiu kolosalnego sprzętu. Ponieważ, należy do linii PRO, gwarantuje znakomitą jakość obrazu w różnych warunkach.

Jak na swoje możliwości Olympus M.ZUIKO DIGITAL 40-150 mm f/2.8 PRO waży zaledwie 760 g. To imponujący wynik biorąc pod uwagę, że oferuje przy tym stałą jasność wynoszącą f/2.8. Dzięki takim parametrom możliwe jest fotografowanie z ręki nawet podczas korzystania z największego przybliżenia. Dzięki temu można zachować większą mobilność i pracować bardziej dynamicznie, co sprawdzi się w szczególności podczas uprawiania fotografii sportowej, eventowej itp. Niska waga pozwalają nawet na pokuszenie się o „wrzucenie” go do torby fotoreportera.

Dowodem na uzasadnienie jego obecności w tym rankingu niech będzie fakt , że obiektyw ten był najczęściej sprzedającym się produktem Olympus w Cyfrowe.pl w 2020 r.

 

Olympus M.ZUIKO DIGITAL 45 mm f/1.8

Format Micro 4/3 często polecany jest osobom lubiącym łączyć fotografię z podróżowaniem. Jeśli uprawiasz fotografię podróżniczą, to pewnie też chcesz przywozić ze swoich wyjazdów wiele świetnych portretów napotkanych po drodze interesujących ludzi. Do tego przyda się dobra portretówka, jaką jest Olympus M.ZUIKO DIGITAL 45 mm f/1.8.

Ten obiektyw ma wszystko czego można wymagać od obiektywu stworzonego dla portrecistów – światło siła wynoszącą f/1.8, optymalna do portretu ogniskowa czy krótki dystans ostrzenia wynoszący 50 cm. Małe gabaryty są atutem nie tylko dla fotografów, którzy przemierzają z nim kilometry. Także modele będą często mniej speszeni niż w przypadku pozowania przed wyglądającym bardziej „profesjonalnie” dużym sprzętem. Mit ciężkiego, profesjonalnego sprzętu ciągle się jeszcze utrzymuje, stąd wyglądający bardziej kompaktowo Olympus M.ZUIKO DIGITAL 45 mm f/1.8 nie będzie onieśmielał Twoich modeli.

 

Olympus M.ZUIKO DIGITAL ED 8 mm f/1.8 Fisheye PRO

Micro 4/3 często jest przytaczane jako format, po który warto sięgać zajmując się makrofotografią czy fotografią dzikiej przyrody lub sportową. Odpowiadać ma za to współczynnik crop wynoszący 2x. Rzeczywiście jest to kuszące, ale na drugiej stronie skali długości ogniskowej w formacie Micro 4/3 jest także bardzo ciekawie. Przykładem jest należący do profesjonalnej linii obiektyw typu rybie oko Olympus M.ZUIKO DIGITAL ED 8 mm f/1.8 Fisheye PRO.

Jeśli miałbym napisać o wrażeniu, jakie robi jego budowa, musiałbym powtórzyć słowa, które padły przy okazji pierwszego z opisywanych w tym artykule obiektywów. Co więcej wewnątrz jest tak samo dobrze – konstrukcja obejmująca 17 soczewek ułożonych w 15 grupach wykorzystuje wiele specjalistycznych elementów optycznych. Podkreślić należy także niezwykle krótki minimalny dystans ostrzenia, który wynosi tylko 2,5 cm. Zabawa wieloma płaszczyznami czy zdumiewająco rozległymi kątami widzenia to zresztą coś – czego trzeba samemu spróbować.

 

Dobre obiektywy Olympusa – więcej propozycji

A oto lista obiektywów, których nie omówiłem w artykule, ale są również warte uwagi:

Chcesz więcej takich zestawień? Zapisz się newsletter!

Dzięki temu nie przegapisz nowych artykułów, jako pierwszy dowiesz się o darmowych warsztatach foto-video i zgarniesz najlepsze rabaty na zakupy w Cyfrowe.pl! Nie martw się, nie wysyłamy spamu, ani nie piszemy codziennie :) Tylko wartościowe treści!

Tak! Chcę być zawsze najlepiej informowany >

Podziel się.

O Autorze

Gdy robię zdjęcia, to zajmuję się fotografią reportażową, teatralną i artystyczną. Gdy piszę o zdjęciach, to zastanawiam się, jak wpływają one na odbiorców, co robić, by robić jej bardziej świadomie i jakie możliwości daje sprzęt. Poza tym piszę wiersze i jak dotąd w druku ukazały się moje dwie książki z poezją. Ukończyłem studia magisterskie na kierunku Fotografia na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Jestem laureatem konkursów fotograficznych i poetyckich, uczestnikiem wystaw, festiwali i publikacji poświęconych fotografii.

Zostaw komentarz

izmir escort