Programy do pilotażu dronów – masz więcej opcji niż aplikacja producenta

2

Bardzo często kupując drona, skupiamy się na sprawdzeniu jego parametrów i możliwości, a nie sprawdzamy, jak wygląda oprogramowanie do kierowania takim pojazdem. Czy jest intuicyjne, czy ma polską wersję językową i czy jest „user friendly”? Z drugiej strony, czy mamy możliwość sterowania lotem drona innym programem niż ten dostarczany przez producenta? Okazuje się, że tak, chociaż wybór aplikacji jest ograniczony. Jaka aplikacja do sterowania dronem jest najlepsza? W tym artykule dowiesz się o trzech najbardziej rekomendowanych opcjach.


Oczywiście zanim zdecydujemy się na wykorzystanie innego programu niż to, co oferuje producent, warto się zastanowić i przeanalizować wszystkie za i przeciw. Nikt nie zna drona tak dobrze, jak jego projektant. Pamiętam jednak przypadek Kinect, kontrolera do konsoli Xbox Microsoftu, który różnym programistom udało się wykorzystać w skrajnie różnych projektach. I to nie związanych z gamingiem. To pokazało, że czasami spojrzenie z zewnątrz pozwoli dojrzeć w urządzeniu potencjał, który umykał jego twórcom. Albo też zrobić to samo, ale szybciej, prościej i sprawniej. Najważniejszym jednak argumentem, który należy rozważyć jest kwestia gwarancji. Producent może odmówić naprawy urządzenia, jeśli stwierdzi, że było ono kontrolowane przez nieautoryzowaną przez niego aplikację. Niemniej, mogą być sytuacje, gdy użycie zewnętrznego programu będzie po prostu lepszą alternatywą. Bardzo często, takie programy rozszerzają funkcje dronów lub umożliwiają łatwiejszy dostęp do niektórych zaawansowanych funkcji, które producenci ukryli gdzieś głęboko w menu.

Litchi – alternatywna aplikacja do sterowania dronem

Chyba najbardziej znaną „zewnętrzną” aplikacją do pilotażu dronów jest Litchi. Jest ona kompatybilna z modelami firmy DJI, co oznacza, że możemy ją wykorzystywać zamiast DJI Go lub DJI Go4 – w zależności od tego, jakiego mamy drona.

Program umożliwia pilotaż następujących dronów DJI:

Litchi bardzo często postrzegany jest jako zamiennik aplikacji DJI. Zwolennicy tego oprogramowania, wskazują wiele powodów, dla których aplikacja jest lepsza od oprogramowania producenta. Najważniejsze z nich to:

  • sterowanie lotem przy pomocy Waypointów
  • wsparcie trybu Wirtualnej Rzeczywistości
  • rozbudowane opcje w trybie panoramy
  • rozszerzony zakres trybów śledzenia obiektów.

W przypadku niektórych modeli dronów lepiej w tych trybach utrzymuje ostrość, co jest nie bez znaczenia zarówno przy filmowaniu, jak i samej kontroli lotu przez drona.

Innym plusem Litchi jest możliwość współpracy z urządzeniami zewnętrznymi poprzez ich własne aplikacje. Przykładowo, w fabrycznej aplikacji można wykrywać obiekty przy pomocy kamery drona, ale dowiemy się o tym tylko, gdy obserwujemy ekran smartfona lub tableta. Zamiast tego możemy być poinformowani o tym fakcie przez sygnalizator z obsługą GPS, który mamy w kieszeni. Co prawda, nie wyobrażam sobie spuszczenia oka z ekranu pokazującego lot drona, są jednak sytuacje, gdy zawieszamy pojazd nieruchomo w powietrzu, by np. przygotować lądowisko lub przenieść ekwipunek w inne miejsce.

autel robotics

Innym przykładem może być sytuacja, w której podnosimy drona do góry, bo np. ciekawy żaglowiec będzie wchodził do portu, na pożądanym przez nas tle i chcemy to zarejestrować. Ustawimy pojazd w powietrzu, a on jak „zauważy” żaglowiec poinformuje o tym sygnalizatorem. Możemy wtedy przejąć kontrolę nad dronem i sfilmować statek z takich ujęć jak chcemy.
Niestety, nie jest to aplikacja darmowa. W sklepie Google Play trzeba za nią zapłacić 109,99 zł.

 

Szukasz drona do zdjęć i filmów? >

 

Airmap – zaplanuj swój lot na komputerze

Inną aplikacją wspierającą sterowanie dronem jest Airmap. Ta aplikacja oferuje narzędzia pozwalające na szybką autoryzację lotu w strefach zastrzeżonych. W programie zintegrowane są powiadomienia i przepisy związane z obszarem, w którym znajduje się nasz dron. Powiadomienia obejmują również warunki pogodowe oraz przeszkody naziemne – w przypadku, gdy przygotowujemy wcześniej plan lotu. W kontekstowej przestrzeni powietrznej oprogramowanie wyświetla tylko informacje i zasady dotyczące przestrzeni powietrznej, które są istotne dla zaplanowanej misji.

Planowanie lotu realizowane jest przy pomocy łatwych w użyciu narzędzi do rysowania trasy, można też zaimportować wcześniej przygotowany plik JSON. Przygotowując trasę definiujemy czas jej trwania, geometrię i maksymalną wysokość, co jest od razu zestawiane z informacjami nt. lokalnych warunków bezpieczeństwa. Podczas analizy brane są pod uwagę takie parametry jak widoczność, maksymalna prędkość i masa drona.

Dużym plusem tego rozwiązania jest możliwość wygodnego zaprojektowania lotu na dużym ekranie komputera stacjonarnego lub laptopa i późniejsze uruchomienie go w aplikacji mobilnej.

 

 

Akcesoria ułatwiające latanie >

 

UgCS – zamiennik aplikacji DJI

Kolejną aplikacją pozwalającą sterować dronem jest program UgCS. Został on stworzony przez inżynierów z SPH Engineering, którzy mają duże doświadczenie w aplikacjach dla dronów. Program ten został przygotowany z myślą o kontroli lotu dronów DJI, ale jest to tylko jeden z wielu dostępnych w ich pakiecie oprogramowania.

Podobnie jak w Airmap, również tutaj mamy do czynienia z częścią stacjonarną i mobilną. I tu również można wygodnie na dużym ekranie zaprojektować trasę drona, by potem uruchomić ją na urządzeniu mobilnym. Za jej pośrednictwem operator wydaje polecenia lotu, ale tak naprawdę program jest tylko pośrednikiem w komunikacji pomiędzy częścią mobilną a częścią stacjonarną. W tą ostatnią programiści wbudowali obsługę joysticka, dzięki czemu sterowanie dronem nabiera całkiem nowego wymiaru.

Autorzy oprogramowania przygotowali trzy wersje, które otwierają przed użytkownikiem coraz różne poziomy zaawansowanych funkcji automatyzujących lot.

Litchi, Airmap i UgCS to według mnie trzy najlepsze aplikacje do sterowania dronem. Nie wyczerpują oczywiście całej puli zewnętrznych aplikacji, które można wykorzystać do tego celu. Są jednak najbardziej popularne i oferują najwięcej zaawansowanych funkcji, które mogą pomóc podczas pilotowania drona.

 

Zdobądź certyfikat UAVO >

 

TAGI:   
Podziel się.

O Autorze

Testuję i opisuję różne urządzenia, które trafią w moje ręce. Na każdy gadżet patrzę pod kątem funkcjonalnym, by maksymalnie wycisnąć z niego to co producent zaplanował. Robię to już od siedmiu lat.

2 komentarze

  1. kupilem drona phantom 3 profesional ale za nic nie moge go urochomic tzn nie moge sie z nim polaczyc siecia wifi bo jej poprostu nie widac uzywam aplikacji gji go before 4 do przekazania obrazu tablet samsung galaxy A6 moze to wina tableta nie mam juz pomyslow moze ktos mi pomoc

    • Proponuję uważnie przestudiować instrukcję. Dodatkowo DJI w aplikacji ma filmy szkoleniowe pokazujące jak skonfigurować połączenie i przygotować drona do pracy. Proponuję jeszcze porównać specyfikację drona i tabletu w zakresie sieci WiFi – czy nie ma tam np. standardu, na którym nadaje dron, a tablet go nie obsługuje.
      W ostateczności zostaje kontakt z supportem DJI.

Zostaw komentarz

izmir escort