Lot jak po sznurku – zaprojektuj trasę swojego drona

0

Każdy, kto zajmuje się fotografią wie, że jednym z ciekawszych efektów, jakie można uzyskać jest powtarzanie tych samych ujęć przy różnym świetle, o różnych porach dnia i roku. O ile jednak fotograf „naziemny” może to osiągnąć w prosty sposób – rozstawi statyw, zrobi zdjęcie, po czym w dowolnym momencie może wrócić by je powtórzyć, o tyle w przypadku drona taki efekt jest trudny do osiągnięcia – teoretycznie. Można spróbować to osiągnąć dzięki funkcji waypoints. Zobacz, jak zdefiniować automatyczną trasę swojego drona.

W przypadku kamery zamontowanej na dronie przemieszczającej się w trzech wymiarach, takie zadanie to już prawdziwa ekwilibrystyka. Pomimo stabilizacji lotu niewidoczne prądy powietrzne mają wpływ na ruch drona, a tym samym jakość zdjęcia czy filmu. Operator skupiony na utrzymaniu pojazdu w określonym miejscu, nie może poświęcić odpowiedniej uwagi ustawieniu kamery. I odwrotnie, skupiając się na kamerze i ujęciu, nie może bezpiecznie prowadzić drona. W niektórych przypadkach, pilotażem zajmują się dwie osoby, jedna kontroluje lot, a druga obiektyw lub czujniki zamontowane na pojeździe, rzadko jednak mamy taki komfort. Zwłaszcza, że takie współdzielenie zadania jest możliwe tylko w przypadku bardzo zaawansowanych technologicznie dronów. Najczęściej całą obsługą zajmuje się jedna osoba. Na szczęście producenci dronów przewidzieli taką potrzebę i zaprojektowali w oprogramowaniu funkcję waypointów.

Szukasz drona do fotografowania i filmowania? >>

aktywne cyfrowe

Sprawdź promocje na drony, kamery sportowe i akcesoria mobilne >>

Dlaczego warto zaprojektować trasę przed lotem?

Jedną z największych zalet tego narzędzia, jest to, że trasę można na spokojnie zaprojektować siedząc w domu popijając kawę, herbatę lub inny ulubiony napój. Wystarczy tylko uruchomić aplikację (to oczywiście wymaga połączenia z dronem) by po przejściu w tryb lotu inteligentnego zaprojektować drogę dla latającego pojazdu. Można ją zapisać i potem w dowolnym momencie uruchamiać, wgrywając ją do pamięci drona. Podczas ustawiania trasy aplikacja będzie na bieżąco sprawdzać, czy nie wkraczamy w obszar wymagający zgłoszenia i zgody na lot.

Kup szkolenie UAVO w Cyfrowe.pl >>

Wcześniejsze przygotowanie waypointów zaoszczędzi też stresu podczas startu, ponieważ nie zawsze podnosimy drona w idealnym miejscu. Zimą natomiast pozwoli skrócić czas przygotowania pojazdu do lotu i samego lotu. Tak więc zachęcam wszystkich do korzystania z tej funkcji.

Funkcja Waypoints w dronach DJI – jak to włączyć?

Każdy producent dronów – oczywiście tych bardziej profesjonalnych – implementuje w swoim oprogramowaniu „tryb inteligentnego lotu”. To tam ukryte są najczęściej funkcje pozwalające na automatyczne latanie dookoła wskazanego obiektu, śledzenie obiektu (czyli nas) i właśnie wspomniane waypointy. W przypadku aplikacji DJI Go4, która służy do pilotowania dronów DJI, do funkcji tej można się dostać poprzez ikonę kontrolera widoczną z lewej strony ekranu. Po jej wybraniu wyświetla się okno, w którym wśród różnych ikonek jest ta, która pozwala na zaprojektowanie trasy dla drona. Już w trakcie lotu, o tym, że dron leci „po sznurku”, informuje ikona wskazująca na uruchomioną funkcję Waypointów. Dla ułatwienia DJI po uruchomieniu tej funkcji wyświetla tutorial, który może pomóc zaprojektować trasę dla drona.

Tanie drony rekreacyjne dla początkujących >>

Projektowanie trasy drona

Potem możemy się przełączyć na różne widoki mapy – zwykłą, satelitarną lub hybrydową – by zaprojektować trasę. Przygotowane w aplikacji narzędzie pozwala nie tylko dodać poszczególne punkty kontrolne – max 5 – ale i określić wysokość lotu czy prędkość przemieszczania się drona. I oczywiście definiujemy obiekty POI (Point of Interest), które chcemy zarejestrować. Dzięki temu przemieszczający się dron, będzie je cały czas obserwował.

Nagrywanie zdefiniowanej trasy

Potem pozostanie ustawić interwał czasowy oraz całkowitą długość filmu, jaką chcemy zarejestrować – o ile nie nagrywamy całego lotu do momentu startu do chwili lądowania. Po zakończeniu zdefiniowanej trasy dron automatycznie wróci do punktu startu. Oprogramowanie automatycznie utworzy film w technologii timelapse w rozdzielczości 1080p25. Podgląd rejestrowanego filmu można zobaczyć w programie w zakładce Playback. Podczas lotu w tym trybie trzeba zwrócić uwagę na to, by nie ruszać drążkami sterowniczymi. W przypadku jakiegokolwiek ich ruchu dron zakończy lot i po okręgu wróci do punktu startu.

Ubezpiecz drona w Cyfrowe.pl>>

Więcej o dronach na blogu:

Najlepsze drony na start

Latasz dronem? Oto akcesoria, które musisz mieć!

Świadectwo kwalifikacji UAVO czyli odpowiedzialne latanie dronem

Zapisz się newsletter!

Dzięki temu nie przegapisz nowych artykułów, jako pierwszy dowiesz się o darmowych warsztatach foto-video i zgarniesz najlepsze rabaty na zakupy w Cyfrowe.pl! Nie martw się, nie wysyłamy spamu, ani nie piszemy codziennie :) Tylko wartościowe treści!

Tak! Chcę dołączyć do listy Wyjątkowych Czytelników!

Podziel się.

O Autorze

Testuję i opisuję różne urządzenia, które trafią w moje ręce. Na każdy gadżet patrzę pod kątem funkcjonalnym, by maksymalnie wycisnąć z niego to co producent zaplanował. Robię to już od siedmiu lat.

Zostaw komentarz

izmir escort