Jak ułatwić sobie latanie, czyli najciekawsze funkcje dronów

0

Żeby Twoje filmy nagrane dronem robiły na kimkolwiek wrażenie, musisz nauczyć się czegoś więcej niż start a potem nudne latanie w prawo i w lewo.  Płynny lot przy jednoczesnym obracaniu albo zmiana wysokości w trakcie lotu do przodu to minimum dla ciekawych ujęć, a możliwe jest też śledzenie obiektu czy komentowanie filmu w trakcie streamowania. W uzyskaniu super efektów pomogą Ci zaprogramowane przez producentów różne tryby lotów. Dziś przybliżę kilka inteligentnych trybów lotów, z którymi spotkałem się podczas „oblatywania” różnych pojazdów.

Inteligentne tryby lotu w DJI Mavic 2 Pro

Szukasz drona? >>


Active Track – śledzenie obiektu z drona


Na czym polega?

Active Track to jedna z najczęściej spotykanych funkcji w dronach. Polega ona na tym, że w aplikacji sterującej dronem wskazujemy obiekt, który chcemy śledzić, po czym dron podąża za nim, wyprzedza go lub też orbituje wokół niego, trzymając się w określonej odległości. W końcu kto nie chciałby mieć widowiskowego filmu pokazującego zjazd na nartach czy bicie rekordu życiowego w bieganiu.

Możliwości i niebezpieczeństwa

W zależności od modelu sprzętu można zdefiniować wysokość oraz odległość, na jakiej dron ma się przemieszczać. Podczas takiego lotu pojazd reaguje oczywiście na pojawiające się przeszkody oraz na niespodziewane zdarzenia, jak np. zmiana wysokości śledzonego obiektu. Przykładowo, jeśli pochylimy się by podnieść coś z ziemi, dron obniży swój lot, by mieć całą naszą postać w kadrze. Może to prowadzić do potencjalnie niebezpiecznych sytuacji, gry pochylona osoba szybko wstanie. Warto pamiętać, że pomimo różnych czujników chroniących drona przed zderzeniem, ma on pewną bezwładność.

Czułość śledzenia obiektu zależy od oprogramowania sterującego dronem. Czasami lekkie przyspieszenie kroku powoduje wyjście poza obszar, który analizuje dron, co prowadzi do utraty skupienia na celu – dron albo zatrzymuje się, albo leci dalej próbując odszukać swój cel. W przypadku np. PowerEgg oferowanego przez PowerVision, drona można zamienić w kamerę, która po rozpoznaniu obiektu, samoczynnie uruchamia procedurę śledzenia obracając głowicę z kamerą, utrzymując cel w swoim polu widzenia. Podobnie zachowuje się Mavic Pro 2, który po wskazaniu celu śledzi go, zmieniając w razie potrzeby swoje położenie.

Zrzuty ekranu z aplikacji

Śledzenie obiektu przez DJI Mavic 2 Pro

Zdobądź certyfikat UAVO >>


Sterowanie dronem przy pomocy gestów


To jedna z najstarszych i najciekawszych funkcji dronów. Przy pomocy znaków wykonywanych dłonią można np. zatrzymać drona, sterować jego wysokością, uruchomić tryb śledzenia czy wykonać selfie. Ponieważ algorytmy rozpoznawania obrazu są coraz bardziej zaawansowane, sterowanie gestami jest rozwijane i wzbogacane o nowe komendy.

Które drony mają sterowanie gestami?

Dziś taką formę sterowania można znaleźć praktycznie w każdym dronie, który nie jest zabawką (chociaż w nich też można już spotkać funkcje rozpoznające gesty). Warto pamiętać, że sterowanie gestami działa tylko w niewielkiej odległości od drona i tylko wtedy, gdy dron „patrzy” na pilota.

A co dokładnie można zrobić przy pomocy gestów?

W przypadku dronów DJI, taki rodzaj sterowania można uruchomić podczas lotu wykonując odpowiedni gest. Potem można sterować położeniem pojazdu zmieniając jego wysokość lub przesuwając go na boki. Inne ruchy dłoni powodują uruchomienie trybu śledzenia, o którym pisałem powyżej oraz oczywiście wykonanie selfie. Kolejny gest pozwala przywołać drona by się przybliżył.
Z kolei np. w PowerEgg X Explorer firmy PowerVision można nie tylko wykonać zdjęcie – dron rozróżnia zdjęcie „pojedyncze” oraz grupowe, są do tego osobne gesty – ale też uruchomić nagrywanie filmu.

Przykładowe gesty sterujące dronem – DJI Spark

Dron dla początkujących >>


Quickshots czyli krótkie filmy w ciekawym momencie


Innym ułatwieniem, które można znaleźć w dronach DJI jest Quickshots. Jest to grupa kilku funkcji, które pozwalają nagrywać, krótkie 10-sekundowe filmy podczas specjalnie zaprojektowanych lotów, które nazwano: Dronie, Circle, Helix, Rocket, Boomerang, Asteroid oraz Dolly Zoom (dostępny tylko w wersji Mavic 2 Zoom). Dzięki nim możesz zmontować ciekawszy film, a nagrane w ten sposób sceny z pewnością przykują uwagę widzów.

Poszczególne funkcje (na przykładzie DJI Mavic 2 Pro) wyglądają następująco:

  • Dronie: Dron leci w tył i wznosi się z kamerą zablokowaną na obiekcie.
  • Circle: Dron okrąża obiekt.
  • Helix Rocket: Dron wznosi się i spiralnym ruchem z kamerą skierowaną na obiekt obniża pułap
  • Boomerang: Dron okrąża obiekt ruchem owalnym, wznosząc się podczas lotu od punktu startu i obniżając pułap przy powrocie. Punkt startowy drona tworzy jeden koniec długiej owalnej osi, podczas gdy drugi koniec jest po przeciwnej stronie obiektu.
  • Asteroid: Dron lata w tył i w przód, wykonując szereg zdjęć. Następnie powraca do punktu startowego. Generowane wideo rozpoczyna się od panoramy z najwyższego punktu, a następnie pokazuje widok z góry.
  • Dolly Zoom: Mavic 2 Zoom lata w tył w i przód. W trybie Dolly Zoom przybliżenie jest regulowane podczas lotu, aby utrzymać zaznaczony obiekt w tym samym miejscu, podczas gdy drugi plan zmienia się.

Hyperlaps – automatyczny pilot


Hyperlaps to grupa czterech automatycznych trybów, dostępnych w aplikacji DJI Go 4:

  • Free,
  • Circle,
  • Course Loc,
  • Waypoint.

W pierwszym (Free) dron samodzielnie wykonuje zdjęcia i generuje wideo z efektem timelapse. W jego trakcie można kontrolować pułap, prędkość lotu i kąt widzenia kamery. Przed uruchomieniem tego trybu trzeba ustawić interwał czasowy timelapse i czas nagrywania filmu.

Circle również uruchamia nagrywanie filmu z efektem timelapse przy jednoczesnym okrążaniu obiektu.

Kolejny tryb – Course Lock – jest modyfikacją poprzedniego. Tu również dron okrąża obiekt i nagrywa film, ale bez efektu timelapse.

Najciekawszym, w moim odczuciu, jest ostatni tryb – Waypoint. W tej opcji możemy zdefiniować pięć punktów kontrolnych, pomiędzy którymi dron się przemieszcza. Możemy zdecydować czy przez cały lot ma nagrywać film, czy tylko we wskazanych punktach ma wykonać zdjęcia z ustalonej wysokości w określonym kierunku.

Przykładowe zrzuty ekranowe z konfigurowania lotów w Hyperlaps

Akcesoria ułatwiające latanie >>


Tripod czyli płynne ujęcia


To specjalny tryb lotu zaimplementowany w dronach DJI (Spark i Mavic). Po jego uruchomieniu dron zmniejsza prędkość do 3.6km/h oraz zmniejsza czułość reakcji na polecenia z drążków. Dzięki temu lot jest płynniejszy, co wpływa na jakość kręconego filmu.

DJI Mavic 2 Pro, DJI Mavic Air i DJI Mavic Mini


Point of Interest 2.0 (POI 2.0) – wybierz cel


Jest to tryb dostępny w Mavic 2 Pro, który pozwala zaznaczyć nieruchomy obiekt, który chcemy sfilmować lub sfotografować. Operator drona może ustawić promień okręgu, po którym dron będzie okrążał cel oraz prędkość, z jaką ma się przemieszczać. I oczywiście dron w trakcie takiego lotu kręci film. Nawet zwykła łąka w takim ujęciu może być świetnym tłem upamiętniającym rodzinną wycieczkę.

Konfigurowanie POI w aplikacji DJI GO4 (Mavic 2 Pro)


Waypoints


Jest to modyfikacja opisanego wcześniej trybu Waypoints wchodzącego w skład Hyperlaps. Podobnie jak wcześniej dron przemieszcza się pomiędzy wskazanymi punktami. Różnica jest taka, że tu można kontrolować orientację i prędkość drona podczas lotu. Zdefiniowana marszruta może być zapisana i wykorzystana w innym czasie, by np. zarejestrować taki sam film, przy innym oświetleniu.

Przykładowe zrzuty ekranowe podczas projektowania trasy dla drona przez waypoints

Ubezpiecz drona w Cyfrowe.pl>>


Inne ciekawostki


Przedstawione powyżej różne „udogodnienia” lotów to oczywiście tylko przykłady wybrane z szerokiej puli funkcji, jakie udostępniają producenci dronów w oprogramowaniu sterującym lotem. Zwróć uwagę, że bardzo często różni producenci stosują zbliżone do siebie mechanizmy stosując swoje nazwy. Może się więc okazać, że różnie brzmiące funkcje, będą tak naprawdę oferować to samo.

Inteligentne tryby lotu to nie jedyne ułatwienia, jakie można wykorzystać podczas pilotowania dronów. Niektórzy producenci, jak np. Yuneec w Mantis Q implementują komendy głosowe, przy pomocy których można uruchomić drona, rozpocząć i zakończyć nagrywanie filmu, wykonać zdjęcie, uruchomić procedurę powrotu, lądowania, startu itp. Z kolei PowerVision pozwala dodać komentarz do nagrywanego filmu. Komentowanie na żywo obrazu transmitowanego z drona, zwłaszcza jeśli od razu streamujemy to na jakimś portalu społecznościowym, to bardzo wygodna funkcja.

Jak widzisz, dzisiejsze drony oferują coś więcej niż tylko lot w górę, do przodu, do tyłu i na boki. Producenci nie tylko ułatwiają sterowanie automatyzując różne ruchy, ale też umożliwiają szybie podzielenie się filmami i zdjęciami ze znajomymi. Jeśli więc planujesz zakup drona sprawdź, jak może on Ci pomóc w nagrywaniu jak najciekawszych filmów.

Zapisz się newsletter!

Dzięki temu nie przegapisz nowych artykułów, jako pierwszy dowiesz się o darmowych warsztatach foto-video i zgarniesz najlepsze rabaty na zakupy w Cyfrowe.pl! Nie martw się, nie wysyłamy spamu, ani nie piszemy codziennie :) Tylko wartościowe treści!

Tak! Chcę dołączyć do listy Wyjątkowych Czytelników!

Podziel się.

O Autorze

Testuję i opisuję różne urządzenia, które trafią w moje ręce. Na każdy gadżet patrzę pod kątem funkcjonalnym, by maksymalnie wycisnąć z niego to co producent zaplanował. Robię to już od siedmiu lat.

Zostaw komentarz

izmir escort