Moza Aircross 2 czy Feiyu-Tech AK4500?

0
Śledząc rynek gimbali od kilku lat, widać dominację kilku marek, których urządzenia charakteryzują się najlepszymi parametrami, stosunkiem ceny do jakości itd. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się dwóm relatywnie nowym produktom – Moza AIRCROSS 2, oraz FeiYu Tech AK4500. Czy nowe modele osiągną sukces swoich poprzedników?

Rozwój rynku gimbali

Przez pewien czas rynek gimbali wydawał się jednym z najszybciej rozwijających się segmentów akcesoriów do telefonów komórkowych, aparatów i kamer. W ostatnim czasie mam jednak wrażenie, że powoli docieramy do punktu, w którym miejsca na innowacje jest coraz mniej. Nie twierdzę, że to zła informacja – po prostu jakość urządzeń i ilość funkcji, jakie oferują użytkownikom jest tak duża, że stajemy się coraz bardziej wymagający i bezkompromisowi. Dlatego też kilka naprawdę świetnych funkcjonalności opiszę tu jako “standard branżowy”, co nie ma na celu deprecjonowania produktów, a jedynie pokazanie jak daleko zaszła technologia akcesoriów do kamer i aparatów.

Test gimbali: AK4500

Test gimbali: AK4500

W ostatnim czasie miałem okazję przetestować dwa relatywnie nowe modele gimbali: Moza Aircross 2 oraz FeiYu Tech AK4500. Oba urządzenia były do siebie w wielu kwestiach podobne, jednakże pojawiło się też kilka różnic, a niektóre z nich mogą okazać się kluczowe dla wyboru odpowiedniego modelu. Sprawdźmy, który z przetestowanych gimbali lepiej pasuje do Waszych potrzeb.

Moza Aircross 2

Test gimbali: Moza Aircross 2

Test gimbali: Moza Aircross 2

Na dzień dobry najnowszy model od Mozy, który jest kontynuacją niezwykle popularnego modelu Aircross, który miał swoją premierę w 2018 roku. Moza Aircross 2 oferuje przede wszystkim bardzo dobry stosunek udźwigu do wagi własnej (3,2kg przy 950 gramach wagi). Pozawala to używać urządzenia zarówno z lustrzankami jak i bezlusterkowcami – nawet z ciężkimi obiektywami. Wyważanie urządzenia nie nastręcza większych problemów, więc jeżeli pracowałeś w przeszłości z gimbalem, to poradzisz sobie bez problemu. Miłym dodatkiem jest system Lock Design, który pozwala na zablokowanie jednej lub kilku osi gimbala przy wyważaniu urządzenia. Obecnie jest to dosyć popularne rozwiązanie, ale modele sprzed 2-3 lat mogły tylko pomarzyć o takim ułatwieniu kalibracji. Bateria pozwala na 12h nieprzerwanej pracy, co powinno wystarczyć nawet najbardziej wymagającym użytkownikom. Jeśli jednak z jakiegoś powodu musimy pracować dłużej, to Moza Aircross 2 wspiera technologię Quick Charge i powala na pełne ładowanie urządzenia w 1H, jak również ma opcję zasilania z zewnętrznego powerbanka

Moza Aircross 2 oferuje użytkownikowi ogrom funkcji dodatkowych i trybów, dzięki którym możemy uwolnić naszą kreatywność. Nie mogło zabraknąć funkcji vertical, która pozwala nam kręcić video w trybie 9:16 np na social media. Oprócz tego funkcje będące już poniekąd standardem branżowym: FPV (imitujące widok z pierwszej perspektywy), Underslug (do kręcenia ujęć blisko ziemi), Inception mode (swobodny obrót kamery o 360 stopni) czy też selfie (obracający kamerę w naszą stronę, wykorzystywane najczęściej przez vlogerów). Sprzęt wspiera oczywiście dedykowana aplikację mobilną która pozwala zarówno na dodatkowe ustawienia jak i kontrolowanie gimbali tego producenta z telefonu. 

Test gimbali: Moza Aircross 2

Test gimbali: Moza Aircross 2

Podsumowując Moza Aircross 2 to bardzo udany model. Na plus zasługuje na pewno wysoka jakość wykonania oraz kompaktowy design, który nie wpłynął jednak na udźwig całego zestawu. 

Feiyu Tech AK4500

Test gimbali: AK4500

Test gimbali: AK4500

Pierwsze, co rzuca się w oczy w porównaniu do omawianego wcześniej modelu Moza, to gabaryt nowego flagowego urządzenia od Feiyu Tech. Model FeiYu Tech AK4500 waży 1,6kg, ale pozwala na założenie kamery lub aparatu ważącego nawet 4,6kg. To imponujący wynik, gdyż w tej kategorii wagowej bez problemu łapią się nawet profesjonalne kamery reporterskie (jak Canon EOS C100 Mark II czy Sony PXW-FS7 z ciężkimi obiektywami i osprzętem). Co prawda utrzymywanie 1,5kg gimbala z 4 kilogramową kamerą w jednej ręce może okazać się kłopotliwe dla naszych mięśni i stawów, ale tu również producent pomyślał o wszystkim. W zestawie bowiem znajduje się dodatkowa rączka, która pozwala na pracę oburącz. Bardzo wygodne rozwiązanie, z którego korzystam w innych gimbalach, ale dotychczas wymagało to zakupu dodatkowych akcesoriów. 

Kolejna ciekawostka w modelu FeiYu Tech AK4500 to dotykowy wyświetlacz, który ma w założeniu przyspieszyć obsługę sprzętu. “Dla tradycjonalistów” pozostawiono oczywiście również przyciski funkcyjne, także wszyscy powinni być zadowoleni. 

Test gimbali: AK4500

Test gimbali: AK4500

Podobnie jak konkurent, również FeiYu Tech AK4500 oferuje możliwość zablokowania osi w celu wyważenia urządzenia. Dodatkowym plusem ułatwiającym pracę jest szybko złączka dostosowana do dwóch najpopularniejszych standardów: Arca Swiss oraz Manfrotto 501. Podobnie jak Moza, również produkt od Feiyu- Tech posiada, standardowe już zresztą, pokrętło wielofunkcyjne umożliwiające np. kontrolowanie ostrości (przy zastosowaniu dodatkowego modułu focus). Również tryby prezentują się podobnie: zarówno standardowe jak panoramowanie czy śledzenie, jak i rolowanie 360 w osi obiektywu czy też FPV. Możliwe jest również korzystanie z gimbala przy kręceniu filmów wertykalnych. Producent udostępnia również aplikację mobilną, która służy do konfigurowania i sterowania gimbalem z poziomu smarftona.

Jaki gimbal wybrać?

Paradkosalnie wybór nowego gimbala nie jest prosty, bo producenci oferują nam coraz więcej funkcjonalności i coraz lepszą jakość wykonania przy zachowaniu konkurencyjnych cen. W przypadku tych dwóch gimbali główna różnica to ich gabaryt i udźwig i tym kierowałbym się głównie przy wyborze jednego z nich do swojej pracy. Dodatkowe kilogramy na papierze mogą wydawać się małą różnicą, ale po kilkunastu godzinach pracy mogą stanowić o tym, czy następnego dnia będziemy w stanie wygramolić się z łóżka :) Bez względu na to który z tych modeli wybierzemy na pewno będziemy zadowoleni – oba prezentują bardzo wysoką jakość wykonania i bogactwo funkcji dodatkowych.

Zapisz się newsletter!

Dzięki temu nie przegapisz nowych artykułów, jako pierwszy dowiesz się o darmowych warsztatach foto-video i zgarniesz najlepsze rabaty na zakupy w Cyfrowe.pl! Nie martw się, nie wysyłamy spamu, ani nie piszemy codziennie :) Tylko wartościowe treści!

Tak! Chcę dołączyć do listy Wyjątkowych Czytelników!

Podziel się.

O Autorze

Twórca filmowy, operator, montażysta. Doświadczenie zdobywał współpracując jako asystent kamery na planach filmowych oraz przy własnych projektach. W Cyfrowe.pl zajmuje się rozwojem oferty video.

Zostaw komentarz

izmir escort