Najlepsze drony na start

0
Coraz częściej podczas spaceru na świeżym powietrzu spotykam się z widokiem latającego nad moją głową drona. Stają się one coraz bardziej popularne, chociaż nie zawsze ich wybór jest przemyślany, co widać po liczbie ogłoszeń „sprzedam drona”. Na rynku jest coraz więcej latających pojazdów, a to oznacza, że decyzja o zakupie nie należy do łatwych. Zależy to przede wszystkim od tego, po co chcesz go kupić.

Przyjmijmy, że jesteś osobą „medialną”, która chętnie dzieli się w mediach społecznościowych swoimi zdjęciami. Lubisz zamieszczać na Facebooku, Instagramie, YouTube i innych podobnych miejscach zdjęcia i filmy ze swoich wycieczek i wypraw. I chcesz je urozmaicić zdjęciami z lotu ptaka.


Funkcje i akcesoria, które warto mieć na start


Ponieważ będzie to pierwszy dron, warto zainwestować w model, który ma kilka przydatnych dla niedoświadczonych pilotów elementów:

  • kontroler ułatwiający sterowanie dronem
  • funkcję automatycznego startu i lądowania
  • automatyczny powrót do miejsca startu po utracie łączności lub przy niskim stanie baterii

Takich rzeczy z reguły nie mają modele zabawkowe, dostępne w cenie 100 – 300 złotych i do takich modeli nie będę Cię zachęcał. Pamiętaj, że niska cena z czegoś wynika – mniej przyjazne sterowanie, gorsza jakość nagrywanego obrazu, krótszy czas w powietrzu itp.

Niemniej czasami warto wydać mniej pieniędzy, by przekonać się, czy to, na co wydajemy pieniądze faktycznie nas kręci. Dlatego na pierwszy zakup proponuję modele w miarę rozsądnych (tak mi się wydaje) granicach cenowych. A ponieważ jestem zwolennikiem sprawdzonych marek, zachęcam Cię do rozważenia modeli z oferty DJI, jednego z liderów w projektowaniu i produkcji dronów.


Polecane modele


PowerVision PowerEgg X – uniwersalizm zasługujący na uwagę

Dla osób szukających uniwersalnego drona do różnych zastosowań ciekawą propozycją może być PowerEgg X Explorer firmy PowerVision. Jest to modułowa konstrukcja, którą w bardzo prosty sposób można przekształcić z drona w kamerę ręczną lub kamerę stacjonarną. W tym przypadku zastosowano ciekawe rozwiązanie, w którym obudowę w kształcie jaja można wyposażyć w ramiona z wirnikami lub uchwyty umożliwiające trzymanie obudowy w dłoni lub zamontowanie na statywie. Dodatkowo producent przygotował dodatkowy zestaw akcesoriów, który umożliwia lądowanie dronem na wodzie. W jego skład wchodzi wodoszczelna obudowa oraz pływaki, które zapewniają bezpieczeństwo urządzenia na wodzie. Warto zauważyć, że przezroczysta osłona chroniąca konstrukcję przed wodą nie wpływa na jakość zdjęć.
Oprogramowanie, przy pomocy którego można latać dronem wyposażono w sztuczną inteligencję, która umożliwia nie tylko sterowanie gestami, ale i automatyczne śledzenie obiektu. Wyobraźcie sobie sytuację, w które kamera ustawiona na statywie obraca swój obiektyw za poruszającą się postacią, która pojawiła się w jej polu widzenia.

PowerEgg X Explorer utrzyma się w powietrzu przez 30 minut, w trakcie których możemy wysłać drona na odległość trzech kilometrów. Oczywiście zdjęcia i filmy, które można zarejestrować przy pomocy tego drona są w rozdzielczości 4K. Możemy je zapisać w pamięci drona – ma wbudowane 6GB – lub skorzystać z karty pamięci. Wbudowane gniazdo obsłuży karty o pojemności nawet 128 GB.

Dron PowerVision PowerEgg X Explorer >>

Akcesoria do drona PowerEgg X Explorer >>

Dron Hubsan X4 H501A– doskonały kompromis między ceną i jakością

Dron Hubsan X4 należy do grupy dronów, do sterowania którymi wystarczy sam smartfon. Albo tablet. Dzięki temu ekwipunek, który musimy zabrać, by móc cieszyć się lotem i widokami z góry jest ograniczony do minimum. Nie przeszkodziło to jednak producentowi zaimplementować w nim funkcji, z którymi spotykamy się w innych dronach. Oczywiście nie zapomniano o systemach bezpieczeństwa chroniących właściciela przed utratą pojazdu. Tak jak w innych dronach, tak i tu w sytuacji, gdy połączenie między Hubsan X4 i nadajnikiem zostanie utracone, automatycznie uruchomiona zostanie funkcja powrotu do miejsca startu.

Dron jest stosunkowo taki, co przekłada się na jego wyposażenie. Jego kamera pozwala rejestrować obraz w rozdzielczości Full HD. Ma też krótszy zasięg, można go wysłać na odległość 400 metrów, co dla początkujących pilotów dronów jest bezpieczną odległością. Można nim latać nie tracą go z oczu i w ten sposób wprawiać się w sztuce pilotażu. Aby to ułatwić producent zaimplementował w oprogramowaniu tryb Headless, który polega na tym, że ruch drążka zawsze wywoła tę samą reakcję drona bez względu na jego położenie względem użytkownika. Oznacza to, że ruch gałki do przodu zawsze spowoduje oddalenie się drona od pilota.
Oczywiście dron wyposażono również w inne przydatne funkcje, takie jak np. podążanie za operatorem. W powietrzu utrzyma się ok. 20 minut.

Dron Hubsan X4 H501A >>

Zobacz naszą recenzję tego drona na Youtube:

DJI Mavic 2 Pro – dron na start dla ambitnych

Ostatnia moja propozycja jest skierowana do tych osób, które mają bardziej wygórowane oczekiwania, ale też są skłonne więcej zapłacić. Za tego drona trzeba zapłacić 6 tys. zł, ale w zamian zaoferuje on filmy w rozdzielczości 4K. Jest większy, ale ciągle bez problemów można go zabrać ze sobą w podróż. Jest na tyle mały, że w przypadku wyjazdu za granicę, można go wziąć do bagażu podręcznego.

Dronem tym możesz odlecieć na odległość 18 km w linii horyzontu oraz 6 km w górę. Możliwości są więc olbrzymie, ale też odpowiedzialność większa. Warto o tym pamiętać. I ten model niestety trzeba będzie już niedługo rejestrować, by móc nim latać.

Przy pomocy dostępnych w oprogramowaniu funkcji można m.in. wykonać zdjęcia seryjne (3/5 klatek), Auto Exposure Bracketing (3/5 klatek ze zmianą ekspozycji o 0,7 EV) i to, co moim zdaniem jest jednym z najciekawszych rozwiązań – zdjęcia wykonane z punktów kontrolnych. Można zaprojektować trasę drona i ustawić mu od dwóch do pięciu punktów, w których wykona zdjęcia, również techniką poklatkową.

Pomimo wielu zaawansowanych funkcji, dronem kieruje się bardzo łatwo. O ile oczywiście nie odlecimy tak daleko, że stracimy go z oczu. Sterowanie takim bezzałogowym pojazdem nie widząc, w którą stronę jest skierowany, orientując się tylko po tym co widać przez obiektyw kamery, nie jest już proste. Niemniej, dla osób, które są gotowe na większy wydatek i chcą „błyszczeć” w sieci swoimi zdjęciami i filmami, może to być bardzo dobra propozycja.

Dron DJI Mavic 2 Pro >>

Akcesoria do drona DJI Mavic 2 Pro >>

Obejrzyj test i recenzję tego drona na naszym kanale Youtube:

Oczywiście te trzy drony to tylko propozycje. To, jakiego wyboru ostatecznie dokonasz, zależy od Tego, do czego będziesz chciał drona wykorzystać. Zawsze też możesz zasięgnąć rady zadając pytanie w komentarzu, do czego zachęcam.

Zapisz się newsletter!

Dzięki temu nie przegapisz nowych artykułów, jako pierwszy dowiesz się o darmowych warsztatach foto-video i zgarniesz najlepsze rabaty na zakupy w Cyfrowe.pl! Nie martw się, nie wysyłamy spamu, ani nie piszemy codziennie :) Tylko wartościowe treści!

Tak! Chcę dołączyć do listy Wyjątkowych Czytelników!


Za zdjęcie do nagłówka dziękujemy Harry Cunningham

Podziel się.

O Autorze

Testuję i opisuję różne urządzenia, które trafią w moje ręce. Na każdy gadżet patrzę pod kątem funkcjonalnym, by maksymalnie wycisnąć z niego to co producent zaplanował. Robię to już od siedmiu lat.

Zostaw komentarz

izmir escort