Jaki sprzęt wybrać do fotografii podwodnej?

0

Oprócz niezapomnianych wspomnień warto z każdej wycieczki przywieźć jeszcze piękne fotografie. Architektura, krajobrazy czy portrety z podróży nie stanowią problemu – aparat przeważnie masz ciągle na szyi, więc „pstrykasz” i gotowe :) Wyzwaniem może być zejście pod wodę – pływanie w basenie, morzu, nurkowanie. Aparaty same z siebie nie są wodoodporne (nie mylić z bryzgoszczelnością, która chroni przed zachlapaniem, deszczem i piaskiem). Jeśli zaczniesz szukać profesjonalnej wodoodpornej obudowy na aparat, ceny mogą Cię (niemiło) zaskoczyć…  Na szczęście do rekreacyjnej fotografii podwodnej można znaleźć tańsze rozwiązania!

Podwodne obudowy do aparatów w Cyfrowe.pl >>>

Nurkując na wakacjach warto mieć przy sobie sprzęt, który pozwoli przywieźć ze sobą podwodne kadry.

Tania obudowa podwodna – fotografowanie z ręką na sercu?

Oprócz drogich, certyfikowanych produktów na rynku można znaleźć kilka tańszych, ale równie skutecznych alternatyw. Na swój wyjazd wakacyjny do Tajlandii zabrałem ze sobą Fujifilm X-T30 wraz z obudową na bezlusterkowca marki Dicapac. Mimo testów z kartką papieru stres był – bałem się zanurzyć cały aparat pod wodę. Jak się okazało – niepotrzebnie. Po raz pierwszy w życiu mogłem wykonać zdjęcia całkowicie pod wodą, a to wszystko za pomocą obudowy dokupionej za około 350zł. Oczywiście Dicapac nie jest jedynym producentem tego typu akcesoriów. Większość takich pokrowców ma swoje oczywiste minusy, takie jak:

  • brak zaufania do wytrzymałość materiału – nie ukrywam, że po zamoczeniu, zaczęły pojawiać się odstające nitki, które wywoływały u nas panikę. Przy częstym używaniu na pewno prędzej czy później taki futerał ulegnie zniszczeniu.
  • niewielki pułap zejścia – przeważnie jest to od 3 do 6 metrów, co prawda przy pływaniu rekreacyjnym nie jest to problemem, ale przy nurkowaniu po jaskiniach ten sprzęt się na pewno nie sprawdzi.
  • trudna obsługa aparatu – w przeciwieństwie do każdej profesjonalnej obudowy, takie futerały oferują jedynie dostęp do spustu wyzwalania migawki. Do komfortowej obsługi warto używać trybu automatycznego. W naszym przypadku, niemożliwe było przełączenie między trybem fotografii i filmowania, gdy aparat był w obudowie.
  • ograniczony wybór obiektywów – jedynie małe, kompaktowe obiektywy nie będą problemem. U nas bez problemu działał kitowy obiektyw Fujifilm 15-45 mm. W przypadku obiektywu Fujifilm 35mm f/1.4 zdarzało się, że szybka od obiektywu blokowała jego wysuwanie przy ustawianiu ostrości
  • uciążliwe wyjmowanie i wkładanie aparatu – jeśli zobaczysz pływającą blisko brzegu rybę to nim zdążysz włożyć aparat do obudowy, najprawdopodobniej odpłynie. Czasem jedna para rąk nie wystarczy do włożenia lub wyjęcia aparatu z obudowy. Teoretycznie można mieć aparat cały czas w obudowie, ale fotografia na wakacjach musi być przyjemna, a fotografowanie wszystkiego z zamkniętym aparatem, bez dostępu do wielu podstawowych funkcji to katorga.

Aparat Fujifilm X-T30 w obudowie Dicapac WP-S3.

Mimo wielu wad, niewątpliwą zaletą jest cena i dostępność. Dla nas najważniejsze było to, żeby móc zrobić zdjęcia aparatem pod wodą. Plastyki obrazu i kolorów dobrego aparatu nie zastąpi żadne inne urządzenie, dlatego właśnie zdecydowaliśmy się na zakup tego typu pokrowca. Więc jeśli zamierzasz przede wszystkim nurkować z maską i rurką przy powierzchni wody – jest to świetna opcja dla Ciebie.

Torby i pokrowce wodoodporne w Cyfrowe.pl >>>

Pierwsze testy obudowy odbyły się w domowych warunkach :)

Rafy koralowe to jedna z głównych atrakcji podwodnego królestwa.

A może aparat wodoodporny?

Następną opcją jest zakup aparatu kompaktowego, który sam w sobie jest wodoodporny. To rozwiązanie pozwoli komfortowo fotografować pod wodą bez obaw o sprzęt. Na rynku można znaleźć tanie aparaty takie jak Easypix AquaPix W1024. Każdy pasjonat fotografii dobrze wie, że kompakt z wbudowanym obiektywem nie zastąpi lustrzanki czy bezlusterkowca. Jednak do rekreacyjnej fotografii podwodnej taki sprzęt świetnie się sprawdzi. Jeśli masz nieco większy budżet możesz zainteresować się takimi aparatami jak Nikon COOLPIX W150 lub jeszcze lepszy Nikon COOLPIX W300. Ten drugi jest już jednak zdecydowanie droższy, ale jego możliwości są jak najbardziej warte tej ceny. Świetne filmy w jakości 4K, obiektyw z pięciokrotnym zoomem i stabilizacją to coś za co warto dopłacić. Przy zakupie któregokolwiek z powyższych aparatów warto zwrócić uwagę na to, do jakiej głębokości można go używać.

Aparaty wodoodporne w Cyfrowe.pl >>>

Oprócz fotografowania zwierząt, warto przywieźć pamiątkę dla samego siebie ;)

Kamera sportowa jako świetny kompromis?

Wiele osób, w tym ja, na wyjazdy wakacyjne zawsze zabiera ze sobą kamerę sportową. Mała, kompaktowa, bardzo często oferująca świetną jakość zarówno zdjęć jak i video jest znakomitym, uniwersalnym sprzętem dla wszystkich. Oczywiście tak samo jak w przypadku aparatu kompaktowego nie będziesz mógł wymienić obiektywu, ale za to zyskasz kompaktową i wygodną kamerę.

Wiele takich urządzeń jest wodoodpornych bez dodatkowych akcesoriów – tak jak na przykład GoPro Hero 8 Black. Do kamer sportowych dodatkowe obudowy są bardzo tanie i ich cena nie powinna przekroczyć 250zł. Obowiązkowym dodatkiem jest uchwyt pływający, który zabezpieczy Twoją kamerę przed zatopieniem. Największym atutem tych małych-wielkich sprzętów są wspomniane wcześniej obudowy wodoodporne, które pozwalają zejść z kamerą nawet do 60m pod powierzchnię wody! Żadne jaskinie nie będą Ci już straszne i nurkując z butlą, wykorzystasz pełnię możliwości tego sprzętu. Wymieniona wcześniej GoPro 8 jest jedną z najdroższych możliwych opcji, ale oferuje też praktycznie najlepszą możliwą jakość przy wsparciu bardzo dobrej stabilizacji matrycy. Jeśli szukasz tańszej, ale wciąż oferującej dobrej jakość kamery sportowej, warto przyjrzeć się bliżej DJI Osmo Action

Kamery sportowe w Cyfrowe.pl >>>
Obudowy na kamery sportowe w Cyfrowe.pl >>>

Przykładowy film nakręcony GoPro Hero 8 Black pod wodą.

To w końcu jaki sprzęt do fotografii podwodnej wybrać?

Nie wiem. Nie wybiorę sprzętu za Ciebie :) Wszystko zależy od Twoich potrzeb, oczekiwań i możliwości finansowych. Oczywistym jest, że najlepszą jakość zapewni dobry bezlusterkowiec ze zgrabnym obiektywem i futerałem wodoodpornym. Dla kogoś, kto nie ma żadnego aparatu świetnym wyborem jest wodoodporny kompakt, który po wyjściu z basenu wykona też zadowalającej jakości zdjęcia krajobrazów czy architektury. Ciekawym kompromisem są kamery sportowe, które mają niezliczoną ilość zastosowań i przyznam szczerze – są po prostu niezawodne!

Wszystkie akcesoria podwodne w naszym sklepie. Wybierz z prawie 100 produktów! >>

Oprócz bezpieczeństwa aparatu, pamiętaj, żeby zadbać o siebie! Koniecznie uważaj na jeżowce, które potrafią dać się boleśnie zapamiętać ;)

Podziel się.

O Autorze

Absolwent Warszawskiej Szkoły Reklamy na kierunku Organizacja Produkcji Telewizyjnej i Reżyseria. Urodzony z kamerą, pracujący od 15 roku życia przy produkcji filmów ślubnych. Fan nowinek technologicznych i niekonwencjonalnych rozwiązań.

Zostaw komentarz

izmir escort