Jaki mini statyw kupić?

0

Podcast, vlog, zdjęcia grupowe z przyjaciółmi, filmowanie z ręki, wideokonferencje a nawet zdjęcia wnętrz – to wszystko i jeszcze więcej ułatwiają mini statywy. Dlaczego? O tym w kolejnym poradniku kupującego. A także o tym, jak dobrać mini statyw do realizowanych przez Ciebie projektów. Zebrałem także kilka godnych polecenia modeli mini statywów, z którymi zrobisz wielkie ujęcia i nagrasz obszerne wywiady do podcastów.

Co to jest mini statyw? Do czego się przyda?

Jak sama nazwa wskazuje mini statywy to zminiaturyzowane trójnogi, które umożliwiają ustabilizowanie aparatu bądź kamery w celu wykonania zdjęć grupowych, autoportretów czy z długim czasem naświetlania. Umożliwiają także wygodne filmowanie czy vlogowanie. Można na nich także zamontować mikrofony, stąd często wykorzystywane są do tworzenia podcastów czy streamowania w czasie grania (rejestrowania komentarzy gracza).

Przydadzą się także do nagrywania przez muzyków próbek audio utworów czy w czasie wideokonferencji do optymalnego ustawienia kamery (w szczególności jeśli w tym celu wykorzystujesz przykładowo aparat bezlusterkowy). Możesz na nich mocować także lampy pierścieniowe na czas robienia makijażu. Taki statyw można także wykorzystać także w fotografii wnętrz, gdzie pomoże ustawić aparat w niektórych miejscach, przykładowo na blacie kuchennym, tak aby sfotografować pomieszczenie z danego punktu widzenia.

Jeszcze więcej zastosowań mini statywu znajdziesz w poniższym tekście:

3 Legged Thing IGGY – 8 powodów, dla których warto mieć w domu mini statyw

Mini statywy można podzielić na 3 główne grupy:

Mini kopie dużych trójnogów – takie mini statywy to zminiaturyzowane wersje standardowych statywów fotograficznych i wideo. Posiadają ruchome głowice, relegowane nogi (choć w ograniczonym zakresie), a czasami nawet mini rękojeści do poruszania głowicą.

Mini statywy ze sztywnymi nogami – to najprostszy typ mini statywu. Składa się z trzech nóg i bazy, która je łączy ze sobą.

Mini statywy z elastycznymi nogami – takie mini statywy posiadają giętkie nogi, które można owinąć wokół różnych obiektów, np. gałęzi czy balustrady.

Zatem, który z nich wybrać?

Do czego będziesz wykorzystywać mini statyw?

Fotografujesz?

Przede wszystkim odpowiedz sobie na pytanie, do czego potrzebny jest Ci mini statyw. Jeśli poszukujesz alternatywy dla dużego statywu, chcesz zachować jego pełną funkcjonalność, ale jednocześnie chcesz ograniczyć wagę i gabaryty sprzętu, to sięgnij po mini wersję dużego trójnogu. Chociaż taki statyw posiada ograniczone możliwości w zakresie ustawiania wysokości sprzętu czy ograniczony maksymalny udźwig, to może przydać się przykładowo w amatorskiej fotografii, gdzie będzie świetnym uzupełnieniem wyposażenia podczas wędrówek krajoznawczych. Przyda się także pasjonatom fotografii makro w terenie, którzy i tak mają sprzęt zawieszony nisko nad ziemią. Mini statyw z rękojeścią może przydać się filmowcom, który wystarczy statyw o takich gabarytach, ale chcą robić płynne najazdy, pomagając sobie przy tym rączką.

Vlogujesz czy tworzysz treści do social media?

Gdy vlogujesz czy tworzysz treści do social media i potrzebujesz czegoś, co pozwoli Ci na błyskawiczne ustawienie sprzętu stabilnie przykładowo na stole, to świetnym rozwiązaniem będą mini statywy ze sztywnymi nogami. Ich konfiguracja jest natychmiastowa, stąd bardzo dobrze sprawdzają się podczas realizowania np. podróżniczego vloga kulinarnego. Można je połączyć z głowicami kulowymi, uzyskując dzięki temu większą swobodę w zakresie ustawiania kąta widzenia aparatu lub kamery. Taki mini statyw znakomicie sprawdza się także jako uchwyt ręczny, co pozwala na skuteczne filmowanie z ręki podczas spacerów po jakimś ciekawym miejscu, które chcesz pokazać swoim widzom. Prosty mechanizm składania i miniaturowe rozmiary po złożeniu pozwalają na wrzucenie takiego mini statywu szybko do plecaka i ruszenie na nową miejscówkę.

Mini statywy często są bazą dla zestawów operatorskich dla vlogerów wykorzystujących w swojej twórczości smartfony czy kamery sportowe.

Nagrywasz podcasty lub streamujesz gry?

Nie przez przypadek mini statywy nazywane są także statywami biurkowymi czy statywami stołowymi. Pozwalają na wygodne postawienie sprzętu na blacie biurka, przykładowo w czasie nagrywania podcastów. Tutaj także najprostszym wyjściem będzie zastosowanie mini statywu ze sztywnymi nogami. Przydadzą się także wtedy, gdy nagrywasz materiały do podcastu w różnych lokalizacjach (przykładowo w domu u zaproszonego do odcinka gościa). Pamiętaj jednak, aby skorzystać z mocowania tłumiącego drgania – przykładowo koszyczka do mikrofonów pojemnościowych (do podcastów ciekawą alternatywą są także statywy biurkowe mocowane do blatu, jednakże nie są one aż tak mobilne jak mini statywy).

Prowadzisz wideorozmowę?

Mini statyw stołowy to także dobre rozwiązanie, gdy chcesz wygodnie rozmawiać online. Oczywiście laptopy i komputery stacjonarne mają coraz częściej wbudowane wysokiej jakości kamery, ale jeśli do swoich wideokonferencji używasz bezlusterkowca czy kamery sportowej, to możesz je wygodnie ustabilizować za pomocą mini statywu. Podobnie ułatwisz sobie rozmowy poprzez zastosowanie zewnętrznego mikrofonu zamocowanego na statywie biurkowym.

Z jakim sprzętem będziesz wykorzystywać mini statyw?

Tak jak przy dużych statywach najważniejszym parametrem każdego mini statywu jest jego udźwig. Sprawdź, z jakim sprzętem będziesz go używać i upewnij się, że mini statyw nie przewróci się lub zepsuje, gdy go na nim zamocujesz. Warto wziąć nieco nadmiaru, na wypadek gdybyś zechciał użyć aparat lub kamerę z dodatkowymi akcesoriami, lub wymienisz obiektyw.

Jeśli chcesz wykorzystać mini statyw ze smartfonem bądź kamerą sportową, zwróć uwagę, czy w zestawie znajduje się odpowiedni adapter. Jeśli go nie ma, to możesz go zakupić osobno. Posiadają one uniwersalne gwinty 1/4’’, tak więc będą kompatybilne z niemalże wszystkimi mini statywami.

Polecane modele

Caruba Ministar 12

Podstawowy mini statyw można kupić już praktycznie za grosze. Chociaż Caruba Ministar 12 ma szerokie, całkiem stabilne nogi, to polecam go raczej tym, którzy sporadycznie potrzebują mini statyw do fotografowania bądź filmowania lekkimi sprzętami. To fajna propozycja dla tych, którzy chcą się przekonać, czy takie akcesorium w ogóle im się sprawdzi, a jednocześnie nie chcą od razu wydawać większej kwoty.

Joby Gorillapod 325

Konstrukcja nóg statywów Gorillapod stała się chyba kultowa. Nogi te można w dowolny sposób formować, tak aby przymocować trójnóg do gałęzi, balustrady czy innych obiektów. Takie nogi pozwalają na łatwe ustawienie statywu także na bardzo nierównych powierzchniach, np. na skałkach. Joby Gorillapod obejmuje serię mini statywów z elastycznymi nogami do różnych zastosowań – od ww. wersji do kamer sportowych, smartfonów i małych aparatów po takie, które mają udźwig aż 5 kg.

Velbon EX-Mini

A to przykład zminiaturyzowanej wersji dużego trójnogu. Jest tu właściwie wszystko, co znane z jego większych pobratymców – 3 rozkładane nogi, dolna poprzeczka, głowica z rękojeścią itp. Model od Velbon oferuje stabilną konstrukcję i zakres regulacji wysokości 19-41,7 cm. Znajdzie zastosowanie w fotografii makro, produktowej czy podczas vlogowania.

Manfrotto Pixi EVO

Seria Manfrotto Pixi to ikona mini statywów. Wyróżnia się przede wszystkim ponadczasowym designem (dosłownie już ponadczasowym, gdyż te statywy są obecne na rynku już ponad 10 lat). Wersja EVO posiada wydłużane nogi, co zwiększa zakres ustawiania pozycji aparatu lub kamery. Jak każdy produkt Manfrotto ten mini statyw wyróżnia się dopracowaną konstrukcją. Jego materiały są naprawdę przyjemne w dotyku i pracowanie z tym zminiaturyzowanym trójnogiem jest prawdziwą przyjemnością.

Canon HG-100TBR

Mini statyw od Canona stanowi przykład, że tego typu akcesoria mogą oferować zdecydowanie rozszerzoną funkcjonalność. W jednej z nóg znajduje się miejsce na odłączany pilot zdalnego sterowania. Dodatkowo Canon HG-100TBR może być wykorzystany jako wygodny uchwyt ręczny do filmowania. Pilot umożliwia zdalne wyzwalanie migawki itp. Przy okazji przeglądania oferty mini statywów pamiętaj, że część selfie sticków łączy w sobie funkcje zminiaturyzowanych trójnogów i pilotów zdalnego sterowania nagrywaniem czy fotografowaniem.

Podsumowanie

Powodzenia przy realizowaniu projektów, w których pomoże Ci mini statyw. Myślę, że teraz z łatwością wybierzesz optymalne akcesorium. Zajrzyj także do poniższego artykułu, aby dowiedzieć się, jak jeszcze kreatywnie wykorzystać mini statyw.

5 pomysłów jak wykorzystać mini statyw

 

Podziel się.

O Autorze

Gdy robię zdjęcia, to zajmuję się fotografią reportażową, teatralną i artystyczną. Gdy piszę o zdjęciach, to zastanawiam się, jak wpływają one na odbiorców, co robić, by robić jej bardziej świadomie i jakie możliwości daje sprzęt. Poza tym piszę wiersze i jak dotąd w druku ukazały się moje dwie książki z poezją. Ukończyłem studia magisterskie na kierunku Fotografia na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Jestem laureatem konkursów fotograficznych i poetyckich, uczestnikiem wystaw, festiwali i publikacji poświęconych fotografii.

Zostaw komentarz

izmir escort