5 pomysłów jak wykorzystać mini statyw

0

Mini statyw jest nie tylko funkcjonalny, ale również umożliwia wykonanie ciekawych kadrów – pomagają w tym małe gabaryty, elastyczne nóżki czy przyssawki pozwalające na umocowanie w nietypowych miejscach. Ponadto w niektórych przypadkach wykorzystanie tego typu akcesorium jest praktyczniejsze niż używanie tradycyjnych trójnogów. W artykule znajdziesz kilka pomysłów, które mogą zainspirować do eksperymentowania i podpowiedzą, jak wykorzystać mini statyw.

Mini statyw czy tradycyjny trójnóg? Zalety wersji mini

  1. Mini statywy mają mini cenę. Kilkadziesiąt złotych zamiast kilkuset.
  2. Mini statywy mają małe gabaryty, dzięki czemu można je zabrać ze sobą wszędzie – kluczowa funkcja podczas podróżowania.
  3. Po rozłożeniu zajmują też mniej miejsca, co może być ważne w ciasnych pomieszczeniach lub gdy nie możemy ruszyć się z mieszkania.
  4. Ułatwiają korzystanie z smartfona, sprzedawane ze specjalnymi uchwytami na telefon (w większości)

3 Legged Thing IGGY – 8 powodów, dla których warto mieć w domu mini statyw >>


Joby GorillaPod  – mini statyw, który można przymocować niemal wszędzie


Mini statyw Joby GorillaPod został wyposażony w 3 elastyczne nogi, które można ustawiać w dowolny sposób. Pozwala to na przymocowanie go do różnego rodzaju rurek czy innych elementów – do ustabilizowania aparatu możesz więc wykorzystać gałęzie drzew, znaki drogowe, barierki czy balustrady. Jest to niezwykle praktyczne rozwiązanie, które dodatkowo może dać interesujące efekty i być bodźcem do eksperymentowania. Ułatwi to wspólne zdjęcia ze znajomymi lub lepsza organizację studia/biura w pomieszczeniu.

jobby olympus omd e-m5

Możliwość przymocowania statywów z elastycznymi nogami do gałęzi drzew podsuwa ciekawe pomysły. Możesz na przykład wykonać fotografię z długim czasem naświetlania, aby ukazać jak wygląda świat z perspektywy poruszających się na wietrze gałęzi. Ponadto po umieszczeniu statywu na drzewie, uzyskasz dostęp do interesującej perspektywy, którą możesz wykorzystać na przykład w makrofotografii (gdy chcesz sfotografować z bliska elementy kory, liście czy owady) albo spojrzeć na świat pod innym kątem. Wystarczy jedynie zagiąć odpowiednio nogi i upewnić się, że statyw zachowuje stabilność.

Aby móc wykonywać ciekawe zdjęcia z wykorzystaniem drzew wystarczy owinąć nogi statywu Joby GorillaPod wokół gałęzi, dbając przy tym o to, aby był zamocowany na tyle pewnie, by nie odpaść od drzewa w trakcie fotografowania.

JAK WYKORZYSTAC MINI STATYW JOBY

jak wykorzystać mini statyw


Zdjęcia z bardzo niskiej perspektywy ze statywem Manfrotto Pixi


Mini statywy umożliwiają fotografowanie z małej wysokości, co pozwala na uzyskanie ciekawej perspektywy. Co prawda wiele modeli tradycyjnych statywów też ma taką funkcję, jednakże mini statywy mają tę przewagę, że pozwalają na pracę w trudno dostępnych miejscach. Dzięki temu możesz pobawić się skalą i spróbować wykonać zdjęcia trawy tak, aby wyglądała jak prawdziwy las.

jak wykorzystać mini stat niskoyw

Mini statywy takie jak na przykład Manfrotto Pixi zmieszczą się w trudno dostępnych miejscach.

Pamiętasz film familijny pt. Kochanie, zmniejszyłem dzieciaki, w którym naukowiec Wayne Szalinski przypadkowo doprowadza do zmniejszenia swoich pociech? W konsekwencji tego młodzież musi poradzić sobie w przydomowym ogródku, który staje się dla nich dżunglą. Fotografia może posłużyć do podobnego spojrzenia na rzeczywistość. Z racji tego, że do dolnych partii roślinności dociera ograniczona ilość światła, przydatny będzie mini statyw, który jednocześnie pozwala na umieszczenie nisko aparatu. Istotnym atutem jest to, że można go postawić niemal wszędzie.

jak wykorzystać mini statyw otworek

Ja do wykonania swoich zdjęć wykorzystałem fotografię otworkową, jednakże z powodzeniem może do tego posłużyć aparat cyfrowy zamontowany na mini statywie.


Mini statyw do makrofotografii


Mini statyw przydaje się także w makrofotografii. Wiele tradycyjnych statywów umożliwia odwrócenie kolumny lub szerokie rozstawienie nóg w celu niskiego umiejscowienia aparatu, tak aby móc wykonać zbliżenia małych obiektów. Jeśli Twój tradycyjny statyw nie daje Ci takiej możliwości lub miejsce, w którym zamierzasz fotografować nie pozwala na rozstawienie dużego statywu, to te w wersji mini sprawdzą się idealnie.

jak wykorzystać mini statyw makro

Mini statyw jest bardzo wygodny, gdy chcesz wykonać makrofotografie niskich kwiatów i roślin.

jak wykorzystać mini statyw makro kwiat


Zdjęcia z perspektywy jadącego samochodu


Mini statyw wyposażony w przyssawki, taki jak Novoflex SP STATIV, umożliwia zrobienie ciekawych ujęć z perspektywy jadącego samochodu. Wykorzystując to akcesorium aparat można przymocować do szyby lub karoserii pojazdu. Dzięki temu możesz wykonać zdjęcia z wnętrza auta lub z zewnątrz. Przy długich czasach naświetlania powstaną bardzo ciekawe rozmycia, a jednocześnie samochód pozostanie ostry. Atrakcyjnie wizualne są również fotografie, które w kadrze zawierają koło pojazdu.

jak wykorzystać mini statyw

 

Sprawdź promocje na mini statywy >

 

 

 

Podziel się.

O Autorze

Gdy robię zdjęcia, to zajmuję się fotografią reportażową, teatralną i artystyczną. Gdy piszę o zdjęciach, to zastanawiam się, jak wpływają one na odbiorców, co robić, by robić jej bardziej świadomie i jakie możliwości daje sprzęt. Poza tym piszę wiersze i jak dotąd w druku ukazały się moje dwie książki z poezją. Ukończyłem studia magisterskie na kierunku Fotografia na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Jestem laureatem konkursów fotograficznych i poetyckich, uczestnikiem wystaw, festiwali i publikacji poświęconych fotografii.

Zostaw komentarz

izmir escort