Tworzenie panoram – technika niezbędna dla fotografa krajobrazowego?

0

Dobry fotograf powinien znać szeroki wachlarz różnorodnych technik fotograficznych. Technika, o której dziś mowa, można powiedzieć, że absolutnie zmieniła moją fotografie i podejście do niej! Czym jest panorama? Dlaczego i jak wpłynęła na moje zdjęcia, oraz jak ją robić? O tym wszystkim w dzisiejszym poradniku!

W fotografii krajobrazowej istnieje wiele technik, które pozwalają uzyskać wyjątkowe efekty np. fotografowanie z długim czasem naświetlania, stosowania długiej ogniskowej, składanie zdjęć HDR, stosowanie filtrów połówkowych itp. Jednakże dla mnie osobiście jest jedna technika, którą zdecydowanie zrewolucjonizowała moje podejście do fotografii krajobrazowej i jest to umiejętność fotografowania panoram.

Trzecia erupcja wulkanu Fagradalsfjall widziania z powietrza. Dopiero dwurzędowa panorama z sześciu zdjęć pozwoliła objąć ogrom tego krajobrazu.

Czym jest panorama?

Zdjęcie typu panorama charakteryzuje bardzo szeroki kąt widzenia i powstaje w wyniku połączenia ze sobą kilku zdjęć. Wykonane one są jedno po drugim i są względem siebie przesunięte.  Poszczególne kadry są później łączone za pomocą programu graficznego, tworząc finalną panoramę. Dlaczego warto korzystać z tej techniki? Jedną z najważniejszych zalet panoramy jest możliwość stworzenia dowolnie szerokiego i wysokiego kadru niezależnie od ogniskowej posiadanego obiektywu. Nawet najszersze obiektywy z ogniskową rzędu 14mm często bywają niewystarczające do objęcia bardzo rozległych krajobrazów.

Składowe panoramy przed złożeniem.

Złożona panorama.

Dodatkowo, korzystając z techniki panoram, otwieramy przed sobą drzwi do tworzenia bardziej kreatywnych i unikalnych ujęć, nawet w przypadku fotografowania bardzo popularnych krajobrazów. To dlatego, że wielu fotografów nie zna tej techniki, więc ich zdjęcia często ograniczają się do perspektywy oferowanej przez posiadane obiektywy. Tworząc panoramę, możemy dowolnie eksperymentować z kompozycją, podkreślać pewnie elementy w kadrze oraz ukazywać znacznie więcej szczegółów, co prowadzi do powstania fotografii o zupełnie odmiennym charakterze.

Nawet najszerszy obiektyw nie byłby w stanie objąć wnętrza jaskini za wodospadem Seljalandsfoss na Islandii. Dopiero panorama z pięciu pionowych zdjęć pozwoliła ją w całości sfotografować.

Jak fotografować panoramę?

Po pierwsze – statyw

Na wstępie warto zaznaczyć, że panoramę najwygodniej fotografuje się przy użyciu stabilnego statywu, szczególnie przy słabszym oświetleniu, kiedy czas naświetlania zdjęcia wydłuża się. Osobiście używam niezawodnego statyw Manfrotto 055XPro, który doskonale sprawdza się nawet w najtrudniejszych warunkach pogodowych. Jego solidna konstrukcja (ważąca 2,5kg) może być uciążliwa podczas długich górskich wędrówek, ale właśnie dzięki temu pozostaje stabilny, nawet przy silnym wietrze.

Dla osób ceniących sobie mniejszą wagę statywu polecam Manfrotto BeFree (ważący 1,6kg). Dodatkowo, warto zainwestować w dobrą głowicę, która utrzyma nasz ciężki aparat i nie będzie nas ograniczać podczas fotografowania. Osobiście preferuję głowice kulowe np. Manfrotto 496-BH , które są wygodne podczas fotografowania i dają pełną swobodę. Głowice z pokrętłami są dla mnie zbyt uciążliwe i ograniczające przy dłuższym korzystaniu.

Warto zaznaczyć, że jeśli nie planujemy tworzyć panoram wewnątrz pomieszczeń, gdzie aparat znajduje się blisko fotografowanych obiektów, to nie jest konieczne korzystania z głowicy panoramicznej. Przy fotografowaniu krajobrazów efekt paralaksy jest pomijalny.

Fotografowanie w pionie

Tworzenie panoram nie jest bardzo skomplikowane, ale wymaga zapamiętania kilku istotnych zasad. Po pierwsze poszczególne zdjęcia, które będziemy potem łączyć w panoramę, należy fotografować w pionie, a nie w poziomie. Panorama złożona z poziomych zdjęć będzie zbyt długa i wąska, co często niekorzystnie wpływa na jej estetykę oraz ciężko zachować dobrą kompozycję przy takich proporcjach.

Ponadto, trudno jest znaleźć praktyczne zastosowanie dla zdjęć o takich nietypowych proporcjach, chyba że klient akurat potrzebuje takowe np. do wydruku. Natomiast po złożeniu panoramy z pionowych zdjęć otrzymujemy panoramę o standardowych proporcjach takich jak 3:2 lub 16:9, które znacznie lepiej się prezentują i są bardziej uniwersalne w zastosowaniu.

Tworzenie panoramy z poziomych zdjęć powoduje niekorzystne proporcje finalnego kadru i utrudnia zachowanie dobrej kompozycji.

Tworzenie panoramy z pionowych zdjęć daje finalny kadr o standardowych proporcjach.

Odpowiedni margines

Kolejnym istotnym krokiem podczas fotografowania składowych zdjęć panoramy jest zapewnienie, aby poszczególne zdjęcia nakładały się na siebie. Kluczowe jest, aby miały one wystarczającą ilość punktów wspólnych. Dzięki temu program graficzny będzie mógł bez problemu takie zdjęcia ze sobą połączyć. Zbyt mały margines nakładania się zdjęć może uniemożliwić ich poprawne połączenie. Warto więc zadbać o to, aby margines części wspólnej wynosił około 20%. W sytuacjach, gdzie zależy nam na większej pewności, że program poradzi sobie z złożeniem zdjęć, warto rozważyć zwiększenie tego marginesu.

Aby panorama poprawnie została złożona w programie graficznym, zdjęcia składowe powinny się na siebie nakładać. Najlepiej jest utworzyć margines około 20-30%.

Tworzenie kompozycji panoramy

Tworząc panoramę powinniśmy posiadać wizję naszego przyszłego kadru. Ze względu na to, że finalną panoramę zobaczymy dopiero na komputerze po połączeniu zdjęć, powinniśmy wyrobić sobie umiejętność wyobrażenia sobie naszej panoramy podczas fotografowania. Zanim zaczniemy robić zdjęcia warto przemyśleć, gdzie nasza panorama rozpocznie się i zakończy. Ponadto, należy zwrócić szczególną uwagę na to, jakie elementy znajdą się w kadrze i jak będą one rozmieszczone.

Panorama cechuje się tym, że będzie zawierać bardzo dużo elementów w kadrze i rzadko kiedy takie zdjęcia są minimalistyczne. Dlatego istotne jest przemyślenie kompozycji finalnego zdjęcia: jaki będzie główny temat, jak rozłożą się plany w kadrze, czy znajdują się w nim linie prowadzące i czy chcemy je wykorzystać itp. Na te pytania warto znaleźć odpowiedzi jeszcze przed rozpoczęciem fotografowania.

Podczas fotografowania warto uchwycić troszkę szerzej niż nasza zaplanowana kompozycja. Dzięki temu w post produkcji będzie można odpowiednio przyciąć zdjęcie.

Rozległe panoramy zawierają bardzo dużo elementów. Warto przemyśleć ich rozłożenie w kadrze i zadbać o zrównoważoną kompozycję na przykład stosując zasadę trójpodziału.

Warto również zwrócić uwagę, na to co znajduje się blisko przed nami. W przypadku szerokich panoram często elementy na ziemi blisko nas będą stanowiły pierwszy plan zdjęcia. Dlatego warto zadbać o to, aby w tym obszarze pojawiły się interesujące elementy np. rośliny, skały, ścieżka itp. W przeciwnym razie możemy uzyskać mało ciekawe zdjęcie.

Panorama może mocno uwypuklać pierwszy plan, dlatego warto zadbać o wypełnienie go ciekawymi elementami np. skałami, ścieżką, roślinami itp.

Jak składać panoramę?

Kiedy już mamy gotowe składowe naszej panoramy, następnym krokiem jest ich złożenie w jedno finalne zdjęcie przy użyciu programu graficznego. Istnieje wiele programów, które to umożliwiają. Jednak najłatwiej to zrobić w Lightroomie lub Photoshopie. W przypadku bardziej skomplikowanych panoram wyżej wymienione programy mogą mieć trudność w jej złożeniu. W takiej sytuacji warto sięgnąć po dedykowany program do składania panoram na przykład PTGui.

Po zaimportowaniu zdjęć do Lightrooma należy je zaznaczyć, a następnie klikając prawym przyciskiem myszy wybrać opcję Merge -> Merge to Panorama.

Składanie panoramy w Lightroomie.

Następnie, w pojawiającym się oknie mamy kilka opcji, które wpłyną na kształt naszej panoramy. Najważniejszym wyborem jest projekcji panoramy, która wpływa to na sposób jej złożenia oraz finalny kształt. Najlepiej jest samemu sprawdzić poszczególne opcje i wybrać tę, która najbardziej będzie nam pasować.

Spherical – ta projekcja sprawdzi się przy panoramach kilkurzędowych.

Cylindrical – ta projekcja dobrze sprawdza się przy jednorzędowych panoramach. W porównaniu do sferycznej panoramy bardziej rozciąga dół oraz górę kadru, co często może być pożądanym efektem.

Perspective – ta projekcja najlepiej się sprawdza przy małej liczbie zdjęć (2-3) oraz pionowych panoramach.

W większości przypadków projekcje sferyczna i cylindryczna będą wystarczające do złożenia naszych panoram.

Kluczem do idealnej kompozycji jest…

Tworzenie panoram to nie tylko technika fotograficzna, ale również sztuka wyobraźni i wyszukiwania nieoczywistych kompozycji. Kluczem do udanej panoramy jest wypracowanie wizji kadru jeszcze przed rozpoczęciem fotografowaniem oraz staranne planowanie każdego elementu kompozycji. Warto pamiętać, że każdy detal ma znaczenie, nawet ten, który znajduje się pod naszymi stopami. Dzięki temu możemy uzyskać niezwykłe i porywające panoramy, które zachwycą widza swoją głębią i detalem.

Podziel się.

O Autorze

Łączy pasję fotografii z podróżowaniem i nieustannie poszukuje najpiękniejszych zakamarków globu. W swoim fotograficznym dorobku ma wygrane oraz wyróżnienia w prestiżowych konkursach fotograficznych organizowanych m.in. przez: National Geographic, Sony World Photography Awards, Siena International Photo Awards, Fine Art Photography Awards, Canarian Photo Awards oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Jego zdjęcia były również wielokrotnie publikowane na łamach wielu gazet podróżniczych takich jak National Geographic, National Geographic Traveler, Podróże czy Poznaj Świat.

Zostaw komentarz

izmir escort