5 zoomów o najszerszym zakresie ogniskowych

0

Chciałbyś mieć wszystkie ogniskowe w jednym obiektywie? No, może prawie wszystkie. Sprawdź te 5 zoomów o najszerszym zakresie ogniskowych, które pomogą Ci zbliżyć się do realizacji tego marzenia. Zrobisz z nimi zarówno szerokie ujęcia, jak i spore zbliżenia. Sprawdzą się w większości sytuacji zdjęciowych, stąd przydadzą się w fotografii podróżniczej, na wakacjach czy podczas vlogowania.

Co to obiektywy superzoom i spacerzoom?

Obiektywy o szerokim, uniwersalnym zakresie ogniskowych, takie jak np. 18-300 mm często zwane są spacerzoomami. Nazwa ta wzięła się stąd, iż znajdują zastosowanie jako szkło do niemal każdego typu fotografii. Czyli przydają się właśnie wtedy, gdy spaceruje się w wolnym czasie, bez specjalnego pomysłu na konkretny rodzaj zdjęć, po prostu rozglądając się dookoła, co tam ciekawego można dostrzec. Takie spacery są charakterystyczne dla początkujących fotografów i fotografek, którzy w dużej mierze sprawdzają podczas fotografowania, „jak coś wygląda przez obiektyw” czy na zdjęciu. Przydają im się w tym właśnie spacerzoomy, które pozwalają na zajęcie się większością tematów fotograficznych. Tego typu obiektywy będą także świetne na wakacjach. Ciche silniki AF dają możliwość skutecznego stosowania tych obiektywów w czasie filmowania.

Obiektyw Nikon Nikkor Z 28-400mm f/4-8 VR – typowy przykład superzoomu.

Ale spacerzoomy, czy inaczej zwane superzoomy, nie są adresowane wyłącznie do początkujących użytkowników. Wśród tego typu obiektywów można znaleźć także zaawansowane modele, z których użytek zrobią także zaawansowani fotografowie i filmowcy. Generalnie za taki uniwersalny zoom przyjmuje się obiektyw, który zawiera w sobie zarówno szerokokątne ogniskowe, jak i standardowe i nieco dłuższe tele. Sprawdźmy zatem, które obiektywy oferują najszersze zakresy ogniskowych.

Jak się oblicza krotność zoomu?

Często zoom opisuje się jako 5-krotny, 10-krotny itd. Jak się oblicza wartość krotności zoomu? Bardzo prosto. Wystarczy podzielić najdłuższą ogniskową przez najkrótszą. Przykładowo obiektyw Canon RF 24-105 mm f/2.8 L IS USM ma najdłuższą ogniskową 105 mm, a najkrótszą 24 mm. Zatem dzieląc 105 mm przez 24 mm, otrzyma się wynik 4,375. Czyli można przyjąć, że obiektyw ten oferuje 4-krotny zoom.

Canon RF 24-105 mm f/2.8 L IS USM – obiektyw o 4-krotnym zoomie optycznym

Obiektywy o najszerszym zakresie zoomu

5. Nikon Nikkor Z 24-200 mm f/4-6.3 VR (8-krotny zoom optyczny)

Plebiscyt otwiera Nikon z 8-krotnym zoomem. To co prawda dwukrotnie mniejszy wynik niż zwycięzcy tego zestawienia, ale wciąż naprawdę sporo dla kogoś, kto poszukuje pierwszego, bardzo wszechstronnego obiektywu do tego systemu. Oczywiście jak przy większości tego typu konstrukcji jasność nie jest jego mocną stroną. Niemniej obiektyw rekompensuje to satysfakcjonująca jakością obrazu, uszczelnioną konstrukcją i soczewkami ARNEO. Nie jest to popisowy numer Nikona, ale każdy, kto rozpoczyna przygodę z fotografią i filmem z tym system powinien zainteresować się tą konstrukcją. Szkoda tylko, że nie jest nieco szerszy, gdyż z matrycą APS-C robi się już nieco za wąsko przy 24 mm (kąt widzenia odpowiadający ogniskowej ok. 36 mm dla formatu FF).

4. Sony FE 24—240 mm f/3.5-6.3 OSS (10-krotny zoom optyczny)

Ten obiektyw to tak naprawdę odpowiednik modelu Nikona, tylko że w systemie Sony. Zapewnia jednak nieco większy zakres ogniskowych. Na krótkim końcu użytkownicy Sony mogą cieszyć się nieco jaśniejszą konstrukcją, ale przy najdłuższej ogniskowej także tutaj do dyspozycji jest f/6.3. Współczesne superzoomy do bezlusterkowców są bardzo lekkie – skorzystanie z takiego obiektywu odejmie Ci dziesiątki gramów w porównaniu do noszenia zestawów obiektywów. W przypadku tej propozycji Sony waga wynosi raptem 760 g. Niedużo jak na cały arsenał ogniskowych.

3. Sony E 18-200 mm f/3.5-6.3 mm PZ OSS (11-krotny zoom optyczny)

Poprzedni superzoom to nie jedyna taka propozycja od Sony. Tym razem parametry zbliżone, ale na krótkim końcu kryje się jeszcze szerszy kąt. 18 mm robi różnicę, w szczególności, jeśli chcesz taki obiektyw użyć z aparatem z matrycą APS-C. Co ciekawe ten obiektyw jest lżejszy od propozycji z ogniskowymi 24-200 mm i waży tylko 649 g. Dla filmowców ciekawą funkcją jest elektryczna zmiana ogniskowej, dająca dostęp do płynnego przybliżania.

1. Olympus M.Zuiko Digital ED 12-200 mm f/3.5-6.3 (16-krotny zoom optyczny)

 

Zwycięzców mamy ex æquo – obydwa zwycięskie obiektywy oferują dokładnie zoom optyczny 16,7x. Najpierw spójrzmy na propozycję superzoomu od Olympusa. Przy tym systemie trzeba od razu przeliczyć kąty widzenia – współczynnik cropp wskazuje, że obiektyw ten jest odpowiednikiem modelu 24-400 mm dla formatu pełnoklatkowego. Tele 400 mm jest naprawdę imponujące. Ten zakres ogniskowych sprawia, że jest to superzoom raczej dla tych, którym bliżej do super zbliżeń, niż ujęć szerokokątnych. Gdyby równolegle do tego zestawienia zrobić ranking najmniejszych superzoomów, to ta konstrukcja biłaby wszystkie na głowę. Waga poniżej 500 g robi wrażenie. Ale to całkiem typowe dla systemu Micro 4/3. Więcej na ten temat przeczytasz w tym artykule.

1. Tamron 18-300 mm f/3.5-6.3 dIII A VC VXD (16-krotny zoom optyczny)

Na podium ultrazoomowi Olympusa towarzyszy propozycja Tamrona. Model opracowany z myślą o aparatach z matrycą APS-C daje kąty widzenia, odpowiadające ogniskowym 27-450 mm dla formatu pełnoklatkowego. Podobnie jak zoom Olympusa jest to uniwersalny, reporterski obiektyw ze zintegrowanym bardzo długim tele. Pomoże więc rejestrować fasadę budowli, ale i przyjrzeć się temu, co znajduje się na szczycie wieży. Ciekawym uzupełnieniem jest maksymalne powiększenie 1:2, co daje dostęp do fotografii zbliżeniowej.

Podsumowanie

Z superzoomem przygotujesz się na letnie wędrówki z aparatem. Ale taki obiektyw to nie jedyny sposób na uzyskanie ultra dużego zakresu ogniskowych. Sprawdź jeszcze aparaty kompaktowe typu superzoom.

Nikon Coolpix P950 – aparat superzoom z 83-krotnym zoomem optycznym

 

Podziel się.

O Autorze

Gdy robię zdjęcia, to zajmuję się fotografią reportażową, teatralną i artystyczną. Gdy piszę o zdjęciach, to zastanawiam się, jak wpływają one na odbiorców, co robić, by robić jej bardziej świadomie i jakie możliwości daje sprzęt. Poza tym piszę wiersze i jak dotąd w druku ukazały się moje dwie książki z poezją. Ukończyłem studia magisterskie na kierunku Fotografia na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Jestem laureatem konkursów fotograficznych i poetyckich, uczestnikiem wystaw, festiwali i publikacji poświęconych fotografii.

Zostaw komentarz

izmir escort