5 POMYSŁÓW NA… wykorzystanie aparatów typu superzoom

1

Aparaty typu superzoom oferują tak uniwersalny zakres ogniskowych, że można nimi wykonać zdjęcia niemal każdego typu. Mają na wyposażeniu zarówno szerokie kąty widzenia (np. 24 mm), jak i super tele, co w przypadku rekordzistów, takich jak np. Nikon P1000 daje ogniskową aż 3000 mm. Jeśli szukasz inspiracji, do czego możesz wykorzystać tego typu aparat lub zastanawiasz się nad jego zakupem, i chcesz poznać kilka ciekawych propozycji jego zastosowania, to zajrzyj do poniższego artykułu.

Aparaty kompaktowe typu superzoom – krótka charakterystyka

Aparaty typu superzoom to urządzenia, które charakteryzują się bardzo dużym zakresem dostępnych ogniskowych. Niegdyś za takowe uważano już konstrukcje obejmujące 10-krotny zoom. Obecnie, po premierze modeli oferujących 85-krotny zoom i więcej, granica klasyfikacji znacznie się przesunęła. Wciąż jednak trudno określić jej sztywny przebieg.

Niezależnie od oferowanej krotności zoomu, aparaty tego typu to kompaktowe konstrukcje, które biorąc pod uwagę wykorzystywany przez nie zakres ogniskowych, mają bardzo zwartą budowę. Regulacja zoomu przebiega z wykorzystaniem silników, a obiektywy wydłużają się po włączeniu aparatu i wybraniu odpowiedniej wartości ogniskowych. Dzięki temu oferują bardzo imponujące zakresy ogniskowych, które przy korzystaniu z lustrzanek czy bezlusterkowców wymagałaby zastosowania ciężkiego zestawu obiektywów. Oczywiście ich jakość nie dorównuje profesjonalnym aparatom, jednakże są one adresowane do amatorów, którzy dla swoich zastosowań będą z pewnością zadowoleni z ich osiągów. Poniżej znajdziesz kilka ciekawych modeli superzoomów.

superzoom nikon bp

Nikon COOLPIX B600 oferuje 60-krotny zoom optyczny, który obejmuje zakres ogniskowych 24-1440 mm (ekwiwalent dla formatu 35 mm).

superzoom nikon p1000

Nikon P1000 to aktualny rekordzista wśród superzoomów – jego 125-krotny zoom pozwala na uzyskanie maksymalnej ogniskowej wynoszącej 3000 mm.

superzoom Panasonic Lumix DC-FZ82

Panasonic Lumix DC-FZ82 cechuje się 60-krotnym zoomem optycznym (ogniskowa 20 – 1200 mm).

superzoom opinia 2 superzoom opinia 1

superzoom canon

Superzoom najczęściej kształtem przypominają małe lustrzanki. Canon PowerShot SX420 IS oferuje 42-krotny zoom optyczny, a jednocześnie wyglądem jest zbliżony do tradycyjnych kompaktów.

superzoom opinia 3

 

Po krótkim omówieniu superzoomów czas przejść do 5 pomysłów na ich wykorzystanie.

5 pomysłów na superzoom’y

1. Gratka dla entuzjastów ptaków

Tzw. birdwatching to zyskujące coraz większą popularność hobby, w którego uprawianiu niezwykle pomocny będzie superzoom. Aparaty te pozwalają spojrzeć z bliska na płochliwe, skrzydlate stworzenia, a dodatkowo ich niskie gabaryty i kompaktowe rozmiary pozwalają je mieć niemal zawsze przy sobie (aparaty dosłownie – ptaki w przenośni), na wypadek przypadkowego spotkania z interesującym gatunkiem. To nie tylko świetna propozycja dla amatorów – także bardziej zaawansowani entuzjaści ptaków czy ornitolodzy zrobią pożytek z takich konstrukcji. Stanowią świetną alternatywę dla ciężkich teleobiektywów i nawet jeśli nie oferują jakości adresowanej do profesjonalnych fotografów przyrody, to w przypadku pozostałych fachowców, którym zależy bardziej na obserwacji, a fotografia będzie tylko dodatkowym narzędziem badawczym, superzoomy będą w pełni satysfakcjonujące.

superzoom nikon p1000 pokretlo

Nikon P1000 posiada tryb Obserwacja ptaków, który można włączyć za pomocą pokrętła zmiany trybów.

superzoom kawka

Superzoomy pozwalają z bliska przyglądać się ptakom.

Każdy zapalony obserwator ptaków wielokrotnie docieka, jakie stworzenie widzi w oddali. Superzoom z pewnością pomaga w identyfikacji gatunków, w szczególności, że ma tę przewagę nad lornetką, iż pozwala na przyjrzenie się zwierzakowi także w domu i porównanie go z innymi materiałami. Przykładem jest powyższa fotografia. Co to za ptak siedzi na latarni widocznej w centralnej części kadru?

superzoom smieszka

Oto odpowiedź – to śmieszka! Do wykonania obydwu fotografii wykorzystałem Nikona P1000.

2. Architektura inaczej

Do fotografii architektury najczęściej wykorzystuje się obiektywy szerokokątne. Z tym zadaniem także poradzi sobie superzoom, jednakże nie da się ukryć, że najbardziej kuszące fotografów są możliwości tych aparatów w zakresie tele. Można to także wykorzystać w fotografii architektury, co pozwala na ukazanie trudno dostępnych detali wysokich budowli.

superzoom architektura wieza

Stalowa wieża RTV znajdująca się na poznańskim Piątkowie ma wysokość 128 metrów. Dzięki superzoomowi można ukazać jej górne detale z bliska. W połączeniu z niebem rozświetlonym zachodzącym słońcem można uzyskać bardzo ciekawe rezultaty. Zdjęcie wykonałem przy użyciu Nikon P1000 przy ogniskowej 3000 mm.

3. Spójrz z bliska także na małe obiekty

Superzoomy, takie jak np. Nikon P900, oferują dla szerokich ogniskowych minimalny dystans ostrzenia, wynoszący zaledwie 1 cm. Dzięki temu możliwe jest wykonywanie świetnych fotografii zbliżeniowych. W połączeniu z trybem ułatwiającym robienie zdjęć makro, superzoom staje się ciekawym narzędziem także dla osób, pragnących spróbować swoich sił w tego typu fotografii.

superzoom nikon p1000 makro

Minimalny dystans ostrzenia wynoszący 1 cm pozwala na robienie efektownych zdjęć zbliżeniowych.

4. Dla tych z głową w chmurach…

Planespotting to określenie hobby, które polega na obserwacji wszelkich statków powietrznych. Podobnie jak w przypadku birdwatchingu, supezoomy są świetnym narzędziem dla tego typu pasjonatów. Ogniskowe rzędu 2000 mm czy 3000 mm pozwalają na wyraźne uchwycenie i rozpoznanie samolotów nawet na wysokości przelotowej. Możliwości wykorzystania np. Nikona P1000 w zakresie planespottingu prezentuje poniższy film:

5. … i oderwanych od Ziemi

Superzoom warto skierować w niebo nie tylko w poszukiwaniu samolotów, ale także obiektów astronomicznych. Aparaty tego typu mają naprawdę zdumiewające możliwości, pozwalają m.in. na obserwacje nierówności na powierzchni Księżyca czy pierścieni Saturna. Aparaty takie jak np. Nikon P1000 i P900 posiadają dedykowane tryby, które ułatwiają wykonywanie astrofotografii (w szczególności Księżyca). Poniższe wideo pokazuje bardzo spektakularną obserwację, w której jednemu z astrofotografów udało się za pomocą Nikona P900 zarejestrować tranzyt Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na tle tarczy Księżyca.

 

TAGI:   
Podziel się.

O Autorze

Mikołaj Konkiewicz

Redaktor w sklepie Cyfrowe.pl. Absolwent fotografii na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. W swoich pracach łączy dokument i science-fiction. Z tego zestawienia tworzy własny opis świata.

1 komentarz

Zostaw komentarz

izmir escort