Rozdano nagrody TIPA. Poznaj najlepszy sprzęt roku 2024

0

Jaki aparat kupić? Który obiektyw wybrać? Nagrody TIPA 2024 zostały rozdane, a my wybieramy najciekawsze z nagród, by polecić Wam, co warto mieć.

TIPA World Awards 2024 rozdane! Co roku eksperci wybierają najlepszy na rynku sprzęt fotograficzny. Kategorii jest bardzo wiele, ale my zebraliśmy te najciekawsze i najważniejsze wyróżnienia. To dobry wyznacznik trendów rynkowych i wskazówka, co warto kupić.

Najlepsze aparaty 2024 – który wybrać?

Wśród nagród dla aparatów nie ma jednoznacznego zwycięzcy. W końcu każdy aparat może być najlepszy, wszystko zależy od tego, kto i do czego go używa. I tak najlepszym – najtańszym aparatem wybrany został Canon EOS R100. W końcu w swojej cenie nie ma sobie równych. Na drugim biegunie jest z kolei Leica M11 jako najlepszy aparat premium. Ona z kolei nie ma sobie równych pod względem ceny.

Panasonic, jako jeden z dwóch na rynku przedstawicieli mocowania Mikro 4/3 zdobył wyróżnienie za model Panasonic LUMIX G9II jako najlepszy aparat dla zawodowców wyposażony w sensor tego rozmiaru. W kategorii rozmiaru matryc triumfował również FUJIFILM GFX100 II, który posiada średnioformatowy sensor.

Najlepszym aparatem hybrydowym, a więc takim, który w równym stopniu zadowoli fotografów, jak i filmowców, okrzyknięto Sony A9 III. Aparat ten rzeczywiście zbiera świetne recenzje i uznawany jest za jedną z najmocniejszych pozycji na rynku.

Nieoczywistym wyborem jest najlepszy aparat pełnoklatkowy – za taki uznano model Nikon Zf. Model ten wcale nie należy do najdroższych, ale jest na pewno jednym z najbardziej stylowych na rynku. Za najlepszą pełną klatkę dla zawodowców nagrodę otrzymał również Nikon, z modelem Nikon Z8.

Z kolei najlepszym zawodowym modelem z matrycą APS-C został Sony A6700, który cieszy się dużą popularnością nie tylko wśród fotografów, ale i filmowców.

Skoro mowa o tych ostatnich, oni z pewnością byliby zainteresowani zakupem modelu RED V-RAPTOR 8K VV, który został uznany za najlepszą kamerę. To prawdziwie zawodowy sprzęt do filmowania, o którym rzeczywiście ostatnio dużo się mówi na rynku.

Najlepsze obiektywy roku 2024 wg TIPA

W przypadku nagrodzonych obiektywów wbrew pozorom nie królują natywne szkła. Prym wiodą raczej zewnętrzni producenci. To potwierdzenie, że szkła od innych firm mogą oferować nie tylko lepszą cenę, ale również jakość, która nie odbiega od natywnych szkieł.

Najlepszym teleobiektywem uznany został TAMRON 70-180mm F/2.8 Di III VC VXD G2. To druga odsłona szkła, które cieszy się od lat popularnością – oferuje parametry zbliżone do klasycznych telezoomów – 70-200, ma jasne światło i jest naprawdę nieźle wyceniony.

Najlepszym uniwersalnym zoomem został z kolei Canon RF24-105mm F2.8 L IS USM Z. Nic dziwnego, tak szeroki zakres ogniskowych w połączeniu z jasnym i stałym światłem to marzenie fotografa. Niestety, cenowo dla wielu nieosiągalne.

Najlepszym superteleobiektywem został natomiast NIKKOR Z 180-600mm f/5.6-6.3 VR , który jest potężny i oferuje ogromny zakres ogniskowych, a przy tym jest rozsądnie wyceniony. Zaskoczeniem może być obecność w rankingu szkła Viltrox ProLine AF 27mm f/1.2. a to z tego powodu, że producent ten znany był dotychczas raczej z tanich adapterów i budżetowych obiektywów. Fakt, że ten model został doceniony pod względem jakości to duże wyróżnienie, które pokazuje, że Viltrox zaczyna się liczyć.

Co musi mieć fotograf?

To nie koniec wyróżnień. Oprócz obiektywów i aparatów wybrano również wiele akcesoriów, ale także oprogramowanie. Za najlepszy monitor dla fotografa uznano BenQ PhotoVue SW272U 4K, który według twórców nagród idealnie nadaje się do pracy ze zdjęciami. Z kolei najlepszym monitorem dla filmowców został Dell UltraSharp 40. Ten wielki monitor jest panoramiczny i zakrzywiony, a dodatkowo oferuje rozdzielczość 5K.

Ciekawie prezentuje się natomiast wybór najlepszego oprogramowania. Najlepszym programem „dla entuzjastów” został Skylum Luminar Neo. Oprogramowanie to cieszy się dużą popularnością już od dawna. Głównie ze względu na instynktowną obsługę, ale też duże możliwości automatyzacji, dzięki czemu dobre efekty można uzyskać z użyciem gotowych.

Z kolei profesjonaliści wg ekspertów z TIPA powinni wybrać DxO PhotoLab 7 ELITE. Ciekawostką jest fakt, że większość korzysta jednak z programu Lightroom, a tymczasem on został pominięty w wyborze.

Jeśli interesują się rankingi, w których to klienci wybierają najlepsze produkty – kupując ich jak najwięcej, zerknij na Nestsellery sklepu Cyfrowe.pl 2024.

TOP 10 najpopularniejszych aparatów w 2023 roku!

Bestsellery 2023: TOP 5 kamer, statywów i gimbali wg klientów Cyfrowe.pl

Bestsellery 2023 – hity wypożyczalni Cyfrowe.rent (TOP 10)

Podziel się.

O Autorze

Filmowiec z zawodu, dziennikarz z wykształcenia, fotograf z pasji. W ciągu ostatnich kilku lat miałem w rękach niemal każdy aparat, jaki pojawił się na rynku. Nadal jednak wierzę, że czasem najlepszy aparat to ten, który akurat masz przy sobie.

Zostaw komentarz

izmir escort