Bestsellery 2023: TOP 5 kamer, statywów i gimbali wg klientów Cyfrowe.pl

0
Jak co roku czas na podsumowania. Jaki sprzęt filmowy kupowali najchętniej klienci Cyfrowe.pl? Oto ranking najpopularniejszych modeli, które warto kupić.

W internecie znaleźć można wiele rankingów sprzętowych. Jednak ten tworzony jest przez klientów, bo to oni swoimi zakupami decydują o popularności danego modelu. Oto, jakie modele w tym roku cieszyły się największą popularnością w branży filmowej: na liście kamery, statywy i gimbale.

Królują kamery Canona

Względem ubiegłorocznego rankingu na szczycie zaszło sporo zmian. W zeszłym roku na szczycie znalazły się kamery Blackmagic, które w tym roku spadły na niższe pozycje. Może być to zaskoczeniem, bo Blackmagic zaprezentował kolejne modele, które oferują naprawdę solidny stosunek możliwości do ceny.

Numerem jeden sprzedaży okazała się typowo reporterska kamera Canon Legria HF G70. Model ten posiada matrycę CMOS o wielkości 1/2,3 cala i 20-krotny zoom optyczny, co oznacza, że nie oferuje możliwości zmieniania obiektywów.

Miejsce drugie zajął model Canon XA 60. To nieco bardziej zaawansowana kamera reporterska, która również posiada sensor CMOS o wielkości 1/2,3 cala i 20-krotny zoom optyczny. Ma za to bardziej zaawansowany system audio. Obie kamery mogą być używane do streamingów.

Na ostatnim miejscu podium również kamera Canona. Canon EOS R5C to obecnie najbardziej zaawansowana konsumencka kamera tego producenta. Ergonomia zbliżona jest do tej znanej z aparatów producenta.

Pod względem wyglądu różni się jednak nieco ze względu na dodanie wewnętrznego systemu chłodzenia – przegrzewanie się w czasie filmowania to problem wielu starszych modeli Canona. Model ten to zarazem kamera z matrycą pełnoklatkową i opcją wymiany obiektywów.

Kolejne miejsce przypadło modelowi Blackmagic Pocket Cinema 4k. To kamera, która na rynku jest już od kilku lat, a w ubiegłym roku była na szczycie rankingu. Jest to model z matrycą Mikro 4/3, który obecnie można kupić w naprawdę niezłej cenie.

Ostatnie miejsce przypadło kamerze Blackmagic Pocket Cinema 6k Pro, która spadła z miejsca drugiego, na którym była w zeszłym roku. Ten model posiada z kolei matrycę Super 35 mm i, jak sama nazwa wskazuje, potrafi filmować w 6K, gwarantując naprawdę filmowy obraz.

Tegoroczne wyniki zaskakują, bo są wręcz odwrócone względem roku poprzedniego. Wtedy to kamery reporterskie zajmowały dwa osobne miejsca, w tym roku natomiast dwa miejsca pierwsze.

TOP 5 kamer 2023 roku

1. Canon Legria HF G70
2. Canon XA 60
3. Canon EOS R5C
4. Blackmagic Pocket Cinema 4k
5. Blackmagic Pocket Cinema 6k Pro

Ronin przegrywa w rankingu gimbali

Również w przypadku gimbali od wielu lat niepodzielnie królowała marka DJI z serią gimbali Ronin. Rzadko kiedy w rankingu można było znaleźć inne modele, na przykład od marki Zhiyun. W tym roku też jest podobnie, ale z jednym, znaczącym wyjątkiem.

Na pierwszy miejscu rankingu znalazł się gimbal Moza AIRCROSS 2. Marka ta jeszcze niedawno nie była kojarzona przez wielu, a w tym roku to właśnie gimbal tego producenta znalazł się na szczycie i to z dużą przewagą względem modelu DJI na drugim miejscu.

Z czego wynika ta popularność? Można przypuszczać, że z ceny. Gimbale DJI ostatnimi czasy mocno zdrożały i wiele z nich kosztuje naprawdę sporo. Tymczasem Moza oferuje dobre ceny, które idą w parze z jakością.

Miejsce drugie (i wszystkie kolejne) okupuje już marka DJI. Wiceliderem rankingu został model DJI RS 3. Model ten to kolejna odsłona hitowej serii zapoczątkowanej przez model Ronin S.

Na podium trafił jeszcze DJI RS 3 Mini, czyli nieco mniejsza i tańsza wersja modelu RS 3. Dedykowana mniejszym aparatom, ale też bardziej kompaktowa, więc ceniona przez użytkowników, którzy lubią mieć ograniczony setup.

Miejsce czwarte to DJI RS 3 Combo, czyli RS 3 z dodatkowymi akcesoriami, jak dodatkowy uchwyt i Focus Motor. Na ostatnim miejscu uplasował się DJI RS 3 Pro Combo. Tak, to również jest DJI RS 3 wzbogacony o kolejne akcesoria, w tym moduł do bezprzewodowej transmisji.

To oznacza, że jeden gimbal zajął aż 3 miejsca w rankingu i gdyby liczyć w ten sposób, znowu to DJI byłby na szczycie. Jednak wynik gimbala Moza to i tak duży sukces tego producenta.

TOP 5 gimbali 2023 roku

1. Moza AIRCROSS 2
2. DJI RS 3
3. DJI RS 3 Mini
4. DJI RS 3 Combo
5. DJI RS 3 Pro Combo

Benro najlepszy wśród statywów

W kategorii statywów niekwestionowanym zwycięzcą został Benro KH-25P. To typowy studyjny statyw z głowicą olejową i o bardzo dużej stabilności. Kolejne miejsce zajął model Smallrig Heavy-Duty z głowicą AD-01. To również studyjny model od marki znanej z wysokiej jakości akcesoriów filmowych.

Na podium znalazł się również statyw Manfrotto MVK500190XV. To z kolei typowo podróżny model wykonany z aluminium, który niewiele waży i dobrze sprawdzi się w wyjazdowych zleceniach. Manfrotto to marka słynąca z jakości, ale w parze z nią idzie wysoka cena.

Poza podium uplasował się Benro KH-26P, czyli nieco bardziej zaawansowana wersja statywu z pierwszego miejsca. Model ten wyróżnia się dużą wysokością, która wynosi aż 184 cm.

Ostatnie miejsce przypadło modelowi Manfrotto MVT502AM. To bardzo niestandardowy model. Studyjny i stabilny, z podwójnymi nogami, ale jednocześnie o niskiej wadze.

TOP 5 statywów 2023 roku

1. Benro KH-25P
2. Smallrig Heavy-Duty z głowicą AD-01
3. Manfrotto MVK500190XV
4. Benro KH-26P
5. Manfrotto MVT502AM

Sprawdź więcej rankingów

TOP 10 najpopularniejszych aparatów w 2023 roku!

Podziel się.

O Autorze

Filmowiec z zawodu, dziennikarz z wykształcenia, fotograf z pasji. W ciągu ostatnich kilku lat miałem w rękach niemal każdy aparat, jaki pojawił się na rynku. Nadal jednak wierzę, że czasem najlepszy aparat to ten, który akurat masz przy sobie.

Zostaw komentarz

izmir escort