Świadectwo kwalifikacji UAVO czyli odpowiedzialne latanie dronem

0

W swoich artykułach na temat dronów niejednokrotnie pisałem o potrzebie posiadania odpowiednich uprawnień do pilotażu takich pojazdów. A ponieważ coraz więcej osób sięga po drony, postanowiłem przybliżyć trochę tematykę szkoleń UAVO i przedstawić, jak to wygląda z punktu widzenia prawa. Zaznaczę jednak, byś nie traktował tego jako wykładni, ponieważ prawo ciągle ewoluuje dostosowując się do nowych sytuacji. To co znajdziesz poniżej, to stan na luty 2020.

Czym jest UAVO?

Świadectwo kwalifikacji UAVO – (z ang. Unmanned Aerial Vehicle Operator, czyli operator bezzałogowego statku powietrznego), to uprawnienia do pilotowania drona wydawane przez Urząd Lotnictwa Cywilnego.

Kto, kiedy i jak może latać dronem?

Te kwestie reguluje prawo o ruchu lotniczym. Rozróżnia ono trzy rodzaje lotów:

  • VLOS – loty w zasięgu wzroku
  • BVLOS – loty w zasięgu i poza zasięgiem wzroku
  • FPV – loty wykonywane z użyciem gogli, które prezentują obraz z kamery umieszczonej z przodu drona

Przepisy dzielą też loty na:

sportowe i rekreacyjne – które nie wymagają uprawnień pod warunkiem, że dron nie przekracza wagi 600g oraz jeśli zachowamy bezpieczną odległość od budynków, pojazdów i oczywiście ludzi. Ten rodzaj lotów może być tylko VLOS.
inne niż rekreacyjne i sportowe – wymagają posiadania świadectwa kwalifikacji UAVO, nawet jeśli waga drona nie przekracza 600g.

Sprawdź drony rekreacyjne w Cyfrowe.pl >>

Korzyści z posiadania świadectwa UAVO

Warto wiedzieć, że latanie w strefach niedozwolonych (nawet rekreacyjne) jest karalne. Niedozwolone są też jakiekolwiek loty komercyjne bez uprawnień. Za wykonywanie lotów bez świadectwa kwalifikacji UAVO może grozić nawet kilka lat więzienia, dlatego warto przejść odpowiedni kurs, który pozwoli zapoznać się z tym co wolno i czego nie wolno pilotowi.

Posiadanie takiego certyfikatu daje jeszcze jedną korzyść, poza oczywiście możliwością zarabiania. Producenci dronów w swoim oprogramowaniu do pilotowania umieszczają różne zabezpieczenia, które blokują loty w strefach zastrzeżonych. To oznacza, że dron odmówi startu w takiej strefie lub zatrzyma się w powietrzu na jej granicy. By móc tam latać, trzeba zgłosić chęć lotu w takim miejscu u producenta – podając m.in. numer swojego świadectwa kwalifikacji UAVO. Wtedy taki obszar zostanie odblokowany. Dodatkowo taki lot trzeba zgłosić u zarządcy danego obszaru, w przeciwnym wypadku można mieć wątpliwą przyjemność spotkania z panami odpowiedzialnymi za ochronę tego miejsca.

Szukasz drona do fotografowania i filmowania? >>

Jak zdać UAVO?

Aby zdobyć świadectwo kwalifikacji UAVO, trzeba zdać egzamin państwowy. I tu uwaga, przepisy wymagają ukończenia odpowiedniego szkolenia przed przystąpieniem do egzaminu. Kursy takie są organizowane przez uprawnione do tego ośrodki, które najczęściej po kursie organizują też egzamin. Ich lista jest publikowana na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Ile kosztuje szkolenie UAVO?

Szkolenie składa się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. Koszt kursu zależy od organizatora, ale jest to koszt na poziomie ok. 2.000 zł dla VLOS i ponad 2.000 zł dla BVLOS.

Kup szkolenie UAVO w Cyfrowe.pl >>

Jak w przypadku każdych uprawnień, tak i tu trzeba wykazać się odpowiednim zdrowiem. Przed przystąpieniem do egzaminu każdy kandydat musi przejść badania lekarskie – ich koszt to ok. 200-300 złotych w zależności od ośrodka, w którym są one realizowane. Przystępując do egzaminu trzeba również wykupić polisę ubezpieczeniową OC. No i oczywiście trzeba zapłacić za sam egzamin. Koszt sprawdzianu wiedzy jest regulowany przez ULC:

  • egzamin teoretyczny: 55zł
  • egzamin praktyczny: 108zł
  • wydanie świadectwa UAVO: 44zł

I tu mały wyjątek – nie dotyczy to szkoleń UAVO VLOS do 5 kg. W tym przypadku nowelizacja prawa w ramach Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 20 grudnia 2018r, która weszła w życie 31.01.2019r zniosła obowiązek badań lekarskich i opłaty za egzamin państwowy. Pozostała natomiast opłata za wydanie świadectwa kwalifikacji.

świadectwo kwalifikacji UAVO

świadectwo kwalifikacji UAVO

Ubezpiecz drona w Cyfrowe.pl>>

Jak długo są ważne uprawnienia na drona?

Na koniec jedna jeszcze uwaga. Świadectwo kwalifikacji UAVO wydawane jest bezterminowo, ale uprawnienia w ramach UAVO są już ograniczone czasowo. Uprawnienia podstawowe są ważne 5 lat, a uprawnienia dodatkowe – 3 lata, przy czym świadectwo zachowuje ważność tylko pod warunkiem regularnego odbywania badań lekarskich.

Więcej o dronach na blogu:

Najlepsze drony na start

Latasz dronem? Oto akcesoria, które musisz mieć!

Zapisz się newsletter!

Dzięki temu nie przegapisz nowych artykułów, jako pierwszy dowiesz się o darmowych warsztatach foto-video i zgarniesz najlepsze rabaty na zakupy w Cyfrowe.pl! Nie martw się, nie wysyłamy spamu, ani nie piszemy codziennie :) Tylko wartościowe treści!

Tak! Chcę dołączyć do listy Wyjątkowych Czytelników!

 

Podziel się.

O Autorze

Testuję i opisuję różne urządzenia, które trafią w moje ręce. Na każdy gadżet patrzę pod kątem funkcjonalnym, by maksymalnie wycisnąć z niego to co producent zaplanował. Robię to już od siedmiu lat.

Zostaw komentarz

izmir escort