7 rekordzistów wśród sprzętu fotograficznego

0

Panie i Panowie, atmosfera dzisiejszego spotkania jest naprawdę emocjonująca. To właśnie dziś poznamy najlepszych z najlepszych – najszybszych, największych i najpotężniejszych w tym sezonie. Są to absolutni rekordziści w swoich kategoriach, wśród których można znaleźć najszybszą kartę pamięci, aparat o największej rozdzielczości czy… najmniejszy aparat. A to nie wszystko, co przyniesie ten wyjątkowy plebiscyt artykuł! Zapraszam do lektury!

W artykule tym opisuję produkty, które cechują się najlepszymi osiągami w danej kategorii i są masowo produkowanym sprzętem dostępnym w ofercie sklepu Cyfrowe.pl. Umyślnie pomijam urządzenia laboratoryjne, eksperymentalne czy wyprodukowane w pojedynczych sztukach, które jeszcze nie trafiły do szerszej sprzedaży, choć oferują dużo większe możliwości i bardziej spektakularne osiągi niż poniżej prezentowane sprzęty. Niemniej mój plebiscyt skupia się na urządzeniach, które już dziś można powszechnie używać w swoich codziennych działaniach fotograficznych.

Najszybsza karta

Rozwój technologii pędzi z prędkością rakiety, więc nie dziwi, że jeszcze kilka lat temu przeciętna prędkość odczytu dobrej karty dla profesjonalistów wynosiła 95 MB/s, a dziś jest ona aż 20-krotnie szybsza. Oto na scenę wkracza pierwsza rekordzistka – najszybsza karta pamięci. Obecnie tytuł ten należy karty Lexar CFexpress 256GB Type B Diamond Series, która oferuje prędkość zapisu 1700 MB/s a odczytu 1900 MB/s. To wynik, który pozwala na swobodną pracę z najbardziej wymagającymi formatami wideo 8K czy trybami zdjęć seryjnych flagowych modeli bezlusterkowców. To zdecydowanie prawdziwy demon prędkości.

 Aparat z najszybszym trybem zdjęć seryjnych

A jeśli już mowa o błyskawicznych trybach zdjęć seryjnych, to jaki jest rekordzista w tej kategorii? Tutaj finalistów można by zestawiać ze sobą na różne sposoby – aparaty oferują inne wartości dla migawki mechanicznej, inne dla elektronicznej, a jeszcze inne w przypadku fotografowania w RAW czy w JPEG. Wyniki będą też różniły się, jeśli przejdzie się w tryb wykorzystujący mniejszą rozdzielczość. Tak czy inaczej, postanowiłem wziąć pod uwagę po prostu możliwą, maksymalną prędkość wykonania zdjęć seryjnych. I tak rekordzistą staje się Nikon Z9 ze swoimi 120 kl./s w trybie JPEG. Jeszcze jakiś czas temu był to niewyobrażalny wynik.

Nikon Z9

Aparat o największej rozdzielczości

Pamiętasz okres, gdy producenci smartfonów i dostawcy komórkowi prześcigali się w reklamach w chwaleniu się, który aparat ma większą rozdzielczość? I tak w efekcie powstawały modele, w których rezultat był odwrotny od zamierzonego – na miniaturowej matrycy było upchniętych tyle pikseli, że jakość obrazu spadała. Na szczęście z tym rekordzistą nie trzeba się o to martwić, gdyż w parze z ogromną rozdzielczością sensora idzie bezbłędna jakość obrazu. Panie i Panowie, przed Państwem FujiFilm GFX 100 – aparat, który obecnie może poszczycić się matrycą o największej rozdzielczości wśród bezlusterkowców. Ma ona 102 MP!

FujiFilm GFX 100

Najmniejszy aparat

 Był „największy” aparat, pora na najmniejszy. Tym razem nie chodzi o rozmiar matrycy, ale o gabaryty całego urządzenia. Zapraszam na scenę FujiFilm Instax Pal Powder, czyli aparat natychmiastowy mieszczący się w dłoni. W zasadzie to obiektyw, spust migawki i lampa błyskowa w jednym. Resztę w zakresie wydruków załatwia opcjonalna drukarka natychmiastowa z serii FujiFilm Link. Niemniej ta całkiem sympatyczna konstrukcja jest najmniejszym aparatem w ofercie Cyfrowe.pl. I jako że ma pamięć wbudowaną i umożliwia zapis zdjęć na kartach pamięci, to samodzielny aparat, a nie tylko dodatek do innego sprzętu.

Najjaśniejszy obiektyw

Najjaśniejszy Panie! Tak mogę przywitać kolejnego rekordzistę. Zaskoczeniem może być, że tutaj rekordzistą nie jest Nikon z serii Noct (choć oferuje imponującą światłosiłę f/0.95), lecz Voigtlander Super Nokton 29 mm f/0,8, który powstał do aparatów z matrycą Micro 4/3. Nie będzie więc pozwalał na osiągnięcie tak płytkiej głębi ostrości, jak w przypadku modeli 0.95 do sensorów pełnoklatkowych, ale z pewnością wpuści do matrycy ogromną ilość światła. Przy tym nominalnie wciąż pozostaje rekordzistą wśród najjaśniejszych obiektywów.

Najszybszy dron 

Była najszybsza karta, najszybszy aparat, to teraz pora na najszybszego drona. Największe prędkości w powietrzu wśród dronów dostępnych w ofercie Cyfrowe.pl można osiągnąć modelem DJI Avata. W trybie manualnym „rozwija skrzydła” i może pędzić z prędkością 97,2 km/h. Geparda nie przegoni, ale to wciąż całkiem imponujący wynik. Z pewnością da wiele frajdy, w szczególności, iż tego drona można używać w trybie FPV z goglami DJI FPV Goggles V2.

Najdłuższy teleobiektyw

Najdłuższy oznacza tutaj oczywiście ogniskową. Warto to podkreślić, gdyż rekordzista – Canon RF 1200 mm f/8 L IS USM – może jednocześnie pochwalić się całkiem kompaktową konstrukcją, jak na tej klasy sprzęt. Co więcej, ten super teleobiektyw może być użyty z telekonwerterem Canon RF 2x, który „wydłuża” go do 2400 mm.

Jednocześnie w momencie powstawania tego artykułu model ten bije inny rekord – jest najbardziej wartościowym sprzętem stricte fotograficznym dostępnym w ofercie Cyfrowe.pl*. Aby stać się jego szczęśliwym nabywcą, należy wpłacić tylko nieco ponad 100 000 złotych.

 *Zasadniczo obiektyw Canon RF 1200 mm f/8 L IS USM jest ogólnie najbardziej wartościowym, pojedynczym sprzętem dostępnym w ofercie Cyfrowe.pl. 

Podsumowanie

To już wszyscy zgromadzeni dziś rekordziści. Pozostaje im pogratulować miejsca na podium i… oczekiwać nowych czempionów. Biorąc pod uwagę rozwój technologii, na tych z pewnością nie będzie trzeba długo czekać! Zapisz się do naszego newslettera, aby być na bieżąco z nowinkami technologicznymi, o których piszemy na naszym blogu.

Chcesz więcej takich zestawień? Zapisz się newsletter!

Dzięki temu nie przegapisz nowych artykułów, jako pierwszy dowiesz się o darmowych warsztatach foto-video i zgarniesz najlepsze rabaty na zakupy w Cyfrowe.pl! Nie martw się, nie wysyłamy spamu, ani nie piszemy codziennie :) Tylko wartościowe treści!

Tak! Chcę być zawsze najlepiej poinformowany >

Podziel się.

O Autorze

Gdy robię zdjęcia, to zajmuję się fotografią reportażową, teatralną i artystyczną. Gdy piszę o zdjęciach, to zastanawiam się, jak wpływają one na odbiorców, co robić, by robić jej bardziej świadomie i jakie możliwości daje sprzęt. Poza tym piszę wiersze i jak dotąd w druku ukazały się moje dwie książki z poezją. Ukończyłem studia magisterskie na kierunku Fotografia na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Jestem laureatem konkursów fotograficznych i poetyckich, uczestnikiem wystaw, festiwali i publikacji poświęconych fotografii.

Zostaw komentarz

izmir escort