Akcesoria do drona, w które warto się zaopatrzyć, na przykładzie DJI Mini 3 Pro

9

Oferta akcesoriów do dronów jest stosunkowo szeroka. Wśród najpopularniejszych dodatków znajdziemy filtry, śmigła i podwozia, ale czy ich zakup zawsze ma sens? W niniejszym wpisie przedstawię, które z nich i kiedy warto kupić.

Pewien czas temu kupiłem swojego pierwszego drona. Doskonale pamiętam „gorączkę” zakupową, która mi wówczas towarzyszyła, w końcu skoro mogę poprawić jego funkcjonalność, to dlaczego miałbym z tej opcji nie skorzystać? Wśród dostępnych akcesoriów rzuciły mi się w oczy podwozia, moduły zrzutu, śmigła i wiele więcej. Gdyby wśród nich znalazł się „bulgulator” i „płyn do kierunkowskazów” z pewnością też przyciągnęłyby moją uwagę… tylko czy takie podejście ma sens?

Wpis postanowiłem podzielić na kilka części, wśród których znajdziemy akcesoria niezbędne, przydatne w określonych sytuacjach, powiem, czego warto się wystrzegać, będzie też niespodzianka – bardzo przydatny gratis!

Must have, czyli co warto kupić w pierwszej kolejności

Ubezpieczenie DJI Care Refresh

Gdy zaczniesz latać dronem, przekonasz się, jak wiele przeszkód jest w Twoim otoczeniu — gałęzie są wszędzie, a różnego typu murki i ściany pojawiają się doprawdy znikąd. Kolizja z nimi jest tylko kwestią czasu, a każde bliskie spotkanie z innym obiektem może sprawić, że będzie to ostatni lot naszego drona. W takich sytuacjach bezcenne może okazać się ubezpieczenie – jego cena zależy od wartości sprzętu – w przypadku mojego DJI Mini 3 Pro wynosi około 670 zł (dane na marzec 2023).

Zobacz pełną listę ubezpieczeń DJI Care Refresh.

Na ubezpieczenie najlepiej zdecydować się zaraz po kupnie drona (w ciągu 48 godzin od pierwszego uruchomienia). Oczywiście można dokupić je później, ale wiąże się to z koniecznością wysłania do DJI materiału potwierdzającego, że urządzenie jest sprawne.

Warto wspomnieć, że ubezpieczenie obejmuje uszkodzenia powstałe w wyniku błędów użytkownika. Oznacza to, że nawet trzykrotnie możesz dostać nowe (lub jeśli to możliwe naprawione) urządzenie jeżeli Twój latający kolega zaliczy kąpiel lub (zbyt) bliski kontakt z drzewem i rozpadnie się na czynniki pierwsze. Należy jednak podkreślić, że taka wymiana nie jest darmowa, w przypadku wspomnianego Mini 3 Pro są to następujące kwoty:

 • pierwsza wymiana: 479 PLN,
 • druga wymiana: 509 PLN,
 • trzecia wymiana: 569 PLN.

Nie są to małe kwoty, ale jeśli uwzględnimy, że cena drona wynosi około 3800 zł, uważam, że naprawdę warto. I jeszcze jedno – pamiętaj, że należy producentowi – firmie DJI dostarczyć to co zostało z Twojego drona – list z informacją, że leży na dnie oceanu obok Titanica, nie wystarczy.

Oryginalne śmigła

Nie każde spotkanie z przeszkodą skończy się uszkodzeniem naszego latającego towarzysza, ale wiele z tych spotkań może skończyć się uszkodzeniem śmigieł. Nic w tym dziwnego – podczas lotu są one najbardziej wysuniętą częścią drona, co oznacza, że jako pierwsze mają kontakt z przeszkodą, która może skończyć nasze latanie wcześniej, niż byśmy tego chcieli. Warto pamiętać, aby wybierać oryginalne produkty z kilku powodów. Po pierwsze, jeśli zdecydujesz się na zamienniki śmigieł i wyślesz drona w takim stanie, np. na gwarancję producent może jej nie uznać. Szkoda byłoby stracić pół średniej krajowej przez oszczędność 20 zł, bo taka jest mniej więcej różnica między zamiennikami a oryginalnymi śmigłami DJI.

dji mini 3 pro śmigła zamiennik oryginał

Porównanie elastyczności śmigieł: zamiennik po lewej, oryginał po prawej

Myślę, że powyższy przykład nie wymaga wyjaśnienia (ale i tak je zamieszczę ;)). To, co rzuca się w oczy to fakt, że wygięcie oryginalnego śmigła DJI jest znacznie mniejsze oraz fakt, że sam kształt odkształcenia jest zupełnie inny – śmigło DJI jest prawie proste.

Plecak/walizeczka

Latanie w dużej mierze mamy już omówione, teraz skupmy się na transporcie. Oryginalnie dron przychodzi do nas w małym kartoniku wraz papierologią i (opcjonalnie) kontrolerem. Osobiście jestem zwolennikiem sztywnych etui, potocznie zwanych skorupą.

walizka na drona

Walizka dedykowana do DJI Mini 3 Pro

Gwarantują one względnie dużą odporność na uderzenia i ściskanie, na które nasz sprzęt może być narażony w walizce transportowej. Jeśli oprócz drona masz również dodatkowy sprzęt fotograficzny, możesz wybrać jeden z wielu plecaków fotograficznych dostępnych w ofercie sklepu cyfrowe.pl.

Szybka karta pamięci

Niezależnie od tego, jaki wariant DJI Mini 3 Pro wybierzesz, sprzęt przychodzi bez karty pamięci, oczywiście nie przeszkadza to w lataniu dla zabawy, ale nie po to wybiera się drona o takich możliwościach foto-wideo. Z uwagi na rozdzielczość nagrywanych materiałów (maksymalnie 4K 60FPS) ważne jest, żeby karta pamięci obsługiwała szybki zapis. Producent zaleca stosowanie kart klasy U3 lub wyższej. Osobiście korzystam z Samsung EVO Plus 2021 microSDXC oraz Sandisk microSDXC 128 GB Extreme i mogę polecić je z czystym sumieniem.

Pełną listę polecanych kart możesz znaleźć pod linkiem w sekcji „memory cards”

Skoro już mowa o kartach pamięci – dowiedz się jak je przechowywać.

Akcesoria opcjonalne – do zadań specjalnych

Zestaw „Fly more”

Jest to zestaw, w skład którego wchodzi zazwyczaj: hub do ładowania, dodatkowe akumulatory, śmigła i etui.

dji mini 3 pro fly more kit

https://www.cyfrowe.pl/dji-fly-more-kit-dla-mini-3-pro-p.html

Miałem pewne wątpliwości, czy powinien znaleźć się w tej części wpisu. Uważam, go za niezbędnik, gdy planuje się realizację zlecenia lub np. jedzie na wakacje, a my nie chcemy robić przerw od latania na ładowanie akumulatora. Muszę też podkreślić, że wybierając ten zestaw, oszczędzamy sporą kwotę – przykładowo Fly More Combo dla DJI Mini 3 Pro kosztuje około 800 zł, natomiast 2 akumulatory, hub i śmigła to koszt około 950 zł, a w skład zestawu wchodzi dodatkowo solidne etui.

DJI Mini 3 pro - zestaw w etui

DJI Mini 3 Pro wraz z akcesoriami zestawu Fly More

https://www.cyfrowe.pl/dji-fly-more-kit-dla-mini-3-pro-p.html

Osoby planujące zakup tego zestawu głównie dla akumulatorów i huba mogą rozważyć kupno powerbanka jako opcji ekonomicznej. Oczywiście w tym przypadku idziemy na pewne ustępstwa, ale kompromis nie powinien być zbyt uciążliwy, jeżeli będziemy doładowywać drona między lotami. Wybierając powerbank, należy zwrócić uwagę na pojemność adekwatną do naszych potrzeb – akumulator DJI Mini 3 Pro charakteryzuje się pojemnością 2453 mAh, a do pełna ładuje się w około 60 minut. Korzystając z niniejszego powerbanka, wystarczy Ci energii na kilkukrotne naładowanie akumulatora DJI Mini 3 Pro i zostanie jej jeszcze dla Twojego smartfona.

Osłona śmigieł

W poprzednim punkcie przy okazji omawiania ubezpieczenia wspomniałem, że śmigła są bardzo narażone na uszkodzenia. Pierwsza myśl, jaka pojawia się w takiej sytuacji to – kupię osłonę! Jest to dobre rozwiązanie, choć nie zawsze. Nie polecam zakładania osłony „na wszelki wypadek” podczas latania w otwartym terenie. Może to się wydawać śmieszne, ale podmuchy wiatru na wysokości 50, 80 czy 100 metrów potrafią być naprawdę silne, a osłony śmigieł dodatkowo zwiększają powierzchnię, z jaką wiatr działa na nasz sprzęt, przez co możemy mieć problem z kontrolą lotu, a co za tym idzie powrotem.

Kiedy zatem warto korzystać z osłon? Uważam, że wtedy, gdy latamy w pomieszczeniach i istnieje duża szansa, że będziemy „przeciskać” się przez wąskie korytarze – wtedy kwestia wiatru nas nie dotyczy, a my minimalizujemy ryzyko uszkodzenia sprzętu.
Pamiętaj, że podpięcie dodatkowego akcesoria powoduje zwiększenie masy drona, a co za tym idzie skrócenie czasu lotu.

Ku przestrodze — tak (w dobrym przypadku) może zakończyć się spotkanie lecącego drona ze ścianą:

dji mini 3 pro uszkodzone śmigła

Uszkodzenia nie są duże, ale mogą wpłynąć na sterowanie dronem, uniknąłbym ich gdybym zastosował osłony śmigieł.

Filtry

Podejrzewam, że niektórzy z Was mogą być zdziwieni, że umieściłem filtry w sekcji „opcjonalnej”. Oczywiście wszystko zależy od sposobu, w jaki korzystamy z drona – jeżeli filmujesz często – z pewnością okażą się przydatne. Dla mnie filtry są jedynie dodatkiem, ponieważ skupiam się na fotografii. Swoją uwagę skupiłbym, przede wszystkim na filtrach szarych np. zestawie firmy Freewell. W jego skład wchodzi aż 5 filtrów szarych o różnym „przyciemnieniu” oraz filtr polaryzacyjny co sprawia, że jest to naprawdę uniwersalny zestaw.

Niespodzianka

Na koniec obiecana niespodzianka. Zanim wybierzesz się polatać warto spróbować swoich sił w aplikacji DJI Flight Simulator.

W wersji darmowej mamy do wyboru kilka podstawowych dronów i map. Płatna wersja udostępnia więcej urządzeń i tras, jednak moim zdaniem wersja darmowa jest w zupełności wystarczająca. Do sterowania wirtualnym dronem polecam użyć pada, który stosunkowo dobrze odzwierciedla sterowanie przy pomocy aparatury.

Podziel się.

O Autorze

Zawsze znajdę czas na analizę sprzętu fotograficznego czy rakiet tenisowych. Każdorazowo muszę zapoznać się z parametrami i przejrzeć miliony wykresów. Tak, lubię cyferki i to bardzo! Poza tym pasjonuje mnie fotografowanie dzikiej przyrody i gra w tenisa ziemnego.

9 komentarzy

 1. Ubogi ten artukuł. Gdzie te extra akcesoria ? Tylko o osłonach na śmigło. A może autor by wspomniał że tak naprawde to nie wiele wiecej jest z tych oficjalnych. Ba nawet nieoficjalne z alliexpres to ze świecą szukać.

  • Szymon Bugaj w

   Do sterowania w symulatorze można użyć pada „do gier”, który przypomina sterowanie przy pomocy aparatury DJI.

 2. A jak podłączyć pada dij 3 mini pro RC do aplikacji dji flight simulator skoro go aplikacja nie obsługuje? Tylko latanie na klawiaturze

  • Szymon Bugaj w

   Na klawiaturze, albo – tak jak wspomniałem w tekście – padzie, przy czym warto podkreślić, że miałem na myśli pad „do gier”, bo sterowanie przy jego pomocy jest zbliżone do aparatury DJI.

  • Szymon Bugaj w

   To prawda, ale pady do gier już tak, co więcej, dość wiernie odwzorowują latanie przy pomocy aparatury.

 3. To ubezpieczenie dla kogoś kto ciułał na drona i wszystkiego sobie żałował by kupić komara to sporo. Ale jak mam wizje przed oczami drona na drzewie a później pod nim to chyba warto rozbierać na te UB

Zostaw komentarz

izmir escort