USM, VR, Di, Art… – co nam mówią oznaczenia obiektywów do lustrzanek?

0

Każdy producent obiektywów posługuje się różnymi skrótami, które mają na celu przybliżyć użytkownikowi część funkcji zanim nastąpi bliższe zapoznanie z urządzeniem. Komplikacje pojawiają się wtedy, gdy oznaczenia zaczynają się mnożyć, a ich rozszyfrowanie nastręcza trudności. Jeśli zastanawiasz się, o co w tym wszystkim chodzi – zerknij dalej. 

Skąd wzięły się te wszystkie oznaczenia?

Żyjemy w czasach, gdy praktycznie każda firma kładzie bardzo duży nacisk na rozwój, aby móc zaproponować choć trochę więcej od konkurencji. Nie da się ukryć, że w grę wchodzą spore pieniądze, w związku z czym producenci chronią swoje rozwiązania prawnie. Z tego powodu technologie, które dla nas – użytkowników oznaczają to samo, na przykład mniej poruszonych zdjęć dzięki stabilizacji muszą działać i nazywać się nieco inaczej. Jest też drugi czynnik sprawiający, że musimy zapamiętać tyle oznaczeń, np. wymyślając nowy system autofokusa czy nowe powłoki antyrefleksyjne producent chce podkreślić, że w danym obiektywie jest już nowsza technologia, dlatego stosuje nowe oznaczenia. W niniejszym artykule znajdziesz głównie oznaczenia obiektywów, które są obecnie w sprzedaży.

Oznaczenia obiektywów Canon

autor: Isaín Calderón / zdjęcie na licencji CC0

autor: Isaín Calderón / zdjęcie na licencji CC0

DO – Diffractive Optic – w skład konstrukcji optycznej wchodzą oprócz tradycyjnych soczewek również siatki dyfrakcyjne, dzięki którym udało się ograniczyć aberrację chromatyczną oraz rozmiary obiektywu. Oprócz oznaczenia „DO” urządzenia wykorzystujące wspomniane rozwiązanie mają zielony pasek na obudowie.

EF – Electro Focus – mocowanie obiektywów oraz lustrzanek pełnoklatkowych systemu EOS, obiektywy z mocowaniem EF współpracują również z korpusami „EF-S”.

EF-S – mocowanie lustrzanek z matrycą APS-C oraz obiektywów produkowanych do nich przez Canona. Obiektywy z mocowaniem EF-S nie pasują do lustrzanek z bagnetem EF. Co ciekawe – producenci niezależni, np. Sigma, Tamron i Tokina, nie stosują mocowania EF-S i wszystkie obiektywy wyposażają w bardziej wszechstronne mocowanie EF. Można więc podłączyć np. Sigmę 15-50/2.8 OS HSM do aparatu Canon 5D Mark IV, ale należy liczyć się z faktem, iż obiektyw nie będzie rzucał obrazu na całą matrycę w pełnym zakresie ogniskowych.

EF-M – mocowanie aparatów i obiektywów z linii EOS M (bezlusterkowce). Przy pomocy specjalnego adaptera istnieje możliwość podłączenia obiektywów z mocowaniem Canon EF do korpusów z bagnetem EF-M.

IS – Image Stabilizer – stabilizacja optyczna, kompensująca drgania aparatu i obiektywu podczas fotografowania z ręki. Należy pamiętać, że stabilizacja stabilizacji nierówna i rozwiązania stosowane kilkanaście lat temu będą mniej wydajne niż używane w obiektywach, które pojawiły się stosunkowo niedawno.

L – oznaczenie przeznaczone dla najlepszych obiektywów, wyróżniających się jakością wykonania, bardzo dobrą optyką i legendarnym czerwonym pierścieniem. Często są kojarzone z białym kolorem, ale krótsze zoomy i stałki są czarne.

MP-E – ciężko mówić o regularnym stosowaniu tego oznaczenia, gdyż do tej pory tylko Canon MP-E 65 mm f/2.8 1-5x na nie zasłużył. Jego cechą charakterystyczną jest skala odwzorowania, sięgająca aż 5:1!

STM – silnik autofokusa odpowiedzialny za bardzo cichą i szybką regulację ostrości, co mocno docenią filmowcy, ponieważ ustawiania ostrości nie słychać na filmie.

TS-E – Tilt Shift – w przypadku standardowych obiektywów oś optyczna jest prostopadła do płaszczyzny matrycy. Obiektywy Tilt Shift pozwalają regulować nachyleniem osi optycznej, dzięki czemu można uzyskać ciekawy efekt, przypominający miniaturkę.

USM – Ultra Sonic Motor – ultradźwiękowy silnik autofokusa, odpowiadający za szybkie i bezgłośne ostrzenie (słychać jedynie szum poruszanych soczewek). Warto pamiętać, że są dwie odmiany tego silnika: Ring USM – zaawansowany pozwalający na manualne doostrzanie bez zmiany przełącznika na obiektywie oraz Micro USM – ekonomiczna wersja USM.

Oznaczenia obiektywów Nikon

autor: FraKr (użytkownik portalu pixabay.com) / zdjęcie na licencji CC0

autor: FraKr (użytkownik portalu pixabay.com) / zdjęcie na licencji CC0

AF-P – obiektywy nieposiadające przełączników na obudowie. Sterowanie stabilizacją oraz wybór trybu AF/MF odbywa się z poziomu menu w aparacie.

AF-S – charakterystyczne dla obiektywów wyposażonych we własny silnik ustawiania ostrości SWM (Silent Wave Motor), odpowiednik USM w Canonie.

AI – mocowanie fizycznie zgodne z bagnetem Nikon F. Ze starszymi aparatami, np. D80, może nie działać pomiar ekspozycji.

D – oznaczenie obiektywów, które przekazują do aparatu odległość ostrzenia, co pozwoliło na wprowadzenie innych zaawansowanych funkcji, związanych z doborem ekspozycji dla światła błyskowego.

DC – Defocus Control – rozwiązanie pozwalające na manipulowanie wyglądem nieostrości poprzez zmianę rozmiaru i kierunku aberracji sferycznej. Służy do tego specjalny pierścień na obudowie.

DX – obiektywy współpracujące z lustrzankami DX. Istnieje możliwość podłączenia obiektywu DX do matrycy FX (pełna klatka), jednakże należy liczyć się z bardzo dużą winietą.

E – w konstrukcjach oznaczonych literą „E” zrezygnowano z mechanicznego sterowania przysłoną na rzecz elektronicznego, które powinno gwarantować szybsze i precyzyjniejsze sterowanie.

ED – (Extra-low Dispertion) – oznacza zastosowanie w konstrukcji optycznej soczewek o bardzo niskiej dyspersji, co pozwala zapanować nad aberracją chromatyczną.

FL – soczewki o właściwościach fluorytu charakteryzującego się niemal doskonałą ochroną przed zabrudzeniem.

G – obiektywy przeznaczone do nowoczesnych korpusów umożliwiających sterowanie przysłoną. Na obudowie obiektywu nie ma pierścienia przysłony.

IF – Internal Focusing – wewnętrzne ogniskowanie, podczas ustawiania ostrości poruszane są wewnętrzne soczewki, a obiektyw nie zmienia swoich rozmiarów.

N – Nano Crystal Coat – antyrefleksyjna powłoka stosowana w obiektywach Nikon o najlepszych właściwościach optycznych. Nie znajduje się ona w nazwie lecz na obudowie.

PC-E – Perspective Control – oznaczenie obiektywów typu Tilt Shift w obiektywach Nikon.

PF – w konstrukcji obiektywu zastosowano soczewkę Fresnela, która pozwala konstruować znacznie mniejsze i lżejsze obiektywy w stosunku do ich ogniskowej.

VR – Vibration Reduction – stabilizacja obrazu w obiektywach Nikon.

Oznaczenia obiektywów Pentax

autor: Danny H. / zdjęcie na licencji CC0

autor: Danny H. / zdjęcie na licencji CCO

AL – w konstrukcji obiektywu znajduje się soczewka asferyczna, minimalizująca aberrację sferyczną.

AW – All Weather – obiektywy solidnie uszczelnione przed kurzem i wilgocią.

DA – obiektywy przeznaczone do lustrzanek z matrycą APS-C.

DC – silnik odpowiedzialny za szybkie i ciche ostrzenie, podobnie jak USM czy SWM w produktach konkurencji.

ED – podobnie jak w przypadku wcześniej omówionych firm oznacza soczewki o niższej dyspersji.

FA – obiektywy współpracujące z lustrzankami pełnoklatkowymi (35 mm). Mogą być używane z aparatami APS-C.

HD – High Definition Coating – nowa wersja powłok antyrefleksyjnych, o jeszcze lepszych właściwościach niż SMC.

[IF] – Internal Focusing – wewnętrzne ogniskowanie, obiektywy z tym oznaczeniem nie zmieniają swoich rozmiarów podczas ostrzenia. Ponadto przednia soczewka nie obraca się, co umożliwia wygodne korzystanie z filtrów polaryzacyjnych.

Limited – podobnie jak seria „L” Canona obiektyw charakteryzuje się bardzo dobrym wykonaniem i optyką, co więcej posiada jeszcze jedną cechę wyróżniającą – nietypową ogniskową i przysłonę. W końcu ilu producentów ma w ofercie obiektyw 43 mm / 1.9?

PLM – kolejny wariant, tym razem pulsacyjny ultradźwiękowego silnika (nowszy wariant niż SDM). Pozwolił na uzyskanie mniejszej wagi obiektywu.

RE – mechanizm pozwalający na chowanie obiektywu do najmniejszej możliwej długości, w celu ułatwienia transportu.

SDM – silnik ultradźwiękowy, gwarantujący ciche i stosunkowo szybkie ostrzenie. Odpowiednik USM w Canonie i SWM w Nikonie.

SMC – Super Multi Coated – wielowarstwowe powłoki antyrefleksyjne niwelujące odblaski na zdjęciach podczas fotografowania pod słońce oraz pozytywnie wpływające na transmisję światła.

WR – obiektyw dodatkowo uszczelniony przed kurzem i wilgocią, podobnie jak AW.

* – obiektywy o najlepszych właściwościach optycznych, odpowiednik „L” Canona.

Oznaczenia obiektywów Sigma

autor: Michał Jarmoluk / zdjęcie na licencji CC0

autor: Michał Jarmoluk / zdjęcie na licencji CCO

A – Art – obiektywy o wybitnych właściwościach optycznych, świetnym wykonaniu i bardzo dużym otworze względnym. W mojej ocenie jedną z ciekawszych konstrukcji tego typu jest Sigma A 50-100 mm f/1.8 DC HSM, która jest pierwszym seryjnie produkowanym zoomem o przysłonie f/1.8.

APO – w konstrukcji optycznej obiektywu znajdują się soczewki niwelujące aberrację chromatyczną. Dostępne są dwa warianty Special Low-Dispersion oraz Extraordinary Low Dipsersion.
OS – Optical Stabilizer – oznaczenie stabilizacji optycznej w obiektywach Sigmy.

C – Contemporary – obiektywy o uśrednionych parametrach i doskonałym stosunku ceny do jakości.

DC – obiektywy przeznaczone do aparatów z matrycą APS-C/DX. W przypadku Canona wykorzystują bagnet EF (a nie EF-S), dzięki czemu możliwe jest używanie ich z aparatami pełnoklatkowymi, jednakże należy się liczyć z bardzo dużym winietowaniem w części zakresu ogniskowych.
EX – obiektywy o najlepszych właściwościach optycznych. Obecnie (po wprowadzeniu podziału na linie Art, Contemporary i Sport) oznaczenie to nie jest już używane.

DG – obiektywy współpracujące z matrycami pełnoklatkowymi oraz APS-C.

HSM – Hyper Sonic Motor – oznaczenie ultradźwiękowego silnika AF w obiektywach Sigmy, odpowiednik USM i SWM.

IF – Inner Focusing – podczas ostrzenia poruszane są wyłącznie wewnętrzne soczewki, obiektyw IF nie zmienia swojej długości podczas ustawiania ostrości.

S – Sport – szybkie i świetnie wykonane obiektywy do zastosowań w fotografii sportu i przyrody.

Oznaczenia obiektywów Samyang

samyang_671474445

Materiały producenta

AS, Aspherical – w konstrukcji obiektywu znajduje się soczewka asferyczna, minimalizująca aberrację sferyczną.

CS – obiektyw kompatybilny z aparatami wyposażonymi w matrycę APS-C.

ED – podobnie jak w przypadku wcześniej omówionych firm oznacza soczewki o niższej dyspersji.

UMC, NSC, MC – powłoki antyrefleksyjne minimalizujące flary na zdjęciach.

IF – podczas ostrzenia poruszane są wyłącznie wewnętrzne soczewki, obiektyw IF nie zmienia swojej długości podczas ustawiania ostrości.

Premium – obiektywy najwyższej jakości przeznaczone do matryc o wysokiej rozdzielczości.

T-S – oznaczenie obiektywów typu Tilt Shift w obiektywach Samyang.

Oznaczenia obiektywów Tamron

DSC_8581

Materiały producenta

Aspherical, ASL – w konstrukcji obiektywu znajduje się soczewka asferyczna, minimalizująca aberrację sferyczną.

Di – oznaczenie obiektywów kompatybilnych z aparatami z matrycą FX (pełna klatka) oraz ASP-C.

Di II – oznaczenie obiektywów przeznaczonych do aparatów z matrycą DX (APS-C).

G – kolejna generacja obiektywu o konkretnych właściwościach, np. nowa wersja obiektywu Tamron 70-200 mm f/2.8 Di VC USD została nazwana Tamron 70-200 mm f/2.8 Di VC USD G2.

HLD – system napędu autofokusu, który sprawnie radzi sobie nawet z dużymi soczewkami. Umożliwia korzystanie z manualnego ostrzenia bez konieczności przełączania między trabem AF i MF.

IF – podczas ostrzenia poruszane są wyłącznie wewnętrzne soczewki, obiektyw IF nie zmienia swojej długości podczas ustawiania ostrości.

LD – odpowiada oznaczeniu ED innych firm. Oznacza użycie elementów o niskiej dyspersji pomagających w niwelowaniu aberracji chromatycznej.

PZD – Piezo Drive – silnik charakteryzujący się szybką, precyzyjną i cichą pracą.

SP – Super Performance – oznaczenie obiektywów o bardzo dobrych właściwościach optycznych

USD – Ultra Sonic Drive – ultradźwiękowy silnik autofokusa, odpowiednik USM, SWM czy HSM w produktach konkurencji.

VC – Vibration Control – system stabilizacji optycznej w obiektywach Tamrona.

XR – Extra Refractive Index Glass – obiektyw posiada soczewki o współczynniku załamania większym niż 1.69. Wraz ze wzrostem wartości współczynnika maleje wymagana grubość soczewki co pozwala na produkcję mniejszych i lżejszych obiektywów.

Oznaczenia obiektywów Tokina

Materiały producenta

AS – w konstrukcji obiektywu znajduje się soczewka asferyczna, minimalizująca aberrację sferyczną.

AT-X – Advanced Technology-Extra – obiektywy o bardzo dobrej jakości obrazu, małej wadze i niewielkich rozmiarach.

AT-X Pro – obiektywy najlepsze pod względem wykonania i optyki.

DX – obiektywy przeznaczone do aparatów z matrycą DX (APS-C).

FC – mechanizm pozwalający na przełączanie między automatycznym a ręcznym ustawianiem ostrości

FX – obiektywy przeznaczone do aparatów z matyrycą pełnoklatkową (FX).

IF – podczas ostrzenia poruszane są wyłącznie wewnętrzne soczewki, obiektyw IF nie zmienia swojej długości podczas ustawiania ostrości.

IRF – podczas ostrzenia przesuwają się soczewki znajdujące się z tyłu obiektywu, dzięki czemu jego rozmiary pozostają stałe.

MC – Multi-Coating – wielowarstwowe powłoki antyrefleksyjne chroniące przed flarami, duszkami itp.

SD – Super Low Dispersion  – odpowiada oznaczeniu ED innych firm. Oznacza użycie elementów o niskiej dyspersji pomagających w niwelowaniu aberracji chromatycznej.

Podziel się.

O Autorze

Szymon Bugaj

Zawsze znajdę czas na analizę sprzętu fotograficznego czy rakiet tenisowych. Każdorazowo muszę zapoznać się z parametrami i przejrzeć miliony wykresów. Tak, lubię cyferki i to bardzo! Poza tym pasjonuje mnie fotografowanie dzikiej przyrody i gra w tenisa ziemnego.

Zostaw komentarz

izmir escort