5 najmniejszych obiektywów OM System / Olympus

0

Podczas gdy większość producentów pręży muskuły pełnoklatkowymi aparatami, OM System (wcześniej znany jako Olympus) obrał zupełnie inną drogę. Podąża jasno wytyczonym szlakiem systemu Micro 4/3, który cechuje się nieco mniejszymi matrycami. Takie rozwiązanie ma kilka zalet, wśród których bardzo istotną jest zmniejszenie gabarytu aparatów i obiektywów. Zapraszam więc od poznania 5 najmniejszych obiektywów OM System / Olympus, co będzie świetną okazją do lepszego zrozumienia filozofii tworzenia sprzętu w systemie Micro 4/3.

Micro 4/3 jest ciekawą alternatywą dla matryc APS-C i pełnoklatkowych. Wśród jego zalet można wymienić przede wszystkim niższe ceny i mniejsze gabaryty sprzętu. Dużo informacji na ten temat znajdziesz w moim artykule poświęconym właśnie temu systemowi. Jest to swoiste kompendium wiedzy na temat Micro 4/3, więc jeśli nie znałeś go wcześniej, to polecam zacząć od tego tekstu.

Warto podkreślić na wstępie, że obiektywy Olympusa są w pełni kompatybilne z aparatami OM System (i na odwrót).

Co to jest Micro 4/3?

Mniejsza matryca oznacza mniejsze body aparatu i mniejsze rozmiary obiektywów. Dlatego właśnie wybierając poszczególne modele aparatów Micro 4/3 z poniższymi obiektywami, możesz stworzyć naprawdę miniaturowy zestaw fotograficzny, który będziesz mógł mieć przy sobie niemal przez cały czas.

Olympus M.Zuiko Digital 14-42 mm f/3.5-5.6 EZ

Zacznijmy od pierwszego malucha – Olympusa M.Zuiko Digital 14-42 mm f/3.5-5.6 EZ. Ten obiektyw waży tylko 93 gramy i mierzy raptem 22,5 cm, gdy jest nieaktywny. Nosząc więc przy sobie body z takim obiektywem, ma się wrażenie, jakby zabrało się z domu wyłącznie sam korpus aparatu. Daje to więc w efekcie niezwykle mobilny zestaw fotograficzny, który praktycznie zmieści się w kieszeni kurtki.

Olympus M.Zuiko Digital 14-42 mm f/3.5-5.6 EZ

Warto przypomnieć, że współczynnik crop dla Micro 4/3 wynosi 2x. Oznacza to, że obiektyw o ogniskowych 14-42 mm daje kąty widzenia odpowiadające ogniskowym 28-84 mm dla sensora pełnoklatkowego. W rezultacie korzystając z modelu Olympus M.Zuiko Digital 14-42 mm f/3.5-5.6 EZ ma się do dyspozycji uniwersalne szkło (podstawowe kąty widzenia zoomu dla fotoreporterów) w ultrakompaktowej obudowie. Taki obiektyw sprawdzi się w fotografii dokumentalnej, podróżniczej, ulicznej, reporterskiej czy podczas vlogowania.

Olympus OM-D E-M10 Mark IV z obiektywem Olympus M.Zuiko Digital 14-42 mm f/3.5-5.6 EZ

Opinia na temat Olympus M.Zuiko Digital 14-42 mm f/3.5-5.6 EZ

Olympus 9 mm f/8 fisheye

Kolejny obiektyw można wręcz pomylić z dekielkiem bagnetu. W zasadzie nie będzie to zbyt duża pomyłka, bo też taką funkcję może pełnić. Wystarczy przesunąć dźwignię ostrości do skrajnej pozycji, co będzie skutkowało zamknięciem przedniej soczewki. Olympus 9 mm f/8 fisheye jest rekordzistą pod względem wagi – zaledwie 30 g. To tyle, co wróbel! Grubość tego obiektywu to zaledwie 12,8 mm, a więc wystaje niewiele poza obrys korpusu aparatu Olympus/OM System.

Olympus 9 mm f/8 fisheye

Ten rekordzista jest dosyć nietypowym sprzętem. Zapewnia ogniskową 9 mm (ekwiwalent 18 mm dla formatu pełnoklatkowego) i jest obiektywem typu rybie oko. Zapewnia więc bardzo charakterystyczne przerysowania, przez co raczej stanowi uzupełnienie zestawu fotograficznego niż podstawowe szkło. Nietypowe jest także ustawianie ostrości – w 3 pozycjach. Ten osobliwy model z pewnością pozwoli wyszaleć się kreatywnie, a miejsce na niego z pewnością zawsze znajdzie się w torbie… lub w kieszeni.

Opinia o Olympus 9 mm f/8 fisheye

Zajrzyj do mojego artykułu poświęconego fotografowaniu obiektywem typu rybie oko, gdzie skądinąd używałem inny tego typu obiektyw Olympusa, tj. model M.ZUIKO DIGITAL ED 8 mm f/1.8 Fisheye PRO:

5 POMYSŁÓW NA… zdjęcia wykonane obiektywem typu rybie oko

Olympus M.Zuiko Digital 45 mm f/1.8

Czytając nazwy obiektywów do Micro 4/3 trzeba cały czas pamiętać o współczynniku crop, gdyż to on sprawia, że obiektyw 45 mm jest tak naprawdę szkłem dla portrecistów (po przeliczeniu tego współczynnika widać, że daje kąt widzenia odpowiadający ogniskowej 90 mm dla pełnej klatki). A więc pozwala uniknąć przerysowania twarzy i sylwetek modeli. W połączeniu ze światłosiłą f/1.8 zapewnia bardzo małą głębię ostrości i świetny bokeh – cechy tak pożądane w portrecie.

Olympus M.Zuiko Digital 45 mm f/1.8

Obiektyw ten znalazł się w tym zestawieniu oczywiście głównie przez swoje filigranowe gabaryty. Waga 116 g (czyli niewiele więcej od kukułki) i długość 46 mm sprawiają, że może stworzyć z korpusem Olympus/OM System niezwykle mobilny zestaw dla każdego pasjonata fotografowania ludzi. Warto wziąć pod uwagę, że analogiczny obiektyw z taką jasnością i kątem widzenia dla APS-C czy pełnej klatki musiałby być dużo większy. To pokazuje, że Micro 4/3 ma wiele zalet dla tych, którzy poszukują dużych przybliżeń, ale jednocześnie chcą zachować miniaturowe rozmiary sprzętu. Co dobitnie pokazuje kolejny z modeli obiektywów.

Opinie o Olympus M.Zuiko Digital 45 mm f/1.8

 

Olympus M.ZUIKO DIGITAL ED 300 mm f/4.0 IS PRO

W porównaniu z innymi obiektywami prezentowanymi w tym zestawieniu Olympus M.ZUIKO DIGITAL ED 300 mm f/4.0 IS PRO jawi się jako gigant. Ale spoglądając szerzej, na analogiczne modele obiektywów w innych systemach, można dostrzec, że jest to tak naprawdę bardzo mały sprzęt. Przykładowo Canon 600 mm f/4.0 L EF IS III USM do pełnoklatkowych lustrzanek waży 3050 g, a wspomniany teleobiektyw Olympusa tylko 1270 g. To 2,5-krotnie niższa waga przy zachowaniu takiego samego kąta widzenia i jasności.

Olympus M.ZUIKO DIGITAL ED 300 mm f/4.0 IS PRO

Możliwość skorzystania z przybliżenia rzędu 600 mm przy zachowaniu bardzo kompaktowych gabarytów jest tym, co przekonuje do Micro 4/3 wielu fotografów przyrodniczych i sportowych (w szczególności amatorów). Można więc robić ogromne zbliżenia odległych obiektów przy zachowaniu pełnego komfortu. Nagle w plecaku lub w torbie robi się wiele miejsca na dodatkową optykę, a teleobiektyw o bardzo dużym przybliżeniu przestaje być ograniczającym mobilność sprzętem. Co więcej, Olympus M.ZUIKO DIGITAL ED 300 mm f/4.0 IS PRO może współpracować z telekonwerterami, które nieznacznie wpływają na jego gabaryty, ale za to ogromnie na jego możliwości przybliżania.

Olympus M.ZUIKO DIGITAL ED 300 mm f/4.0 IS PRO

Opinie o Olympus M.ZUIKO DIGITAL ED 300 mm f/4.0 IS PRO

 

Olympus M.Zuiko Digital 25 mm f/1.8

Każdy, kto chce stworzyć sobie uniwersalny zestaw fotograficzny z dużą światłosiłą, która pozwoli na fotografowanie w każdych warunkach oświetleniowych, powinien poznać Olympusa M.Zuiko Digital 25 mm f/1.8. Obiektyw ten waży raptem 137 g (czyli tyle, co razem kukułka i gil) i mierzy raptem 46 mm długości. Odstaje więc niewiele poza obrys korpusu aparatu, tak więc można taki zestaw z łatwością schować do kieszeni czy wygodnie nosić przy sobie podczas wypadów do miasta, czy w trakcie wakacji.

Olympus M.Zuiko Digital 25 mm f/1.8

Ważne, że przy tych małych gabarytach jest ultrajasny i zapewnia wszechstronny kąt widzenia odpowiadający ogniskowej 50 mm dla formatu pełnoklatkowego. To oznacza, że świetnie sprawdzi się zarówno w szerszych ujęciach, jak i w zbliżeniach. Możesz wykonać nim portret lub uchwycić szerszy wycinek krajobrazu czy miejskiej architektury. Więcej na temat wykorzystania 50-tki (którą tak naprawdę jest Olympus M.Zuiko Digital 25 mm f/1.8) znajdziesz w jednym z moich poprzednich tekstów:

50-tka nie tylko do portretów. Gdzie jeszcze można wykorzystać ogniskową 50 mm?

Opinie o Olympus M.Zuiko Digital 25 mm f/1.8

Podsumowanie

Jak widać Micro 4/3 zapewnia szereg naprawdę ciekawych, miniaturowych obiektywów. Porównaj pozostałe modele z analogicznymi szkłami w innych systemach, aby przekonać się, że w każdej klasie taka matryca daje przewagę pod względem gabarytów sprzętu. A jakie jest Twoje ulubione szkło do aparatów Olympus/OM System? Podziel się w komentarzu.

Podziel się.

O Autorze

Gdy robię zdjęcia, to zajmuję się fotografią reportażową, teatralną i artystyczną. Gdy piszę o zdjęciach, to zastanawiam się, jak wpływają one na odbiorców, co robić, by robić jej bardziej świadomie i jakie możliwości daje sprzęt. Poza tym piszę wiersze i jak dotąd w druku ukazały się moje dwie książki z poezją. Ukończyłem studia magisterskie na kierunku Fotografia na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Jestem laureatem konkursów fotograficznych i poetyckich, uczestnikiem wystaw, festiwali i publikacji poświęconych fotografii.

Zostaw komentarz

izmir escort