50-tka nie tylko do portretów. Gdzie jeszcze można wykorzystać ogniskową 50 mm?

3

Obiektywy o ogniskowej 50 mm zdobyły bardzo dużą popularność w fotografii portretowej. Zdecydował o tym przede wszystkim znakomity stosunek ceny do jakości i jasna przysłona, dzięki której uzyskamy piękne, plastyczne obrazy z płytką głębią ostrości. Brzmi jak wymarzony portret prawda? Obiektyw ten ma znacznie więcej zastosowań. Sprawdź, kiedy jeszcze się przyda i dlaczego warto go kupić?

Obiektyw 50 mm – przelicznik ogniskowej dla różnych matryc

Warto na wstępie przypomnieć istotny fakt – kąt widzenia 50-tki będzie różny w zależności od wykorzystywanego aparatu. Dla pełnej klatki będzie odpowiadał ogniskowej 50 mm, jednakże dla matrycy APS-C kąt widzenia będzie nieco mniejszy, co wynika z rozmiarów sensora. Upraszczając, najistotniejsze jest, aby wiedzieć, że ogniskową obiektywu należy pomnożyć przez dany czynnik, tak jak poniżej:

  • Nikon, Pentax, Sony: 50 mm x 1,5 (tzw. współczynnik crop) = 75 mm
  • Canon: 50 mm x 1,6 = 80 mm
  • 4/3: 50 mm x 2 = 100 mm

Standardowy obiektyw vs krótki teleobiektyw

W przypadku pełnej klatki 50-tka pełni rolę tzw. obiektywu standardowego, czyli takiego, którego kąt widzenia odpowiada mniej więcej perspektywie ludzkiego oka. Dzięki temu jest to bardzo uniwersalny obiektyw.

Mocując obiektyw 50 mm do aparatu z matrycą APS-C, uzyskasz krótki teleobiektyw. Taki obiektyw pozwoli odseparować fotografowany obiekt od tła, wyeliminuje zniekształcenia powstające przy korzystaniu z szerszych obiektywów, a dodatkowo dzięki dużej światłosile pozwoli uzyskać małą, plastyczną głębie ostrości i ciekawy efekt bokeh. Obiektyw ten wymaga większego oddalenia od modela, co może dać, zarówno fotografowi, jak i modelowi, poczucie większej przestrzeni i swobody, przekładając się na bardziej naturalne zachowanie portretowanej osoby.

obiektyw 50 mm porownanie

Porównanie kąta widzenia obiektywu 50 mm dla aparatu FX (pełna klatka) i DX (APS-C). Porównanie dokonane na podstawie symulatora obiektywów Nikkor dostępnego tutaj: http://imaging.nikon.com/lineup/lens/simulator/.

Najpopularniejsze obiektywy 50 mm

Każdy z producentów oferuje obiektyw 50 mm dedykowany do swoich aparatów. Oprócz ogniskowej, łączy je przede wszystkim znakomity stosunek ceny do jakości i duża światłosiła. Poniżej znajduje się kilka wybranych obiektywów 50 mm ze światłem 1.8:

Nieco droższe 50-tki mamy ze światłem 1.4 czy nawet 1.2, np.:

Świetne obiektywy o ogniskowej 50 mm znajdziemy również wśród szkieł uniwersalnych, np.:

Gdzie jeszcze można wykorzystać obiektyw 50 mm?

Detal

Detal może mieć charakter jedynie formalny. Fotografowanie oparte o wycinanie fragmentów rzeczywistości, tak aby przyjęły abstrakcyjne wzory i stały się treścią samą w sobie, stanowi bardzo ciekawy temat fotografii.

obiektyw 50 mm detal faktura

Detal w reportażu

Fotoreportaż kojarzy się głównie z kilku planowymi fotografiami, które w obszarze kadru mieszczą wiele elementów tworzących spójną historię. Należy jednakże pamiętać, że opowiadać można także za pomocą detali. Klasycznym przykładem są spracowane dłonie rzemieślnika lub jego wybrany atrybut. Paweł Łączny stworzył fotoreportaż „Detale”, opowiadający przez ich pryzmat o warszawskiej, prawosławnej pielgrzymce na Świętą Górkę Grabarkę. Innym przykładem wykorzystania detali jest kultowe zdjęcie odcisku buta na powierzchni Księżyca, pozostawionego przez astronautów z misji Apollo 11, które wpływa na wyobraźnię niemal tak samo mocno, jak ogólny plan z człowiekiem na Srebrnym Globie.

obiektyw 50 mm detal fotoreportaż

Detal w fotografii produktowej

Możesz wykorzystać fotografowanie detali w bardzo praktycznych celach, np. przy tworzeniu fotografii produktowej. Ogniskowa 50 mm pozwoli uniknąć przerysowań, a dodatkowo fotografując z małą głębią ostrości, możesz sprawić, aby przedmiot wydawał się atrakcyjniejszy. Jeżeli sprzedajesz przedmioty na portalach aukcyjnych, 50-tka wpłynie pozytywnie na wizualną stronę Twoich ofert, a kto wie – może z czasem kwota wydana na obiektyw zwróci się z nawiązką.

obiektyw 50 mm detal foto produktowa

Typologia

Brak zniekształceń, który jest niezwykle przydatny w fotografii portretowej, można też wykorzystać podczas realizacji typologii. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule Typologia fotograficzna – stwórz własną kolekcję, gdzie opisuje realizację projektu, w którym wykorzystałem 50-tkę.

obiektyw 50 mm typologia okna

Makrofotografia

Obiektyw 50 mm jest także przydatny podczas wykonywania amatorskiej makrofotografii. W szczególności stanowi dobry sposób na postawienie pierwszych kroków w tej dziedzinie i sprawdzeniu swoich sił. Jak tego dokonać dowiesz się z naszego filmu:

Fotografia przyrody

Cechy, jakie posiada obiektyw 50 mm, będą przydatne podczas fotografowania przyrody. Możesz potraktować kwiaty i rośliny jak modeli, wykonując swoiste portrety. Świat roślin stanowi świetny temat do ćwiczeń, pozwalając na doskonalenie umiejętności związanych z ustawianiem ostrości, manipulowania głębią ostrości, a także cierpliwości – wbrew pozorom nie zawsze rośliny pozostają nieruchome, często drobne podmuchy wiatru sprawiają, że uchwycenie ich piękna wymaga wytrwałości.

obiektyw 50 mm przyroda kwiaty

Architektura

Ograniczenie kąta widzenia, jakie daje obiektyw 50 mm, można skutecznie wykorzystać podczas fotografowania architektury. Możesz sfotografować elementy budynków i infrastruktury tak, aby zmieniły się w abstrakcyjne obrazy. Zajrzyj do artykułu Trzymaj poziom! W jaki sposób wykorzystać poziomicę i wykonywać proste zdjęcia?, w którym znajdziesz omówienie i przykład fotografii architektury, w której zastosowanie znalazł obiektyw 50 mm.

obiektyw 50 mm architektura

Zwierzęta

Portret nie musi dotyczyć jedynie ludzi – możesz skierować obiektyw 50 mm na zwierzęta, które stanowią wdzięczny temat fotografii. Zalety takiego obiektywu, które są przydatne podczas fotografowania poszczególnych osób, docenisz również podczas utrwalania wizerunków zwierząt. Próba uchwycenia istoty danego zwierzęcia jest zawsze ekscytująca przygodą – niezależnie, czy po drugiej stronie obiektywu znajduje się kot, pies czy jakikolwiek inny przedstawiciel fauny.

obiektyw 50 mm kot portrert

Zastosowanie 50-tki ogranicza jedynie wyobraźnia. Warto wyjmować go z torby, nie tylko podczas portretowania, ale również w innych sytuacjach, tak aby maksymalnie wykorzystać jego możliwości.

Jeżeli chcesz poznać zastosowanie innych ogniskowych, zajrzyj do tego artykułu.

Podziel się.

O Autorze

Gdy robię zdjęcia, to zajmuję się fotografią reportażową, teatralną i artystyczną. Gdy piszę o zdjęciach, to zastanawiam się, jak wpływają one na odbiorców, co robić, by robić jej bardziej świadomie i jakie możliwości daje sprzęt. Poza tym piszę wiersze i jak dotąd w druku ukazały się moje dwie książki z poezją. Ukończyłem studia magisterskie na kierunku Fotografia na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Jestem laureatem konkursów fotograficznych i poetyckich, uczestnikiem wystaw, festiwali i publikacji poświęconych fotografii.

3 komentarze

  1. Bardzo przydatny artykuł. Jestem amatorem i mam pod swoją A7 podpięty właśnie 50 mm ze światłem 1.8 i szukałem porad do czego najlepiej się przyda , a z tego materiału wynika że praktycznie do wszystkiego. Dziękuję za rozwianie moich wątpliwości bo już chciałem zrezygnować nie mogąc nigdzie znaleźć inspiracji a tu taka perełka.

Zostaw komentarz

izmir escort