Zoom czy stałka – jaki obiektyw wybrać? Oto jest pytanie!

2

Zoom czy stałka? Odpowiedź na pytanie, co jest lepsze – obiektyw stało- czy zmiennoogniskowy – często bywa bardzo trudna. Do zadowolenia z dokonanego wyboru niezbędne jest zapoznanie się z cechami poszczególnych rozwiązań i odniesienie ich do własnych oczekiwań. Tylko świadome podjęcie decyzji pozwoli Ci cieszyć się nowym obiektywem i w pełni wykorzystać jego możliwości!

Zalety i wady obiektywów stało-ogniskowych i zoomów

Jak to zazwyczaj w życiu bywa, również w przypadku obiektywów musimy pójść na kompromis. Najpierw skupmy się na obiektywach stałoogniskowych. W porównaniu do zoomów (posiadających daną ogniskową w swoim zakresie) są zdecydowanie mniejsze, a przy tym jaśniejsze. Często też zdarza się, że „stałki” są lepsze optycznie, choć ta kwestia nie jest już tak jednoznaczna, czego (mam nadzieję) dobry przykład zamieściłem poniżej.

Jakość optyczna nowoczesnych obiektywów zmiennoogniskowych stoi na wysokim poziomie autor: Szymon Bugaj / Pentax K-5 IIs, Sigma 70-200/2.8 OS HSM

Jakość optyczna nowoczesnych obiektywów zmiennoogniskowych stoi na wysokim poziomie
autor: Szymon Bugaj / Pentax K-5 IIs, Sigma 70-200/2.8 OS HSM

W tym miejscu warto wspomnieć o tym, co oferują obiektywy Sigmy, a mianowicie 18-35/1.8 i 50-100/1.8, które osiągają lub zbliżają się do rekordowych wartości na wykresach MTF (rozdzielczości). Oczywiście w przeciwieństwie do takich klasyków, jak 50/1.8, 85/1.8 czy 100/2.0 nie kryją pełnej klatki, ale dla osób z aparatami wyposażonymi w matrycę APS-C, należących do zdecydowanej większości, stanowią bardzo atrakcyjną opcję. Tym bardziej, że różnica między wymienionymi stałkami (produkcji Canona) a Sigmą 50-100/1.8 wynosi około 450 g i 1000zł. Wydając 1000zł i dźwigając 450 gramów więcej dostajemy sprzęt lepszy optycznie ze wszystkimi pośrednimi ogniskowymi i nie wymagający zmiany obiektywów – taki układ mi się podoba.

Nie ulega jednak wątpliwości, że obiektywy stałoogniskowe potrafią oferować świetną jakość obrazu, zachowując przy tym przystępną cenę i kompaktowe rozmiary. Jest jeszcze jedna, niemierzalna zaleta obiektywów tego typu – zmuszają do eksperymentowania i „szukania kadrów”, co niejednokrotnie prowadzi do ciekawych efektów.

W przypadku obiektywów zmiennoogniskowych sytuacja wygląda nieco inaczej. Bardzo często są to urządzenia uniwersalne, pozwalające na zmianę kątów widzenia w bezproblemowy sposób. Niestety jasne zoomy, a i tak ciemne w porównaniu do stałek, są stosunkowo drogie i ciężkie, co nie wszystkim może się podobać. Jako ciekawostkę dodam, że spotkałem się z opiniami osób, które twierdzą, że rozmycie drugiego planu (bokeh) w zoomach jest znacznie brzydsze niż w stałkach. Osobiście nie widzę większych różnic w tym zakresie. Skłaniałbym się do szukania różnicy między konkretnymi modelami.

Nie ma rozwiązań idealnych, czyli kiedy warto wybrać stałkę, a kiedy zoom?

Biorąc pod uwagę poprzedni akapit, możesz sobie odpowiedzieć na pytanie – jakie cechy obiektywu są dla Ciebie najważniejsze? W jakich warunkach przyjdzie Ci fotografować? I wybrać typ obiektywu odpowiedni do Twoich wymagań. Osobiście preferuję zoomy, ponieważ cenię sobie uniwersalność (choć złośliwi mogliby stwierdzić, że wszystkie obiektywy są wszechstronne, a ograniczona bywa kreatywność). Nigdy nie mam też pewności co do okoliczności, w jakich przyjdzie mi fotografować, a płytka głębia ostrości jest dla mnie priorytetem. Jak już wielokrotnie wspominałem na łamach tego bloga, jedną z moich pasji jest turystyka połączona z fotografią przyrodniczą. Zdarza się, że podczas przejażdżek lub spacerów po lesie trafiam na zwierzęta znajdujące się bardzo blisko, wtedy możliwość zoomu niejednokrotnie ratuje zdjęcia. Przypomina mi to jedno z wydarzeń podczas rykowiska, gdy zaskoczył mnie jeleń z kilkunastoma łaniami. Gdyby nie możliwość zmiany ogniskowej z 400 na 280 mm, poniższe zdjęcie wyglądałoby zupełnie inaczej, według mnie gorzej.

autor: Szymon Bugaj

autor: Szymon Bugaj

Poza tym bardzo cenię sobie wygodę i nie boję się szumu na zdjęciach – uważam, że obecne aparaty z matrycą APS-C, nie wspominając o FF, dają ogromną swobodę fotografowi w doborze ISO.

Zoom pozwala na znacznie większą dowolność w kadrowaniu, np. mogę zrobić takie zbliżenie:

autor: Szymon Bugaj

autor: Szymon Bugaj

lub zaprezentować zwierzę w szerszym ujęciu:

autor: Szymon Bugaj

autor: Szymon Bugaj

Nie oznacza to, że stałki mogłyby dla mnie nie istnieć. Cenię je choćby z uwagi na stosunek rozmiarów do oferowanego „światła”. Muszę przyznać, że jeden obiektyw tego typu naprawdę mnie urzekł – Canon 50 mm/1.4 USM, dostałem go w zestawie testowym do recenzji Canon 7D Mark II vs Nikon D500 i polubiłem od pierwszego spojrzenia w wizjer, a ogólna jakość obrazu jaką oferuje to maleństwo po prostu mnie oczarowała.

autor: Szymon Bugaj

autor: Szymon Bugaj

Pokuszę się o stwierdzenie, że stałki sprawdzą się świetnie, jeśli wiesz, w jakich warunkach przyjdzie Ci fotografować. Na przykład w fotografii studyjnej, gdy masz duże możliwości aranżacji planu i możesz ustawić się w niemal dowolnym miejscu. Wtedy kilka lekkich stałek z powodzeniem zastąpi ciężkie zoomy. Obiektywy stałoogniskowe są chętnie wykorzystywane również w fotografii sportu przy przyrody, np. 300/2.8 czy 500/4. W ich przypadku nieocenione jest połączenie dużej ogniskowej i bardzo dużego otworu względnego, które są wręcz niezbędne do fotografowania dynamicznej akcji z większej odległości, w często nie najlepszych warunkach oświetleniowych, np. w hali lub o wschodzie lub zachodzie słońca. Warto też pamiętać o tym, że fakt posiadania np. obiektywu 24-70/2.8 nie wyklucza sensu noszenia przy sobie 50/1.4, gdyż potrafią się one świetnie uzupełniać i stanowić świetny zestaw do fotografii architektury, krajobrazu czy portretu.

Podsumowując – jeśli lubisz mieć jedno szkło do wielu zadań, fotografujesz zazwyczaj za dnia i nie przeszkadza Ci nieco podbite ISO – wybierz zoom. Jeżeli preferujesz płytką głębię ostrości lub jest ona dla Ciebie niezbędna, znasz warunki w jakich przyjdzie Ci fotografować, a branie kilku obiektywów i ich zmienianie w różnych warunkach nie jest dla Ciebie problemem – wybierz obiektywy stałoogniskowe.

Najlepsze obiektywy w danej kategorii

Na koniec postanowiłem zrobić krótki przegląd obiektywów dzieląc je na 6 kategorii. O wyborze określonego obiektywu decydowały następujące wskaźniki:

 • opinie klientów sklepu Cyfrowe.pl
 • ocena na portalu Optyczne.pl
 • moje doświadczenia z danym obiektywem

 

Najlepszy zmiennoogniskowy obiektyw szerokokątny: Tamron 15-30 mm f/2.8 Di VC USD

 • Opnie klientów sklepu Cyfrowe.pl: 9.5/10 (2 opinie)
 • Ocena na portalu Optyczne.pl: 4.95/5 (9 opinii)
źródło: www.optyczne.pl

źródło: www.optyczne.pl

 

Najlepszy stałoogniskowy obiektyw szerokokątny: Samyang 14 mm f/2.8 IF ED UMC Aspherical

 • Opnie klientów sklepu Cyfrowe.pl: 9.5/10 (12 opinii)
 • Ocena na portalu Optyczne.pl: 4.61/5 (6 opinii)
źródło: www.optyczne.pl

źródło: www.optyczne.pl

 

Najlepszy zmiennoogniskowy obiektyw uniwersalny: Nikon Nikkor AF-S DX 18-105 mm f/3.5-5.6 VR ED

 • Opnie klientów sklepu Cyfrowe.pl: 8/10 (23 opinie)
 • Ocena na portalu Optyczne.pl: 4.4/5 (97 opinii)
źródło: www.optyczne.pl

źródło: www.optyczne.pl

 

Najlepszy stałoogniskowy obiektyw uniwersalny: Canon 50 mm f/1.4 EF USM

 • Opnie klientów sklepu Cyfrowe.pl: 2/10 (86 opinii)
 • Ocena na portalu Optyczne.pl: 4.24/5 (79 opinii)
źródło: www.optyczne.pl

źródło: www.optyczne.pl

 

Najlepszy teleobiektyw zmiennoogniskowy: Tamron SP 150-600 mm f/5-6.3 Di VC USD

 • Opnie klientów sklepu Cyfrowe.pl: 5/10 (10 opinii)
 • Ocena na portalu Optyczne.pl: 45/5 (16 opinii)
źródło: www.optyczne.pl

źródło: www.optyczne.pl

 

Najlepszy teleobiektyw stałoogniskowy: Canon EF 400 mm f/5.6L USM

 • Opnie klientów sklepu Cyfrowe.pl: 9.8/10 (19 opinii)
 • Ocena na portalu Optyczne.pl: 4.9/5 (16 opinii)
źródło: www.optyczne.pl

źródło: www.optyczne.pl

Czy da się więc jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie – zoom czy stałka? Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb i rodzaju fotografii, jaki wykonujemy.

Podziel się.

O Autorze

Szymon Bugaj

Zawsze znajdę czas na analizę sprzętu fotograficznego czy rakiet tenisowych. Każdorazowo muszę zapoznać się z parametrami i przejrzeć miliony wykresów. Tak, lubię cyferki i to bardzo! Poza tym pasjonuje mnie fotografowanie dzikiej przyrody i gra w tenisa ziemnego.

2 komentarze

 1. Avatar

  Canon EF 50/1.4 jako najlepszy obiektyw? No bez jaj. Toż to jeden z najbardziej znienawidzonych obiektywów ze stajni Canona. Co więcej wielu twierdzi, że kosztujący grosze EF 50/1.8 STM jest lepszy.

  • Szymon Bugaj

   Opierając się na opinii 86 klientów sklepu Cyfrowe.pl, którzy wystawili Canonowi EF 50/1.4 średnią ocenę odpowiednio 9.2/10, 79 użytkowników portalu Optyczne.pl oceniających ten obiektyw na 4.24/5 oraz na moich własnych doświadczeniach z tym szkłem stwierdzam, że jak najbardziej jest to dobry wybór. Oczywiście nie zmienia to faktu, że 50/1.8 STM to również udane szkło.

Zostaw komentarz

izmir escort