Bestsellery 2022 – Ranking TOP10 najpopularniejszych obiektywów!

0

Czy jakość idzie zawsze w parze z popularnością? W fotograficznym świecie często tak, bo fotografowie najczęściej doceniają dobrą jakość oferowaną przez konkretne obiektywy. Oczywiście nie bez znaczenia jest cena… jakie więc obiektywy najchętniej wybierali klienci Cyfrowe.pl w 2022 roku? Sprawdźmy!

Na starcie muszę przyznać, że ranking ten jest… mocno zaskakujący. Jednak nie zamierzam uprzedzać faktów! Zaczynamy.

And the winner is… Canon EF 50mm 1.8 STM i Canon RF 50mm 1.8 STM

Obiecałem zaskoczenia? No więc to pierwsze z nich! W zeszłym roku pierwsze miejsce zajmował Canon RF 50 1.8 STM, a w tym roku jest to jego poprzednik z mocowaniem do lustrzanek – czyli Canon EF 50 1.8 STM. Obiektywy te po prostu wymieniły się miejscami i nowszy RF (z naprawdę niewielką stratą) zajął drugą pozycję – co tylko ugruntowuje Canona na pozycji lidera na rynku.

Jak do tego doszło? Nie wiem… Niewątpliwie obiektywy tego typu są pierwszym wyborem wielu fotografów. Klasyczna ogniskowa, duża światłosiła i niska cena – czego chcieć więcej? No właśnie, niczego – szczególnie jeśli jest to pierwszy „poważniejszy” obiektyw. Jedyne co może zastanawiać to częstszy wybór obiektywów z mocowaniem EF w świecie zdominowanym przez aparaty z mocowaniem RF.

Pełna lista obiektywów:

  1. Canon EF 50 1.8 STM
  2. Canon RF 50 1.8 STM
  3. Canon RF 35 1.8 STM IS MACRO
  4. SIGMA A 24-70 mm f/2.8 DG DN / Sony E
  5. SIGMA A 35 mm f/1.4 DG HSM
  6. CANON RF 24-105 F4.0 L IS USM
  7. CANON RF 24-70mm F2.8 L IS USM
  8. CANON RF 85 F 2 MACRO IS STM
  9. SIGMA A 35 mm f/1.4 DG DN Sony E
  10. SIGMA A 18-35mm F1.8 DC HSM

Szeroki standard wciąż szalenie popularny

Trzecie miejsce to obiektyw o ogniskowej 35 mm, tak samo, jak i w poprzednim zestawieniu. Jednak tutaj również małe zaskoczenie! Bo w zeszłym roku brązowy medal zgarnęła Sigma 35 1.4 Art, a w tym jest to… Canon RF 35 1.8 IS Macro. Jest to awans względem zeszłego roku o jedną pozycję. Podium wyraźnie należy do stałek Canona!

Wspomniana Sigma 35 1.4 Art to jednak nieśmiertelny klasyk i on również znalazł się w tegorocznym zestawieniu – choć spadł z miejsca trzeciego na miejsce piąte. To obiektyw, który mimo upływu lat jest wciąż niezwykle popularny i chętnie wybierany zarówno przez amatorów, jak i bardziej zaawansowanych użytkowników.  Co ciekawe, w zestawieniu znalazła się wersja do lustrzanek, którą oczywiście można podłączyć również przy pomocy adaptera do bezlusterkowców.

Znalazło się tu także miejsce dla nowszej generacji Sigmy 35 1.4 Art DG DN z mocowaniem do Sony E, jednak obiektyw ten nie cieszy się aż taką popularnością jak jego lustrzankowy odpowiednik i zajmuje on miejsce dziewiąte.

Uniwersalne zoomy królują

Tuż za podium plasuje się obiektyw od Sigmy z mocowaniem Sony E. Mowa oczywiście o klasyce reportażu, czyli Sigmie Art 24-70 2.8 DG DN. Jest to pierwszy, ale nie ostatni obiektyw ze zmienną ogniskową w tym zestawieniu. Co jednak ciekawe, to fakt, że Sigma nie tylko awansowała z miejsca siódmego, ale i to, że praktycznie wygryzła konkrecję w postaci Tamrona 28-75, jak i oryginały od Sonego. To chyba dość dobrze świadczy o tej Sigmie! Oj, obyśmy się doczekali też innych bagnetów tego szkła!

Jednak Sigma 24-70 to nie jedyny obiektyw o takich ogniskowych! Na liście znajdziemy również Canona RF 24-70 2.8L IS, który uplasował się na siódmej pozycji, oraz Canona RF 24-105 4L IS zajmującego pozycję numer sześć. To spora zmiana względem poprzedniego roku, gdzie nie było miejsca dla żadnego przedstawiciela topowych serii. Teraz mamy aż dwa! Wygląda więc na to, że coraz więcej osób przesiada się w pełni na bagnet RF. Taka zmiana z pewnością wychodzi na plus, bo tylko z obiektywami RF można wyciągnąć pełnię możliwości aparatu (i uzyskać np. stabilizację na poziomie 8ev).

Ciekawe jest też to, że w tym roku mamy w rankingu aż cztery uniwersalne zoomy. To o jeden więcej niż w 2021! Czwartym zoomem jest obiektyw do lustrzanek, i to lustrzanek APSC! Sigma 18-35 1.8, bo o niej mowa, to kolejny z niekwestionowanych evergreenów tego producenta. Jedyny obiektyw dedykowany do aparatów z matrycą APSC w całym zestawieniu – a to też o czymś świadczy. Szczególnie, że ranking aparatów pokazał ogromną dominację aparatów z matrycami pełnoklatkowymi, nad cropami.

Portretówka wisienką na torcie!

Dość dużą popularnością cieszył się również Canon RF 85mm f2 Macro IS, który uplasował się na ósmej pozycji. Często klienci wybierali go jako uzupełnienie do 35-tki. Nie od dziś wiadomo, że zestaw 35 + 85 tworzy naprawdę fajny duet! Jednak obecność tego Canona na liście nie jest tak oczywista, jak mogłoby się wydawać, bo o tyle, o ile inne ogniskowe nie miały w 2022 roku praktycznie żadnej konkurencji z natywnym mocowaniem RF, o tyle właśnie 85 mm z tym bagnetem pojawiło się od Viltroxa. Widać jednak, że krótki epizod chińskiego producenta nie był super owocny i jednak klienci postawili na oryginalny produkt Japończyków.

Jaki był 2022?

W ubiegłym roku ranking był znacznie bardziej zróżnicowany i pojawiały się tam między innymi produkty Sony, czy Tamrona. Dziś jednak wyraźnie widać, że obecnie na rynku liczą się dwie marki – Canon oraz Sigma. Z czego to wynika? Popularność Canona opiera się głównie na obiektywach RF, które jak do tej pory nie doczekały się konkurencji od żadnej poważanej firmy. Potwierdza to tylko dominację Canona na rynku. Ktokolwiek pierwszy dostanie licencję na obiektywy z bagnetem RF, ten z pewnością ustawi się na pozycji lidera wśród producentów zewnętrznych i zbierze na pewno sporą część tego tortu. Co ciekawe to fakt, że w przeciwieństwie do zeszłorocznego rankingu, w tym roku znalazło się kilka topowych konstrukcji z serii L od Canona. Może rośnie nam powoli grono pro-fotografów używających Canonów z serii R?

Sigma z kolei łączy w sobie świetną jakość z atrakcyjną ceną, przez co jest tak chętnie wybierana przez klientów, nawet kosztem obiektywów systemowych. Zwracające uwagę jest to, że na liście obiektywów od Sigmy znalazły się zarówno te dedykowane do bezlusterkowców Sony E, jak i te z mocowaniem do lustrzanek. Czy oznacza to, że lustrzanki wciąż są popularne wśród fotografów? Pewnie też… ale myślę, że dużą rolę odgrywa tu również fakt, że obiektywy Sigmy z mocowaniami do lustrzanek bez problemów można połączyć z nowymi bezlusterkowcami przy pomocy adaptera i działają one po prostu świetnie!

Jak działają obiektywy Sigmy z bezlusterkowcami Canona? >>>

Sprawdź więcej rankingów

Bestsellery 2022: TOP 10 aparatów w 2022 roku!

Bestsellery 2022: TOP 5 kamer, mikrofonów, lamp i gimbali wg klientów Cyfrowe.pl

2022 w fotografii: najciekawsze premiery mijającego roku

 

Podziel się.

O Autorze

Skupiam się głównie na reportażu i dokumencie. Doświadczenie zdobywałem pracując dla prasy, klubów, firm czy też klientów indywidualnych. Staram się dzielić swoją pasją poprzez pisanie o niej.

Zostaw komentarz

izmir escort