Bestsellery 2022: TOP 5 kamer, mikrofonów, lamp i gimbali wg klientów Cyfrowe.pl

0
Jakie były najlepsze kamery i akcesoria filmowe w 2022 roku? Oto modele, które klienci sklepu Cyfrowe.pl wybierali najczęściej!

Koniec roku to czas podsumowań. Na blogu Cyfrowe.pl podsumowujemy między innymi hity sprzedażowe. W przypadku kategorii filmowej bierzemy pod uwagę kamery, lampy, mikrofony i gimbale. Oto najchętniej wybierane modele w 2022 roku.

Blackmagic znowu na szczycie

Kolejny rok z rzędu wśród kamer króluje Blackmagic. Wynika to zapewne z faktu, że modele tego producenta są naprawdę dobrze wycenione. Oferują dobry stosunek ceny do możliwości, co pozwala otrzymać parametry kamery za raptem kilka tysięcy złotych.

Oczywiście wiele osób z myślą o filmowaniu kupuje aparaty, które świetnie się w tej roli sprawdzają. Jednak na potrzeby tego rankingu wzięliśmy pod uwagę jedynie kamery.

Na pierwszym miejscu, podobnie jak rok temu, znalazł się model Blackmagic Pocket Cinema Camera 4K. To kamera z matryca Mikro 4/3, która kosztuje mniej niż wiele aparatów.

Na kolejnym miejscu znalazł się o wiele bardziej zaawansowany Blackmagic Pocket Cinema Camera 6K PRO z matrycą APS-C. Z kolei podium zamyka starszy Blackmagic Pocket Cinema Camera 6K, który obecnie zastąpiony został przez wersję „Pro”.

Co ciekawe, wciąż sprzedają się również bardziej reporterskie kamery bez wymiennej optyki. Poza podium mieliśmy kamery Canon XA11 i Canon XA 50.

TOP 5 kamer 2022 roku

1. Blackmagic Pocket Cinema Camera 4K
2. Blackmagic Pocket Cinema Camera 6K PRO
3. Blackmagic Pocket Cinema Camera 6K
4. Canon XA11
5. Canon XA 50

Nowy lider mikrofonów

Dużym zaskoczeniem jest zmiana lidera w kategorii mikrofonów. Przez lata najlepiej sprzedawały się modele uznanej marki Rode. W tym roku jednak pierwsze miejsce zajął Synco G1 A1, czyli mikrofon bezprzewodowy.

Popularności upatrywać się można w technologii i cenie. Technologicznie jest to sprzęt, który działa na tej samej zasadzie, co mikroporty, które jednak nigdy nie należały do najtańszych. Ten model jest budżetową propozycją, a marka Synco udowadnia, że jakościowo wcale nie odbiega od konkurencji.

Na drugim miejscu znalazł się już Rode, ze swoim modelem VideoMicro, czyli miniaturowym mikrofonem nakamerowym, który nie wymaga dodatkowej baterii. Dalej mikrofon krawatowy Rode LAVALIER GO ceniony za znakomitą jakość dźwięku.

Poza podium pojawił się Synco M3, a więc kolejny model nieznanego wcześniej producenta. Z kolei na miejscu piątym uplasował się Boya MM1, mikrofon nakamerowy uznawany za budżetową konkurencję dla VideoMicro od Rode.

TOP 5 mikrofonów 2022 roku

1. Synco G1 A1
2. VideoMicro
3. Rode LAVALIER GO
4. Synco M3
5. Boya MM1

Sprawdzona marka na szczycie lamp

Jedną z lepiej kojarzonych marek w przypadku oświetlenia jest Patona. Mimo, że produkty tego producenta nie należą do najtańszych, to jednak wielu je wybiera ze względu na jakość i renomę. Pierwsze miejsce zajęła lampa Patona SL-360ARC, czyli mocny okrągły panel typu soft – idealny chociażby podczas oświetlania wywiadów.

Na drugim miejscu wylądowała lampa Yongnuo 300 III, niewielki i budżetowy panel, który można zamocować nawet na kamerę. Kolejne miejsce to Newell RANGHA, lampa uwielbiana przez fotografów i filmowców. Jest bardzo mała i zapewnia światło RGB. Idealna do ujęć produktowych, ale również do sesji jako dodatkowe źródło kolorowego światła.

Kolejne miejsce to Yongnuo 360 III PRO, tak zwany miecz świetlny RGB, który może być sterowany poprzez aplikację. Dalej znalazła się lampa Newell Air Artha, czyli nieco tańszy konkurent Patony z pierwszego miejsca rankingu.

TOP 5 lamp 2022 roku

1. Patona SL-360ARC
2. Yongnuo 300 III
3. Newell RANGHA
4. Yongnuo 360 III PRO
5. Newell Air Artha

Ronin królem gimbali

Marka DJI modelem Ronin rozpoczęła erę gimbali. Po latach nadal to ten producent jest najchętniej wybierany przez filmowców. Nic dziwnego, bo jakość stabilizacji oferowanej przez tę markę stoi na najwyższym poziomie. Aż 3 z 5 pierwszych miejsc zajął właśnie Ronin.

Na miejscu pierwszym znalazł się Ronin SC, dedykowany mniejszym aparatom i kamerom. Zaraz za nim jest druga generacja tego modelu DJI RSC 2. Podium zamyka z kolei Zhiyun Crane M2, czyli miniaturowy i budżetowy gimbal.

Kolejną pozycję zajął większy DJI RS 2 w bogatszej wersji Pro-Combo. Zaraz za nim znalazł się Zhiyun Weebill S, czyli gimbal o niestandardowej konstrukcji, którą jedni polubią, a inni wprost przeciwnie.

TOP 5 gimbali 2022 roku

1. Ronin SC
2. DJI RSC 2
3. Zhiyun Crane M2
4. DJI RS 2
5. Zhiyun Weebill S

Sprawdź więcej rankingów

Bestsellery 2022 – Ranking TOP10 najpopularniejszych obiektywów!

Bestsellery 2022: TOP 10 aparatów w 2022 roku!

2022 w fotografii: najciekawsze premiery mijającego roku

Podziel się.

O Autorze

Filmowiec z zawodu, dziennikarz z wykształcenia, fotograf z pasji. W ciągu ostatnich kilku lat miałem w rękach niemal każdy aparat, jaki pojawił się na rynku. Nadal jednak wierzę, że czasem najlepszy aparat to ten, który akurat masz przy sobie.

Zostaw komentarz

izmir escort