Jak wyczarować magię na zdjęciu za pomocą lampy LED?

0

Każdy zna przepis na świąteczną sałatkę jarzynową i dlatego każdy robi ją inaczej. Z jabłkami lub bez jabłek, z jajkiem lub z samym żółtkiem, z ogórkiem kiszonym lub małosolnym – ile kuchni tyle pomysłów. Jeśli w tym przedświątecznym szaleństwie chcesz złapać trochę wytchnienia, to mam dla Ciebie inny przepis – tym razem na zdjęcie z wykorzystaniem techniki malowania światłem. I to taki przepis, którego nie da się przesolić czy zbyt długo gotować, a jedynie dobrze przy nim bawić. No i przy okazji możesz zrobić fotograficzną kartkę świąteczną! 

Malowanie światłem – co to za technika fotograficzna?

Zanim przystąpisz do wypiekania świątecznego zdjęcia, małe wyjaśnienie czym jest proponowana przeze mnie technika. Z pewnością robiłeś bądź widziałeś fotografie, na których światła samochodów rozmazane są do postaci długich świetlnych smug. A gdyby tak wziąć tę lampę auta i poruszać w nią zaplanowany, umyślny sposób i rysować na obrazie różne wzory, napisy itp.? Taki zapis światła na obrazie, który wygląda jak swoiste pociągnięcie pędzla i autor zdjęcia celowo w niego ingeruje, nazywany jest właśnie techniką malowania światłem. 

Fotografia nocnego krajobrazu z widocznymi smugami światła przejeżdżających pojazdów

Zdjęcie wykonane z zastosowaniem techniki malowania światłem

Technikę tę w znakomity sposób wykorzystał Pablo Picasso i Gjon Milli w serii portretów słynnego malarza. Sprawdź zresztą sam – to myślę najlepsza inspiracja, przed przystąpieniem do własnych świetlnych malunków.

A do czego może przydać się ta technika w świątecznych zdjęciach? To czas kolorowych lampek na choince, zimnych ogni, gwiazdy betlejemskiej, stąd myślę, że pomysł ten idealnie łączy się z wystrojem mieszkania. Technika malowania światłem będzie jak lukier i słodkie ozdoby na świątecznych, fotograficznych ciastkach, którymi staną się obrazy. 

Co będzie potrzebne do wykonania świątecznych zdjęć z techniką malowania światłem?

Przed przystąpieniem do wypieków sprawdź, czy masz wszystkie potrzebne składniki. Bez obaw jeśli czegoś zabraknie – jest jeszcze czas, aby skoczyć do sklepu! 

 • aparat: do wykonania tych zdjęć nada się właściwie każdy aparat z możliwością ustawiania dowolnej długości ekspozycji (najlepiej tryb Bulb) i najlepiej oferujący tryb manualny.
 • obiektyw: w zasadzie każdy będzie OK – to zależy jaki kadr zaplanujesz. Polecam jednak raczej szerokie obiektywy, gdyż ma się wtedy więcej przestrzeni do malowania światłem i większy margines błędu. Fajnie może to wyglądać w połączeniu z rybim okiem,
 • statyw: to zakwas każdego takiego zdjęcia. Oczywiście można ustawić aparat na szafce czy jeszcze gdzieś indziej, ale to nie pozwoli naprawdę swobodnie i kreatywnie tworzyć świątecznych zdjęć. Sięgnij nawet choćby po mini statyw, choć najwięcej możliwości dają duże trójnogi.
 • wyzwalacz lub wężyk spustowy: najlepszy będzie pilot bezprzewodowy, gdyż wężyk ze zbyt krótkim kablem będzie ograniczał ruchy i może być widoczny w kadrze. Ewentualnie można skorzystać z trybu samowyzwalacza. 
 • źródło światła do malowania: oczywiście można sięgnąć po zwykłą latarkę, ale najlepsze efekty dają lampy RGB LED, z możliwością zmiany kolorów i natężenia światła.

Jaki aparat najlepszy do malowania światłem?

Chociaż ten pomysł wykonasz niemal każdym aparatem (a nawet smartfonem), to pomocne będą takie sprzęty, które posiadają tryby ułatwiające tworzenie zdjęć z długimi czasami naświetlania. Należą do nich przykładowo modele Olympusa, które posiadają tryby Live Bulb, Live Time czy Live Composite. O co chodzi w tych trybach, dowiesz się, czytając poniższy tekst. 

Funkcja Live Bulb w Olympusach – sposób na perfekcyjne zdjęcia z długim czasem naświetlania!

Jaka lampa do malowania światłem?

Jako źródło światła możesz wykorzystać wiele różnych lamp. Efekty pracy z tą techniką są zawsze oparte o dozę eksperymentu, stąd warto próbować z akcesoriami o różnej jasności, kolorystyce światła czy kształcie palnika. Najlepszym rozwiązaniem będą lampy z paletą barw światła RGB, które umożliwiają zabawę z kolorami na fotografiach. Miecze świetlne przydadzą się do robienia dużych smug, natomiast do mniejszych pociągnięć kompaktowe panele LED.

 

 

 

Jak zrobić świąteczne zdjęcia z techniką malowania światłem?

Gdy masz już wszystkie potrzebne składniki, sięgnij po średnią blachę… Dobra robimy zdjęcia nie pierniki (choć na te też mam dobry przepis, ale to w ew. w komentarzach). Po kolei:

 • Ustaw aparat na statywie.
 • Wybierz kadr, który będzie stanowił ramę dla Twojego malowania światłem. Może to być przykładowo fragment pokoju, w którym znajduje się choinka. Warto zadbać o to, aby kompozycja zawierała nieco wolnej przestrzeni. 

Przykładowy kadr, który może posłużyć jako punkt wyjścia do malowania światłem. / fot. Mikołaj Konkiewicz

 • Poszukaj ustawień ekspozycji, które dają optymalne naświetlanie. Polecam korzystanie z trybu manualnego, aby całkowicie swobodnie dostosowywać parametry. Przykładowo może to być f/11 i 30 s. Tutaj polecam nieco niedoświetlić zdjęcie, aby zapisy malowania światłem nie zarejestrowały się w kadrze jako przepalone.
 • Teraz w zależności od tego, czy masz wężyk, wyzwalacz radiowy czy korzystasz z samowyzwalacza, po prostu rozpocznij ekspozycję i…
 • …wyszalej się twórczo!  W trakcie trwania ekspozycji trwającej przykładowo 30 sekund cały czas poruszaj lampą LED tak, aby emitowana przez nią wiązka napisała w przestrzeni przykładowo „Wesołych świąt” (lub nakreśliła każdy inny, dowolny wzór, który podpowie Ci wyobraźnia). Wymaga to nieco praktyki, ale powinno się udać po kilku minutach każdemu, nawet tym, którzy bawią się tą techniką po raz pierwszy.
 • Po zakończeniu malowania lampką zaplanowanych elementów wyjdź poza kadr, tak aby Twoja sylwetka była niewidoczna lub bardzo rozmazana na gotowej ekspozycji.

Podzielę się małym tipem – każdą literę pisz wprost przed sobą i staraj się przesuwać pomiędzy nimi o mały, równy kroczek. Do tego pomiędzy kolejnymi literami, znakami interpunkcyjnymi czy innym elementami graficznymi wyłączaj i włączaj lampę (dlatego właśnie nie za komfortowo stosuje się tę technikę z latarką smartfonową).

Dzięki tej technice możesz więc wykonać zdjęcie dekoracji i napisać na fotografiach życzenia. Stworzysz tym samym wyjątkowe kartki świąteczne. Napisy będą po naświetlaniu zdjęcia stanowiły odbicie lustrzane. Teraz wystarczy tylko odbić fotografię w oprogramowaniu graficznym względem osi poziomej, aby wszystko stało się czytelne.

fot. Mikołaj Konkiewicz

Po wykonaniu ekspozycji z malowaniem światła trzeba jeszcze odbić je w poziomie. / fot. Mikołaj Konkiewicz

Jak już będziesz miał swoją ekspozycję z takim znakiem świetlnym, o który Ci chodziło, pozostaje tylko obrobić zdjęcie. Tutaj właściwie stosuje się te same metody, jak dla każdego zdjęcia z długą ekspozycją czy sztucznymi źródłami światła. 

A jeśli poszukujesz więcej przepisów na świąteczne zdjęcia, to polecam poniższy tekst:

5 POMYSŁÓW NA… oryginalną fotografię świąteczną

Wszystkiego dobrego na Święta! Życzę Ci, aby ten czas przyniósł wiele świetnych zdjęć i filmów lub po prostu pozwolił złapać nową, pozytywną energię, tak aby po świętach być pełnym inspiracji i pomysłów na nowe ujęcia!

TAGI:   
Podziel się.

O Autorze

Redaktor w sklepie Cyfrowe.pl. Absolwent fotografii na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. W swoich pracach łączy dokument i science-fiction. Z tego zestawienia tworzy własny opis świata.

Zostaw komentarz

izmir escort