Fotograficzny kalendarz adwentowy

0

Nadchodzi magiczny czas oczekiwania na ulubione święta w roku. Z naszym fotograficznym kalendarzem adwentowym możesz wykorzystać ten okres na szlifowanie swojego warsztatu, rozwijanie talentu, kreatywne ujęcia i… dobrą zabawę. Poznaj pomysły na fotograficzne zadania na każdy dzień grudnia i przeżywaj zbliżający się czas w jeszcze bardziej magiczny sposób – z magią obrazu!

Co to jest fotograficzny kalendarz adwentowy?

Kojarzysz zapewne kalendarze adwentowe, w których 24 okienka skrywają przykładowo słodycze, sole do kąpieli czy jeszcze inne pomysły. Fotograficzny kalendarz adwentowy od Cyfrowe.pl stawia jednak nie na przedmioty a… przeżycia. Bo chociaż na każdy dzień pomiędzy 1 a 24 grudnia zaplanowane są fotograficzne zadania, to jednak tak najważniejsze jest przeżywanie tego magicznego okresu z aparatem w dłoniach. Kreatywna zabawa, mnóstwo inspiracji i szlifowanie talentu. A do tego ten fotograficzny kalendarz adwentowy w przeciwieństwie do tych dostępnych w sklepach jest za darmo!

Każdy dzień fotograficznego kalendarza adwentowego to pojedyncze zadanie związane z robieniem zdjęć. Czasami bardziej konkretnie nakreślone, czasami tylko hasłowo. Raz będzie to nieco bardziej szczegółowa instrukcja, co należy zrobić danego dnia, a kiedy indziej „zadanie” będzie stanowiło inspirację, zachętę do własnych poszukiwań wokół danego tematu. Niezależnie od tego, jaka będzie forma zadania, każdy z 24 dni grudnia przygotowujących do Świąt będzie zwieńczony fotografią. A dzięki temu pod koniec tego magicznego czasu zbudujesz wyjątkową kolekcję kadrów.

Baw się fotograficznym kalendarzem adwentowym i publikuj zdjęcia

Tak jak wspomniałem, fotograficzny kalendarz adwentowy to klucz do niezapomnianej kolekcji zdjęć. Fotografii, które przybliżały Cię do kolejnych Świąt i były efektem kreatywnej zabawy. Może dobrym pomysłem będzie dzielenie się tymi zdjęciami z pozostałymi internautami? Zajrzyj na platformę Tookapic, która stanowi internetowe wyzwanie typu fotograficzny projekt 365 dni i wrzucaj swoje zdjęcia ze świątecznego projektu 24 dni.

Kto wie, może fotograficzny kalendarz adwentowy będzie początkiem nowej przygody, którą przedłużysz wraz z wyzwaniem noworocznym? Robienie codziennie zdjęć jest z pewnością najlepszym sposobem na rozwijanie swojej fotografii i odkrycia jej na nowo. Zajrzyj do poniższych artykułów, które przydadzą się podczas zabawy z fotograficznym kalendarzem adwentowym i być może zainspirują Cię do kolejnych śmiałych projektów fotograficznych.

Rób codziennie minimum jedno zdjęcie – poznaj projekt 365 dni w Tookapic

Codzienne wyzwanie fotograficzne trwające już 9 lat! Rozmawiamy z Agnieszką Bladzik

Fotograficzne postanowienia noworoczne! Kilka pomysłów na kreatywne zdjęcia

Fotograficzny kalendarz adwentowy – poznaj zadania

OK! Wiadomo już o co chodzi w całej zabawie, tak więc pora ją rozpocząć. Jeśli zamierzasz przeżyć okres oczekiwania na Święta z fotograficznym kalendarzem adwentowym od Cyfrowe.pl, i chcesz, aby poszczególne zadania pozostały niespodziankami, to poproś kogoś, aby wydrukował dla Ciebie poniższą listę zadań i odkrywał stopniowo tajemnice. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby zapoznać się już z zadaniami, a następnie przystępować do ich realizacji danego dnia. Możesz też zamienić ich kolejność, jeśli wiesz, że któregoś dnia będzie Ci łatwiej, bądź lepiej zrobić dane zdjęcie. Potraktuj to totalnie na luzie i baw się fotografią w grudniu!

Poniżej znajdziesz listę zadań zaplanowanych w fotograficznym kalendarzu, a w dalszej części artykułu zamieściłem ich krótkie omówienie.

Lista zadań z fotograficznego kalendarza adwentowego

 1. Pierwsza gwiazdka… znaczy zdjęcie
 2. Planowanie (nie tylko) świąt
 3. W poprzednie święta… czyli magia fotografii tradycyjnej
 4. Magia świąt w cyfrowej ciemni
 5. Świąteczny portret
 6. Światło błyskowe nie tylko od święta
 7. Portret Świętego Mikołaja
 8. Kolorowe święta z filtrem szarym
 9. Czarno-białe zdjęcie świąteczne
 10. Zwierzaki też czekają na święta czyli fotografia przyrodnicza
 11. Nietypowa ogniskowa
 12. Wieczór z książką o fotografii
 13. Czas szybko leci, więc go wydłużmy
 14. Święta jak z obrazka czyli przygotuj wydruk
 15. Dostrzeż blask świąt, czyli popracuj z blendą fotograficzną
 16. Iluminacje czyli czas na sfotografowanie scenerii miejskich i architektury
 17. Przygotuj fotograficzną kartkę świąteczną z techniką malowania światłem
 18. Zoom na święta, czyli ciekawe zdjęcie choinki
 19. Choinka jak malowana, czyli kolejny ciekawy pomysł na zdjęcie choinki
 20. Przygotuj się na pierwsza gwiazdkę fotografując nocne niebo
 21. Świąteczny time lapse
 22. Nie jedz to na święta, czyli świąteczna fotografia kulinarna
 23. Świąteczny fotoreportaż
 24. Mamy siebie, czyli piękny portret grupowy

1. Pierwsza gwiazdka… znaczy zdjęcie

Na początek zrób dowolne zdjęcie. Co tylko przyjdzie Ci do głowy. Najważniejsze to zacząć i przygotować się na 24 wspaniałe dni z fotografią.

2. Planowanie (nie tylko) świąt

Kluczem do udanej sesji fotograficznej jest planowanie. Poświęć temu więcej czasu, przeglądając np. zdjęcia swoich ulubionych fotografów. Zapisz pomysły na swoje kolejne kadry. Sfotografuj swoje przygotowania.

3. W poprzednie święta… czyli magia fotografii tradycyjnej

Każde kolejne święta są także czasem wracania wspomnieniami do poprzednich. Takie refleksje to dobry punkt wyjścia do zabawy z fotografią tradycyjną. Może chwycisz za aparat natychmiastowy lub jednorazowy.

Fotografia tradycyjna – jakie filmy fotograficzne czarno białe kupić?

Aparat natychmiastowy FujiFilm Instax 11 Mini

4. Magia świąt w cyfrowej ciemni

Ważnym elementem fotografowania jest także obrabianie zdjęć. Poświęć temu dziś więcej uwagi.

Odszumianie i wyostrzanie zdjęć w cyfrowej ciemni – prosty sposób na lepsze zdjęcia!

5. Świąteczny portret

Poćwicz dziś pracę z modelami. Jeśli możesz, skorzystaj z jasnego obiektywu, i popracuj z małą głębią ostrości. Jeśli akurat tego dnia nie ma kto stanąć przed Twoim obiektywem, to przygotuj autoportret.

6. Światło błyskowe nie tylko od święta

Światło błyskowe daje pełną kontrolę nad kadrem. Skorzystaj więc z lampy błyskowej, aby rozwinąć swój fotograficzny warsztat.

Lampy błyskowe, reporterskie czy światło ciągłe? Co lepsze do domowego studia?

7. Portret Świętego Mikołaja

Załatw rekwizyty (chociażby czapkę świętego Mikołaja) i zrób zabawne portrety. Mogą to być także autoportrety.

8. Kolorowe święta z filtrem szarym

Filtr szary umożliwia zastosowanie ultra długich ekspozycji. Wykorzystaj go do stworzenia oryginalnych świątecznych zdjęć.

Nie daj zrobić się na szaro, czyli zastosowanie filtrów szarych w fotografii

9. Czarno-białe zdjęcie świąteczne

Święta kojarzą się z feerią barw, ale przy tym zadaniu namawiam do tego, aby z nich zrezygnować. Dziś postaw na fotografię czarno-białą i zobacz, jak za jej pomocą można opowiedzieć o przed świątecznym czasie.

Fotografia czarno-biała w cyfrowej ciemni

10. Zwierzaki też czekają na święta, czyli fotografia przyrodnicza

Jeśli możesz, sfotografuj dziką przyrodę, ale świąteczne zdjęcie pupila też będzie świetnym pomysłem. A jeśli nie masz w domu zwierzaka, zobacz jak w okresie przedświątecznym, żyją zwierzęta miejskie.

11. Nietypowa ogniskowa

Jeśli Twoimi ulubionymi ogniskowymi są tele, to dziś skorzystaj z szerokiego kąta. Popracuj trochę z nietypową dla siebie ogniskową, aby poszerzyć horyzonty.

12. Wieczór z książką o fotografii

Kocyk, kakałko i grudniowy wieczór to klasyk. Zagraj go z książką fotograficzną! Nie zapomnij o zdjęciu – pokaż, jak odpoczywasz z książką. Może warto przy okazji spróbować techniki flat lay?

Top 5 statywów do zdjęć flat lay

13. Czas szybko leci, więc go wydłużmy

Uwierzysz, że połowa fotograficznego kalendarza adwentowego już za nami? Zróbmy, co się da, aby czas wolniej płynął. Przede wszystkim przy dzisiejszym zdjęciu wykorzystaj długie czasy naświetlania. Będzie z pewnością pomocny przy tym statyw.

14. Święta jak z obrazka, czyli przygotuj wydruk

Jeśli masz w domu drukarkę, to postaraj się przygotować maksymalnie udaną odbitkę. Dowiedz się, co trzeba zrobić, aby była ona możliwie wierna temu, co widzisz na ekranie. A jeśli nie masz drukarki, to skorzystaj z fotolabu, aby poznać to, jak wybór papieru wpływa na wydruki. Swoją pracę uwiecznij na zdjęciach!

Drukowanie zdjęć [seria poradników]

15. Dostrzeż blask świąt, czyli popracuj z blendą fotograficzną

Blenda to bardzo proste akcesorium, które jednak powinno być w przyborniku każdego fotografa i każdej fotografki. Poćwicz dziś posługiwanie się blendą i zrób kreatywne zdjęcia.

Blenda – opanuj światło na plenerowych sesjach

16. Iluminacje, czyli czas na sfotografowanie scenerii miejskich i architektury

W okresie przedświątecznym miasta, miasteczka i wsie pełne są kolorowych ilumancjii. To bardzo wdzięczny temat, który pozwala na przećwiczenie ciekawych technik fotograficznych – długich ekspozycji, fotografii nocnej itp.

17. Przygotuj fotograficzną kartkę świąteczną z techniką malowania światłem

Wczoraj rejestrowaliśmy światła rozwieszone w mieście, dziś jednak będziemy poruszać światłem. I to tak, aby w kadrze można było pisać i rysować wiązką światła. Ustaw długi czas naświetlania i poruszaj w kadrze latarką, lampą smartfona itp. Zobacz, co to daje, i baw się tym efektem w twórczy sposób.

Jak wyczarować magię na zdjęciu za pomocą lampy LED?

18. Zoom na święta, czyli ciekawe zdjęcie choinki

Masz już choinkę w domu? Jeśli nie to możesz wykorzystać do fotografii choinki, które spotkasz na ulicach, osiedlach czy w parkach. Ustaw długi czas naświetlania i podczas trwania ekspozycji zmień ogniskową w obiektywie zoom. Poznaj ten ciekawy efekt i wykorzystaj go w kreatywny sposób.

5 POMYSŁÓW NA… oryginalną fotografię świąteczną

19. Choinka jak malowana, czyli kolejny ciekawy pomysł na zdjęcie choinki

Zrób nieostre zdjęcia (dokładnie tak!) choinki, i zobacz, jak zaczyna wyglądać niczym z obrazu malarskiego.

20. Przygotuj się na pierwszą gwiazdkę fotografując nocne niebo

Do wyglądania pierwszej gwiazdki pozostało jeszcze kilka dni, ale już dziś dzięki fotografii możesz dowiedzieć się, gdzie jej w ogóle należy szukać. Jeśli dopisze pogoda poznaj smak astrofotografii, ale jeśli ta Cię zupełnie zawiedzie, to zrealizuj w kreatywny sposób temat „Pierwsza gwiazdka” – chociażby we własnych czterech ścianach.

21. Świąteczny time lapse

Naucz się techniki time lapse i celebruj przygotowania do świąt. Może to być całkiem realistyczny time lapse lub może jakaś opowieść wigilijna… ciekawe co wymyślisz!

22. Nie jedz to na święta, czyli świąteczna fotografia kulinarna

Ile to razy w najbliższych dniach ktoś powie – „Nie jedz! To na Święta!”. Aby poradzić sobie z apetytem na świąteczne dania, przeżyj przygodę z fotografią kulinarną. Jeśli dasz radę, zrób zdjęcia już przygotowanych świątecznych dań, a jeśli takowych jeszcze nie masz, to sfotografuj chociaż np. przyprawy charakterystyczne dla świątecznej kuchni.

23. Świąteczny fotoreportaż

Przygotowania do świąt bywają naprawdę dynamicznym czasem! Wiele się wtedy potrafi wydarzyć! Obudź w sobie fotoreporterski zmysł i zacznij dziś tworzyć tak, jakby członek Agencji Magnum przybył do Twojego domu w tym przedświątecznym czasie i miał opowiedzieć o tradycjach i atmosferze.

24. Mamy siebie, czyli piękny portret grupowy

Święta to czas, który chce się spędzać z najbliższymi. Wykorzystaj 24 grudnia do zrobienia niezapomnianych zdjęć portretowych. Pamiętaj, aby podejść do tego na zupełnym luzie. Najważniejsze jest bycie razem i wspólna zabawa podczas robienia zdjęć. To co z nich wyjdzie to tylko dodatek!

Cóż, pozostaje na koniec życzyć udanej zabawy i wspaniałego czasu oczekiwania na Święta. Powodzenia!

TAGI:   
Podziel się.

O Autorze

Gdy robię zdjęcia, to zajmuję się fotografią reportażową, teatralną i artystyczną. Gdy piszę o zdjęciach, to zastanawiam się, jak wpływają one na odbiorców, co robić, by robić jej bardziej świadomie i jakie możliwości daje sprzęt. Poza tym piszę wiersze i jak dotąd w druku ukazały się moje dwie książki z poezją. Ukończyłem studia magisterskie na kierunku Fotografia na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Jestem laureatem konkursów fotograficznych i poetyckich, uczestnikiem wystaw, festiwali i publikacji poświęconych fotografii.

Zostaw komentarz

izmir escort