Jak wyposażyć małe studio fotograficzne? Sprzęt i triki na brak miejsca

0

Nie zawsze przestrzeń w studiu pomieści tyle sprzętu, ile głowa fotografa mieści pomysłów.  Jeśli Twoim studiem staje się środek salonu, bądź dysponujesz bardzo małym miejscem do realizowania materiału, to w tym artykule znajdziesz kilka pomocnych wskazówek. Sprzęt, który tu zobaczysz, zajmuje mało miejsca po złożeniu lub łatwo i szybko się go rozkłada. 

Miniaturyzacja sprzętu sprawia, że coraz łatwiej zorganizować funkcjonalne i wygodne studio fotograficzne (lub podróżować ze studiem). Przede wszystkim zmniejszyły się rozmiary samych aparatów i obiektywów, ale także powstało wiele ciekawych rozwiązań, pozwalających zaoszczędzić miejsce – dotyczy to np. statywów. Co jeszcze da się zrobić, aby przyjemniej pracowało się tam, gdzie miejsce jest ograniczonym zasobem?

Sufitowy system mocowania światła

Jeśli dysponujesz przestrzenią, którą na stałe wykorzystujesz do tworzenia zdjęć lub filmów, a jednocześnie narzekasz w niej na brak miejsca, to możesz pomyśleć o sufitowym systemie wieszania oświetlenia. Dzięki temu statywy oświetleniowe przestaną zajmować miejsce na podłodze, dając więcej przestrzeni dla fotografa, filmowca, modeli i pozostałego sprzętu. Taki system przyda się także, gdy zechcesz zorganizować wystawę we własnym atelier – możesz nim łatwo dostosować światło do ekspozycji, dając gościom pełen komfort oglądania prac.

Statyw C-Stand

Gdy jednak współdzielisz swoją przestrzeń z innymi osobami (np. mieszkańcami Twojego domu) lub po prostu inwestycja w sufitowy system Ci nie odpowiada, to wciąż możesz oszczędzić nieco miejsca na samych statywach. Przykładowo statyw C-Stand może stanąć na schodach, dzięki czemu możesz efektywniej wykorzystać przestrzeń dostępną w pomieszczeniu. Ponadto producenci stosują konstrukcje, które zmniejszają gabaryty trójnogów, w szczególności po złożeniu. Przykładem może być GlareOne Air A-360, który da się całkowicie rozmontować i transportować na płasko. To pomocne, gdy póki co, musisz po sesji upychać sprzęt w szafie lub za kanapą.

Statywy C-stand takie jak np. Manfrotto Avenger MAA2018L CENTURY 18 można z łatwością stawiać na nierównych powierzchniach, uzyskując czasami niestandardowe konfiguracje, pomocne w ograniczonej przestrzeni.

Elastyczny panel LED

Ciekawym rozwiązaniem są elastyczne panele LED, które składają się niczym mata do jogi. To daje kilka możliwości – umożliwia bardzo kreatywne kształtowanie światła i ułatwia stosowanie maty w ciasnych pomieszczeniach. A poza tym łatwiej jest ją gdzieś schować (cóż ograniczona przestrzeń równie mocno dotyczy samego robienia zdjęć, jak i przechowywania sprzętu).

Softboxy składające się na płasko

Apropos przechowywania. Jeśli nawet sprzęt po rozłożeniu musi siłą rzeczy mieć większe rozmiary (przykładowo dla części modyfikatorów światła), to dobrze, żeby chociaż wymagał mniejszej przestrzeni w przerwach od fotografowania czy filmowania. Softboxy takie jak np. GlareOne składają się na płasko tak, aby maksymalnie ograniczyć zajmowane miejsce. Co ważne, składanie większości softboxów jest bardzo łatwe, i są dostarczane w zestawie z pokrowcem, tak po każdej sesji nie będzie problemów z jego upchnięciem w szafie (chyba że był przed sesją).

Softbox GlareOne Easy Fold 60×90 cm po złożenu, schowany w dołączonym pokrowcu

Sufitowy system zawieszania teł

W wielu studiach sufit się marnuje. No może nie marnuje, bo jednak na coś się przydaje w pomieszczeniu, ale mimo wszystko może postarać się bardziej i posłużyć do uwolnienia nieco przestrzeni na podłodze. Tak było w przypadku podwieszania pod sufitem oświetlenia studyjnego, tak może być w przypadku sufitowego systemu wieszania teł.

Łańcuszkowy system zawieszania GlareOne na 3 tła, który może być przymocowany zarówno do sufitu, jak i ściany.

Tła składane

Inną opcją zaoszczędzenia miejsca, ale wciąż zapewniającą wygodną pracę, jest skorzystanie z teł składanych. Są to specjalne modele, które przeznaczone są głównie do sesji plenerowych, ale ich mobilność umożliwia łatwe wykorzystanie także w domowym studiu.

Na podobnej zasadzie działają składane blendy. Jeśli kompletujesz sprzęt do domowego studia, to akurat miejscem na tego typu akcesoria nie musisz się specjalnie przejmować.

Lampa reporterska z okrągłym palnikiem

Kolejnym ciekawym pomysłem na zaoszczędzenie nieco miejsca w studiu (czy w studyjnym magazynie) jest skorzystanie z reporterskiej lampy błyskowej z okrągłym palnikiem. Taki sprzęt ma dużo mniejsze gabaryty niż tradycyjne lampy studyjne, a jednocześnie taka konstrukcja palnika pozwala na zachowanie równomiernego rozprowadzanie światła czy łatwiejsze korzystanie z softboxów. Oczywiście nie jest to sprzęt, który może zastąpić prawdziwą lampę studyjną, ale warto się nad nim zastanowić nie tylko w plenerze, ale także wtedy, gdy studio organizuje się w salonie czy w sypialni.

Lampa plenerowa

Lampa plenerowa to nie tylko świetne rozwiązanie dla tych, którzy organizują swoje studio na zewnątrz. Przykładowo wybrane modele lampmProfoto mają gabaryty zbliżone do obiektywu, stąd z pewnością nie potrzebują specjalnego miejsca w pokoju czy w szafie. Lampy plenerowe są także pomocne tym, którzy jesienią i zimą chowają się w domowym studiu, a wiosną i latem cieszą się dobrą pogodą i wtedy przenoszą się z foceniem w plener.

 

 

Stół bezcieniowy i namiot bezcieniowy

Po fotografię produktową, kulinarną i makro sięga się często także z tego powodu, że łatwiej jest ją robić w domu. Nie wymagają wszak tyle przestrzeni co portrety. Tutaj jednak też nie trzeba rozpychać się ze sprzętem i anektować przesadnie dużej powierzchni mieszkania. Stoły bezcieniowe GlareOne mają specjalną konstrukcję, która pozwala na ich złożenie niczym składane krzesło, tak aby na czas przechowywania wsunąć je np. za szafę. Namioty bezcieniowe składają się na płasko i też łatwo je gdzieś schować (np. GlareOne 40×40 cm ma rozmiary zbliżone do blachy do piekarnika, ale nie radzę go chować w piekarniku).

Torby, kufry, walizki

Warto na koniec rozejrzeć się także za różnymi torbami, kuframi czy walizkami, w których można schować lampy, kable i inne akcesoria. Dzięki temu można wszystko zebrać w jednym miejscu i po każdej sesji bardzo szybko zwinąć swoje studio (jeśli zachodzi taka potrzeba). To także duże ułatwienie, gdy chcesz robić zdjęcia u klientów czy w różnych lokacjach.

Podziel się w komentarzu, jakie inne patenty pomagają Ci zaoszczędzić miejsce w studiu i wygodnie fotografować czy filmować w mniejszych pomieszczeniach.

Podziel się.

O Autorze

Gdy robię zdjęcia, to zajmuję się fotografią reportażową, teatralną i artystyczną. Gdy piszę o zdjęciach, to zastanawiam się, jak wpływają one na odbiorców, co robić, by robić jej bardziej świadomie i jakie możliwości daje sprzęt. Poza tym piszę wiersze i jak dotąd w druku ukazały się moje dwie książki z poezją. Ukończyłem studia magisterskie na kierunku Fotografia na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Jestem laureatem konkursów fotograficznych i poetyckich, uczestnikiem wystaw, festiwali i publikacji poświęconych fotografii.

Zostaw komentarz

izmir escort