5 POMYSŁÓW NA… oryginalną fotografię świąteczną

0

Zarówno okres przygotowań, jak i same Święta Bożego Narodzenia to bardzo inspirujący czas. Niezwykła, wyjątkowa atmosfera jaka towarzyszy tym dniom zachęca do chwycenia za aparat! Zobacz 5 pomysłów na oryginalną fotografię świąteczną, które pomogą spędzić czas z aparatem w dłoni i jednocześnie uwiecznić ten wyjątkowy klimat.


Otwórz z nami Cyfrowy Kalendarz Adwentowy. Codziennie inna promocja! >>

1. Dynamiczna choinka przy użyciu zoomu

Osoby dzielące dach z kotem, wiedzą że choinka niekoniecznie musi być statycznym obiektem. Nie musisz jednak obawiać się, że realizacja tego pomysłu na zdjęcie zmusi Cię do podnoszenia przewróconej choinki. Będzie mogła nadal stać dumnie, zdobiąc wnętrze, a jednocześnie na fotografii ukaże się jako pełna dynamizmu. Kluczem do tego jest wykorzystanie zoomu w trakcie wykonywania ekspozycji.

boze narodzenie obiektyw nikkor

Do wykonania tego pomysłu niezbędne jest posiadanie dowolnego obiektywu typu zoom. Przykładem takiego instrumentu jest Nikon Nikkor 28-300 mm f/3.5-5.6G AF-S ED VR.

Ustaw na statywie aparat z podłączonym obiektywem zmiennoogniskowym i wyceluj w kierunku choinki. Podłącz akcesorium umożliwiające zdalne wyzwalanie migawki (wężyk spustowy lub pilot zdalnego sterowania), aby uniknąć poruszeń powstających w trakcie bezpośredniego wyzwalania migawki. Ewentualnie możesz zastosować łączność bezprzewodową i urządzenie mobilne. Zaplanuj nieco szerszy kadr – przydatny więc będzie obiektyw uniwersalny, obejmujący zarówno szerokie kąty, jak i nieco węższe. Ustaw długi czas naświetlania i w trakcie trwającej ekspozycji zmień ogniskową obiektywu. W efekcie uzyskasz podłużne linie wyznaczone przez światełka, co nada choince dynamizmu.

boze narodzenie choinka zoom 2

boze narodzenie choinka zoom 1

Podczas operowania pierścieniem zmiany ogniskowej uważaj, aby nie poruszać nim w osi pionowej. Operację tę ułatwiają instrumenty wyposażone w elektroniczne wspomaganie zmiany ogniskowej, takie jak np. Olympus M.ZUIKO DIGITAL 14-42 mm f/3.5-5.6 EZ.

Na efekty mają wpływ czas naświetlania, zakres i tempo zmiany ogniskowej. Ich dobór może być różny i warto poeksperymentować. Nie ma jednego stałego wzoru, tak więc zachęcam do podjęcia różnych prób – dobrania dłuższych czasów naświetlania czy manipulowania różnymi zakresami ogniskowych. Na efekt wpływa także to czy zaczniesz od szerokiego lub wąskiego kadru, a także ilość czasu ekspozycji przypadająca na poszczególne ogniskowe (możesz np. dla ekspozycji trwającej 4 s przydzielić szerokiej, wieńczącej naświetlanie ogniskowej 3,5 s, co pozwoli na jedynie delikatne zaznaczenie rozmycia lampek – patrz pierwsze zdjęcie z powyższych).

2. Choinka jak z płótna malarskiego

Pozostaw jeszcze przez trochę aparat umieszczony na statywie przed choinką i pobaw się z ręcznym ustawianiem ostrości. Dzięki niemu możesz wykonać bardzo malarskie przedstawienie świątecznego drzewka. Możesz w różny sposób domykać przysłonę, eksperymentując z odmiennymi efektami. Dobrze jest, aby obiektyw posiadał przysłonę o dużej liczbie listków (np. 9), co pozwoli na uzyskanie ładnego, niemal kołowego efektu bokeh.

boze narodzenie tamron 24-70 g2

Obiektyw Tamron 24-70 mm f/2.8 Di VC USD G2 charakteryzuje się 9-listkową przysłoną.

Operowanie manualnym ustawianiem ostrości pozwala na oddanie choinki jedynie za pomocą zarysu.

boze narodzenie nieostra choinka jako tlo

Taka nieostra choinka nie musi stanowić głównego motywu – drzewko świąteczne stanowi także świetne tło.

boze narodzenie bokeh serece

Bokeh w kształcie serca – czemu nie? Możesz zastosować prosty trick, który pozwoli Ci na uzyskanie oryginalnego kształtu bokeh. Więcej informacji znajdziesz w artykule, do którego link znajduje się na końcu tego poradnika.

Zajrzyj do poniższego artykułu, aby dowiedzieć się więcej na temat efektu bokeh:

7 sposobów na lepszy bokeh – dodaj magii swoim zdjęciom!

3. Portret z wykorzystaniem lampek choinkowych

Lampki kojarzą się ze Świętami i mogą podsunąć dużo pomysłów na zdjęcia. Kolejnym wykorzystującym ten element bożonarodzeniowego wystroju jest wykonanie klimatycznego portretu. Poszczególne światełka znajdujące się poza polem ostrości nie muszą być jedynie elementem tła. Ich rozmycia możesz wykorzystać także na pierwszym planie. Dzięki temu zbudujesz ciekawą scenerię dla portretu. Lampki możesz podwiesić do sufitu lub poprosić modela lub modelkę, aby je potrzymali.

Przy realizacji takiego portretu niezwykle przydatne są obiektywy o dużej światłosile. Świetnie nadadzą się klasyczne 50-tki, takie jak np. Nikon Nikkor 50 mm f/1.8 G AF-S i Canon 50 mm f/1.8 EF STM. Z jednej strony pozwolą na uzyskanie bardzo małej głębi ostrości i rozmycie otoczenia modela, a z drugiej pozwolą na fotografowanie przy mniejszej ilości światła z zachowaniem wyraźnych elementów, które mają być ostre. Jednocześnie w połączeniu z aparatami z matrycami APS-C dają kąt widzenia odpowiadający ogniskowym 75 mm (Nikon) i 80 mm (Canon) dla formatu małoobrazkowego, co pozwoli na uniknięcie zniekształceń twarzy.

boze narodzenie 50tka canon 50 mm

Canon 50 mm f/1.8 EF STM to tani i dobry obiektyw, który świetnie sprawdzi się w portrecie.

boze narodzenie lampki portret 1

Lampki możesz przyczepić do sufitu lub elementów wystroju, jednakże jeśli nie masz takiej możliwości, może je po prostu trzymać model lub modelka.

boze narodzenie lampki rece

Ukazanie detalu to także dobry pomysł na fotografie.

boze narodzenie filizanka

Możesz także wykorzystać motyw z lampkami świątecznymi do wykonania fotografii przedmiotu lub kulinarnej.

4. Świąteczny time lapse

Kolejny z pomysłów łączy światy fotografii i wideo. Wykorzystaj techniką time lapse do zarejestrowania przygotowań lub wigilijnej kolacji. Z pewnością będzie to miła pamiątka! W szczególności oglądanie wspólnych przygotowań czy ubierania choinki będzie bardzo ciekawe i zabawne – kamera ujawni kto naprawdę pracował, a kto zajmował się jedynie podjadaniem przygotowanych potraw.

O tym jak przygotowaliśmy time lapse pisaliśmy już w poprzednich artykułach. Zajrzyj do nich, aby uzyskać więcej informacji na ten temat (linki znajdziesz poniżej). Chociaż ciekawe mogą być ujęcia, w których trzymasz aparat w rękach (np. Z pomocą DJI Osmo Mobile 2), to w trakcie przygotowań czy celebrowania Wigilii lepiej jest zostawić aparat na statywie. W takim zastosowaniu tradycyjny trójnóg może być nieco niepraktyczny – może nieco zawadzać lub odwracać uwagę niektórych świętujących. Lepszym rozwiązaniem jest dyskretne rozlokowanie sprzętu rejestrującego na mini statywie, który umieścisz np. na regale.

boze narodzenie manfrotto pixi

Mini statyw, taki jak np. Manfrotto Pixi, pozwala na dyskretne umieszczenie kamery lub smartfona np. na regale.

Technika timelapse – od czego zacząć?

Timelapse, Hyperlapse i Motion Lapse z DJI Osmo Mobile 2 – poznaj bliżej te ciekawe techniki

Poniżej znajdziesz przykłady takich realizacji:

5. Świąteczny fotoreportaż

Spróbuj wcielić się w rasowego fotoreportera i przygotuj fotoreportaż zarówno z przygotowań, jak i samych Świąt. Pamiętaj tylko, żeby nie brać tego zbyt poważnie, bo zbytnie zaangażowanie w fotografowanie może przeszkodzić we wspólnym przeżywaniu chwil z bliskimi. Niemniej warto podejść do tego na luzie i w miarę możliwości starać się budować za pomocą fotografii opowieść o bożonarodzeniowym czasie. Pod koniec Świąt spróbuj przygotować 5-7 najlepszych fotografii, które ułożą się w krótką historię. Pokaz slajdów wieńczący Twój projekt, poszerzony o pozostałe zdjęcia rodzinne, także te z przed lat, może stać się miłym sposobem na spędzenie czasu z bliskimi.

boze narodzenie asus s1

Projektor mobilny ASUS S1 to prosty sposób na zorganizowanie pokazu slajdów.

boze narodzenie quadralite 36

Podstawowym wyposażeniem każdego fotoreportera jest lampa błyskowa. Przydatna będzie nawet o małej mocy, taka jak np. Quadralite Stroboss 36.

boze narodzenie olympus 17 mm

Czasami użycie lampy błyskowej może popsuć atmosferę świątecznych luminacji, stąd przydatne w takiej sytuacji są jasne obiektywy, takie jak np. Olympus M.ZUIKO DIGITAL ED 17 mm f/1.8.

Pamiętaj, że rasowy fotoreporter zostaje na miejscu akcji nieco dłużej, nawet po zakończeniu wydarzeń. To często pozwala na wykonanie zaskakujących kadrów, które wielokrotnie świetnie uzupełniają historię (lub nawet mówią o niej lepiej niż zdjęcia z samego centrum wydarzeń). Odnosząc to do Bożego Narodzenia, warto mieć aparat w pogotowiu także po zakończeniu wieczerzy i w przerwie międzyświątecznej – być może coś przykuje Twoją uwagę i pomoże jeszcze pełniej opowiedzieć o Świętach.

boze narodzenie przygotowania

Fotografuj przygotowania, które są także ważną częścią Świąt.

boze narodzenie ciasteczka

Boże Narodzenie miewa bardzo różne oblicza – nie skupiaj się jedynie na wnętrzach, ale spróbuj również ukazać, jak obchodzone są Święta w Twojej okolicy.

boze narodzenie dziecko radosc

Staraj się obserwować emocje bliskich – ich spontaniczne, szczere reakcje będą świetnym tematem zdjęć.

boze narodzenie klimat choinka

Korzystanie ze światła emitowanego przez luminacje świąteczne pozwala na stworzenie wyjątkowego nastroju zdjęć.

Zaplanuj także w Święta wspólne zdjęcia rodzinne. Poniższy poradnik pomoże Ci w realizacji tego pomysłu.

Fotografia rodzinna – świąteczny poradnik

Na koniec pozostaje już tylko życzyć udanych fotografii i szczęśliwych, spokojnych oraz radosnych Świąt! W Nowym Roku życzę jeszcze więcej świetnych kadrów, zrealizowanych pomysłów i satysfakcji z pasji!

Podziel się.

O Autorze

Gdy robię zdjęcia, to zajmuję się fotografią reportażową, teatralną i artystyczną. Gdy piszę o zdjęciach, to zastanawiam się, jak wpływają one na odbiorców, co robić, by robić jej bardziej świadomie i jakie możliwości daje sprzęt. Poza tym piszę wiersze i jak dotąd w druku ukazały się moje dwie książki z poezją. Ukończyłem studia magisterskie na kierunku Fotografia na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Jestem laureatem konkursów fotograficznych i poetyckich, uczestnikiem wystaw, festiwali i publikacji poświęconych fotografii.

Zostaw komentarz

izmir escort