Top 5 statywów do zdjęć flat lay

0

Szukasz łatwego i atrakcyjnego wizualnie sposobu na pokazanie stylizacji, jedzenia czy po prostu tego, jak mija Ci dzień? Zrób zdjęcia typu flat lay. Są to bardzo popularne w mediach społecznościowych czy na blogach ujęcia, które pokazują różne przedmioty z „powietrznej perspektywy”. Oczywiście nie trzeba wzlatywać pod sufit, aby zrobić z góry fotografię tego, co leży na stole. Wystarczy sięgnąć po odpowiedni statyw.

Co to zdjęcia typu flat lay?

Zdjęcia typu flat lay pokazują przedmioty leżące na stole, łóżku, na trawie czy na podłodze tak, jakby widz zawisnął prosto nad nimi. Nie przez przypadek tego typu fotografie zdobyły ogromną popularność na blogach i w mediach społecznościowych. Zdecydowało o tym to, że świetnie wyglądają, a jednocześnie są proste do wykonania. Przede wszystkim można je zrobić niemal wszędzie. Są oparte tak naprawdę tylko o jeden plan, stąd dużo łatwiej jest zorganizować sobie jakieś tło, dużo prościej jest je skomponować i łatwiej jest także poradzić sobie z głębią ostrości.

Zdjęcia flat lay można zrobić przy naturalnym świetle nawet na małym wycinku blatu, kanapy czy innego podłoża, które umożliwia równe rozłożenie rekwizytów. Nie musisz więc sprzątać czy przemeblowywać pokoju. Udaje się je także zrobić w zatłoczonych miejscach. Spójrz zresztą na poniższe przykłady.

 

Do zrobienia powyższych zdjęć wystarczył kawałek pościeli, czy nawet swetra, torby i kapelusza rozłożonych w dowolnym miejscu.

Dlaczego warto korzystać ze statywu do zdjęć flat lay?

Takie zdjęcia można wykonać niemal dowolnym sprzętem – lustrzanką, bezlusterkowcem czy smartfonem. Niemniej niezależnie od tego, jaki aparat masz pod ręką, dobrze byłoby go ustawić na statywie. Ustabilizowanie sprzętu przyda się z 2 powodów:

  • Umożliwi wykonywanie zdjęć z dłuższym czasem naświetlania, ułatwiając Ci fotografowanie przy mniejszej ilości światła (np. wieczorem czy w pochmurny dzień). Unikniesz przy tym wysokich szumów i uda Ci się zachować wysoką jakość obrazu.
  • Gdy potrzebujesz wykonać kilka zdjęć z góry, np. aby pokazać różne etapy przygotowywania jakiegoś dania, Statyw do flat lay pozwoli na powtarzanie wyników i  przyspieszy fotografowanie.
  • Zastosowanie statywu uwalnia też ręce, których potrzebujesz w kadrze (np. fotografując biżuterię czy pomalowane paznokcie) oraz pozwala na wprowadzanie modyfikacji bez burzenia całego kadru.

Pamiętaj tylko, że statyw do flat lay musi zapewnić Ci możliwość ustawienia obiektywu prostopadle do rozstawionych rzeczy. Poniżej zebrałem dla Ciebie kilka takich modeli.

Top 5 statywów do flat lay

Manfrotto Befree GT XPRO z głowicą kulową, twist, Q90

Możliwość „złamania” kolumny centralnej i ustawienie jej pod kątem 90° jest tym, co niezbędne w statywie do flat lay. Dzięki temu możliwe jest ustawienie aparatu centralnie nad rozłożonymi na blacie czy podłodze rzeczami. Taką opcję zapewnia Manfrotto Befree GT XPRO z głowicą kulową, twist, Q90. W tym modelu zapożyczono system pochylania kolumny centralnej znany z flagowego statywu Manfrotto z serii 055. Mechanizm działa w prosty sposób i pozwala na przekształcenie statywu w kilka sekund.

Manfrotto MT055XPRO3

Wspomniany wcześniej flagowiec poza pochylaną kolumną centralną oferuje także gniazdo Easy Link. Można do niego podłączyć przykładowo ramię Magic Arm i zamontować na nim lampę błyskową czy blendę. Statyw ten polecam tym, którzy chcą tworzyć profesjonalne flat lay z rozbudowanym oświetleniem itp. Warto o nim pomyśleć, gdy pasjonujesz się fotografią kulinarną, a zdjęcia flat lay są tylko jej uzupełnieniem. Da Ci pełną kontrolę nad kadrami i udźwignie nawet rozbudowany zestaw fotograficzny.

Vanguard ALTA PRO 2+ 263AP, aluminiowy, 3-sekcyjny, głowica 3-kierunkowa

Statyw ten jest niemalże stworzony do zdjęć flat lay. Wszystko za sprawą unikatowego systemu kolumny centralnej MACC. Pozwala na przechylanie kolumny centralnej w skokach co 15°, tak iż nie tylko można ją ustawić pod kątem 90°, ale i większym. Wydawać by się mogło, że dla flat lay wystarczy tylko opcja ustawienia sprzętu pod kątem prostym, ale ta poszerzona funkcjonalność może w wielu sytuacjach być naprawdę pomocna.

Przykładowo często podczas wykonywania zdjęć typu flat lay problematyczna może być pozycja źródła światła i rzucany wskutek tego na fotografowane obiekty cień przez statyw oraz aparat. Wtedy pomocne może być ustawienie wyżej sprzętu poprzez nachylenie kolumny centralnej pod kątem 45° i dostosowanie pozycji aparatu za sprawą manipulowania samą głowicą.

Statyw Puluz z lampą pierścieniową PKT3089B

To ciekawa alternatywa dla tradycyjnego statywu. Lampa pierścieniowa zintegrowana ze statywem stołowym daje optymalne światło do zdjęć flat lay. Wewnątrz pierścienia takiej lampy znajduje się uchwyt na smartfon, tak więc uzyskujesz kompletny zestaw do wykonywania zdjęć przedmiotów z góry. Oczywiście jest to opcja dla tych, którzy wykorzystują do fotografowania wyłącznie smartfony – tego modelu nie da się niestety użyć z kompaktami, bezlusterkowcami czy lustrzankami.

Selfie stick Hama 57 BT z funkcją statywu

Innym sposobem na łatwe wykonywanie zdjęć flat lay jest skorzystanie z selfie sticka. Jego kompaktowe rozmiary pozwalają na łatwe robienie tego typu fotografii w dowolnym miejscu – np. w restauracji czy podczas wakacyjnej wycieczki. Pamiętaj jednak, że przy niektórym świetle zdjęcia mogą wychodzić poruszone, więc jest to raczej coś, co wspomoże statyw, niż go totalnie zastąpi. Warto jednak takie rozwiązanie brać pod uwagę.

Podsumowanie

Niezależnie od tego czy robisz zdjęcia flat lay tylko okazjonalnie, czy jesteś profesjonalnym blogerem lub blogerką, w powyższym zestawieniu z pewnością znajdziesz narzędzie, które Ci w tym pomoże. Zajrzyj także do poniższych tekstów, z których dowiesz się, jak robić lepsze zdjęcia na swojego bloga czy profile w mediach społecznościowych. Podziel się w komentarzu, czy przytrafiło Ci się już zrobić zdjęcia typu flat lay.

Lampa pierścieniowa do vlogowania – jaką kupić?

#PerfectPicture Smaczna fotografia kulinarna z Karolem Kacperskim. Jak fotografować jedzenie?

Podziel się.

O Autorze

Gdy robię zdjęcia, to zajmuję się fotografią reportażową, teatralną i artystyczną. Gdy piszę o zdjęciach, to zastanawiam się, jak wpływają one na odbiorców, co robić, by robić jej bardziej świadomie i jakie możliwości daje sprzęt. Poza tym piszę wiersze i jak dotąd w druku ukazały się moje dwie książki z poezją. Ukończyłem studia magisterskie na kierunku Fotografia na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Jestem laureatem konkursów fotograficznych i poetyckich, uczestnikiem wystaw, festiwali i publikacji poświęconych fotografii.

Zostaw komentarz

izmir escort