Codzienne wyzwanie fotograficzne trwające już 9 lat! Rozmawiamy z Agnieszką Bladzik

1

Czy zrobiłeś dziś już zdjęcie? Agnieszka Bladzik robi to codziennie od 9 lat! Swoje fotografie publikuje na platformie Tookapic, która umożliwia gromadzenie galerii projektów 365 i tworzenia z nich wyjątkowych dzienników. Dowiedz się, skąd Agnieszka Bladzik czerpie motywację do robienia codziennie fotografii już od 3285 dni i jak Tookapic pomaga jej w systematyczności. Znajdziesz tu także podpowiedzi fotografki, jak samemu zacząć takie wyzwanie fotograficzne.

Wyzwanie fotograficzne Tookapic – wywiad z Agnieszką Bladzik

Jak trafiłaś na Tookapic i co było Twoją główną motywacją do rozpoczęcia projektu?

Na Tookapic trafiłam przez Pawła, założyciela serwisu, z którym znamy się jeszcze ze szkoły. Paweł najpierw prowadził swoje wyzwanie fotograficzne 365 na swoim prywatnym blogu. Wstawiał tam codziennie jedno zdjęcie z krótkim opisem danego dnia i powodu, dla którego wybrał właśnie tę fotkę. Spodobał mi się ten pomysł, ale moja leniwa część odkładała w czasie jego realizację ze względów technicznych. A to trzeba by kupić aparat, założyć stronę itd. W końcu jednak Paweł stwierdził, że fajnie by było mieć jakąś społeczność, i uruchomił serwis Tookapic. Teraz już nie było wymówek. Założyłam konto i wstawiłam swoje pierwsze zdjęcie.

Galeria Agnieszki Bladzik obejmuje już ponad 3300 zdjęć. / Źródło: tookapic.com/abladzik

Czy masz jakąś konkretną strategię lub rutynę, która pomaga Ci utrzymać ciągłość wyzwania foto przez tyle lat?

Przez większość dni działam na zasadzie lepiej zrobić jakieś zdjęcie niż nie zrobić żadnego. Robię zatem zdjęcia „ratunkowe” kwiatów, liści, nieba. Jeśli danego dnia nic więcej się nie uda, to zawsze jest to „awaryjne zdjęcie”. W dni mało kreatywne, gdy nie przychodzą do głowy żadne nowe pomysły, pomagają mi tematy tygodnia – szukam wtedy w swoim otoczeniu czegoś związanego z danym motywem.

Jakie tematy lubisz fotografować? Jakie techniki są twoimi ulubionymi?

Najbardziej lubię fotografować ludzi w codziennych sytuacjach, candid portait (portrety, w których osoba fotografowana nie jest świadoma, że robi się jej zdjęcie – przyp. Red.) to moja ulubiona forma. Ostatnio jednak nie mam zbyt wielu okazji do tego typu zdjęć. Bardzo lubię też fotografować naturę, rośliny i zwierzęta, urokliwe zakątki przyrody. Food photography, albo foodporn jest również bliskie memu sercu. Ta ostatnia forma bywała też najbardziej doceniana w różnych konkursach.

Dzień 3236, 19 sierpnia 2023, fot. Agnieszka Bladzik. / Źródło: tookapic.com/abladzik

Skąd czerpiesz inspirację do codziennego tworzenia fotografii? Jak unikasz kreatywnego wypalenia?

Przeglądam dużo zdjęć na innych platformach, takich jak Instagram czy Pinterest. Gdy spodoba mi się pewna technika, pomysł czy kadr – staram się go odtworzyć na swój sposób. Ta metoda pozwoliła mi się rozwinąć w tematach takich jak fotografia żywności czy fotografia produktowa, i w technikach budowania nastroju oraz tworzenia kompozycji.

Zainwestuj w roczny dostęp do serwisu Tookapic >>

Jakie były największe wyzwania, z jakimi musiałaś się zmierzyć podczas tego projektu, i jak sobie z nimi radzisz?

W pierwszym roku wyzwaniem było utrzymanie ciągłości. Serwis nie pozwalał wtedy jeszcze publikować zdjęć kolejnego dnia. Zdarzało mi się wracać po 22.00 do domu i naprędce publikować zdjęcie z danego dnia. Było to problematyczne, zwłaszcza będąc w podróży, w miejscach bez dostępu do Internetu czy nawet zasięgu.

W kolejnych latach przychodziły mniejsze lub większe kryzysy wynikające z braku weny, kreatywne blokady, ale udawało się je jakoś przeczekać. Dużo zwątpienia przyniosła informacja o potencjalnym zamknięciu serwisu, postanowiłam wtedy zostać do końca. Ogarniał mnie jednak smutek, widząc, jak wiele osób wtedy przerwało swoje fotograficzne projekty 365, a serwis pomału zapadał się w sobie. Całe szczęście serwisu ostatecznie nie zamknięto (obecnie Tookapic ma nowego właściciela – Cyfrowe.pl, i będzie sukcesywnie się rozwijał – przyp. Red.), a ja mogę spokojnie skończyć 9. rok i zacząć 10.

Czy zdarzyło Ci się zapomnieć zrobić zdjęcia?

Nie! Aparat czy telefon towarzyszy mi każdego dnia i odruchowo już robię codziennie jakieś zdjęcia. Często też idę specjalnie na spacer pod tytułem „dziś jeszcze nie mam fotografii”.

3166 dzień projektu, 10 czerwca 2023 r., fot. Agnieszka Bladzik / Źródło: tookapic.com/abladzik

Czy tworzysz jakieś dodatkowe sub-projekty, serie?

Nigdy nie prowadziłam równolegle drugiego fotograficznego projektu 365. W ramach swojej serii 365 zdjęć miałam dość długi okres, w którym robiłam zdjęcia tylko w orientacji pionowej. Mam też swoje galerie, które zbierają np. wszystkie moje zdjęcia wykonane z okna mieszkania, bądź autoportrety. Ogólnie jednak unikam zamykania się w jednej konwencji czy schemacie.

3032 dzień projektu, 27 stycznia 2023 r., foto. Agnieszka Bladzik / źródło: tookapic.com/abladzik

Czy fotograficzny projekt 365 wpłynął na Twój wybór sprzętu fotograficznego? Czym fotografujesz? Zmieniałaś sprzęt?

Od początku projektu fotografuje Olympusem (obecnie OM System – przyp. Red.). Wybrałam system Micro 4/3 ze względu na kompaktowość, a jednocześnie możliwość wymiany optyki. Co prawda to już czwarte body w ciągu tych 9 lat, ale system bez zmian. Zaczynałam od Olympusa E-PL5, przez EM10, EM5 III, a obecnie jest to też EM5, tyle że w wersji IV. W ostatnich latach przekonuję się też do fotografii mobilnej.

Odwiedź strefę OM System w Cyfrowe.pl >>

3042 dzień projektu, 6 lutego 2023 r., fot. Agnieszka Bladzik / Źródło: tookapic.com/abladzik

Czy używasz dodatkowego oświetlenia?

Nie lubię sztucznego światła, staram się więc fotografować przy oświetleniu dziennym. Dodatkowo w domu nie mam za bardzo miejsca na sprzęt do oświetlania.

Jakie oprogramowanie do obróbki zdjęć preferujesz i jakie narzędzia są dla Ciebie najważniejsze w procesie postprodukcji?

Od lat jestem wierna parze od Adobe – Lightroom do codziennej szybkiej edycji plus Photoshop do zadań specjalnych. Korzystam zarówno z wersji standardowej, jak i mobilnej.

Ile czasu dziennie poświęcasz na swój projekt fotograficzny 365?

Zależy od dnia, ale zwykle zrobienie i edycja zdjęć nie zajmuje więcej niż pół godziny. Trochę dłużej gdy specjalnie wybieram się na fotograficzny spacer lub gdy wymyślę coś trudniejszego technicznie.

Jakie cechy osobiste uważasz, że najbardziej rozwinęłaś dzięki prowadzeniu projektu?

Myślę, że uważność na szczegóły, dostrzeganie piękna małych, wyjątkowych rzeczy, takich jak krople na liściach, wędrujące biedronki, odbicia w kałużach. W dzisiejszym świecie ciągle gdzieś biegniemy, pracujemy coraz więcej, jesteśmy coraz bardziej zestresowani. Dzięki projektowi każdego dnia mam, chociaż tych kilka minut, by zwolnić, zatrzymać się, dostrzec coś, co w innych okolicznościach pewnie by mi umknęło. Fotograficzny projekt 365 nauczył mnie też podchodzić do życia z większym dystansem. Nie każdy dzień jest wyjątkowy, nie każdego dnia robisz swoje zdjęcie życia, każdy ma swoje słabsze dni i nie ma co się cisnąć.

3170 dzień projektu, 14 czerwca 2023 r., fot. Agnieszka Bladzik / tookapic.com/abladzik

Co doradziłabyś osobom, które chciałyby rozpocząć fotograficzny projekt 365? Jakie są Twoje najlepsze wskazówki dla początkujących?

Jeśli lubisz fotografować i podoba ci się idea foto pamiętnika, to po prostu zacznij. Zrób zdjęcie jednego dnia, następnego… Jeśli nie spróbujesz, nie przekonasz się, czy to projekt dla Ciebie. Nie przywiązuj się do myśli, że każde zdjęcie musi być świetne – raz robi się lepsze zdjęcia, raz gorsze. Nie będzie, ale im częściej sięgniesz po aparat czy telefon, tym lepiej poznasz swój sprzęt i jego możliwości. Częściej poćwiczysz swoje oko i swój warsztat. A jeśli myślisz, że przecież wokół Ciebie nie ma nic godnego fotografowania, to rozejrzyj się jeszcze raz. Czasem wystarczy roślina, kwiat czy promienie słońca wpadające przez okno.

Zobacz pozostałe, wybrane zdjęcia z galerii Agnieszki Bladzik na Tookapic:

fot. Agnieszka Bladzik

fot. Agnieszka Bladzik

fot. Agnieszka Bladzik

fot. Agnieszka Bladzik

fot. Agnieszka Bladzik

fot. Agnieszka Bladzik

fot. Agnieszka Bladzik

fot. Agnieszka Bladzik

fot. Agnieszka Bladzik

fot. Agnieszka Bladzik

fot. Agnieszka Bladzik


Agnieszka Bladzik

Pochodzi z Białegostoku, ale od ponad 12 lat jest związana z Gdynią. Z wykształcenia magister ekonomii, inżynier produkcji, księgowa, a ostatnio również data scientist. Na co dzień pracuje w dużej międzynarodowej firmie jako PMO czyli Programme Managment Office. Bardzo dobrze czuje się z liczbami. Od 9 lat, codziennie fotografuje z pasji, w formie relaksu po pracy. Swoje zdjęcia gromadzi w galerii na platformie Tookapic. Zdobyła przy tym za swoje zdjęcia kilka nagród, m.in. w Gdyńskim Konkursie Legenda Morska w Obiektywie czy w konkursie „W ramach Sopotu”.

Podsumowanie – teraz kolej na Twoje wyzwanie fotograficzne 365 dni z Tookapic

Agnieszka Bladzik to bardzo inspirująca osoba, która zaraża entuzjazmem do fotografowania. Trzeba też jej przyznać rację, że chyba zbyt często myślimy o efekcie, zamiast skupić się na samym procesie fotografowania i obserwowania otoczenia. Myślę, że fotograficzny projekt 365 realizowany za pomocą platformy Tookapic może być świetnym sposobem na przełamanie fotograficznej stagnacji i rozwijaniu swojego warsztatu. Tutaj droga jest celem. To także fajna opcja dla tych, którzy zmęczył już Instagram. A Agnieszce gratuluję wytrwałości i trzymam kciuki (wraz z całą redakcją naszego bloga) za kolejne dni, które przyniosą ciekawe fotograficzne doświadczenia… i udane, coraz lepsze zdjęcia.

Podziel się w komentarzu, czy realizowałeś lub realizowałaś kiedyś takie wyzwanie fotograficzne. Jeśli tak, to podziel się efektami! A jeśli nie, to zachęcam, aby wziąć udział w wyzwaniu – spróbuj już dziś dołączyć do Tookapic.

Zapisz się na nasz newsletter, aby otrzymywać na bieżąco info o inspirujących fotografach i fotografkach, o których piszemy lub z którymi rozmawiamy.

Zacznij własny projekt 365! Wykorzystaj kod rabatowy -30% na Tookapic

Tylko dla pierwszych 30 osób lub do 7.01.24 na portalu Tookapic działa kod CFRN365, z którym otrzymasz 30% rabatu na roczny abonament. Kliknij tutaj, żeby zaczać tworzyć swój fotograficzny pamiętnik.

Tookapic zacznij swój projekt 365 fotograficzny pamiętnik

Podziel się.

O Autorze

Gdy robię zdjęcia, to zajmuję się fotografią reportażową, teatralną i artystyczną. Gdy piszę o zdjęciach, to zastanawiam się, jak wpływają one na odbiorców, co robić, by robić jej bardziej świadomie i jakie możliwości daje sprzęt. Poza tym piszę wierszę i jak dotąd w druku ukazały się moje dwie książki z poezją. Ukończyłem studia magisterskie na kierunku Fotografia na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Jestem laureatem konkursów fotograficznych i poetyckich, uczestnikiem wystaw, festiwali i publikacji poświęconych fotografii.

Jeden komentarz

  1. Wielki szacunek dla Pani Agnieszki, niesamowite! Chyba czas wymienić aparat na coś małego i lżejszego i spróbować swoich sił…

Zostaw komentarz

izmir escort