Montaż dla początkujących: programy do edycji video

1

Każdy początkujący filmowiec dociera do punktu, w którym nagrał już kilka swoich ujęć i zastanawia się, co może zrobić z nimi dalej. Często w tym momencie adepci sztuki filmowej tracą motywację – montaż na pierwszy rzut oka wydaje się trudny i czasochłonny, a skomplikowane interfejsy programów edycyjnych nie pomagają w szybkim odnalezieniu się i rozpoczęciu pracy. Jeśli jesteś w takim punkcie, to ta seria artykułów pomoże Ci stworzyć swój pierwszy zmontowany film. W pierwszej części zajmiemy się podstawą, czyli wyborem programu do edycji video. W jakim programie zmontować swój pierwszy film?


W jakim programie zmontować swój pierwszy film?


Programów do edycji video jest na rynku naprawdę dużo, przez co osoby początkujące często nie wiedzą od czego zacząć. Każde oprogramowanie ma swoje plusy i minusy, ale dla nas użytkowników najważniejsze jest to, że większość z nich jest dosyć podobna w swojej budowie. Myślę, że dobrym porównaniem mogą być tutaj przeglądarki Internetowe: mimo że jest ich na rynku kilka, to każda posiada pasek adresu, zakładki, miejsce w którym wyświetla stronę i jakiś menadżer pobierania plików. W programach do montażu tych części składowych jest często dużo więcej, ale każdy z nich posiada co najmniej te okienka.

Kup program do montażu >


Budowa programu do edycji video


Okienko projektu lub mediów

to miejsce w którym zobaczysz wszystkie pliki których używasz lub będziesz używać w projekcie. Mogą to być pojedyncze klipy video, pliki z muzyką, animacje, tytuły, obrazki i pliki generowane przez program montażowy w trakcie pracy.

Okno projektu - Adobe Premiere Pro

Okno projektu – Adobe Premiere Pro

Okienko „linii czasu” lub z angielskiego „Timeline”

Jest to graficzna reprezentacja naszego filmu. Poziome „ścieżki” to miejsca do wstawienia plików z okienka projektu w określonym czasie i w określonej relacji wobec siebie. Na poziomej osi mamy jednostki czasu – podczas odtwarzania pionowa linia porusza się od lewej do prawej odczytując to co znajduje się pod nią. Ważne do zrozumienia zasady działania jest to, że „czytanie” odbywa się z góry na dół – tak więc jeśli wstawimy na oś czasu dwa klipy jeden pod drugim, to film z górnej ścieżki zasłoni ten, który jest pod nim. Linia czasu często jest też podzielona na dwa segmenty – zazwyczaj u góry widzimy ścieżki video, natomiast pod nimi umiejscowione są ścieżki audio.

Timeline - Adobe Premiere Pro

Timeline – Adobe Premiere Pro

Okno podglądu pliku lub projektu

Ostatnim niezbędnym elementem jest okno, w którym możemy zobaczyć podgląd pliku lub odtworzyć naszą linię czasu, by zobaczyć finalny efekt naszej pracy. Bardzo często korzystamy z obu tych okienek na raz – w jednym odtwarzamy materiały z naszego okienka projektu, a na drugim na bieżąco podglądamy efekty naszej pracy na linii czasu. Niemniej jednak, aby praca była możliwa, niezbędnym jest przede wszystkim podgląd projektu i jest to element, który na pewno znajdziemy w każdym programie do montażu.

Okno podglądu- Adobe Premiere Pro

Okno podglądu- Adobe Premiere Pro


Płatne czy darmowe programy do montażu filmów


To pytanie, które często słyszę i myślę, że wielu początkujących zadaje je sobie dość szybko. Niestety nie ma tutaj dobrej odpowiedzi i wiele zależy od osobistych preferencji. Ja sam zaczynałem od darmowego Windows Movie Makera do pierwszych prostych sklejek, jednak dość szybko postanowiłem spróbować pouczyć się na darmowej wersji Adobe Premiere Pro CS6. Jeszcze kilka lat temu okres próbny trwał 30 dni, co pozwalało poznać podstawowe funkcje, a nawet zrobić podstawowy projekt. Teraz okres skrócono do 7 dni – to trochę mało na opanowanie swobodnego poruszania się nawet po podstawowych opcjach. Na szczęście świat w międzyczasie nie stał w miejscu i pojawiło się naprawdę sporo fajnych programów, które dają wiele możliwości montażu klipów. Mają przy tym jedną zaletę, która dla wielu osób będzie kluczowa: są darmowe. Dzięki temu nie ryzykujemy niczego i możemy sprawdzić, czy montaż to coś, co nas kręci. Jeśli okaże się, że to coś dla nas, to nic nie stoi na przeszkodzie, by zamienić go na bardziej zaawansowane programy – tak jak wspomniałem, podstawowa budowa oprogramowania do edycji video jest dosyć podobna. Sam od wielu lat pracuje na pakiecie Adobe Premiere Pro CC, jednakże miałem okazję testować lub pokazywać komuś podstawowe funkcje innych programów i mogę z czystym sumieniem polecić następujące:

Open Shot Video Editor

Długo szukałem oprogramowania po polsku, które nie dość że byłoby darmowe, to jego opanowanie byłoby naprawdę proste. Open Shot okazał się strzałem w 10 – posiada sporo ciekawych opcji, a jednocześnie wszystko jest przejrzyste i łatwe w obsłudze. Tak jak wspomniałem, w artykule mamy tu wszystkie niezbędne okienka (projekt, linia czasu i podgląd), które pozwolą nam w spokoju zmontować nasz pierwszy film.

Sprawdź monitory do montażu >

Open Shot Video Editor

Open Shot Video Editor

Hit Film Express

Program ten do złudzenia przypomina Adobe Premiere Pro i z tego co wiem, jest co najmniej tak samo rozbudowany, pozostając przy tym programem darmowym. Na pewno znajdziecie tu więcej opcji niż w podstawowym Open Shocie, ale prawdopodobnie nauka zajmie Wam odrobinę więcej czasu. Ciekawostką jest zintegrowanie do programu narzędzi do tworzenia VFX czyli efektów specjalnych. W pakiecie Adobe istnieje do tego osobny program (Adobe After Effects), przez co osoby chcące zaimplementować zaawansowane efekty do swoich filmów muszą przełączać się między programami.

Hit Film Express

Hit Film Express

Da Vinci Resolve

Na koniec zostawiłem sobie perełkę – program do edycji od firmy Blackmagic Design. Przez wiele lat był to program do korekcji kolorów, którego używano przy pełnometrażowych filmach i wielu innych wysokobudżetowych realizacjach. Od kilku edycji (obecnie trwa wdrażanie wersji 16) program ten pozwala również na montaż i z opinii, jakie słyszę na rynku, stanowi w swej obecnej formie bardzo poważną konkurencję dla Adobe Premiere. Aby odblokować jego pełną funkcjonalność należy zakupić wersję płatną, jednakże ograniczenia wersji darmowej są dla początkującego praktycznie niezauważalne – dopiero w profesjonalnej pracy zaczynają mieć one znaczenie.

Da Vinci Resolve 16

Da Vinci Resolve 16


Więcej poradników


Montaż może wydawać się skomplikowanym zadaniem, jednakże szybko okazuje się że podstawowe funkcje programów są dosyć intuicyjne. Nie potrzeba wiele czasu, by poznać narzędzie na tyle, by spokojnie zmontować swoje pierwsze video – spójrzmy zresztą na to ile filmów powstaje codziennie na Youtubie i jak ogromny przekrój osób się tym zajmuje – od nastolatków grających w gry do profesorów opowiadających o zjawiskach naturalnych. Wybór i poznanie podstawowych funkcji to najprostsza część procesu, z każdym kolejnym montażem chcemy uczyć się nowych „sztuczek”, zastanawiamy się dlaczego niektóre ujęcia do siebie pasują (lub nie) i co możemy z tym zrobić. Wszystko to przed Tobą i zapewniam Cię – to niesamowita podróż.

W tej serii poradników ukazały już się:

 1. Trochę teorii na początek, czyli rodzaje montażu na przykładzie kinowych hitów >>
 2. Montaż dla początkujących. Programy do edycji video >>
 3. Montaż filmu – przygotowanie do pracy >>
 4. Pierwsze kroki w programie montażowym >>
 5.  Jak przezwyciężyć montażową prokrastynację? >>
 6. Montaż filmu – jak radzić sobie z problemami w trakcie edycji? >>
 7. Triki montażowe wideo, które warto znać! >>
 8. Montaż filmu – kilka sztuczek, które znacząco poprawią Twoje filmy >>
 9. Monitor do montażu wideo – na co zwrócić uwagę przy wyborze i dlaczego NEC jest najlepszy? >>

 

 

 

 

Podziel się.

O Autorze

Twórca filmowy, operator, montażysta. Doświadczenie zdobywał współpracując jako asystent kamery na planach filmowych oraz przy własnych projektach. W Cyfrowe.pl zajmuje się rozwojem oferty video.

Jeden komentarz

 1. Wkładki na zamówienie w

  Najbardziej polecam Adobe Premiere. Jest prosty w obsłudze ale pozwala na zaawansowane efekty a w połączeniu z AE daje nieograniczone możliwości.

Zostaw komentarz

izmir escort