PORADNIK KUPUJĄCEGO: Jaka głowica statywowa będzie najlepsza?

0
W fotografii niezwykle ważna jest perspektywa. Dzięki niej można wzmacniać dynamizm zdjęcia, tworzyć relacje pomiędzy obiektami, które w rzeczywistości są odległe od siebie czy pokazywać świat z zupełnie odmiennego punktu widzenia. Gdy konieczne jest przy tym wydłużenie czasu naświetlania i uzyskanie maksymalnej stabilności niezbędnym akcesorium staje się głowica. To niezastąpione dopełnienie każdego statywu. Odpowiemy dziś sobie na wszystkie najważniejsze pytania związane z wyborem głowicy, tak aby zakup danego modelu przyniósł satysfakcję i ułatwił uzyskanie odpowiedniego położenia aparatu.

Zobacz naszą ofertę głowic statywowych >>

Jakim rodzajem fotografii się zajmujesz?

Dziedzina fotografii stanowi punkt wyjścia zarówno podczas wyboru statywu jak i dopasowanej do niego głowicy. Ogólnie rzecz ujmując w tych rodzajach fotografii, w których konieczna jest dynamiczna praca i częsta, szybka zmiana kadru bardziej sprawdza się głowica kulowa. Należą do nich m.in. fotografia dokumentalna, podróżnicza czy portretowa. Podczas wykonywania zdjęć wymagających większej precyzji, ale jednocześnie nie wymuszających natychmiastowych zmian kadru, takich jak np. architektura, wnętrza czy martwa natura lepiej sprawdzi się głowica 2 czy 3-kierunkowa.

glowica glowice 2 typy

Głowice kulowe, takie jak np. Genesis Gear ABH-36, wykorzystują proste mechanizmy zwalniania i blokowania kuli, które umożliwiają natychmiastowe i intuicyjne zmienienie położenia aparatu. Głowice kierunkowe, takie jak np. Manfrotto MHXPRO-3W, zostały natomiast stworzone z myślą o precyzyjnych ustawieniach, które jednocześnie nie wymagają tak szybkich reakcji.

glowica blokada arca swiss

Niektóre modele umożliwiają obsługę jedynie za pomocą pojedynczego pokrętła. Przykładowo Genesis Gear ABH-36 została wyposażona w dodatkowe pokrętła, w tym umożliwiające panoramowanie.

Maksymalny poziom precyzji niezbędny np. w fotografii architektury zapewniają głowice z przekładniami zębatymi. Dzięki specjalnym mechanizmom, takim w jakie został wyposażony, np. model Manfrotto 410 JUNIOR możliwe jest wykonywanie ruchów mikrometrycznych:

Fotografowie korzystający z długich teleobiektywów, którzy uprawiają fotografię przyrodniczą lub sportową montują swoje instrumenty na głowicach gimbalowych (inaczej zwanych kardanowymi). Umożliwiają one wygodną pracę z ciężkimi zestawami, co byłoby niemożliwe w przypadku zastosowania głowic kierunkowych czy kulowych. Ich charakterystyczna budowa pozwala na swobodne operowanie ciężkim zestawem. Sposób działania głowic gimbalowych prezentuje poniższe wideo:

 

glowica genesis gear panoramiczna

Fotografom krajobrazowym – w szczególności tym zajmującym się tworzeniem panoram – przyda się głowica panoramiczna. Profesjonalne modele wyposażone są w rotatory panoramiczne, które umożliwiają wykonywanie zdjęć ze stałym kątem obrotu. Przykładowo głowica Genesis Gear IR-55QR oferuje 10 stopni indeksowania.

glowica manfrotto kulowa 15 kg

Jeżeli zajmujesz się np. fotografią podróżniczą, to nie bez znaczenia jest niska waga sprzętu. W trakcie przemieszczania się z wyposażeniem każdy dodatkowy kilogram będzie męczący, stąd warto oszczędzić sobie nieco dźwigania, dobierając lekkie głowice. Przykładem takiego akcesorium jest głowica kulowa Manfrotto MH057M0-Q6, która została wykonana ze stopów magnezu. Dzięki temu przy wadze wynoszącej zaledwie 1300 g oferuje imponujący maksymalny udźwig 15 kg.

Jaki posiadasz zestaw fotograficzny?

Podobnie jak w przypadku statywów, kwestia wykorzystywanego sprzętu ma przede wszystkim znaczenie w kontekście maksymalnego udźwigu głowicy. Można by rzec, że im więcej tym lepiej, jednakże zwiększanie nośności głowicy wiąże się ze wzrostem jej wagi i ceny. Dlatego nie ma sensu zawyżanie tego parametru. Z drugiej jednak strony warto wziąć mały zapas tak, aby w przypadku rozbudowy zestawu, nie być zmuszonym do zmiany głowicy.

Pamiętaj, iż maksymalny udźwig głowicy musi pokrywać się z możliwościami statywu. Jeżeli Twój trójnóg pozwala maksymalnie na zamontowanie sprzętu o wadze wynoszącej 4 kg, to głowica o nośności 6 kg i tak nie wykorzysta całego swojego potencjału. Jednocześnie, jeśli planujesz rozbudowę posiadanego sprzętu, zamierzając przy tym wymienić statyw, to warto wyposażyć się docelowo w bardziej wydajną głowicę.

Istotnym parametrem głowicy jest także rodzaj wykorzystywanej szybkozłączki. Część głowic wykorzystuje dedykowane płytki, które są kompatybilne tylko z nimi lub wąską gamą produktów (np. danego producenta). Jeżeli często zdarza Ci się wykorzystywać różnorodne akcesoria lub na statywie montować na zmianę kilka aparatów to dużo bardziej praktycznym rozwiązaniem będzie dobór głowicy kompatybilnej ze standardem Arca Swiss. Więcej informacji na temat tego systemu mocowania znajdziesz w poniższym artykule:

Szybkozłączka – niepozorne, lecz niezwykle ważne akcesorium

glowica dwie szybkozlaczki

Głowice wykorzystują różne typy szybkozłączek – przykładowo Manfrotto 200PL/RC2 (z lewej) lub kompatybilne z Arca Swiss (z prawej).

Jakie dodatkowe rozwiązania ułatwią pracę z głowicą?

Funkcjonalna głowica powinna być wyposażona w szybki mechanizm uwalniania. Producenci stosują przeróżne rozwiązania, odmienne dla poszczególnych modeli. Ich wspólną cechą jest projekt, który zapewnia blokadę przed przypadkowym zwolnieniem szybkozłączki (co doprowadziło by do nieuchronnego upadku sprzętu) przy jednoczesnej możliwości sprawnego i łatwego odblokowania zamontowanego aparatu. Poniższe wideo przedstawia sposób działania blokady zastosowanej w głowicy Manfrotto MHXPRO-BHQ2.

W głowicach wykorzystujących standard Arca Swiss sposoby mocowania szybkozłączki są zawsze zbliżone. Producenci stosują śruby, które umożliwiają odblokowanie płytki. Dodatkowo o bezpieczeństwo sprzętu dbają blokady, które zapobiegają przypadkowemu strącenie sprzętu.

glowica blokada arca2 swiss

Głowice kompatybilne z Arca Swiss posiadają specjalne blokady uniemożliwiające przypadkowe uwolnienie zamontowanego sprzętu. W przypadku Genesis Gear ABH-36 są to 2 specjalne bolce, które blokują płytkę tak, aby w przypadku poluzowania zacisku śruby szybkozłączka nie wysunęła się z mocowania.

Jeśli zdarza Ci się wykonywać panoramy, ale nie na tyle często by potrzebować specjalną głowicę panoramiczną, to przydatną funkcją będzie skala panoramowania. Naniesiona jest ona u podstawy głowicy i pozwala na precyzyjne operowanie aparatem. Dzięki temu możesz zachować przesunięcia o taki sam kąt w trakcie gromadzenia zdjęć źródłowych lub zachowywać takie same ustawienia dla różnych scen.

glowica skala panoramowania

Często głowice wyposażone są w skale panoramowania. Ich szczegółowość uzależniona jest od poszczególnych modeli.

glowica 3 kierunkowa friction

Głowice 3-kierunkowe posiadają specjalne pokrętła, które pozwalają określić z jakim oporem głowica ma pracować dla poszczególnych płaszczyzn.

Bardzo przydatnym, choć często niedocenianym, dodatkiem do głowic są poziomice. W zależności od zaawansowania danego modelu głowicy stosowane są pojedyncze, umożliwiające wypoziomowanie aparatu lub kilka poziomic dla poszczególnych płaszczyzn. Chociaż coraz częściej aparaty wyposażone są w elektroniczne poziomice, to jednak taka tradycyjna wciąż bywa przydatna – np. podczas fotografowania przy dużym nasłonecznieniu, gdy korzystanie z ekranu staje się nieco trudniejsze, a pozycja aparatu uniemożliwia spoglądanie na scenę przez wizjer.

glowica poziomice manfrotto

Poziomice to niezastąpione akcesorium. Zaawansowane głowice posiadają poziomicę dla każdej płaszczyzny.

Głowicę stosujemy zawsze w tandemie ze statywem. Jeżeli poszukujesz także odpowiedniego dla siebie trójnogu, zajrzyj do wcześniejszego poradnika:

stabilizacja

 

Podziel się.

O Autorze

Mikołaj Konkiewicz

Redaktor w sklepie Cyfrowe.pl. Absolwent fotografii na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. W swoich pracach łączy dokument i science-fiction. Z tego zestawienia tworzy własny opis świata.

Zostaw komentarz

izmir escort