Statywy idealne na zimę – funkcje przydatne podczas zimowego pleneru

1

Chociaż ujemne temperatury często zniechęcają do opuszczenia ciepłych i przytulnych czterech ścian, to jednak zimowa aura stanowi świetną okazję do wykonywania zdjęć w plenerze. Zwłaszcza, gdy mrozy połączone są z bezchmurnym niebem i można uprawiać astrofotografię, lub też gdy pojawią się opady śniegu i na ulicach miast oraz w terenie zapanuje wyjątkowa atmosfera. Do wykonywania tego typu zdjęć niezbędne będzie jednak użycie statywu. W tym artykule dowiesz się, jak dobrać funkcjonalny trójnóg, który idealnie sprawdzi się w zimowych warunkach.

Korzystaj swobodnie ze sprzętu w rękawiczkach

Największe utrudnienie dla fotografów (i filmowców) podczas wykonywania kadrów w plenerze zimą stanowi korzystanie ze sprzętu w rękawiczkach. Ograniczają one swobodę obsługiwania sprzętu, a czasami nawet eliminują możliwość skorzystania, z poszczególnych funkcji. Na szczęście producenci biorą pod uwagę te problemy projektując swoje urządzenia. Wiele modeli aparatów ma na tyle wypukłe i duże przyciski, iż można ich z powodzeniem używać także wtedy, gdy dba się o ciepło rąk. Może to co prawda wymagać nieco większej wprawy, ale nie powinno to stanowić większego problemu.

statywy zima nikon d750

Przykładem aparatu, którego obsługa w rękawiczkach nie stanowi większego problemu jest Nikon D750. Co więcej urządzenie to jest uszczelnione, co pozwala na swobodne korzystanie w wilgotnym, zimowym środowisku.

Statywy 3 Legged Thing – używaj statywu nie zdejmując rękawiczek

Wielokrotnie, w szczególności w przypadku statywów, producenci stosują ciekawe rozwiązania, które uwzględniają pracę w niskich temperaturach i komfort użytkowników. Wśród dostępnych modeli można wymienić np. trójnogi 3 Legged Thing z serii Punks. Wykorzystują one system pokręteł zaciskowych zwanych Bubble Grip pokrytych gumową powłoką o specjalnej fakturze, która zwiększa przyczepność i ułatwia operowanie długością nóg statywu także podczas noszenia rękawiczek. Rozwiązanie to zostało wykorzystane nie tylko przy nogach statywów, ale również wykończono nim pokrętła umożliwiające zmianę położenia głowicy, odkręcenia szybkozłączki czy zmiany długości kolumny centralnej w przypadku gdy ta składa się z kilku sekcji.

statywy zima bubble grips

Pokrętła Bubble Grips stosowane są w statywach 3 Legged Thing Punks i zwiększają komfort w trakcie użytkowania trójnogów. Jak wiadomo użytkownicy statywów dzielą się przede wszystkim na zwolenników dwóch typów blokady nóg – zatrzasków i systemu skrętnego. Wadą tego drugiego rozwiązania bywa fakt, że korzystanie z pokręteł bywa utrudnione podczas noszenia rękawiczek, jednakże ze statywami 3LT i pokrętłami z Bubble Grips problem ten przestaje istnieć.

statywy zima bubble grips 12

Pokrętła Bubble grips stosowane w statywach 3 Legged Thing Punks ułatwiają obsługę trójnogu w rękawiczkach.

statywy zima bubble grips 1 glowica

Pokrętła Bubble Grips stosowane są także przy głowicach i kolumnie centralnej.

statywy zima bubble grips glowica 2

Korzystanie z Bubble Grips zdecydowanie ułatwia ustawienie aparatu podczas zimowych sesji plenerowych.

Rozwiązania innych producentów

Pokrętła Bubble Grips to nie jedyny patent stosowany przez producentów statywów, który ma ułatwić manipulację w rękawiczkach długością nóg i kolumny centralnej oraz położeniem głowicy. Poza tym większość producentów stosuje pokrętła karbowane, które zmniejszają ślizganie się rąk. Rozwiązania takie jak Bubble Grips i pozostałych producentów sprawdzają się nie tylko w trakcie korzystania z rękawiczek, ale również wtedy, gdy masz mokre dłonie.

Statywy takie jak np. Genesis Gear Base A3 posiadają karbowane pokrętła, co zwiększa przyczepność w trakcie manipulowania nimi.

Podobnie rozwiązano tę kwestię w statywach Benro.

Niektóre statywy, tak jak np. Manfrotto Element Traveller posiadają wielokątne pokrętła, które działają podobnie do gwintu śruby.

Pokrętła stosowane w statywach Manfrotto, podobnie jak te wykorzystywane przez 3LT Punks, zwiększają przyczepność i ułatwiają zablokowanie nóg w trakcie noszenia rękawiczek.

Blokady nóg wykorzystujące zatrzaski są także wygodne w trakcie noszenia rękawic, w szczególności jeśli mają właściwie profilowaną budowę, tak jak w przypadku zatrzasków Quick Power Lock stosowanych w wybranych statywach Manfrotto.

Przenoszenie i rozstawianie statywu w zimowych warunkach

Ta czynność zdaje się nie stanowić większego problemu podczas fotografowania zimą, jednakże trzeba pamiętać, że metalowe elementy statywu bardzo szybko uzyskują niską temperaturę, co sprawia, że bezpośrednie ich dotykanie bez ubierania rękawiczek jest mało przyjemne. Jeżeli nie korzystasz na zewnątrz z rękawic lub zakładasz je, ale zdarza się, że statyw nie leży pewnie w dłoniach, to rozważ dobranie akcesoriów, które mają przynajmniej jedną z nóg owiniętą gąbką lub gumą.

Podstawowym rozwiązaniem jest zastosowanie pianki izolacyjnej lub innego materiału, który nie wychładza się tak szybko jak metal i umożliwia wygodne użytkowanie statywu. Rozwiązanie to przydaje się podczas rozstawiania statyw, zmian długości nóg czy po prostu przenoszenia go pomiędzy lokalizacjami, gdy nie starczy czasu lub nie ma potrzeby chować go do torby.

statyw zima genesis gear pianka

Jedna z nóg statywu Genesis Gear A3 została owinięta pianką izolacyjną, co zwiększa komfort użytkowania.

statywy zima manfrotto guma

Statywy takie jak np. Manfrotto MT055XPRO3 posiadają takie wykończenia na dwóch nogach. Gumowe, specjalnie profilowane elementy nie tylko zwiększają komfort, ale również poprawiają pewność chwytu.

Łatwy rozstaw nóg

Może niektórym zmarzluchom trudno w to uwierzyć, ale fotografowanie w plenerze zimą może stanowić ogromną przyjemność. Jednakże, aby tak było, warto dobrać dobry i funkcjonalny statyw, który wykorzystuje szereg ciekawych rozwiązań. Dostosowywanie długości nóg w rękawiczkach ułatwiają karbowane i profilowane pokrętła, jednak w parze z tym rozwiązaniem powinny znaleźć się odpowiednia konstrukcja mechanizmów blokady rozstawu nóg. Producenci pomyśleli także i o tym, dzięki czemu niemal wszystkie statywy posiadają odpowiednio wyżłobione blokady. Funkcja ta ułatwia korzystanie ze statywu przez cały rok, ale przydaje się również zimą.

statywy zima manfrotto nogi

Statywy takie jak np. Manfrotto MT055XPRO3 posiadają bardzo rozbudowane przełączniki blokady nóg, dzięki czemu dostosowanie kąta rozstawu nóg jest bardzo wygodne.

statywy zima blokada nog 3lt

Wyżłobienia stosowane w statywach 3LT Punks ułatwiają zmianę kąta rozstawu nóg także podczas korzystania z rękawiczek.

Uchwyty i haki umożliwiające dociążenie statywu

Zimowa aura bywa porywista, i choć fotografowanie w zamieć może nie być najlepszym pomysłem, to wybierając statyw warto być przygotowanym także na trudniejsze warunki. Aby zwiększyć stabilność statywu konieczne jest przymocowanie do niego jakiegoś ciężaru, którego rolę może pełnić plecak, torba ze śniegiem itp. Mocowanie takiego elementu umożliwia haczyk lub uchwyt umieszczony na końcu kolumny centralnej.

statywy zima genesis gear haczyk

Statywy często wykorzystują haczyki umieszczone na końcu kolumny centralnej, które umożliwiają przymocowanie odważnika dociążającego trójnóg. Na zdjęciu powyżej znajduje się model Genesis Gear Base A3.

statywy zima 3lt punks uchwyt

Uchwyt mocowany w statywach 3 Legged Thing serii Punks jest o tyle ciekawym rozwiązaniem, iż nie ma konieczności jego odkręcania w trakcie odwracania kolumny centralnej.

Pewność w każdym terenie

Zwiększaniu stabilności statywu służy również stosowanie kolców wieńczących każdą z nóg. Producenci stosują różne rozwiązania, które mają uwzględniać użytkowanie trójnogów także na powierzchniach, dla których kolce byłyby destrukcyjne (podłogi w mieszaniach itp.). Najpopularniejszym rozwiązaniem jest umożliwienie odkręcenia gumowych stopek i przykręcenie akcesoriów dostosowanych do trudniejszych warunków. Kolce pozwalają wbić nogi statywu w miękką glebę, a także zwiększają stabilność na oblodzonych powierzchniach, zapobiegając przesuwaniu się statywu.

statywy zima kolce gumy

Standardowo statywy 3LT Punks posiadają gumowe stopki, które jednak można odkręcić i wymienić na kolce. Dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie wyżłobień, które ułatwiają odkręcanie stopek także podczas noszenia rękawiczek.

Kolce dedykowane do statywów 3 Legged Things dostępne są w różnych rozmiarach.

Pamiętaj także, że fotografowanie przy niskich temperaturach wymaga zadbania o sprzęt, tak aby nie zagrażały jego uszkodzeniu i nie ograniczały jego funkcjonalności oraz efektywności pracy. Przy tym wszystkim nie zapomnij zadbać także o najważniejszy element realizacji zdjęć – fotografa!

Jak dbać o sprzęt fotograficzny zimą?
Wykorzystaj nasze wskazówki i zacznij fotografować przyrodę zimą
Zima w obiektywie: fotografowanie w trudnych warunkach.

Więcej przydatnych informacji na temat statywów znajdziesz w poniższych artykułach:

3 Legged Thing – statywy, które zaskakują funkcjonalnością
Czym różnią się statywy filmowe od fotograficznych?
PORADNIK KUPUJĄCEGO – Jak wybrać najlepszy statyw do filmowania

Podziel się.

O Autorze

Redaktor w sklepie Cyfrowe.pl. Absolwent fotografii na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. W swoich pracach łączy dokument i science-fiction. Z tego zestawienia tworzy własny opis świata.

Jeden komentarz

Zostaw komentarz

izmir escort